i\o. 60. DONDERDAG 2 AUGUSTUS. BEKENDMAKING. OITOARE VERGADERING GEMEENTE-RAAD TE GOH. 42s1'* Jaargang mesmie mum. De uitgave dezer Courant geschiedt. Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f .*,7.5franco per post f ,1,90. Gewone advertentie» worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodherigtenvan J6 regels d f J,W behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BEKENDMAKING- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het bureau van stem-opneming aldaar ontvangen hebbende de processen-verbaal van inlevering der stem briefjes en het opmaken der gedane herstemmingter benoeming van vier leden in den gemeente-raad van Goes, gehouden den 30 en 31 dezer, uit welk laatst proces-verbaal blijktdat van de 144 geldige stem briefjes zijn uitgebragt op de heeren WILLEM ALBERT de LAAT de KANTER Sr., 91 stemmen. JOHANNES ERANSEN van de PUTTE, 73 stemmen. ■JOHANNES AÜOLPHUS ABRAHAM ERANSEN van de PUTTE71 stemmen. Mr, JEAN HENRI de LAAT de KANTER, 47 stemmen zoodat de beide eersten benoemd zijn. Brengen overeenkomstig art. 69 der kieswet, ter ken nis van een ieder dien bet aangaat, dat afschriften van genoemde processen-verbaal ter gewone plaats in deze gemeente zijn aangeplakt en dat gelijke afschriften ter inzage voor een ieder, ter secretarie zijn nedergelegd, waar dezelve dagelijks (uitgenomen des zondags) van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 ure zullen voor handen zijn Gedaan ten raadhuize van Goes den 31 Julij 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten Dat de REKENING en VERANTWOORDING van dk INKOMSTEN en UITGAVEN dezer Ge meente, over het dienstjaar 1854, heden aan den ge meente-raad is overgelegd, en dat dezelve voor een ieder ter lezing zal worden nedergelegd ter secretarie der gemeente, van den eersten tot den 35 Augustus eerst komende terwijl afschrift van dezelvetegen betaling der kosten aldaar verkrijgbaar wordt gesteld. Alles ter voldoening aan het bepaalde bij art. 319 der ge meentewet. En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt,mitsgaders geplaatst in de (loesscAe Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 31 Julij 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris II. C. PI L A A It. van den DKN 31 .IUI.I.I 1S55. Afwezig Mr. de Knokke van der Meclen, die hij de behan deling van het 3e punt ter verftacler'.inj tniDi De notulen der vorige vergadering worden gelezen en ge arresteerd. Aan de orde is het ter vorige vergadering aangehouden punt omtrent de herstelling der schoolgebouwen en woningen. De Voorzitter herinnert, dat ter vorige vergadering door burgemeester en wethouders is voorgesteld dit jaar te hei- stellende school voor knapen, omdat 1« die herstelling urgent was, 2° een gedeelte van het geld infructueus zou hesleed zijn l wanneer de som verdeeld werd en 3» omdat ooit hij verd'eeling der som, de woning en het locaal van inejufvr. DONNÉS niets zouden winnen, daar eene herstelling van dat gebouw veel meer kosten vereisclien zon. De beraadslagingen daarover worden op nieuw geopend. Dhr van den Bosch heeft uit de notulen en het verslag der Goessche Courant gezien, dat het punt, nu aan de orde, ter vorige vergadering aangehouden is, omdat drie leden waaronder ook hij behoorde afwezig waren; indien hij tegen woordig geweest ware zou hij zich in geenen deele veree- ni<rd hebben met de bezwaren van sommige leden, waardoor de°zaak op een verkeerd terrein is gehragt zijns inziens is het niet van de bevoegdheid van den raad om in die details te treden en aclu hij het ook als eetie concessie van burgemeester en wethouders, (wiwrop de spreker deu hoog st cm prijs stelt) om tegemoet {«kernen aan het verlangen vati hem en andere leden om heter op de hoogte te zijn wat het onderhoud der gemeente eigendommen aangaat; hij voreenigt zich volkomen met liet voorstel van burge meester en wethouders en acht het beter dit jaar een der gebouwen doelmatig- te herstellen en de jonge jufvrouwen school aan te houden tot hel volgend jaar. Dhr Verschoor zegt, dat gedurende de 15 jaren van zijn lidmaatschap van dezen raad hij nimmer aanmerkingen gemaakt heeft op voorstellen tot reparation maar daartoe door burgemeester en wethouders uitgenoodigd, heeft hij vrij moedig zijn gevoelen geuit en zijne aanmerking gemaakt waarbij hij persisteert. Na nog eenige discussienwordt het voorstel van burge meester en wethouders in omvraag gehragt en met algemeene stemmen, uitgezonderd die van den heer Verschoor aan genomen. Wordt overgegaan tot de benoeming van een directeur van het middel der straat- en zandwegen in dit eiland waarbij de heeren Smallegange en Soutendam als stemopne- mei'S fungeren. Dadelijk bij de eerste stemming verkrijgen de heeren J. K. W. Conrad Vader 2 en Soütendam 1 stem, zoodat dhr Conrad benoemd is. De Voorzitter zegt, dat hij de tot nu toe vastgestelde strafverordeningen, steeds, wat de straffen betreft, de woor den der gemeentewet zijn gevolgd omdat Geclep. Staten vroeger van oordeel waren dat de strafbepaling niet aan den raad, maar aan den regter behoorde; van dit gevoelen is men later teruggekomen en het isop dien grond dat de commissie voor de strafverordeningen voorstelt te wijzi gen de verordeningen lo. op de loterijen. 2«. op het bevaren der haven. 3o. op de boomkade. 4». op de markten. 5". op het houwen. 6o. op de honden. 7o. op de openbare gezondheid. Deze wijzigingen grootendeels gegrond op art. 254 van het wetboek van strafverordening worden met algemeene slemmen aangenomen en de nu gewijzigde verordeningen gearresteerd. In behandeling wordt gehragt het voorstel van de benoemde commissie, tot het oprigten en in werking brengen van eene gemeente apotheek. Iti de eerste plaats wordt gelezen de geleidende missive en de verordening van de apotheek, welke laatste in behan deling wordt gehragt. Dhr Vader vraagt of het beginsel reeds is aangenomen, dat er eene gemeente apotheek zijn zal en zoo ja, of men zich daarvan eenig geldelijk voordeel belooft Dhr van den Bosch antwoordt dien heer dat reeds op het laatst van 1853 of begin van 1854 ^het beginsel is aan genomen en wat het geldelijk voordeel betreft, daarvoor alleen behoeft nagegaan te worden wat men op andere plaatsen per recept betaalt; hier kost ieder recept gemid deld 34 a 35 cent, in Amsterdam komt dit op 065 cent, doch hoe kleiner de plaats waar zoo iets opgerigt wordt, hoe duurder per recept, waarom hij liever Gouda ten voor beeld stelt, waar men na de oprigling der armen apotheek 145 cent per recept betaalt, hetgeen op een getal van circa 5000 nog al eeuig verschil geeft met het hier tot nu toe betaalde. 3\'a eenige geringe wijzigingen en toelichtingen wordt die verordeniug en de instructie voor den apotheker gearresteerd, die ter kennisneming aan liet collegie van regenten over de godshuizen zullen gezonden worden. Wordende burgemeester en wethouders uitgenoodigd de inrigting van een locaal lot het bedoelde einde in overwe ging te nemen. Wordt gelezen het request van 11. Werri verzoekende om den di ooggemaakten grond huilen de 's Heer Hendriks- kinderen barrière, die ter beweiding nog geheel ongeschikt is, voor een of twee jaren te mogen bezaaijen. Dit adres gerigt aan burg welli is hij hun in behandeling geweest, doch zij hebben zwarigheid gemaakt daarop te be- van verpachting, vroeger aan den raad mëdegécleëfd; waarom zij verlangen daarop hel oordeel van den raad uitewuiuen Dhr. Vader ziet niet in, dat de bezaaijng gedurende een paar jaren eenig nadeel kan opleveren bij de overtuiging dat het voor beweiding- nog niet geschikt is. Dhr. v. Kerkwijk ziet er bezwaar in, omdat tijdens de verpachting stellig is bepaald en aan de gegadigden gezegd, dai er van de voorwaarden van verpachting niet zal alge- weken worden. Dhr. Kakebeeke zal er voor stemmen, omdat hij overtuigt, is van de onmogelijkheid om den grond thans met beesten te beleggen- Dhr. v. d. Meuien meent dat het genoegzaam blijkt dat de grond niet geschikt is tot bet doel waarvoor hij verpacht is hij geeft dus in bedenking het verzoek onder eenige voor- waardén toelestaan of den adressant van de pacht te ontslaan. De voorzitter merkt nopens dit laatste op dat de pachter g-roote kosten heeft gemaakt die hem hij vernietiging der nacht door de gemeente zouden moeten vergoed worden. Dhr. v. KerkwijIv voegt er bij dat juist om den pachter voor die kosten schadeloos te stellen de pacht, voor eenen veel langer pachllermijn dan gewoonlijk is bepaald. Dhr. Verschoor ziet geen bezwaar in het toestaan van het verzoek. De Voorzitter acht het nog al bezwaarlijk, van de voor- waaiden eene openbare \erpachting aftewijken, ook omdat anderen welligt er zich later op beroepen zouden. Dhr. v. d, Bosch moet zich tegen het verzoek verklaren, liet geen regt en billijk is moet wel afgescheiden worden van hetgeen men gaarn zou willen en in privé zeker zou toestaan; doch hier kan de vraag alleen zijn wat brengt het algemeen belang mede. I et verzoek in omvraag gehragt verklaren 6 leden zich tegen 4 voor de inwilliging; voor stemden de heeren Kake beeke, Verschoor, S. Vader en v. d. Meülen. De Voorzitter deelt mede de navolgende ingekomen stukken. 1°. Missive van heeren Gedp. Stalen dat zij liet brandregle- ment als strijdig met de wet, aan deu koning ter vernieting hebben voorgesteld. Waarvan de verdere loop zal worden afgewacht. 2o. Missieve als voren, goedkeuring van de ouderhandsche verpachting van gemeente grond aan Hk. v. d. Berge. 3». Van den afstand van grond tot stichting eener gevan genis. 4<>. met de goedgekeurde begiooting en rekening van de schullerij. j De voorzitter deelt verder mede dat tot heden niets is i vernomen van de gemeente begrooting, waaromtrent de j beslissing van Z. M. is ingeroepen, en dat Burgemeester en Wethouders aan heeren Gedeputeerde Staten hebben verzocht j verder te mogen beschikken over benoodigde fondsen; waar- op door die heeren is geantwoord dat zij daartoe geene be- voegdheid hebben. i Burgemeester en wethouders hebben zoodanig antwoord verwachtmaar venneenen dat. eene goede policie vordert dal ten minsten voor de armen gezorgd wordtzij geven daai van kennis aan den raad en verzoeken van dezen het gevoelen te mogen kennen. l)hr. van den Bosch i& van oordeel, op grond van art. 201, 202 in verband tot art. 209 en 156 der gemeente-wetdat de begrooting moet geacht worden goedgekeurd te zijn, als reeds meer dan twee maanden geleden iugezonden zijnde. De Voorzitter noodigt de leden uit dit in bepaalde over weging te nemen en in volgende vergadering te behandelen. Burgemeester en wethouders leggen over de gemeente- rekening over 1854 met verantwoording en concept-raads besluit, welke zal worden ter visie gelegd en gesteld in handen der commissie van finautiën. De staat vau opneming der kas van den gemeente-ontvanger j wordt overgelegd. I Medegedeeld dat liet nachtwerk is verpacht aan P. Pannij Dat ile poorten voor afbraak zijn verkocht voor 120, waarbij moet gerekend worden de kosten voor werken door den kooper te doen, waardoor de waarde tot de begrooting komt. Zijn ingekomen en zullen worden rondgezonden: De rekening der Godshuizen over 1854. Nog is heden ingekomen liet koninklijk besluit waarbij het raads besluit betrekkelijk den hoofdelijken omslag van den heer mr. var der But, wordt vernietigd. Verder deelt de Voorzitter mede: dat de inrigting van het telegraafkantoor voltooid is en daarvan kennis gegeven zal worden aan den minister van binnenlandsche zaken. Door de commissie van financien wordt overgelegd en bij moude van den Voorzitter voorgelezen, rapport en voorstel tot afschaffing met 1 Januarij e. k. van den accijns op de tarwe en vervanging door eenen hoofdelijken omslag, op eenigzins andere grondslagen dan den nu geheven wordenden. Welk stuk zal worden rondgezonden en hebandeld in eene volgende vergadering. Kenige staatsbladen worden overgelegd en gedeponeerd. Het kohier van den hoofdelijken omslag wordt overgelegd en in besloten zitting overgegaan tot behandeling der in gekomen reclames, waarna de zitting op nieuw openbaar wordt verklaard en bet kohier vastgesteld. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de v#»r- GOES, 2 Augustus. Blijkens de ter visie gelegde rekening der ontvang sten én uitgaven dezer gemeente over 1854, bedragen de ontvangsten 70,678,945, de uitgaven f 70,773,575, blijvende dus een kwaad slot van 94,63. Bij de herstemming voor twee leden van den gemeente-raad alhierwaren ingeleverd 144 biljetten. De heeren W. A. de Laat de Kanter Sr. en J. Fransen van de Puttewerden, de eerste met 91 en de laatst genoemde met 73 stemmen benoemd, terwijl de heeren J. A. A. Fransen van de Putte 71 en mi. 3. H. de Laat de Kanter 47 stemmen verkregen. Borssele. Bij de herkiezing tusschen Air. Polder-

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1