No. 62. mmrnM hmiwmmm. Bmmwu'mmimmmmËo 428te GEMEENTE-RAAD TE GOES, JBSÏTIIL Jiuu*gait£ De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f «7,7-5, franco per post f óf)(). De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. DONDERDAG U AUGUSTUS* Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geph 'Geboorte-huwelijks- en doódberigtenvan .16 regels a f óflö behalve het zegèlregt. OPENBARE VERGADERING VAN DEN ten raadhuize aldaar OP VRIJDAG DEN JO AUGUSTUS J855, des namiddags ten 6 due, PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Over de gemeente-begrooting van 1855. 2 Voorstel tot afschaffing van den gemeente-accijns op het gemaal van tarwe. 3. Verordening tot verdeeling der gemeente in wijken en op de registers van bevolking. 4. Taem op straten markten wegen enz. 5. Verzoek agenten van polieie 2[le klasse om verhoo- gïug van jaarwedde. 6. Verzoek van den heer rar. P. J. van Voorst Vader om restitutie hooldelijken omslag 1854. 7. Benoeming stembureau tot nieuwe verkiezing van gemeente-raadsleden. Mededeeling ingekomene stukken. ADVERTENTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, verwittigen bij deze de belanghebbenden Dat de gewone JAAElM/lllHT binnen deze gemeente zal worden ingeluid op ZATURDAG den 18 AUGUSTUS en beginnen op DINGSDAG den 21 daaraanvolgende en eindigen op DINGSDAG den 4 SEPTEMBER daarna Dat op dezelve geene KwakzalversHoroscooptrek kers en dergelijke toegelatenen alle Draaiborden DobbelspelenRijfetaars en Bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaatsen vóór den hierboven bepaalden aanvang der jaarmarkt, vrachtvrij en met opgave der beuoodigde breedte iii nederlandsche elle- maatzullen moeten geschieden aan de marktmeesters A. J. A. P. van Kalhthout en J. Visser Az.aan welke een ieder, alvorens te kunnen worden toegelaten, deszelfs patent zal moeten vertoönen. Voorts, dat geene nadagen zullen worden toegestaan Gedaan ten raadhuize van Goes, den 21 Julij 1855, Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. GOES, 9 Augustus. Door de gedeputeerde staten dezer provincie is tot ontvanger der subsidien in het polder-arrondissement Axel benoemd, de heer P. Dronkets, burgemeester der gemeenten Neuzen en Hoek, De Ulrechtsc/ie Courant schrijft, dat uiterlijk in het begin der volgende maand eene groote promotie bij de marine wordt te gemoet gezien. Aan onderscheidene hoofd-officieren zou pensioen verleend worden. Alleen voor de dienst in Oost-Tridie worden 10 h 15 luitenants ter zee 1ste klasse gevraagd. Tot op het einde van Junij dezes jaars zijn bij de tweede kamer der Staten-Generaal 58 adressen tot beperkitigs- of verbodsmaatregelen tegen den handel in sterken drank uit onderscheidene oorden des rijks in gezonden, welke te zaïnen 4547 handteekeningen tellen, zoowel van de aanzienlijkste ingezetenen als uit den burgerstand, en onder deze worden 1 slijter en 4 tap pers opgemerkt. Men spreekt de geruchten vaii het ontstaan der aardappelen ziek te in Staats-V laanderen tegen, zelfs zou in geene 25 jaren het gewas zich zoo schoon als thans vertoond hebben, over het algemeen houdt men vele be- rigten omtrent het gevreesde kwaad overdreven en de vrees voor hooge prijzen ongegrond aangezien ook bij het bestaan der ziekte, de meer dan op andere jaren gepootte een ruimen oogst voorspellen. Van de andere gewassen kan geene andere dan voordeelige melding ge maakt worden, zoodat de reeds aangeheven klaagtonnen meest aan speculatie-geest moeten toegeschreven worden Volgens mededeeling in de Nieuwsbodeno. 22, van 5 Junij uitgegeven wordende bij Quintus t.e Sheboygan (Wisconsin) in de Veveenigde Staten van Noord-Amerika, was aan het bureau van dat dagblad, voor de noodlijdenden door den watersnood in Neder land ontvangen eene som van' 342 dollars 46 cents (amerikaansch)dat is f 856,15 in nederlandsch geld. In de gemeente van de Rijp heeft de niet-her- kiezing van het aftredende raadslid, den heer IV. J. de Wil, zekere beweging verwekt onder een groot deel der burgerijdat zich niet de stellige herkiezing van ge noemden heer de Wit vleide. Velen, de juistheid van de geproclameerde uitkomst der verkiezing in twijfel trekkende, hebben medegewerkt tot eene vrijwillige on derlinge opname van op gezegden heer uitgebragte stem men. Men verzekert dat het getal der kiezers die thans betuigen genoemden heer te liebuen gestemdgrooter is dan het getal der stemmen, aan hem bij de opening der stembus toegekend en dat van dit een en ander kennis is gegeven aan bet gouvernement, opdat de juist heid van de bevindingen bij hét verkiezingswerk hoven allen twijfel moge verheven worden. In den Zoölogischen tuin te Brussel, bloeit thans de prachtige waterplant de Victoria Regina. Eenige harer bladen hebben zes el omtrek en de bloemenknop had eenen omvang van ineer dan veertig duimen. Uit 's Hage schrijft men aan de Amhemsche Ct. Er loopt hier een vreemd gerucht. Een der predikan ten dezer gemeente, Ds. H, die-thans eene buitenland- sche reis doet en o. a. Milaan bezocht, zou aldaar in groote moeijelijkheden geraakt zijnwegens het niet nakomen van verordeningen ten aanzien van kerkelijke plegtigheden. Naar ik hoor zou Ds. II. bij het voorbijgaan eener processie het hoofd niet hebben ontbloot en thans tot gevangenisstraf e:i boete zijn veroordeeld. In hoeverre dit juist isweet ik nietmaar dat hij in moeijelijk heden verkeertis zeker. Te Dinteloord is eene brutale diefstal gepleegd. Vijf schurken zijn bij den heer D binnen gedrongen en hebben hem gedwongen zijne sleutels te overhandigen. Niet alleen hebben zij eene vrij beduidende geldsom ont vreemd maar aanmerkelijke gouden en zilveren sieraden weggeroofd. De daders zijn spoorloos verdwenen. Woensdag (1 Augustus) heeft op de hofstede van K. Ferkoulerenin den Klein-Zevenaarpolder, ge meente Neuzen, een ijsselijk ongeval plaats gehad. Ge melde landbouwer, een 70jarige weduwenaar, alleen te huis zijnde en bemerkendedat de stieruit den stal losgebroken, zich op den mestput bevindt, begeeft zich derwaarts om dit dier weder binnen te krijgen, waarin hij wel slaagt. Doch nu dé deur achter zich gesloten hebbende, en verdere maatregelen willende nemen om het ontsnappen te belettenwordt hij eensklaps door den stier op den grond geworpen en onder de etenskrib gestootenvervolgens op de horens genomen en in de krib gesmeten en na aldaar verschrikkelijk gehavend en gewond te zijn, weder uit de krib geligt en door het luik op den dorsohvloer geworpen, waar de ongelukkige eindelijk door zijne huisgenooten in eenen deerniswaar- digen toestand is gevonden. De bekömene wonden vooral die aan het hoofd en in den onderbuik, zijn van eenen hoogst bedenkelijken aard en doen niet zonder reden aan 's mans behoud wanhopen. Op den 1 dezer moet te Afferden (Gelderland) een vreesselijk ongeluk hebben plaats gehad. De vróuw van zekeren landman belastte een harer kinderenom gedurende hare afwezigheid op een jonger zusje te passen van circa 1 jaar oud. Weldra het gebod der moeder overtredende, laat zij het wicht aan den dijk alleen en gaat elders spelen. Bij de terugkomst vindt zij het kindje door een in de nabijheid loopend varken nage noeg geheel opgevreten zoodat nog slechts het hoofd en ecu der beide armpjes werden wedergevonden. Te Rotterdam zijn den 5 Augustus de eerste ap pelen voor dit saizoen met diverse stoombooten naar Engeland verzonden de berigten over het gewas van deze boomvrucht loopen zeer uiteen, in eenige streken zijn de boomgaarden als overladen, terwijl andereu bijna niets zullen opleveren. Haidenberg, 4 Augustus. Van eenen troep naar huis keerende grasmaaijers bedreef een hunner hedenmorgen eene gruwelijke daad en wel om slechts één cent. Deze als brugtol door hem verschuldigdwerd hardnekkig geweigerd, en in plaats daarvan, bragt hij den tolgaar der een vervaarlijken slag op het hoofd toe met het scherpe zijner zeissen deze is door de pet in de reg- terzijde van het achterhoofd doorgedrongen en heeft eene diepe wonde daarin aangebragt. Eeii ander per soon heeft eene vervaarlijke snede in den bovenarm Gekregen. Daar mén aanvankelijk den verkeerden had gearresteerdwordt de ware daderdie terstond het hazenpad had gekozen door de politie achtervolgd. Aan het Journal ojficiel de Vacadémie de me dicine cle Turin,u ontleenen wij de volgende niet on belangrijke statistiek De bevolking der aarde kan gerekend worden dui zend millioen personen te bedragen, die 306 talen spre ken en 1000 verschillende godsdiensten belijden. Het getal der mannen is nagenoeg gelijk aan dat der vrou wen, alhoewel erin zekere landen daarop eenig verschil bestaat. De gemiddelde duur van het leven is 33 jaren. Er zijn echter volken wier gemiddelde leeftijd langer duurt; in Piemont vooral bevestigt zich dit sedert eene halve eeuw. Een vierde der menschen stervën voor dat zij hun 7e jaar bereikt hebben; een ander vierde voor 17 jaren; zoodat op ISjarigen leeftijd men het er voor houden kan een voóhegt te genieten, hetwelk aan de helft der menschelijke wezens ontzegd is geworden. Er is zelden meer dan één honderdjarige op de 1000, den zelfden dag geboren. Zes op de 100 die den ou derdom van 65 jaren bereiken, en één op de 500 van den ouderdom van 80 jaren. Men heeft berekenddat er meer dan 33 millioen mensehen per jaar sterven. Het gemiddeld cijfer door de statistiek bewijst, de dagelijksche sterfte van 91,854, per uur 3,730, per minuut 60 en pel' seconde 1. NEDERLANDSCH OOST-INDfE, Batavia, 9 Junij. Onder dagteekening van den 27 Meiwordt van Makasser gemelddat in den nacht van den 25 op den 26 Mei de kolonelwaarnemend civiel en militair gouverneur van Celebes en onderhoo- righeden, A. van der Hart, door een' zijner bedienden, Kimping genaamdis om het leven gebragt. Kimping was een paar dagen te voren door zijnen heer wegens nalatigheid bestraft, en daags vóór het noodlottig voor val ter zelfder zake nogmaals ernstig onderhouden. Deze schijnt hierdoor gekrenkt en tot eene bloedige wraakneming aangespoord te zijn. Op den avond voor de misdaad, toen de geheele familie van der Hart zich in het bovenhuis ter ruste had begeven, hield Kimping zich in het benedenhuis verborgen. Toen hij kon ver moeden dat alle huisgenooten zich in rust bevonden verliet hij omstreeks half drie zijn' schuilhoek en begaf zich, met eene kris gewapend, die hij dagelijks droeg, naar het slaapvertrek van zijnen heertot uitvoering van zijn snood voornemen. Na eene eerste verwonding hem in den slaap toegebragt, is de kolonel opgespron gen en heeft met zijnen moordenaar eene worsteling aangevangen diete oordeelen naar de menigvuldige wonden, later aan het lijk ontdekt en naar de talrijke sporen van bloedwelke over een groot gedeelte der kamer verspreid waren zeer hevig moet geweest zijn. De heer van der Hart heeft in die worsteling, behalve vele snijwondentwee steken in de borst ontvangen waarvan een, van de regterzijde in het hart doorgaande, tusscheu de schouderbladen uitkwam. Hoezeer doodelijk getroffen, heeft hij zich door de kinderkamer naar het portaal begeven en is daar bij den trap dood nederge- vallen. De moordenaar heeft bij deze worsteling van zijn eigen wapen eene wonde in den buik ontvangen. Ofschoon gewondheeft hij na de worsteling met zijnen heer ook getracht mevrouw van der Hart om het leven te brengen, die zich eebter gelukkig aan zijne vervolging heeft weten te onttrekkenen slechts eene woud aan den linkerarm heeft bekomen. Daarna vermoordde hij nog eene' kindermeid en begaf zich toen in eène onbewoonde kamer alwaar hij stervende werd gevonden, terwijl de met bloed bevlekte kris naast hem lag. Mevrouw van der Hart was intusschen naar buiten gevlugt om de wacht ter hulp te roepenen had zich daarna naar de daarnaast gelegen woning van den offi cier van gezondheid Schmitz begeven, alwaar ook hare kinderen zijn gebragt. Uit bet ingestelde onderzoek is gebleken, dat deze misdaad aan eene geheel persoon lijke wraak moet worden toegeschreven.

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1