\o. 71). 42stt Jaargang. ï»55. mm ie (olraimt: De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags i Gewone advertent ten worden a 20 ets. de regel geplaatst avondsuitgez onderdo,, feestdagen. I MAAiNDAfji C? OCTOBER» Geboorte-y huwelijks- en. daodberi.gtenvan J6 regels a t .7,20 De. prijs per kwartaal is f .7,7.5, franco per post f J,90. j j behalve het zegelregt. De inzending van advertealien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Afzonderlijk zal aan onze lezers worden mede gedeeldhet uitgebreid verslag van hel verhandelde in den openbaren raad van den o dezerbetrekke lijk de afschaffing van den stedelijken accijns op het gemaal. BEftEHDfm&mMG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der belanghebbenden Dat de lijst van de ter uitloting en aflossing aan- gegevene OBLIGATIEN, ten laste dezer gemeente, in gevolge art. 4; van het plan tot aflossing der gevestigde schulden, den 11 April 1853 door den gemeente-raad gearresteerdopgemaakt is en ter griffie gedurende de laatste helft dezer maand ter visie zal liggen. Zullende de uitloting ingevolge art. 5 van evenge- meld plan in het openbaar ten overstaan van burge meester en "wethouders geschieden, den 17 November 1S55, des namiddags ten één ure. Gedaan te Goesden 6 October 1855. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. GOES, 8 October. In de Frederika-polder nabij Bath, heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Aan zekeren arbeider, bezig zijnde eene stoom-dovsch-machine te smeren, werd door het in beweging komen der machine, zijnen arm op twee plaatsen verbrijzeld. Onmiddelijk is hem geneeskundige hulp toegediend. Daar de werkzaamheden in de afdeelingen der tweede kamer van de Staten-Generaal voor het oogefiblik zijn afgeloopen, zoo is de kamer voor eenige weken uit een gegaan. Het onderzoek over de begrootings-wetten is in de afdeelingen afgeloopen. Thans, moeten de ver slagen nopens dat onderzoek worden opgemaakt, waarna de regering in de gelegenheid zal zijn hare antwoorden in gereedheid te brengen. Men verzekert, dat het reces tot den laatsten dezer maand zal duren. r—Er bestaat wederom gelegenheid tot opleidingen oefening van telegrafisten voor de dienst van den rijks telegraaf. Na vergelijkend onderzoek, dat den 11 De cember e. k. en volgende dagen te 'sGravenhage zal plaats hebben, wordt een aantal van hoogstens 12 leerlingen toegelaten, om op nader aan te wijzen plaatsen onderrigt te ontvangen. De leerlingen ontvangen eene bezoldiging van één gulden daags en kunnen, na voldoende blijken van geschiktheid gegeven te liebhen,dingen naar de betrekking van telegrafist der 8e klasse op een jaarwedde van J 600. De belanghebbenden moeten zich voor den 20sten November e. k. bij het departement van binnen- landsche zaken aanmelden. De kundigheden en ver- eischten tot het examen worden in; de Slaats-Oourant van den 5den vermeld. lil het op verl. "Vrijdag te Amsterdam gehouden examen voor kandidaten bij het Evangelisch-Lutersch kerkgenootschap zijnnaar wij vernementwee propo nenten afgewezen, op grond, dat zij met de leer strij dige gevoelens waren toegedaan (A. O.) Te Meppel nemen de mazelen een kwaadaardig karakter aan. Een groot getal kinderen is er door aan getast terwijl vele er onder bezwijken. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat II. K. U'iersema jager bij jhr. Siccama ran SlocMeren ge durende de 7 eerste (lagen in het tegenwoordig jagt- saizoen in het Slochter jagtveld 107 patrijzen en 9 hazen geschoten heeft. Men meldt uit Weesp dd. 4 OctoberIn den afgeloopen nacht heeft alhier een droevig ongeluk plaats gehad. De heer Simon Ilagedoornwonende onder de gemeente Nigtevecht, met zijne echtgenoot bij gelegen heid der kermis in deze stad vertoevende, heeft omstsreeks middernacht huiswaarts zullende keeren het ongeluk gehad door de duisternis in de voor'srijks fortifikatie- werken nieuw gegraven gracht op de Ossenmarkt, waarin reeds water stond, te vallen; zijne echtgenoot, die hem waarschijnlijk hulp heeft willen bieden, is mede in die gracht gestort en voor dat er hulp verscheen hadden beiden reeds opgehouden te leven De onderkoning van Egypte wil een grootsch plan ten uitvoer leggen, hetwelk in zijne gevolgen van onberekenbare waarde kan zijn voor handel en scheep vaart Het is bekend, dat de -Üudètigte van Sues de land- strook is, die Azie en Afrika verbindt, de golf van Seuz ten zuiden en de Middellandsche zee ten noorden heeft. Die landengte wil hij laten doorgraven en alzoo een kanaal daarstellen hetwelk de Roode zee met de Mid dellandsche zee moet verbinden. De vorst heeft daartoe den raad van de mannen der wetenschap noodig, en heeft daarom de verschillende gouvernementen van Europa uitgeuoodigd de bekwaamste ingenieurs naar zijn land af te vaardigen. Ook ons gouvernement heeft zulk eene uitnoodiging ontvangen, want hoe Nederland ook soms in den vreemde verguisd en versmaad wordeloochenen kan men het niet, dat ons land vooral mag bogen op het bezit van zeer bekwame waterbouwkundigen Den hoofdingeneui' Conrad is door ons gouverne ment de hoogstvereerende taak opgedragen om naar Egypte te gaan, ten einde het groote en heilzame plan van den onderkoning te helpen verwezenlijken. Men verneemt, dat die geachte ambtenaar de reis derwaarts zal aanvaarden, en in 't begin van het volgende jaar denkt te retourneren. Men verzekert dat zeker gemeentebestuur in de pro vincie Zuid-Holland een officiële aanschrijving van het provinciaal bestuur heeft ontvangen om betere zwarte inkt te gebruiken. Misschien zijn znlke aanschrij vingen ook elders niet overbodig. "Wij hebben althans wel eens hooren klagen dat de levering van inkt vol gens uitbesteding (wat al niet wordt uitbesteed!) niet altijd zoo geschiedt als behoort, getuige het vaak binnen eenige dagen reeds onleesbare schrift Gr. Cé. Een uitstekend fransch ingenieurde heer F- liouquinéheeft een plan gemaakt tot droogmaking van de haven van Sebastopol, eene reusachtige onderneming, bij wier vermelding wij met belangstelling vinden gewag gemaakt van de droogmaking van het Haarlemmermeer, waarop als een voorbeeld wordt gewezen. RUSLAND. TURKIJE. Volgens hetgeen aan de Indépendance Beige uit Parijs geschreven wordt, schijnt de toestand, waarin Sebastopol door de geallieerden gevonden is hen te hebben doen afzien van het voornemen om die stad te sloopen. In Frankrijk en Engeland (zoo schrijft een correspondent van dat blad zijn handwerkslieden van onderscheidene ambachten als metselaars, slotenmakers, timmerlieden schrijnwerkers, huisschilders, door het gouvernement in dienst genomen en naar Sebastopol gezonden. Hunne taak is, die stad door reparation en herbouwing weder in den staat te brengen waarin zij voor den oorlog was. Reeds is een groot aantal van die werklieden in zee en over eenige maanden zal men Sebastopol uit zijne puin- hoopen zien herrijzen als eene half engelsche en half fransche stad. Dit bewijst voorzeker, dat men te Londen en te Parijs het plan niet heeft om de Krim te ontruimen, maar integendeel om zich in dat schiereiland te vestigen. Volgens berigten uit Constantinopelgroef de genie der geallieerden te Sebastopol lange loopgraven voor den aanleg van mijnen naar men dacht ter al- gemeene vernieling der borstweringen. De kanonnen, welke de russen hadden laten zinken waren terugge vonden waardoor thans 6000 stuks in handen der ge allieerden zijn. Ter beurze te Parijs was het berigt aangeplakt van een schitterend kavallerie-gevecht, den 29 Septem ber te Konghie op 5 mijlen van Euparoria geleverd. De russische kavallerie, onder generaal Korf, werd door die van generaal cV/llbonville verslagen; zes stukken ge schut12 caissons en 250 paarden werden genomen, 160 man krijgsgevangen gemaakt, terwijl de russen 50 clooden achterlieten. De verliezen der franschen be staan uit 6 dooden en 17 gekwetsten. Volgens telegrafisch berigt uit Marseille heeft de sultan PMssier benoemd tot maarschalk van het turk- sclie rijk hij heeft hem wijders een eeresabel ten 'ge schenke gegeven met een brevetdat hem een jaar- lijkseh inkomen van 200.00(H'r verzekerd. Verschei dene generaals zijn benoemd tot paella en eenige kolo nels tot bey. Door Pélissier is eene verkenning gedaan langs de vlakte van Baidar, De geallieerde troepen die zich thans te Eupatoria bevinden, zijn bestemd om de russen te dwingen om van positie te veranderen van welke veranderde positie men daarop partij denkt te trekken. DUITSCHLAND. Van onderscheidene kanten wordt verzekerd, dat er tusschen Oostenrijk en Frankrijk onderhandelingen over de toekomstige vredes-voorwaarden aanhangig zijn. Uit Kopenhage schrijft men van den 4e dezer. De koning heeft in den raad van ministers de geheele grondwet en de nieuwe kieswet goedgekeurd. De kroon prins Frederik Ferdinand werd wegens zijne weigering om de grondwet te onderteekenen door den koning van zijn algemeen kommando in Seeland ontzet en a la suite van het leger gesteld. De aardappel-prijzen hebben in onze streken eene aanzienlijke daling ondergaanook in de olie-prijzen ziet men eerstdaags eene daling te gemoet. ENGELAND. Londen. Op den middag van den 4 is boven Liverpool een verschrikkelijk onweder los' gebarsten, hetwelk een uur aanhield. Tijdens dit onweder sloeg de bliknem in eene fabriek van vuurwerk, waardoor het gebouw uiteen ge rukt en aan verscheidene arbeiders belangrijk letsel werd toegebragt. In de vorige week hadden te Londen 1160 sterf gevallen en 1707 geboorten plaats. Er zullen aanzienlijke versterkingen artillerie naar de Krim verzonden worden. FRANKRIJK. Op sommige parijsche markten heeft zich eene aan merkelijke daling in den prijs van het vleesch vertoond. Deze daling zal voorzeker ook niet buiten invloed blij ven op de gewesten, waar zich allerwege vrees openbaar de over een toestandwaarvan de moeijelijkhedeu wel geen staatkundig karakter hebben, maar de tochin dien zij voortduurdenwezenlijk ongelegenheid zouden kunnen doen ontstaan. -Er heeft eene daling plaats gehad van 2 fr. per hectoliter op het koren, en van 7 5 9 fr. op het meel. Men kan voorts allezins op grooten aanvoer van buiten af rekenen, en wel zonder eenige overdrijving op twee millioen hectoliters koren in Alg-erie en Egypte, wijders op granen uit Spanje, uit Ierland, waar de oogst zeer gunstig is uitgevallen, en eindelijk uit Amerika. De kabel van den electrischen telegraaf heeft in de Zwarte zee eenige beschadiging ondervonden, hetgeen een oponthoud heeft te weeg gebragt in de ontvangst der dépêches uit de Krim. Eene officiëele mededeeling in den Monileur bevat het volgende De regering des keizers heeft met een diep gevoel van leedwezen de openbaarmaking gezier, van een brief betrekkelijk de napelsche aangelegenhedenwelke de strekking- heeft om te doen gelooven, dat de staatkunde des keizers, in plaats van de openhartigheid en loijauteit, waardoor zij zich steeds jegens buitenlandsche regeringen heeft gekenmerktonderhands zekere bedoelingen zou in de hand werken. De regering acht het noodig der gelijke mededeelingen, onder welken vorm zij zich ook mogten voordoen openlijk te desavoueren, u Eene fraaije, door den keizer op de algemeene ten toonstelling aangekochte meerschuimen pijp, ter waarde van duizend francs, is ontvreemd. BELG1E Bkdsset- Het regeringsblad deelt eene lijst mede van de langs den staat-spoorweg voor 1 Jauuarij 1855 verzonden voorwerpen welke niet opgevorderd zijnof waarvan de aanneming geweigerd is door hen, voor wie zij be stemd waren. Deze opgave wordt gevolgd van die der van 1 Sept. 1854 tot 1 April 1855 in de spoorwagens gevonden voorwerpen. Deze laatste lijst is waarlijk zeer merkwaardig en geeft blijk van ongeloofelijke af getrokkenheid van den kant der reizigers. Zonder in aanmerking te nemen verloren hoedjes parapluies, sieraden, zakdoeken, kleederen van allerhande soort en wel in eene hoeveelheidwelke aan het fabel achtige grenst, treft men in de lange opsomming ook aan een zak inhoudende acht ponden mostaardzaad

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1