COME COURANT No. Tl. 12'" jaargang, publieke: besteding. publicatie. gemeente-raad te goes, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags J Gewone advertentien worden 20 ets. de regel geplaatst avondsuitgezonderd op feestdagen. MAANDAG 10 SEPTEMBER. Geboortehuwelijks- en loodberigtcnvau d6 regels a f djtO Ge prijs per kwrirtrtal is F j.7.5franco per post F .1,90. j 1 behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. 1. Beëediging en installatie herbenoemde leden van den gemeente-raad. 2. Benoeming van een wethouder. 3. Idem van een ambtenaar van den burgerlijken stand. 4 Berigt ontvangst en goedkeuring van verordeningen. 5. Mededeeling van de aanschrijving van de gedepu teerde staten betrekkelijk de begrooting. 6. Mededeeling van de gedane aanschrijvingen aan de kerkelijke instellingen van weldadigheid en het alge meen armbestuur. 7. Gewijzigde begrooting van laatstgemeld armbestuur. 8. Wijzigingen in de begrooting der gemeente over 1855. 9. Benoeming lid der directie van straten en wegen. Mededeeling ingekomen stukken. BURGEMEESTER en WETHOU- ÉT^ DERS van GOES, zullen op zaturdag den 22 September 1855, des namiddags teu 1 ure, ten raadhuize aldaar publiek en aan de minst aannemende trachten aan te besteden: He lever mlie van de benoodigde STEENKOLEN ten dienste der gemeente gedurende den aanstaan den winter. Waarvan de conditiën ter secretarie ter lezing zullen liggen van heden af tot den dag der besteding van des voormiddags negen tot „desfnalniddags twee ure, volgens welke afzonderlijk moet worden ingeschreven voor de levering van New-Castels«he-en van Brahandsche kolen, beide per mud. Gedaan te Goes, den S September 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II. C. PILAAR. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOER doen te weten Dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van den 10 Augustus 1855, ter vervanging van de verordening op dit onderwerp van den 30 September 1852is vastgesteld de volgende VERORDENING tot VERDEELING dek GEMEENTE in WIJKEN, en omtrent het AANLEGGEN en BIJHOUDEN deb BEVOLKINGS REGISTERS in de ge meente GOES, (zie art. 140 der gemeente wet en koninklijk besluit van 22 December 1849, Staatsblad N". 64.) Art. 1. De gemeente wordt verdeeld in vijf wijken, gemerkt met de letters A b c d en e Abt. 2. Door de zorg van het gemeente-bestuur wor den alle gebouwen binnen deze gemeente, van een letter en nummer voorzien, boven de deur of op eene andere van buiten zigtbare plaatsin olieverw te schilderen ter grootte van 50 streep. Abt. 3. Die letter en dat nommer, worden door de eigenaren der gebouwen steeds behoorlijk zigthaar en ten hunnen koste onderhouden. Abt. 4 Ieder ingezeten des rijks, die zijne wettige woonplaats in deze gemeente vestigt, of daarin tijdelijk verblijven wil, zal zich binnen 14 dagen ter secretarie dezer gemeente vervoegen en aldaar overbrengen het getuigschrift bij art. 4. van het koninklijk besluit van 22 December 1849 (Staatsblad N°. 64) bedoeld, met eene juiste opgaaf van de letter en het nommer van de door hem betrokkene woning. Vreemdelingen, komende inwonen of verblijven, zijn verpligt, insgelijks binnen 14 dagen na hunne aankomst, deze opgaaf te doen, en zullen bij de aangifte hun reis- en verblijfpas moeten vertoonen. Abt. 5. Iemand in deze gemeente wettige woonplaats hebbende en tot curator of voogd over elders wonenden benoemd waardoor dezer «vettige woonplaatsvolgens art. 7 8 van het burgerlijk wetboek, naar deze gemeente wordt overgebragt. zal, oi-jfer. overlegging van een ge tuigschrift daarvan binnen 14 dagen na zijne benoe ming of aanstelling ter secretarie kennis geven Aiit. 6. lederdie in deze gemeente zijne wettige woonplaats of verblijf heeft gevestigd en die woonplaats of dat verblijf naar elders wil overbrengen, zal daarvan vóór hel verlateu der gemeente aangifte doen ter secre tarie dezelfde, aangifte is verpligteud voor hen die in deze gemeente wettige woonplaats hebben doch elders tijdelijk hun verblijf willen vestigen Art. 7. Ieder, die in deze gemeente woont of ver blijft, is verpligt bij iedere verandering van woning of verblijf binnen de gemeente, daarvan binnen 8 dagen, met opgaaf van den letter en het nommer der verlatene en betrokkene woning, ter secretarie opgaaf te doen. Art. 8. De hoofden der huisgezinnen zorgen dat de in art. 46 en 7 bedoelde aangifte voor hunne vrouwen, inwonende kinderen, bloed- of aanverwanten en inwonende dienst- of werkboden geschiede. Art. 9. Van iedere gedane aangifte wordt aan de belanghebbenden dadelijk bewijs afgegeven. Art. 10. Alle vroegere bepalingen en verordeningen te dezer zaketreden buiten werking op den derden dag na de afkondiging van deze. Art. II. De overtredingen van de bepalingen dezer verordening wordenvoor zoo verre daartegen bij de wet, bij algemeenen maatregel van bestuur of bij pro vinciale verordening niet is voorziengestraft met geldboete van 1,tot f 3, Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeelandvolgens hun berigt van den 24 Augus tus 11. No. ïl? 3 in afschrift medegedeeld. b 4126 d En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 7 September 1855. M. B. BLAAUBEENburgemeester. H. C. PILAARsecretaris. "Hiiiiik laramjiiMii, GOES, 10 September. Ter mededeeling berigt men onsdat uit de vier processen-verbaal der jongste stemmingen voor leden van den gemeenteraad te Goes, blijktdat van de 343 personen, welke als kiezers bekend staan, slechts 121 van hun regt geen gebruik hebben gemaakt. Van dit getal aftrekkende de overledenen of naar elders vertrokkenenad 26na het opmaken der kie zerslijst en zij die door ziekte of afwezigheid verhin derd zijn geworden aan de verkiezingen deel te nemen, dan blijkt het, dat het getal geheel onverschilligen niet zoo groot is als oppervlakkig zou kunnen worden ver ondersteld. Men heeft deze opmerking gemeend te moeten ma ken ter voorkoming van onjuiste gevoltrekkingen in dezen door de tegenstanders van het directe kies stelsel waartoe de jongste stemmingen te Goes an ders zoo gereedelijk aanleiding zouden kunnen geven. De heeren A. A. Fransen van de Putte en mr. P. J. van Voorst Fader, bij herstemming benoemd tot leden van den gemeente-raad alhierhebben 2ich deze benoeming laten welgevallen. Den 20 Augustus jl. werd alhier eene vergade ring gehouden van donateurs en leden der Vereeniging voor Zeeuwsche Muzijkfeesten. Zij was door het hoofd bestuur belegd, ingevolge art. 12 der statuten, ter be handeling van het voorstel, om in 1856 een muzijlc- feest te doen plaats hebben waartoe de staat der kas toereikend was geoordeeld. Dat voorstel werdnadat door den penningmeester verslag was gedaan van den linantiëelen toestand der vereeniging, door de vergade ring met acclamatie aangenomen en werd derhalve be sloten dat in de laatste helft van Mei of in de eerste helft van Junij 1856 het vierde Zeeuwsch Muzijkfeest zal plaats hebben te Goes. Tot leden van het comité (art. 13) werden vervolgens gekozen de heeren J. IV. van Kerkwijkmr. J. J. van Deinsemr. W. G. de Knokke van der Meuten dr. L C. de PevalG. P. Blaaubeenterwijl verder de Goessche leden van het hoofdbestuur mr. M. P. Blaauleen en dr. B. B. van den Boschals zoodanig daartoe behooren. Aan het comité werd vervolgens, op voorstel van het hoofdbestuur, eer: crediet op de kas der vereeniging toegestaan ten bedrage van f 1600,—. Door de ver gadering werd eindelijk nog besloten, om het honorair lidmaatschap der vereeniging op te dragen aan den hr. C. Eisnermuzijk-directeur te Zierikzee. Later werden door het comitéin overleg met het hoofdbestuur, (art. 15) voor het vocale gedeelte der uit voeringen van het muzijkfeest, de volgende werken gekozen: voor den eersten feestdagHaendei.'s Messias-, voor den tweeden feestdag: Schuman Adventlied, H. Berlioz La fuile en Egypte en Mendei.ssohn Bar- thoi.dy's If'alpurgisnacht. Door het comité is onmiddelijk aan heeren kerk voogden der hervormde gemeente het verzoek gerigt om het koor der groote kerk, dat in 1851 gebleken is zoo bij uitstek gunstig te wezen voor muzijkale uitvoe ringen ook voor het aanstaande muzijkfeest beschik baar te stellenwelk verzoek door dit collegie met de meest verpligtende welwillendheid reeds is toegestaan. De heer S. V. jl. vrijdag langs de schans rij dende, had het ongeluk terwijl door het schrikken en uitspringen van het paard, de boomen van het rijtuig brakenmet zijne echtgenoot uit hetzelve te vallen en schijnen zich nog al bezeerd te hebben. Het paard werd ir, de gemeente Kattendijke gevat. Welkom zal gewis velen het berigt zijn, dat op aanstaanden vrijdag deu 21 dezer, des avonds ten half 8 ure, door heeren directeuren der boekerij, toebehoorende aan het alhier bestaande departement Tol Nut van H Al gemeen, wederom een aanvang zal worden gemaakt, met de uitgifte der boeken, bestemd om aan ïningegoeden, gedurende de winteravonden eene aangename en nuttige uitspanning te verschaffen. De uitbreiding, welke de bibliotheek door aankoop en geschenken van vele der nieuwste werken heeft ondergaanzoowel als de deel neming in vorige jaren betoonddoet ons vertrouwen dat daarvan een nuttig gebruik zal worden gemaakt en alzoo de moeite beloond, welke hIn. directeuren daaraan wederom besteed hebben. Betrekkelijk het op de hoogte van Bath verbrandde schip, verneemt men nog het navolgende: Het schip Melanie Isabelle, kapitein Smidt, reeders Stoms Sj- Co., met eene rijke ladiug en zes passagiers, bestemd naar Rio-Janeiro, was op den middag van den 3 dezer van Antwerpen uitgezeild. Omstreeks 4 ure bemerkte men eenen dikken rook die uit het voorste gedeelte van het schip opsteeg. Passagiers en equipage deden alle mogelijke moeite om den voortgang van den brand te stuiten doch vruchteloosmen poogde toen het schip te doen zinken maar ook alle aangewende pogingen daartoe mislukten. Zonder iets hoegenaamd te kunnen redden, moesten passagiers en schepelingen zich in de sloepen begeven, nadat het brandende schip op de bank Valkenisse gestrand was. Des avonds ten 9 ure was de groote mast reeds over boord gevallen en toen de vloed des anderen daags ochtends de vlammen kwam smoren, was er van het wiak slechts het onderste gedeelte over. De oorzaak van den brand is onbekend. De cholera veroorzaakt te Leijden nog steeds vele sterfgevallenreeds des morgens ten 6 '/2 begint men met de ter aarde'oestelling, verleden dingsdag werden 42 lijken op eene der kerkhoven begraven. Door den gemeenteraad aldaar is besloten met 1856, 15 opc. voor gebouwde en lOopc. voor de on- geb eigendommen op de hoofdsom der grondbelasting te heflen, alsmede eene belasting op de tarwe van f 3. spelt f 1 60 rogge f 60 en turksche tarwe 1 per 100 pd. op de hoofdsom van den rijks accijns van liet geslagt 150 opcenten en eene belasting op den azijn van f 15 per 100 kan. 'sRijks museum van natuurlijke historie aldaar werd dezer dagen verrijkt met een prachtig ex. van de octias (satnrnia) Maenas, Doublday, in den plantentuin te Buitenzorg gevangen. Deze nachtvlinder heeft eene vlugt van 0,17 el en in lengte van den kop tot aan de staarten 0,18 el. Dit is het 3e ex. dat in Europa aanwezig is, zoodat dat geschenk op hoogen prijs gesteld wordt. Te Voorschoten is eene boereu vrouw bevallen van drie welgeschapen zonendie alle drie leven en zeer gezond zijn. De minister van finantiën heeft herinnerd een iegelijkdien het mogt aangaan dat de reeds sedert den 31 December 1853 buiten omloop zijnde muntbil jetten van 10, uitgegeven krachtens de wet van den 17 September 1849 Staatsllad\ no. 76), met den laatstej^December aan staande^-ftafffteak^ OPENBARE VERGADERING van den ten raadhuize aldaar OP MAANDAG DEN JO SEPTEMBER J855, des namiddags ten 7 ube, PUNTEN VAN BEHANDELING.

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1