«OME COIIRAi No. 66. 1855. UTIIIo GEMEENTE-RAAD TE GOES, BEKENDMASKING- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags avonds, uitgezonderd op feestdagen De prijs per kwartaal is f ,1.7afranco per 'n Donderdags post f J.90. De "ndin. DONDERDAG 23 AUGUSTUS. an advertenlien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentieu worden a 2D ets. de re( Geboorte-huwelijks- eii doodbevigtenvan .16 behalve het zegelregt. pw >J A OPENBARE VERGADERING TEN KAADirUIZK AI.DAAlt OP MA AND AO DEN 27 AUGUSTUS J855, DES NAMIDDAGS TEN 6 URE, PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Opneming der gemeente-rekening 1854. 2. Verzoek van den lieer mr. P. J. van Voorst Vadek, om restitutie van hoofdelijken omslag over 1854. 3. Verzoek van den heer G. van de Vei.de, tot ver goeding van het verlies door het afbreken van zijn woonhuisje tegen de donkere of binnen-havenpoort. Mededeeling van ingekomen stukken. BURG EME ESTER en WETHOUDERS van GOES, van liet bureau van stemopneming aldaarontvangen hebbende de processen-verbaal van inlevering der stem briefjes en liet opmaken der gedane stemming ter be noeming van twee leden in den gemeente-raad van Goes, gehouden den 20 en 21 dezer; uit welk laatste blijkt, dat van de 112 geldige stembriefjes, de meeste stemmen zijn uitgebragt op de heeren J. A A. PRANSEN van de PUTTE, met 52. Mr. P. .1. van VOORST VADER, met 39. P. J. A. van DAM, met 26 a J. H. de LAAT de KANTER, met 26. zoodat niemand de volstrekte meerderheid van stemmen heeft bekomen, maar tiisschen die vier heeren eene her stemming moet plaats hebben. Brengen overeenkomstig art. 69 der kieswet, ter ken nis van een ieder die het aangaatdat afschriften van genoemde processen-verbaal, ter gewoner plaatse in deze gemeente zijn aangeplakt, en dat gelijke afschriftenter inzage voor een ieder, ter secretarie zijn nedergelegd waar dezelve dagelijks (uitgenomen des Zondags) van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure zullen voorhanden zijn. Alsmede dat de herstemming is bepaald op Maandag den 3 September eerstkomende. Gedaan ten Raadhuize van Goesden 22 Augustus 1855'. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. GOES, 23 Augustus. Bij de opening der stembriefjes op 21 dezerter verkiezing van twee leden voor den gemeente-raad, ten gevolge van het bedanken der daartoe benoemde heeren ■f. Fransen van de Vutte en W. A. de Laat de Kanter, is gebleken dat 112 geldige stemmen alsmede een van on waarde (zijnde in blanco) van de 343 kiezers waren uitge bragt, waarvan de heeren J. A. A. Transen van de Putte 52, mr. P. J. van Voorst Vader 39, mr. P. J. A. van Dam 26mr. J. H. de Laat de Kan ter 26O. Ver hagen 21, C. A. van Rentergliem 8, mr. C. de Witt Hamer 7, J. K. van Baaien en S. J. de Jonge Mulock Houwer ieder 5, G. T. Callenfels en II. IC. J. van den Bussche ieder 4, J. Kooman 3, J. de Pouw Wz.C. G. van den BoschP. van DalenL. C de Peval en Jobs T. van de Putte ieder 2, D Vervenne, J. H. G. KakebeekeM. J. de Jongh M. A. RamondS. J. de Jonge, 3. C. Massee, Thomson, Krijn van Hoeke, Jolis. de LeeuwJ. SwemerJohs. ZandeeT. S. A Knitel en W. A. Anetnael ieder ééne stem verkregen zoodat niemand met meerderheid tot lid is verkozen en er derhalve eene herstemming zal moeien plaats hebben tussohen de heeren: Johannes Adolphus ylOra/iam Fran sen van de Putteml', l'ieter Johannes van Voorst Vadermr. Paulus Johan Adriaan van Damen mr. Jean Henri de Laat da Kanter. Aanstaande Zaturdag zal te Middelburg worden Het verlioogen en verzwaren des Zeedijks aan den polder Hoedekenskerkeover eeno lengte van 1400 el. Het maken van zinkwerk en doen van steenstortin gen aan de polders Everiirge en Borsselen. Het maken van «men Inlaag-dijk door de Kleinen- Huissens- en Eendragt-polders, ter gezamenlijke lengte van 1090 el, en meer andere werken. De aanbestedingen zullen bij inschrijving en opbod geschieden, waarvan het bestek op de'gewone plaatsen ter visie ligt. Bij besluit van 19 Augustus jl. no. 55 heeft Z. M. goedgevonden te benoemen tot gezworen van den polder Kruiningeiiden heer W. Nievwenhuyse. In de afgeloopene week had op den openbaren weg tussclien Axel en Zaamslag, en wel midden op den dag, weder eene stoute aanranding plaats. Een ISjarigen jongen voor zijnen baas, te Axel lijnzaadmeel gehaald hebbendehetwelk hij in een zakje op zijnen rug droeg, werd, zich naar Zaamslag begevende, onder weg eensklaps overvallen door eenen persoon die zich in het graan verborgen had en daaruit bijna geheel naakt te voorschijn kwam. Zeker vermoedende, dat de jongen geld in het zakje droeg, vroeg hij eerst om ta bak, en daarna, hem stevig vastgrijpende, om geld. Juist van pas kwam daar een landbouwer aan, die alzoo den jongen verloste, daar de aanrander het op een loo- pen zettedoch deze den vreemden arbeider eenigzins kennende, deed aanstonds berigt van zijne ontmoeting, zijnde het aan de maréchaussees reeds gelukt dien vreem deling op te sporen, en hem jl. vrijdag te Axel gevan kelijk binnen te brengen. Bereids is hij naar hier overgebragt en uit een voorloopig- onderzoek is reeds geblekendat hij vroeger in Belgie ambtenaar van de eerste klasse was. Uit het signalement van den per soon, die onlangs den zoon van eenen vlasbaas in deze omstreken aanrandde, schijnt te blijken, dat deze wel- ligt dezelfde persoon is. Wij vernemen, dat dezer dagen een volledig ont werp van wet op de regterlijke organisatie, benevens eene wet tot herziening van liet wetboek van burgerlijke regtsvoröering, door de regering aan den raad van state is medegedeeld. Te Enkhuizen arriveerde eergisteren de derde haringbuis met 82 ton haring en 12 ton zoutevisch. Dit vaartuigde stad Enkhuizenheeft in de jagerij 40 ton overgezet. Het dichtstukje van den heer S. J. van den Berg, getiteld u Watersnooddat slechts '30 cents koste, bragt de aanzienlijke soin van 1435,op, die dezer dagen aan den minister van binnenlandsche zaken voor ongelukkigen door de overstroomingen zijn toegezonden. - Eenigen tijd geleden wendde zich een kiezer te Nieuweveen tot den minister van binnenlandsche zaken, met de klagt, dat de burgemeester der bedoelde gemeente de stembiljetten met zekere teekenen had gemerkt, ten einde alzoo datgene te weten te komen wat door de wet bestemd was een geheim te blijven. Het onderzoek door den ministerten gevolge dier klagt ingesteld schijnt ten gevolge gehad te hebben dat op last van Z. Ex. een ondergeschikt beambte der secretarie van genoemde gemeente uit zijne betrekking is ontslagen. Dezelfde kiezer heeft zich thans andermaal tot den minister van binnenlaiidsche zaken gewend, met de ver klaring dat hij de- innige overtuiging heeftdat de straf eenen onschuldige» heeft getroffen; dat deze geen belang had noch koude hebben met het plaatsen van teekenen op de stembriefjesdat hij immers nimmer tegenwoordig was bij het opnemen der stemmen en cok nimmer de stembriefjes later weder onder zijne oogen kreegdatindien iemand strafbaar wasdit alleen konde zijn de burgemeester, die de verzender is geweest der stembiljetten. Gemelde kiezer heeft gemeenddit andermaal den minister van binnenlandsche zaken te moeten onder het oog brengen en zich tevens gewend tot den minister van justitie, met liet verzoek dat de zaak voor den gewonen strafregter onderzocht worde. Uit Venlo schrijft men Nadat in deze omstre ken even als schier in het geheele rijk, de zoo ge vreesde aardappelziekte zich weder had vertoondis echter sedert eenige dagen daarin plotseling een omme keer gekomen. Meestal waren nog slechts de bladeren en niet de stengel aangedaan. Men ziet nu het zonderling doch verblijdend ver schijnsel dat de zieke bladeren verdorren en afvallen en uit den stengel weder nieuwe krachtige spruiten te voorschijn komen. Velden die er voor eenige dagen geheel vetdord uitzagen, vertoonen zoodoende heder, morgen eene groene oppervlakte. Zoude men hieruit niet mogen afleidendat do ziekte nog eene laatste poging gedaan heeft op het 'door haar geliefkoosd pro duct doch door de sterke groeikrachtis overmees- terd P Waar ook de ziekte reeds verder gevorderd was en de stengel reeds was aangedaanis de knol echter nog geheel gaaf en gezond gebleven. Uit Suriname wordt, dd. 19 Julij, het volgende medegedeeld In deze week is ter cognitie van het geregtshof ge- bragt eene zaak wegens mishandeling van eene slavin die zich volgenderwijze heeft toegedragenEr werd eene slavin op liet piket der justitie door haren mees ter krachtens de wetzonder voorafgaand onderzoek voor drie dagen gecustodieerd. Men hoorde daags daarna de slavin kermen keek toen naar haar uit en vond haar in eene brandende koorts, veroorzaakt door het verschrikkelijk opzetten van hare borsten, waardoor zij aan hevige pijnen leed. En toen vernam men, dat zij moeder is van een zuigeling van 6 h 7 maanden die in eenen ziekelijke» toestand van haar is wegge rukt terwijl zij naar het piket werd gesleept. Dat kind was verstoken van hare zorg en van haar moeder lijk voedsel, en zij prijs gegeven aan de hevigste pij nen. Toen openbaarde zij al de mishandelingen, die. zij zoo dikwerf heeft moeten ondervinden, en die zoo danig waren, dat de politie zelve (I!) nu in haar belang is opgetreden. CHINA. De zendeling Neumann, die voor eenige jaren uit. üuitschland naar China was afgezonden, doch nu we gens zwakke gezondheid-toestand genoodzaakt is aan zijnen moeitevollen arbeid een einde te maken en zich reeds op zijnen terugtogt naar Europa bevindt, hangt een treurig tafereel op van de vele plagen Welke zich over liet chinesche rijk hebben uitgestort. Uit die be- rigteu medegedeeld in de courant van Pekingziet men,dat het gansche groote middelrijk, waarvan de oppervlakte meer dan een derde van het aziatische vas teland, over de 270,000 vierkante geographissche mijlen bedraagt, van het eene einde tot het andere van Cho- kand en de russisch seberische grenzen of tot Tarakai en Tormosa, door groote rooversbenden verontrust wordt. Dan overvallen zij deze dan gene onbewaakte plaats vermoorden de openbare ambtenaren, plunderen de pu - blieke kassen, en ijlen dan spoedig met hunnen buit weg. Dan vestigen zij zich in deze, dan ill gene plaats, bezetten deze of gene burgt voor langeren tijd, en gaan I van daar op strooptogten in de omstreken uit. j In het Oosten is het nieuwe steeds aan het oude gelijk. Genade en ontferming zijn bij de overwinnaars niet te vindenalle ovenvonnelingen zijn ten doode gewijd, de orden gelijk de jongen, man en vrouw, heer en knecht. Men berigt en beroemt zich over de ont halzing van gevangenen bij vele duizenden. Dit ge schiedt herhaalde malen te Peking in dit jaar. Gru welijke tooneelen van dezen aard hebben gedurende de laatste maand ook te Canton plaats. Bij rotten van 10 werden zij in zware ketens geboeidaangebragten de een na den ander onthoofd. Zijn er tien geleverd, dan wordt er pauze gemaakt. Na korten tijd roept de heambte weder pan, houw toeen eeu ander tiental is aan de beurt. China is thans feitelijk in twee rijken gesplitst, in liet noordelijke met Peking als residentie, en in het zui delijke met Nanking als residentie. Canton en de om streken worden niet alleen door eene tallooze menigte roovers te water en te land gekweldmaar ook door hongensnood. De velden konden in de laatste jaren wegens de onlusten niet bebouwd worden; het ontbreekt aan rijst en de uit Bengalen en Arracon ingevoerde is zoo duurdat de arbeidende klasse deze noodige be hoefte niet betalen kan. Geheele scharen bedelaars trekken in groote ellende door de straten van Canton. Aan hun hoofd staat niet zelden een leidsman bedelkoning ge noemd, die telkens op treurigen toon een lied aanheft, Maar de nood is zoo grootdat aalmoezen geven niet meer voldoende is. Duizenden, zegt de kamer van koop handel te Canton in haar berigt. zijn van gebrek ge storven. (De jongste berigten uit China van Junij 11. melden, dat er uit verscheidene streken van Azië meer rijst is ingevoerd, en deze thans meer in prijs gedaald is.) Bij dit alles maken de vreemde kooplieden toch goede zaken en breiden zich gedurig meer uit, voor namelijk te Schangai.

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1