fiOËSM MAANDAG 22 OCTOBER. BISTOIÉI IlfEITlIilo GEMEENTE-BAAD TE GOES, BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. SIIOTCTMBMIi. >0. 83. 42ste Jaargang, 1855. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f .1,75 s: franco per post t «7,90. Gewone udvertentien worden a 20 ets. de regel, geplaatst Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan, 6 regels a f J.20 behalve het zegelregt. De. inzending van advertentieu moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. OPENBARE "VERGADERING van den ten raadhujze aldaar OP DONDERDAG OEN 25 OCTOBER J855, des avonds ten 6 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING. I. Benoeming vaste commissie». •2. Idem oommissie voor de school van minvermo genden. :j. Verzoek eervol ontslagen commissaris van policie om pensioen. 4. Idem van den heer C A. van Renterghem, om grond op erfpacht bij zijne fabriek. 5. Bezwaren tegen den hoofdelijken omslag van Joh. Zandue en J. G. Bakker. 6. Adres van eenige apothekers in deze gemeente. 7. Mededeeling van ingekomen stukken, 8. Rekening en begrooting algemeen armbestuur. 9. Gemeen te-begrooting voor 1856. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bij deze bekend Dat de lieer commissaris des konings in deze pro vincie, bij besluit van den 17 dezer A no. 4227 3de afd. den burgemeester heeft bevoegd verklaard, tot het vergunnen, overeenkomstig, do artt. 4 en 6 van het re glement tot voorkoming van de verspreiding der long ziekte onder het rundvee (Provinciaal blad no. 108 van 1851,) ook van den vervoer van rundvee, uit het bui tenland of uit andere provinciën aangebragt. En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze worden afgekondigdaangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan te Goes den 20 October 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PIL A AR. Achtervolgens art. 3 van het kon. besluit van den 6 Januarij 1831 no. 68 Staatsblad No. 2), heeft Z. E. de Minister van Emancien bij resolutie van den 19 October 1855, bepaald de prijzen, het opgeld daaron der begrepen waarvoor de collecteurs, splitters en de- bitanten der Staats-Loterijde loten en gedeelten van dien, voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 227ste loterijzullen mogen uitgevente weten BIJ VERKOOP: Geheele loten 80, Halve - 40, Vijfde - 16, Tiende - 8, Twintigste// - 4, Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd datbij voornoemd artikel van dat besluit, uitdrukke lijk is vastgesteld, dat de collecteurs, splitters en de- bitanten gehouden zijnzich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Goes den 20 October 1855. De Commissaris des Konings in de provin cie Zeeland Bij delegatie voor denzelven, De Burgemeester van Goes M. P. BLAAUBEEN- GOES, 22 October. Bij de vogelschieting door de handboogschutterij So- tanus van Ileinkenszand tegen jl. zaturdag uitgeschreven, waren 19 schutters tegenwoordig. J. IValhout en J. J. hoens beide leden dier schutterij, behaalden de eerste Ue hoofd- de tweede een der zijvogels de andere zij vogel werd door den heer G. rle Jonglilid der konink lijke handboogschutterij Altijd in Roeren te Goes ge schoten. Bij Z. M. besluit van 17 dezer, n°. 61 is bij continuatie aangesteld tot griffier bij het kantongeregt te Cortgene de heer K. J.irvan den Bussche. Te Ter-Neuzen is tot predikant bij de hervormde gemeente beroepen, ds. H. W. A. Verhoeffthans te Znid-Beijerland. De wet op de militie zal eerstdaags aan den raad van state worden toegezonden. Het is derhalve bijna zeker dat die wet nog in den loop dezer zitting aan de Staten-Generaal zal worden ingediend Zoodra die wet zal zijn vastgesteld, zal die nopens de schutterijen, als zich daaraan aansluitendedadelijk volgen. Den 18 en 19 dezer zijn te ScheveniDgen van de steurliaringvisscherij aangekomen drie schuitenge- zamelijk inhoudende 148,000 stuks. Te Rotterdam had den 20 de aanbesteding van het brood in het gevangenis voor 1856 plaats. Onder anderen was voor roggenbrood de vermindering, tenge volge van de afschaffing van den accijnsdermate be langrijk, dat de laagste inschrijving was tot omstreeks 9 ct. terwijl het vorige jaar omtrent 13 et. per pond was besteed, en des niettegenstaande thans de prijs der granen vooral van de rogge hooger is. Men zegge dan nog dat die afschaffing voor den ver bruiker niets uitmaakt Door nasporingen van den adjunct-kommissaris van policie te Maastricht is eene escroquerie ondekt die gepleegd zoude zijn door den advocaat S.die dan ook in het gevangenhuis is overgebragt. O.Ct.) Even als verleden jaarzijn thansuitsluitend voor minvermogenden, te 's Gravenhage op Vrijdag aan staande, en vervolgens des MaandagsWoensdags en Vrijdags, van 8 2 ure, te verkrijgen Brielsche aar dappelen, per half en heel mud, tegen 2.45 het mud. Dingsdag had te Vlagtwedde een vreesselijk on geval plaats. Eene koopvrouw in winkelwaren werd door den hond van J. t. W., op diens hofstede aange vallen en ter aarde geworpen, en zoozeer gebeten, dat men den hond van een lijk afscheurde. Op last van den burgemeester begraven zijndewerd het lijk den anderen dag op bevel van den heer officier van justitie te Winschoten opgedolven, ten einde geregtelijk te worden onderzocht. j Als een bewijs dat de beroemde tragédienne Ra- I chel zich niet te veel om hare godsdienst, de israëlie- tiscbe, bekommert, strekt dat zij op Grooten Verzoendag, het plegtigste feest der joden en de eenige dag bijna, j waarop vrouwen in de synagoge komenin de opera te New-York is opgetreden. De berlijnsche Börsen-Zeit. beweert, dat versehei- dene maatschappijen van landbouw hebben geconstateerd dat de aardappelziekte in de beide laatste jaren bijna in het geheel niet op gedraineerde akkers voorkwam, j Mogt deze waarneming algemeen worden geconstateerd dan zou de drainering ook in dit opzigt zeer aanbe velenswaardig zijn. van het korps onder bevel van Gorlchakoff. Zooveel is echter zeker, dat de weg naar Baktschi-Saray voor de geallieerden openligt en dat de russen hun dien niet meer kunnen afsnijden. De Oesterr. Corresp. zegtdat het doel der ex peditie van de geallieerden, welke Kinburn genomen heeft, Nicolaieff is. Volgens geloofwaardige berigtenzouden de wester- sche mogendheden op dit oogenblik zoo weinig genegen zijn tot het hervatten der conferentiën, dat elke poging daartoe vruchteloos zon zijn. De jongste tijdingen uit Rusland stemmen daarin overeendat ook van daar vooreerst op geene groote toegevendheid te rekenen is. Van onderscheidene kanten uit het noordsche rijk wordt intusschen over gebrek aan grondig gevormde officieren geklaagd. Men schrijft dit gebrek grootendeels toe aan het heerschend stelsel van militaire opleiding, waarnaar aan de uiterlijkheid van het soldatenwezen bijna meer zorg besteed wordt dan aan de wetenschappelijke opleiding. Zoo moesten ten tijde van keizer Ni/colaas in de russische kadettenhuizen de twaalf- en veertienjarige knapen niet zelden 6 uren daags exerceren, waaruit wel op te maken is hoe veel lust, ijver en kracht hij de ligchamelijke uitputting voor de wetenschap nog overblijft. DUÏTSCHLAND. Frankfort. In de winkels der boekhandelaren te Pesth is thans een boek uitgestald, tegen welks verspreiding de Lloyd bij god Bacchus ernstig protesteert. Het heeft tot titelVoorschrift om wijn uit water te bereiden en alle wijnen te veredelen,// (ook met water?) Ondanks den prijs van f 16,— dien dit boek kostwordt het door een groot aantal kasteleins gekocht om uit dezen rijken schat hunne in dat opzigt reeds voldoende schei kundige kennis nog te vermeerderen. Dezer dagen heeft een creool de Sond tusschen Cronenburg en Helsicgborg overgezwommen; de lijnregte afstand is meer dan vier engelsche mijlenmaar de stroom was oorzaak, dat hij in schuinsehe rigting den overkant bereikte en dientengevolge nagenoeg zes mijlen heeft moeten zwemmentot het volbrengen van welke taak hij twee uren en veertig minuten noodig had. Sedert het waagstuk van Leander en lord Byron aan de Dardanellen had men niets dergelijks gezien. RUSLAND. TURKIJE. Iets naders is bekend geworden betreffende de expeditie der geallieerden naar Kinburn. Eene dépêche van prins Gorlchakoff meldt namelijk, dat na eene hef tige kannonnade te hebben doorgestaan, de vestingwer ken van die plaats den 17 hun vuur hebben gestaakt, waarop de geallieerden de plaats zijn binnengetrokken. Volgens de laatste tijdingen uit de Krimvuren de xussen nog altijd van de noordelijke forten op Sebas- topol en den Malakofftoren. Geen dag gaat er om, of de geallieerden verliezen daardoor eenige manschappen. Daardoor is het gebleken dat de stad in den eigen lijken zin niet bewoonbaar iszoolang de forten en batterijen aan de noordzijde blijven bestaanen moet dan ook al meer en meer bij de geallieerden het plan rijpen om te trachten die meester te worden. Overigens houdt men het voor zeker, dat aan de andere zijde een veldslag onvermijdelijk is. De voor posten der geallieerden moeten zich op den 12 dezer reeds op vijf mijlen afstand bevonden hebben van Baktschi- Saray. De russen trokken wel is waar terug, maar slechts langzaamen alles gaf grond voor het vermoeden, dat Liprandi voornemens is om de linie van de Belbeck te verdedigen hij rekent daarbij op de ondersteuning ENGELAND. Londen. Te Withernsea, heeft eene tweede tentoonstelling van kinderen plaats gehad. Gelijk bij de eeTste, waren er verscheidene prijzen uitgeloofdals de 1 prijs van 5 pond of 60,aan het liefste hoofdje van een kind van ten minste 12 maanden oud; de 2 van 4 guinies aan het zwaarste kind van denzelfden ouderdom; de 3 van 3 guinies aan het sterkste en meest ontwikkelde kind van 6 a 8 maanden oud; de 4 van 2 guinies aan het liefste meisje van 2 k 4 jaren oud en de 5 van 1 guinie aan den liefste» knaap van denzelfden ouder dom. Er waven 150 kinderen aangegeven om naar de prijzen te dingen. De zaal der tentoonstelling bevatte meer dan 5000 menschen. De jury bestond uit 5 leden, waarbij een geneesheer. Er was bepaalddat, ingeval er verschil was, het publiek in het hoogste ressort zou oordeelen. Naauwelijks was de eerste prijs toegewe zen of van alle kanten kwamen aanmerkingen en tevens klagten der moeders, daar elk meende, dat haar kind het liefste was en de prijs had verdiend. Bij het ge roep van een honderdtal ontevredene moeders, voegde zich het geschreeuw van even zoovele kinderen, 't welk een niet zeer aangenaam concert gaf. De jury, een zyaren storm op haar hoofd ziende nederkomen ver liet de zaalen werd door het publiek gevolgd dat door het concert niet zeer gestreeld werd. De moe ders bleven alleen met hare kinderen in de zaal over, en betwistten elkander de uitgeloofde prijzen Het dagblad van Huil, 't welk den afloop van deze tentoon stelling mededeelt, zegt, dat de andere steden van En geland dergelijke tentoonstellingen wel niet zullen hou den, als alleen tot de zeden der Amerikanen behoorende. Den 24 dezer treedt de nieuwe wet betreflende de wissels voor Engeland en Wallis (niet voor Schot land en Ierland) in werking. Volgens deze wet wordt bij het niet honoreren van traites en obligatien eene vereenvoudigde geregtelijke vervolging ingevoerd.

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1