cm COURANT. Mo. SO. -13""' Jaargang, (855. 1 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per /.wartaal is f J.7Jfranco per post f df)0. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren- des namiddag DONDERD4G 11 OCTOBER. Gewone advertentien worden a 10 ets. de regel geplaatst Geboortehuwelijls- en doodberigtcnvan J6 regels d f' d,20 behalve het zegelregt. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat; dat het kohier van den HOOEDELTJKEN OMSLAG, over het loopende dienstjaar, gearresteerd door den ge meente-raad den 7 Augustus dezes jaars en door heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurd den 5 dezeraan dén ontvanger der plaatselijke belastingen ter invordering toegezonden is; mitsdien ieder belasting schuldige vermanende, om het deswegens verschuldigde, ten kantore van voornoemden ontvanger te voldoen. Eu zal aan deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 10 October 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. O. PILAAR. GOES, 11 October. Bij herstemming voor een raadslid in de gemeente 's Gravenpolder, tusschen P. Zandeë en P. de Broekert, is de eerste met 15 van de 24 uitgebragte stemmen verkozen de laatste verkreeg 9 stemmen. In de gort-pelmolen van de heeren wed. Fokker en Zonen te Middelburg had gisteren door het springen van een der moieusteenen, een treffend ongeluk plaats. De in verschillende vigtingen zich verspreidende stukken troffen verschillende personen waardoor van een de beide dijbeenen, van een ander bet been en voetgewricht ge broken werden, terwijl nog enkele der werklieden minder belangrijke wonden bekwamen. Ook te Ridderkerk betreurt men den dood van een ldjarig jongeling die jammerlijk het leven verloor. Bezig zijnde met het afbreken eener houten loods op de scheepstimmerwerf van Smit, was men daarmede zoo ver gevorderd, dat nog slechts 7 zware gebindten met latwerk aaneen gebonden overeind stonden, toen op eens het te ligte latwerk en de bindten met een vrees- selijk geweld omver vielen. Zeven personen bevonden zich in oogenblikkelijk levensgevaar, zes echter waren gelukkig genoeg, zich door vlugheid te redden, Genoemde jongeling slechts enkele passen van zijnen vader ver wijderd, werd voor des laatstens oogen letterlijk op ver schillende plaatsen verbrijzeld en stierf onmiddelijk. In de Arnh. Ct. komt het volgende berigt voor, betreffende de fe Druten genomen proeven om de aar dappel-epidemie te stuiten en geheel te ontduiken. Daartoe had men eerst den tijd afgewachtdat de kwaal alom reeds hare besmetting en verwoesting had verbreid 'en in kracht gebroken wastoen ging men een gedeelte grond met pootaardappelen van het vorige jaar beleggen, die na 6 a 7 dagen (het was in het laatst van Ju lij) reeds boven den grond kwamen,welig opgroeidenen thans van de ziekte verschoond en welig gebloeid heb bende een zeer gewenscliten oogst beloven en over twee of drie weken geheel rijp kunnen zijn. De belgische nieuwsbladen gewagen uit onder scheidene deelen des rijks van eenen zeer gezegenden aardappeloogsten ook uit Frankrijk wordt gemeld dat die oogst aldaar sinds vele jaren niet zoo gunstig is geweest. t In Zwitserland is die oogst zoo aanzienlijk .dat de prijs per centenaar reeds van 5 of 2 Va fr. gedaald is. Ook bier verwacht men eenige daling enkele tef uit voering opgedragene commissien tegen hooge markten zijn later opgeschreven. In Amsterdam presenteert men de beste zeeuwsche it 2,80 per mud, zoowel geschikt tot dadelijk gebruik als ter verzendingmen guaran- deert voor derzei ver deugd gedurende den ganschen winter. Uit het algemeen verslag van het verhandelde op de algemeene vergadering van de hoofd-commissie voor het fonds ter aanmoediging en ondet steuning van de gewapende dienst in Nederland blijktdat de collecte in het jaar 1855 heeft opgebragt f 25,876,22 Het aantal verminkten en nageblevenen van gesneuvelden aan welke in 1854 gratificatiën zijn uitgereikt, bedraagt 34 minder dan in 1853. Aan gebrekkigen en vetera nen is in 1854 uitgereikt aan gratificatiën 25,673,81 V2. Gedurende 1854 zijn in het invaliden-huis verpleegd 85 verminktebejaarde of' gebrekkige militairen. Het getal der deelgeregtigden op den laatsten December 1854 bedroeg 1052 gebrekkigen en alzoo 63 meer dan op den .3-1 December 1853» Om ondersteuning hebben zich 777 personen tol het bestuur gewend, aan welker aanvragen men voorloopig niet heeft kunnen voldoen, De vaderlandsche letterkunde heeft een gevoelig verlies geleden, door het in nog krachtigen en man- nelijken leeftijd overlijden van den heer dr. J. P. Arend, schrijver eener voortreffelijke Geschiedenis des Vaderlands, welke door 's mans vroeg'tijdigen dood onvoltooid is gebleven. Tengevolge der afschaffing' van den gemaal-accijns te Amsterdam heeft men daar het plan gevormd om broodfabrieken op te rigten ten einde het brood zoo goed en goedkoop mogelijk te verkrijgen. Door de vereeniging van volksvlijt zal tot de oprigting worden medegewerkt, en men belooft zich een gunstig resultaat. Aan de Dr. Ct. wordt medegedeelddat in het nieuwe ontwerp van wet op de regterlijke organisatie, waarvan de aanbieding aan de Staten-Generaal alle dagen te gemoet gezien wordt, het volgende zou bepaald zijn In plaatsen waar geregtshoven zijnworden de arrondissements-regtbanken opgeheven. De kantonge- regten worden tot twee verminderddoodat twee in een smelten. De procureurs vervallen en zullen de regten verkrijgen van een' advokaat, om te mogen plei ten, zonder nieuwe aanstelling. Den 7 dezer is de kermis te Augeren (gemeente Bemmel) in het huisgezin van zekeren Peters, bijge naamd het Schaap, op eerte zeer tragische wijze be gonnen. De twee zoons van genoemden P. moeten, naar men vertelt, waarschijnlijk onder het middagmaal, twist ge kregen hebben ten gevolge waarvan zij elkander met messen aanvielen en ernstig verwonddende moeder tusschen beide willende komen heeft eene diepe wond in den arm ontvangen. De woning moetna het ge beurde, een akelig schouwspel Lebben opgeleverdhuis raad, vloer, muren, benevens de personen, alles was met bloed bevlekt, zelfs vond men gedeelten der spijzen tegen den wand klevende. Een der zoons had bij het naderen der politie-beambten het huis verlaten. Als eene bijzonderheid mag worden vermeld, dat bij den landbouwer Berend Weers te Kropswolde, een schaap, hetwelk den 2 April dezes jaars twee lammeren beeft gehad alsnu wederom, den 1 October, twee vol- drag-ene lammeren heeft geworpen. Dezer dagen is Avenhorn een boerenknecht bijkans het slagtoffer geworden eener onvoorzigtigheid. Hij dronk namelijk eenige teugen soda of zoogenaamd droogwater uit een pot, waarin hij gewoon was drinkwater te vinden. Spoedig overvielen hem hevige kramppijnen en alleen doof het in tijds toedienen van een tegengift, waardoor braking ontstond, mogt hij in het leven behouden blijven. -- Men heeft in de laatste tien jaren veel gedaan om het spoorwegwezen te verbeteren maar toch heeft men op verre na de hoogte niet bereikt, waarop thans de Vereenigde Staren stean. Op den spoorweg van New- York naar Buffalo woiffit thans aan eiken reiziger ij zijn plaatsbriefje ook eene kaart gegevenwaarop de verschillende spijzen zijn aangegeven die op de tus- schen-stations verkrijgbaar zijn. De reiziger wijst aan wat en waar bij het wil gebruiken en bij zijne aan komst aan dat station vindt bij zijn ontbijt of zijn mid dagmaal, zoo als hij het besteld heeft, gereed. Het nom- mer dat men hem bij <!e bestelling heeft ter hand ge steld, behoeft hij slechts af te geven, om in"het volle bezit van zijn' maaltijd te treden. Terwijl hij in den spoortrein den togt aflegde, heeft de electro-magnetische telegraaf voor zijne maag gezorgd. RUSLAND. TURKIJE. De Russische Invaliede geeft de verliezen der russen op 8 September in de volgende cijfers opgedood en buiten gevecht gesteld 338 officieren en 9599 manschappen, vermist 24 officieren en 1730 manschappen. Het ge zamenlijk verlies der russen van 17 Augustus tot 5 September, wordt op 12,650 man geschat-. De geallieerde vloot heeft de ïeede van Kamiesch verlaten en voor Odessa het anker geworpen. Volgens berigten uit Konstautinopel onderhielden de 'geallieerden en russen een sterk vuur voor Sebas- topol en versterkten zicli. Het engelsch-turksche con tingent werd naar de Krim ingescheept. Uit Varna zijn versterkingen van de turksche kavallerie naar Eu- patoria gezonden, Men zegt, dat de haven van Sebastopol zal worden droog gemaaktten einde zoo doende zich meester te maken van het geheele russische eskader, dat de russen, gelijk men weet, hebben laten zinken. Een jong fransch ingenieur heeft de verzekering gegeven, dit plan binnen een betrekkelijk korten tijd te kunnen ten uitvoer brengen. Als eene bijzonderheid wordt gemeldt, dat thans te Sebastopol kqffijhuizen zijn opgerigt en dat de mu- zijkkorpsen van de 5de en 46ste regementen in de voor naamste straten fransche en engelsche liederen ten ge- hoore brengenwelke door honderde soldatenlevendig worden toegejuicht. Een gewapend transportschip, de Jupiter, is den 30 September van Engeland te Elseneuv aangekomen met eene lading militaire goederen en eene groote hoe veelheid kisten en balen, inhoudende wollen dekens en warme winterkleederen voor de equipages en de marine soldaten op de vaartuigen der vloot van den admiraal Dundas, waaruit men zou kunnen besluiten, dat eenig sterk eskader van de geallieerden in onzijdige havens dezer zee zal blijven overwinterenten einde in het aanstaande voorjaar spoediger in de gelegenheid te zijn om te kunnen handelen. In de Krim verwacht men groote gebeurtenissen en eiken dag wordt de tijding eeneT belangrijke onder neming der geallieerden verwacht. De beide legers na deren elkander. De russen bleven tot nog toe in hunne defensive stelling, doch het aanhoudende voortrukken der geallieerden kan niet anders dan weldra eene ont moeting met hnnne vijanden tengevolge hebben. In de zee van Azofl' hebben onlangs de schepen Milaan en Caton het vernielingswerk weder voortgezet. Tusschen Temriant en Dolga werden 4'3 visscherijen 127 schepen, verscheidene duizend netten, teer, zont en eene ontzaggelijke menigte vaten vernield alles privaat-eigendom. Keizer Alexander II heeft eene ukase uitgevaar digd op den 12den September, waarin het vroeger be sluit van keizer Nikolaas bekrachtigd en bepaald wordt, dat elke maand aanwezigheid van het garnizoen van Sebastopol, ook op de noordzijde en in de forten, voor een jaar dienst zal aangerekend worden. Aan deze bui tengewone gunst zijn ook verscheidene voordeden ver bonden, welke in het des betreffende besluit opgesomd worden. In Petersburg verklaart zich de oud-russische partijin welker handen de leiding der staatsaangele- genheden thans bernstvoor het doorzetten van den oorlog, liever dan voor het sluiten van eenen vernede renden vrede. Rusland rekent nog te zeer op de uit gebreide middelen van verdediging, welke hetzelve ten dienste staanop de onzijdigheid van Duitschland; op de mogelijkheid van eene verzwakking van de fransch- engelsche alliantie, en op onvoorziene omstandigheden, die plotseling aan den staatkundigen toestand in Europa eene geheel andere wending kunnen geven. Of het zich daarin zal bedriegen zal de toekomst leeren. DUITSCHLAND. De oostenrijltsehe regering heeft werkelijk pogingen gedaan om de vredes-onderhandelingen te heropenen doch heeft daarvan moeten afzien op het vernemen van de oorlogzuchtige stemming van het petersburgschekabinet en des keizers reis naar de Krim. Vele huisgezinnen hebben zich uit vrees voor een bombardement uit Odessa verwijderd Te Stokholm is grootste bijzondere nalatenschap die men zich in Zweden herinnert, opgemaakt. Zij is die der weduwe van den heer Werlemberg, voormalig koopman en consul-generaal van Zweden te Petersburg en wordt op ruim 2.300.000 rijksdaalders banco geschat. Ofschoon de aardappelenoogst alom in Zuid- Dnitschland buitengemeen gunstig "uitvalt hebben de meeste regeringen wegens de duurte van het brood verboden, aardappelen tot het branden van spiritus te gebruiken. In den Elzas dalen sedert eenige dagen de graan- en meelprijzen zeer aanmerkelijkhoofdzakelijk jtenge- volg-en van den boven alle verwachting gunstig uitge vallen aardappeloogst. dezer dagen de inventaris der

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1