GOIXMM .No. 75. GEMEEEJTE-RAA^ TE GOES, PUBLICATIE. PUBLICATIE. 42""' Jaargang, PUBLICATIE. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f .*,7.5, franco per post f Jj)0. De inzet OPENBABE YERGADEBING vam den ten raadhdize aldaa1! OP DONDERDAG DEN 27 SEPTEMBER J855, df^ avonds ten 6 iibe. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Beëediging en installatie leden 2. Benoeming lid in de directie van het middel van straat- en zandwegen. 3. Mededeeling beschikking reclames tegen den hoof- delijken omslag en wijziging van het kohier. 4. Voorstel van de vaste commissie voor het financie wezen tot afschaffing van de plaatselijke belasting op het gemaal. 5. Overlegging begrooting 1856. Mededeeling ingekomen stukken. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten Dat door den raad dier gemeente in zijne vergade ring van 10 September 1855 ter vervanging van de vorige verordening op natemelden onderwerp van den 11 April en 2 Mei 1853 is vastgesteld de volgende VERORDENING op het AANLEGGEN aan en BEVAREN van de HAVEN van GOES. Art. 1. De schippers welke met hunne vaartuigen de buiten- of binnenhaven aandoen en begeeren zullen al daar te vertoevenzijn gehouden bij het uit- en in varen der haven, het aanleggen en hetgeen tot de po- licie der haven en schutsluis behoort, zich te gedragen naar de bevelen van de daartoe aangestelde ambtenaren, overeenkomstig en ter naleving van hunne instructien te geven. Art. 2. Het wordt verboden, om met boomen, haken of ander werktuig tegen het muur- of pakwerk, of de deuren van het sas te stooten, en zullen de schippers gedurende de schutting en bij het varen in de haven de ankers moeten binnen halen, de boegsprieten moeten optoppen en de zwaarden moeten inpikken. Art. 3. Het is verboden in de binnenhaven eenige ankers of dreggen uittewerpen. Art. 4. Geene schepen zulleu zoodanig in de vaart of geul der haven mogen leggendat de koers van andere daardoor verhinderd wordt. Art. 5. Het is verboden eenige wrakken van schepen, houtvlottenboomstammen of dergelijke in de haven te leggenzonder schriftelijk consent van het plaatse lijk bestuur. Art. 6. Met het toezigt op de nakoming dezer be palingen wordenbuiten en behalven de ambtenaren van policie speciaal belast de sas- en buiten-havenmeester, de sas-knecht en de binnen-havenmeester, die alvorens hunne betrekking te aanvaarden, beëedigu worden, van iedere overtreding proces-verbaal zullen opmaken en binnen 24 uren aan burgemeester en wethouders inzenden. Art. 7. De overtredingen van de bepalingen dezer verordening worden, voor zoo ver daartegen bij de wet, bij algemeenen maatregel van bestuur of bij provinciale verordening niet is voorzien, gestraft met eene geldboete van vijf tot twintig gulden Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland volgens hun berigt van den 14 dezer N°. I 54in afschrift medegedeeld. B No. 4680 En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 22 September 1855. M. P. BLAAUBEEN, burgemeester. H. C. PILAARsecretaris. Vervolg van het in ons vorig nummer opgenomen kegi.em.ent op het brand wezen.) HOOPDSTUK III. Van hel personeel tol bediening der brandspuiten. Art. 24. Het personeel van het brandwezen bestaat uitj Êen generale brandmeester. tweede generale brandmeesterdie tevens als secretaris fungeert. Vier brandmeesters, die de directie voor het brand wezen uitmaken. en daarenboven voor iedere brandspuit uit Twee onder-brandmeesters MAANDAG 24 SEPTEMBER. ling van advertenties moet geschieden vóór drie uren des nami Vier tellers. Eén bode, en Negentig manschappen. Art. 25. Het wordt gen amen 1°. Uit vrijwilligers, die Zooveel mogelijk bij dezelfde spuit worden geplaatst. 2°. Uit mannelijke ingezetenen tusschen de 18 en 60 jaar oudwelke iu den hoofdelijken omslag niet zijn aangeslagen en door burgemeester en wethou ders worden aangewezen. 3°. Uit mannelijke ingezetenen tusschen de 18 en 60 jaar oud, daartoe bij loting aangewezen, en die de diensten bij deze verordening gevorderd, niet zullen hebben afgekocht. Art. 26. De loting onder numero 3 van het vorig art. bedoeld, zal alleen plaats hebben bijaldien geen genoegzaam aantal manschappen onder no. 1 en 2 ver meld zich hebben aangegeven of zijn aangewezen en zal uitsluitend de manschappen betreffen. De overige spuit-beambten worden benoemd en ont slagen op de wijze bij de verordening op het benoemen en ontslaan van gemeente-ambtenaren en bedienden te regelen. Art. 27. De loting geschiedt in het openbaar ten overstaan van burgemeester en wethouders 1°. Over de mannelijke ingezetenen van 1840 jaar. 2°. n u 4050 3°. 5060 Nadere voorschriften, de loting en jaarlijksohe aan vulling betreffende, worden bij afzonderlijke verorde ning geregeld. Art. 28. Van de diensten bij de brandweer zullen zijn vrijgesteld a. De leden van den gemeente-raadde secretarisde gemeente-ontvangerde beambten ter secretarie en de boden. b. De regter-commissaris, de officier van justitie en de griffier bij de arrondissements-regtbank. c. De leeraars der godsdienstige gezindheden. d. De onderwijzers der jeugd. e. militairen. f. schutters in werkelijke dienst. g. commissaris en de agenten van polieie en ge- regtsdienaars. h. opzigter der gemeente werken. i. klokluiders. h. Zijdie volgens de vroegere verordeningen van de dienst bij de brandweer zijn ontslagen. I. Die door iigchaamsgebreken ten eenenmale ongeschikt zijn voor de dienst bij brandvolgens verklaring door den geneesheer of heelmeester der gemeente aftegeven. Art. 29. Ingeval van nood zal de burgemeester alle mannelijke ingezetenen tot het doen van dienst bij brand, kunnen vorderen, en van de bezitters van paarden en voertuigen deze kunnen requireren. Art. 30. Die verlangt gebruik te maken van de be voegdheid tot afkoop of plaatsvervangingbij art. 5 der verordening op de persoonlijke diensten bedoeld geeft daarvan binnen 8 dagen na zijne aanwijzing schrif telijk kennis aan burgemeester en wethouders, met op gaaf, ingeval van plaatsvervanging, van dengene die zijne dienst zal vervullenen onder overlegging eener verklaring van den geneesheer of heelmeester der ge meente, dat de plaatsvervanger onderzocht en in allen deele voor de dienst geschikt bevonden is. Vervolg hierna De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten Dat door den raad dier gemeente in zijne vergade ring van 10 September 1855, is vastgesteld de vol gende VERORDENING betrekkelijk de STRATEN, STEGEN, GANGEN, MARKTEN, PLEI NEN, WALLEN, WEGEN en WATER LEIDINGEN in de gemeente GOES. Art. 1. Alle bewoners van huizen en gebruikers van pakhuizen stallen tuinen of erven en ingeval die niet zijn verhuurd, de eigenaars daarvan moeten de straat, alsmede de riolen en goten voor en langs gemelde hui zen gebouwen of erven ten minsten eenmaal 's weeks reinigen of doen reinigen, te weten: in straten en ste gen ter balver breedte, aan markten of pleinen ter breedte Gewone advertenties worden a 20 ets. de regel geplaatst jeboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan J6 regels a f J,20 behalve het. segelrcgt. van minstens vier el en van panden op boeken van straten en stegen gelegen aan alle zijden waar die aan den publieken weg uitkomen en zoo ver die strekken. De modder moet uit de goten worden geschept Art. 2. Zij zullen ten minsten driemaal in het jaar en wel iu de laatste helft der maanden MeiJulij en September de straat in voege als voren doen uitwieden. Art. 3. Bij gladheid ten gevolge van ijzel, sneeuw of vorstzal een ieder na gedane kennisgeving van den burgemeester, de straat vóór en ter zijde van zijne wo ning en andere bij hem in gebruik zijnde panden of erven met zandkolenasch turfmolm of zaagsel strooijen. Art. 4 Bij vriezend weder is het verboden de stra ten te schrobben of daarop water uittestorten- Art. 5 Niemand zal de sneeuw van zijne daken goten of andere verhevenheid op den publieken weg nedeiwerpenof doen nederwerpenbij het wegvegen der sneeuw voor de woningen of panden, mogen geene hoopen of hoogten op de straat worden daargesteld. Art. 6. Eén dag na kennisgeving van den burgemees ter zal de sneeuw op de stoepen en straten aanwezig door de eigenaars of bewoners der huizen moeten zijn weggeruimd. Art. 7. Eene afzonderlijke opneming der straten stegen en gotenzal eenmaal in de week door de po- licie-beambten geschieden en wel des Zaturdags namid dags, in de maanden April, Mei, Jur.ij, Julij, Au gustus en September na zeven, in de overige maanden na drie ure. Alt. 8. Het is verboden de stratenstegenbrand- of rioolgangen, pleinen, wallen of andere openbare plaat sen in deze gemeente, op welke wijze ook te veront reinigen, door zich daar van krengen, drek, vuiligheid, stroo, asch, puin of dergelijke te ontdoen. Evenzeer is het verboden dergelijke onreinheden op de stoepen voor de huizen en openbare gebouwen of in de kaai neder te werpen of daarin te vegen. Art. 9. Niemand zal eenig vee slagten op de publieke straten of bloed en ingewand van dierenvuilnis van pensen, grom van visch, krengen of dergelijke door de goten langs de straten vegen. Art. 10. De boomstammen en de mest uit de bij zondere mestputten, worden niet dan in bijzondere ge vallen en alsdan niet dan met toestemming van den burgemeesterdoor de bebouwde kom dezer gemeente vervoerd. Art. 11. Niemand zal eenige bouwstoffen, puin of mestzonder toestemming van den burgemeesterna zons-ondergang, op de straten, stegen of andere open bare plaatsen in de gemeente laten liggen. {Vervolg hierna GOES, 24 September. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat de pogin gen van den grooten kerkeraad der hervormde gemeente alhier, ter bekoming der noodige middelen om de hulp behoevende lidmaten van dat kerkgenootschapbij de diaconie iu bedeeling op te nemenaanvankelijk met een' gunstigen uitslag zijn bekroond en de inschrijvin gen der verschillende bijdragen circa f 2100,bedra gen, zoodat eerstdaags door dat collegie met de bedee lingen zal worden voortgegaan. Te 's Hage is tot lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal gekozende heer mr. Groen van Prinste- rermet 547 van de 1069 uitgebragte geldige stem men. De tegen hem overgestelde candidaatde heer Gevers üeijnoolvereenigde 477 stemmen op zich. Naar men verneemt, zoude in deze zitting bij de Staten-Geneiaal worden ingediend een ontwerp van wet tot wijziging der wet van 6 Maart 1852 (Staatsblad no. 47,) regelende de jagt en vischerij. In doorgaans wel onderrigte kringen, wordt ver haald dat er sprake van zoude zijn, dat de portefeuille van het departement van oorlog zoude overgaan in handen van den kolonel Bigot de Begnins, die alsdan te gelijk tot generaal-majoor zoude bevorderd worden, terwijl Z. Ex de heer luitenant-generaal baron Forstner van Dambenoy Z. Ex. de gouverneur-generaal van Neerlands-Indie, mr. A. J. Duynmaer van Tivist, in diens hooge waardigheid vervangen zou. Men schrijft ons uit Alphen a/m Prov. Gelderland In den namiddag van zondag 11. brak er in deze ge meente een hevige brand uit, die het ergste deed vreezen. Uit eenen met hooi gevulden berg zag men eensklaps

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1