WMCHE (OIRAVT. ^IL sjÉ MAANDAG JULIJ. BEBENDHABIMG. 10. 4%*u' Jaargang, TE "s<£ S0. Jl A 4 *v- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd. op feestdagen. De prijs per kwartaal, in f .1,7.5, franco per post. f .1.90. De inzending van advert,en tien moet geschieden drie en de. i Gewone advcrteutien. worden d 20 cis. de regel, geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan, J6 regels a f J, behalve het zegelregt. namiddags. ,20 De BURGEMEESTER van GOES maakt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente bekend Dat het kohier 110. 2 der PERSONELE BELAS TING, over het dienstjaar 1855, op den 25 Julij jl. door den lieer commissaris des konings in deze pro vincie executoir verklaardop heden ter invordering aan den ontvanger van 'srijks belastingen gezonden is; zullende dus een iegelijkna bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, verpligt zijn dien overeenkomstig de bepalingen der wet te voldoenop straffe van ander- zins daartoe te zullen* worden gedwongenterwijl die genen welke hun aanslag-biljet niet zullen ontvangen hebbenzich van een dubbeld van hetzelve ten kan tore des ontvangers zullen kunnen voorzien en zij, die zouden verraeenen, dat de aanslag niet overeenkomstig is met hunne opgave of met de plaats gehad hebbende tanxatie opneming en telling, zich deswegens schrifte lijk met inachtneming der voorschriften ten dien aanzien wegens de directe belastingen in het algemeen bestaande, door tusschenkomst van den controleur der divisie kunnen beklagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende, zal deze worden afgekondigd op de gebruikelijke wij ze. Gedaan te Goes den 80 Julij 1855. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. GOES, 30 Julij. Jongstleden Vrijdag. 27 dezer, hield de afdeeling- Zeeland der maatschappij tot bevordering der genees kunst hare zomer-vergadering alhier. Een twintigtal leden, uit Walcheren en Zuid-Bevelanddeden hunne belangstelling blijken en woonden de vergadering bij. Ten 12 ure verzamelden zij zich in de concertzaal. Na afloop der werkzaamheden en wetenschappelijke bij dragen vereenigden zij zich ten 5 ure in de Prins van Oranjeaan eenen vriendschappelijken maaltijd. Gulle vrolijkheid en echte broederzin kruidden den wel toebereiden disch. //Bij h'et concours met den edelen handboog naar den vogel, gegeven door de koninklijke handboogschut terij ede Barronij van Borsselenu te Borsselen, op den 26 Julij 1.855, is aan A. Cornellskoning van de hand boogschutterij Jacoba van Beijeren te Goeshet eer-metaal, op den hoofdvogel gesteld, te beurt gevallen-, met eene korte doch hartelijke toespraak werd hem het zelve door mejufvr Taylordochter des hoofdmans van eersigenoemde schutterij, omhangen; de ongekunstelde vreugde en hartelijke ontvangst der opgekomen schut terijen bij dat concours genoten, zal steeds bij hen in gunstig aandenken blijven. De schutterij Jacoba van Beijeren heeft in dit schiet-saizoen het bewijs geleverd harer vooruitgang in dat edel en van oudsher bekende spel. Bij het concours gegeven door de drie u Koornlloemkensu te Kruiuingen viel ook haar, en wel aan denzelfden A. Cornells het eermetaal ten deel en de talrijke opkomst barer leden, nog bij ieder, in dat eiland gegeven wedstrijd, getuige van de eensgezindheid welke in die schutterij heerscht Pen boogschutter. Men schrijft uit Driewege dd. 25 Julij, het vol gende aan de N. R. Ct. Komen van onderscheidene streken gunstige berig- ten omtrent den oogst in, ook in Zuid-Beveland heeft men redenen van tevreden te zijn met de veldvruchten. De tarwe kan zeer goed genoemd worden, vooral in het westelijk gedeelte van dit eiland. Rogge is over het algemeen zeer goed. Erwten laten niets te wensehen over en in geen jaren is er zulk een goed uitzigt op een overvloedig gewas geweest dan thans. Aardappe len, die veel zijn geplant, staan buitengemeen welig en tot nog toe is er geen spoor van bederf aanwezig. Al leen het koolzaad is voor hotgrootste gedeelte, als mislukt te beschouwen Vruchtboomen belooven een overvloedigen opbrengstzelfs zóódat het buitenge woon kan genoemd worden zelfs in vergelijking met de beste jaren. Den 27 dezer is in het geheim gemak bij den landbouwer van Iloeve te Axelhet lijkje van een pas geboren kind gevonden, dat reeds in staat van ont binding was. De dienstmeid van dien landbouwer is in verzekerde bewaring gesteld. Men schrijft uit Kampen, 23 Julij Bij onder scheidene warmoezeniers in het naburig IJsselmuiden openbaart zich weder de ziekte in het loof der aardap pelen ook bij sommigen is de knol mede aangetast. Ook uit Zuid-Holland wordt geschreven, dat de aard appelenziektewelke op den 12 dezer voor het eerst in den Zuidplaspolder is waargenomen, sedert meer en meer toeneemt; niet enkel het loof, maar ook de vrucht draagt er reeds de teekenen van. Te Rotterdam werd in de vorige week het examen der aldaar gevestigde inrigting voor doofstommen-on derwijs gehouden, waaraan 27 kweekelingen, verdeeld in drie klassen deelnamen. De minstgevorderden uitten verschillende klanken, de daarop volgenden spraken woorden en volzinnen uitgepaard met. proeven van verstands-ontwikkeling; de meest gevorderden wekten de bewondering der aanwezigen, onder anderen door de oplossing van rekenkundige voorstellen; vooral muntte een der leerlingen uit door de beantwoording van vra gen over bijbelsche en vaderlandsche geschiedenis, be nevens het ontleden van eenige volzinnen. Het examen werdt besloten door het min of meer duidelijk opzeg gen van verscheidene dichtregelen door eenige leerlin gen waarna een hunner eene korte toespraak, tot dank zegging aan onderwijzers beschermers enz. hield. RUSLAND TURKIJE. Generaal Pélissier meldt van den 25sten, dat de russen na een hevig vuur, te middernacht een uitval hebben gedaan op den linker vleugel, op het kleine Redan Zij werden echter krachtdadig terug geslagen en moesten in allerijl naar hunne werken terugkeeren, hunne gekwet sten en 8 deoden achterlatende. De berigten uit de krim behelzen weinig nieuws, alleen de Times bevat eene corespondentie uit het kamp voor Sebastopol, gedagteekend 13 Julij, waarin onder anderen wordt gezegddat de Russen den Malakoff- toren steeds versterken en de geallieerden besloten heb ben dit werk niet aan te vallenvoor zij de vijande lijke vloot zoo ver teruggedreven hebben, dat zij geen kwaad meer kan doen. Men beschouwde dit werk al gemeen als de sleutel der vesting- Achter den toren graven de Russen grachten en werpen zij allerlei hin derpalen. op. Aangaande den toestand der Russen in Sebasto pol wil men weten, dat de russische intendant den kei zer heeft gemeld, dat hij om zijne verantwoordelijkheid te dekken, niet kon nalaten de opmerkzaamheid te ves tigen op de ontzaggelijke moeijelijkheden, welke de ver pleging der troepen ontmoetsedert de zee Azofi' in handen der vijanden is. De rantsoenen in de vesting waren op nieuw verminderd; van de 130.000 man van het russische leger in de Krim liggen 55,000 man ziek en men moest zelfs in de kleinste dorpen hospitalen oprigten. De geallieerden hebben den Russen langs de zee van Azofi' meer dan 45,000 legersteden ontno men, welke zich in de havenplaatsen bevonden, ten einde te dienen voor het steeds toenemende aantal zieken. In een te Kertch gevonden brief wordt gezegddat keizer Nicolaas (die toen nog leefde), den vijand liever in zijn paleis dan in de zee van Azofi' zoude zien. Toen de geallieerden nu eene maand geleden be sloten tot den storm tegen den Malakofl'toren en Redan, openden zij den vorigen dag een hevig bombardement uit al hunne vuurmonden en bereidden daardoor de russen (zooals deze later verklaard hebben) er op voor, dat eene bestorming op til was. Op den 21 dezer werd weder eene geduchte kanoimade gehoord en de belegerden verkeerden wederom in de verwachting, dat zij zich weldra op nieuw met den vijand zouden meten. Al dadelijk begonnen zij liet vuur der geallieerden te beantwoorden en de jongste dépêche van generaal Pé lissier meldt, dat in den nacht van den 23 de russen een hevig vuur hadden geopend tegen de aanvallinie der geallieerden. Wat hieruit wil voortkomen en of dit kanongebulder eene voorbode is van bloediger too- neelen, moet spoedig blijken. Men zal zich herinneren, dat een nieuwe aanval tot aan het laatst dezer maand was uitgesteld. De tegenover elkaar staande partijen zijn thans zoo zeer in elkanders nabijheiddat de verliezen, door het geschut veroorzaakt, aanmerkelijker worden, en de wach ten der loopgraven in de laatste dagen eene driedubbele sterkte hebben bekomenten einde te kunnen bestand blijven tegen de uitvallen der russen, die ook gemak kelijker en veelvuldiger worden. In het Journal des Débais is een breedvoerig artikel opgenomen waarin over den algemeenen staat kundigen toestand van Europa wordt gehandeld en onder j anderen de aandacht wordt gevestigd op de omstandig heid, dat Oostenrijknaar gelang het zich, tengevolge van het sluiten der conferentie te Weenenvan de Westersche mogendheden verwijdert, zich aan Pruissen en zelfs aan Rusland aansluit. In dit artikel wordt eene zeer belangrijke nota aangehaald, welke door den russischen kanseliergraaf Nesselrodeonder dagtee- kening van den 5 Julij aan vorst Gortschakoffden russischen gezant te Weenen, is gerig't en waarin Rus land onbewimpeld verklaart, dat een oorlog- tegen Oos tenrijk tot de onmogelijkheden behoort; dat de rus sische legers steeds Oostenrijk ten dienst hebben ge staan; dat zij Oostenrijk in 'tvervolg zullen kunnen blijven dienen en nooit zullen worden aangevoerd om tegen die mogendheid strijd te voeren. DUITSCHLAND. De geheele stad Gorbason (in Rusland) is den 23 Junij met al de openbare gebouwen, hospitalen, wees huis enz. verbrand327 gebouwen zijn in de asch gelegd. Men meldt uit Turkijedat de aldaar plaats hebbende gebeurtenissen eenen gunstigen invloed uit oefenen op de uitbreiding van de instellingen der pro- testantsebe eeredienst, en dat, onder anderen, in Kon- stantiuopel eene nieuwe hongaarsche protestantsche ge meente is gesticht. Onder de gemeente van verschil lende rigtingen daar te lande begint men meer en meer het verlangen te bespeuren om zichin de hoofdzaak, met elkander te vereenigen en inverband te brengen. Zoo hebben zich dezerdagen twee armenische geeste lijken, vier zendelingen van de vrije schotsche kerken zes geestelijken van de amerikaansehe unie met elkan der verbonden, om eene gemeenschap te stichten, welke de kern zou kunnen worden van eene algemeene protes tantsche kerk in de bezittingen der verhevene porte. ENGELAND. Londen. Heden morgen heeft te Bristol de begrafenis-plegtig- heid van de stoffelijke overblijfselen van lord Raglan plaats gehad. Ten zes ure des norgens werd onder klok kengelui en het lossen van het geschuthet lijk van de Garadoc op de Star overgebragt. Al de schepen in de haven hadden de vlag halvermast gehesehen en alle openbare gebouwen waren van rouwfloers voorzien. De Star stoomde langzaam en onder het kanon-gebulder binnen. De lijkkist was op het dek geplaatst en om geven door eene wacht van 15 man. Op het verdek bevond zicb de staf van den veldmaarschalkkolonel Bagot, lord Calihorpe en andere bloedverwanten van den overledene. Vijftig sloepen, allen in rouw, volgden de Star. Te Portsmouth zijn weder verscheidene gewonde

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1