(.OISMIII fOIRU No. 82. 42ste Jaargang. 18 DONDERDAG 18 OCTOBER. pr *0 A i 1. p-:.I s} t De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd, op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J.7.5, franco per post I' .1,90. j De inzending Gewone udvertentien. worden d 20 ets. de regel geplaatst Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan 6 regels a f d,20 behalve het zegelregt. van udvertentien moet geschieden, vóór drie uren des namiddags. GOES, 18 October. Men is thans dagelijks bezig met het meten en afbakenen in den omtrek van het kanaal te Hansweerd. De door eene dorsch-machine zoo deerlijk ge kwetste persoon in den Erederika polder is aan het beteren - Den 15 dezer is bij het provinciaal geregtshof ie Middelburg aangevangen de zaak van den heer O. Per/iugert, appellant van een vonnis der arrondissements- regtbank alhierwaarbij hij veroordeeld was in eene geldboetewegens bevonden ondermaat in zijne zout ziederij. De behandeling der zaak werd op verlangen van den rijks-advocaat, om nog een stuk in het geding- te brengen uitgesteld tot Maandag 12 November. De minister van binnenlandsche zaken heeft als nog bekend gemaaktdat zij die als leerling-telegra fisten wenschen te worden toegelatengeboren moeten zijn in een der jaren 1826 tot 1834 ingesloten Een wetsontwerp aan de Staten-Generaal van re geringswege aangeboden stelt voor, om tot op den eersten Januarij 1857 de regten op den invoer te heften als volgtvan aardappelen 5 ets. de 10 mud; gierst 1 ct. rijst o ets., rijst in doppen of paddy 2 ets. de 100 pd.; tarwe, gepelde en ongepelde spelt, roggemaïsgerst en moutboekweit, haver, boonen, wikken, erwten en linzen 10 ets. het last; gort, grutten en gepelde gerst 10 ets. de 100 pd Tot den Sisten December 1855 wordt van brood, beschuit en meel van alle graansoorten alsmede semoule bij invoer geheven f 4,10 en van ze melen 2 de 100 pd.terwijl van den lsten Januarij 1856 tot den lsten Januarij 1857 dat regt zal be dragen 10 ets. De overwegingdat de aanvoeren van graan nog altijd, tengevolge der politieke verwikkelingen, belem meringen blijven ondervinden en de levensbehoeften stijgen, heeft de regering er toe gebragt.om dezen voortduur voor te stellen van den maatregel, waardoor sinds twee jarenvoorkomen werd en men ook verder hoopt te voorkomen, dat de bijzondere gunsten, in naburige staten aangebodende zeilende ladingen graan naar vreemde havens zouden doen stevenen. In de negen eerste maanden van dit jaar hebben 'srijks middelen f 43,798,602 opgebragt. In dezelfde maanden van 1854 was de opbrengst f 42,546,372. De opbrengst der directe belastingen in de 9 eerste maanden van dit jaar is geweest 14,402,000 in de 9 eerste maanden van 1854 was zij 14,210,015; van dein-en uitgaande regten/3,528,161, in 1854 3,510,908, van de accijnsen 14,63S,060; in 1854 14,624,566; van den waarborg der goud-en zilverwerken ƒ189,121; in 1854 179,905; indirecte belastingen f 9,618,924; in 1854 8,627,302; posterij 1,145,960; in 1854 1,117,834; loterij 276,372in 1854 275,839. In de genoemde maanden van 1855 hebben minder opgebragt o. a. de volgende middelen patenten, regten op de in- en uitvoeren wijn buitenl. g-edistelleerd geslagt, zout, zeep, bieren en azijnen, gemaal, zegel- regten. In verband met een particulier schrijven uit Ham burg wordt medegedeeld, dat eenige nederlandsche reeders, door eene zucht tot ongeoorloofde winst gedreven, zich zouden hebben laten verleiden om contrabande te ver voeren. Naar men verneemthebben de heeren jhr. M. Salvador en Fongerstegen het arrest van het pro vinciaal geregtshof in Noord-Holland van 10 dezer, waarbij zij zijn veroordeeldcassatie aangeteekend. Dezer dagen is de huisvrouw van zekeren K. te W. op de volgende wijze opgeligt. Vier a vijf elkan der schijnbaar onbekende personen wisten zich ten huize van genoemden K. tijdens zijne afwezigheid in te drin gen. Twee van hen deden zich voor als kooplieden in lijnwadenservetgoed enz. De vrouw van K. niets willende koopentrad een derde binnenroemde de koopwaren, kocht eon en ander zeer goedkoop, hetgeen hij betaalde en begon eindelijk een menigte goed te koopen, na zich alvorens bij de vrouw van K. te hebben voorgedaan als koopman en winkelier te A. en de broe der te zijn van een bij haar goed bekend persoon. Toen hij eindelijk had gekocht tot een bedrag van f 650, en het op betalen aankwam, had hij natuurlijk zooveel geld niet hij zich en wist hij vrouw A'. over te halen hem die som voor een paar uren te leenen, voorgevende zoo goedkoop te hebben gekocht en met die goederen goede winsten te kunnen doen, terwijl hij in elk geval de goederen in pand bij haar liet, zoodat er geen gevaar in stak. De geen kwaad vermoedende vrouw gaf de gevraagde som, de kooper betaalde aan de beide andere kooplieden en deze gingen huns weegs even daarna vertrok ook de kooperde gekochte goederen in hare bijzondere zorg aanbevelende. Toen K.te huis kwam en zijne vrouw hem deze zaak verhaalde, begrepen zij beide bedrogen te zijndoch te laatde bedriegers waren reeds nergens meer te ontdekken en hadden eene waarde van nog geen f 200,achtergelaten. Uit Vlaardingen schrijft men, dat gelijk te ver wachten was, door de haringvloot ruimschoots gebruik is gemaakt van de vergunning om ook na den 20 Au gustus de steuring-visscherij te mogen uitoefenen. Van de zeven schependie aldaar met eene vangst van 14 tot 25 lasten gekaakten haring binnen zijn hebben drie stuurlieden een gedeelte van den gevangen haring gestuurd, ruim 50,000 stuks die dadelijk na aankomst zijn verkocht voor 25,tot J 34,de 1000 stuks. Buitengemeen groot van stuk en van eene uitmuntende kwaliteit, zal hij niet alleen de concurrentie tegen an deren kunnen volhouden, maar die waarschijnlijk verre overtreffen. Als iets zeer buitengewoons wordt gemelddat dezen zomer in den tuin van den heer D. Branste Wildervank. aan één boom 131 mud appelen zijn ge groeid. Het bestuur der spaarbank te Delft heeft het plan tot stand gebragtom ouder medewerking der ingeze tenen, naar het voorbeeld van Gouda een werkhuis daar te stellen, tot wering van bedelarij en tot verzorging van behoeftigen. In het nieuwe concordaatdat Oostenrijk met den pausselijken stoel gesloten heeft komt de bepaling voordat geen huwelijk wettig is voor de wetdat niet eerst kerkelijk is ingezegend. RUSLAND. TURKIJE. Generaal Pélissier heeft een uitvoerig rapport bekend gemaakt omtrent het schitterend ruitergevecht van 29 September, waarin de generaal cTAllonville, ge holpen door Achmet-pacha, de russische troepen in de nabijheid van Eupatoria verslagen, de communicatie met, Simferopol bedreigd en 6 stukken geschut, 12 leger- j wagens en 509 paarden buit gemaakt beeft. De eugelsehe minister van oorlog heeft eene dé pêche ontvangeu van generaal Simpson van den 29 Sep- tember. Daarin wordt gezegd, dat 9500 man dagelijks arbeidden aan den weg van Balaklava naar het kamp, doch dat de regens dit werk zeer bemoeijelijktenen verderdat een groot aantal manschappen in de stad werkte aan het afbreken van gebouwen en het trans porteren van het daardoor verkregen hout. Hij hoopte dat door deze maatregelen het meerendeel der troepen vóór den aanvang van het ongunstige weder onder dak zoude zijn. - De Daily News bevestigt dat generaal Simpson zijn ontslag als opperbevelhebber over het engelsche leger in de Krim heeft aangeboden en als zijn' opvol ger den generaal sir W. Fyre heeft aanbevolen. Het blad voegt er bijdat de regering dit ontslag zoude hebben geweigerd. Uit Petersburg wordt van den 16 gemeld, dat bij keizerlijke ultase de nationale militie in de gouver nementen Kreuburg en Samara op den voet van 23 man per duizend onder de wapenen wordt geroepen De organisatie zal aanvangen op 15 November en op 15 December moeten afloopen. Volgens telegraphisch berigt had de vloot der geal lieerden den 14 October de reede van Odessa verlaten en op 3 mijlen afstand van Kinburn het anker laten vallen. Naar men zegt, zullen eenige regementen die het langst in de Krim zijn geweest en dus het meest ge leden hebben, naar Erankrijk tei'ugkeerennamelijk, wat er nog van over is. De Moniteur bevat uit de pen van zijn' Krim- correspondentden heer A. Launoyeene beschrijving van den Malaknfftoren. Daarin wordt ook een voorval medegedeeld, dat dadelijk na de bestorming plaats had. Onder de soldaten had zich namelijk het gerucht ver-1 spreid dat de geheele Malakoff'toren ondermijnd was en in de lucht zou springen. Toen dit gerucht al meer en meer geloof vondijlden al de generaals en officieren, die zich buiten den ringmuur bevonden, toe en plaatsten zich midden in het werkin het meest blootgestelde gedeelte, ten einde den soldaten een goed voorbeeld te geven en te toonenvan hoeveel belang het wasom zich in deze positiedie van zooveel gewig-t was voor de verdere operatiën te handhaven. DUITSCHLAND. Ekankfort. De Noord-Amerikaansche regering zal voortaan de verpligting der betaling van den Sondtol niet erkennen. De oorlogsvloot die men ter beschikking heeft om zich tegen alle dwang-maatregelen te verzettentelt op het oogenblik 100 schepen met 2400 kanonnen; doch bui tendien zijn al de -30,000 amerikaansche koopvaardij schepen geschikt om binnen korten tijd voor den oorlog bruikbaar te maken- De jonge koning van Portugal heeft op het aan zoek hem gedaan, om zieh in den huwelijken staat te begevengeantwoord dat hij nog jong genoeg is om daarvan vooralsnog het noodzakelijke niet in te zien. Men voegt er bij Of deze koning te hoog opziet tegen de bezwaren waarmede in dezen duren tijd zoo menig huishoudend man te kampen heeftis onbekenddoch wel is het zeker dat menig burger jongeling zijn voorbeeld mogt ter harte nemen. Den 5 dezer zijn te E'rankfort vele duitsche land verhuizers doorgekomen, die over Bremen en Hamburg naar hun vaderland zijn teruggekeerdna gedurende een geruimen tijd in Amerika veel geleden te hebben, zonder zich aldaar met hoop op goed gevolg te hebben kuDnen vestigen. Te Rome heeft eene, voor de tegenwoordige om standigheden, veelbeteekenende demonstratie plaats gehad. Eenige jongelieden hebben eene som gelds toegezonden aan de sardinische commissie tot ondersteuning van het sardinische leger in de Krim. Daarbij heeft men eenige woorden gevoegd van symphatie voor dit leger, Uit Napels schrijft men van den 4den, dat men veel moeite heeft om de Lazzaroni te ontwapenen. De kooplieden en de gegoede klasse vreesden eene plunde ring, die men door de ontwapening denkt voor te komen. Aan de graanmarkt te Maintz zijn de prijzen der granen aanmerkelijk gedaald. Dezelfde stemming heerscht op alle Zuid-duitsche markten. De prijzen der aard appelen dalen met iederen marktdagen de voorraad is zoo grootdat men het niet onwaarschijnlijk acht, dat de prijs tot op 1 11. 30 kr. per mud zal dalen. In de katholieke kantons van Zwitserland verhef fen zich vele stemmen ten gunste eener vermindering der roomsche feestdagen. Naar men berekent, bedraagt het geldelijk verlies dat de katholieke bevolking onder gaat door de feestdagendie zij meer dan de protes tanten hebben, jaarlijks 5 millioen francs. Deze bere kening schijnt niet overdreven te zijn, want de verdienste eens persoons is daarbij slechts op een halve franc per dag geschat. ENGELAND. Londen. Te Londen heeft dezer dagen eene moederdoor verregaande ligtzinnigheid, haar kind met jenever doo- delijk vergiftigd. Terwijl zijten haren huizemet eenige harer kennissen dien drank overmatig gebruikte, gaf zij het kind een weinig daarvan in een theelepel en de zonderlinge gebaren welke bet ongelukkige wicht maakte, veroorzaakten die ontaarde vrouwen een groot vermaakweshalve de moeder met het toedienen van den jenever voortging tot dat haar kind bijna eene halve pint daarvan binnen had. Weldra vertoonden zich de treurige gevolgen daarvan en het kind werd naar het hospitaal gebragt, waar alle vereischte middelen tot her stelling te vergeefs werden aangewend, zoodat het wei nige uren later overleed. Op de engelsche en iersche markten worden door de regering belangrijke aankoopen van paarden gedaan. De engelsche kavallerie is tegenwoordig sterker dan zij ooit geweest is Een der te Sheerness uit de Oostzee terug ge komen oorlogschepen, de Cuckooheeft gedurende het verblijf in die wateren, niet minder dan 27 vijandelijke koopvaardij- en transportschepen bemagtigd en verbrand.

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1