GOMË COURANT. .No. 58. -13s"' Jaargang. 1855. DONDERDAG 21» JULIJ. GEBSEEMTE-RAAD TE GOES, Dv uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags i avondsuitgezonderd, op feestdagen. j De prijs per kwurtilul is f' .U5, jranco per post I J.)0. De inzending van advertentie.)! moet geschieden vóór drie uren de. Gewone advertentieu worden d W ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en. doodberigtenvan J—6 regels a f J.20 behalve het zegelregt. namiddags. OPENBARE V E R G A D IC RING van den TEN RAADHUIZK ALDAAR op dinosdao den 31 julij 1853 DES NAMIDDAGS TEN 7 DUB, PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Beraadslaging over de herstelling der schoolgebouwen. 2. Benoeming directeur van het middel van straten en wegen. 3. Voorstel tot wijziging van onderscheidene strafver ordeningen. 4. Daarstelling armen-apotheek. 5. Verzoek van II. lVerri om den door hem gepaehten drooggemaakten grond in de zoute vest, een h twee jaar te mogen bezaaijen. Mededeeling van ingekomene stukken. BEKENDMAKING. Volgens berigt van den burgemeester van Eort-Bath, van den 14den Julij jl.aan den officier van justitie te Goes, is op den 29st,en Junij jl. door den heer Go- verl de liaanvisiteur bij 'srijks belastingen aldaar, op het hulp-postkantoor te Eort-Bath een gefrankeerde brief op de post gedaan aan het adres van: den jongen heer L. II. de liaan, ten huize van den heer Roebffs bakketbakker op de Cingel bij de Heisteeg te Amster dam welke brief inhield 1 coupon, grootJ' 19,80, 4 pCt. nederl. nationale schuld, verschenen 1 April 1855, van het administratie kantoor van Hnijgens, Bakkeren Muller te Amsterdam, no. 3120 1 coupon, groot 4,95. 2'2 pCt. nederl. werkel. schuld, verschenen 1 Jannarij 1855, van het administratie kantoor van Kelwic/t en Voorn-burg en de wed. Borski te Amsterdam no. 6321 1 muntbiljet van 10 guldenno. 520, en 4 postzegels, ieder van 5 cents; welke brief niet aan het adres is bezorgd. De officier van justitie te Goes verzoekt de opspo ring, aanhouding en berigt. GOES, 26 Julij. Bij besluit van Z. M. dato 16 dezer no. 106) is het besluit van den gemeente-raad alhier, genomen in zijne vergadering van 1 Eebr. jl. houden de afwijzing van een verzoek om ontheffing van den aanslag in den hoofdelijken gemeente omslag over de zeven laatste maanden van 1854, gedurende welke de aangeslagene in eene naburige gemeente zijn verblijf had gehouden, vernietigd, op grond dat: Overwegende, dat deze beslissing is gegrond op de overweging, dat de aangeslagene, als president der Arrondissements-Regtbank te Goes, ingevolge art. 15 der wet op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie, zijne vaste woonplaats moet hebben in de ge meente waar de regtbank gevestigd is; dat intusschen art. 245 der gemeentewet bepaalt, dat de aanslag in den hoofdelijken omslag door hem, die niet het geheele jaar in de gemeente verbleef, slechts voor zoo veie twaalfde gedeelten behoeft te worden vol daan als de aangeslagene maanden in de gemeente heeft vertoefd; dat dus hier blootelijk de vraag kon zijn, hoe lang de aangeslagene zijn werkelijk verblijf in de gemeente ge durende het jaar 1854 gehad heeft, niet of hij daar zijne vaste woonplaats moest hebben; dat omtrent zijn verblijf elders gedurende de be doelde zeven maanden geene onzekerheid bestaat; dat alzoo ingevolge genoemd wets-artikel aan den aangeslagene de door hem gevraagde ontheffing niet mogt worden geweigerd, en mitsdien het voormelde raadsbesluit strijdig is met de wet; dat art. 150 der gemeentewet onder plaatselijke ver ordeningen alle voorschriften en beschikkingen van den raad en van burgemeester en wethouders verstaan wil hebben, en alzoo de bepaling vaj,s art. 153 dier wet ook op deze van toepassing is. Met genoegen kunnen wij den belangstellenden mededeelen, dat.de vreés, die sinds eenige dagen bestond en wel na het doen van het jaarlijksch verslag door de directie, omtrent het al dan niet blijven bestaan der mannenzangvereeniging, harmonie Concordia, eergisteren avoud in eene algeineene vergadering van leden is op geheven lu het bezwaar, van finantiëelen aard, voor af aan de leden bij circulaire medegedeeldwas reeds voor drievierden voorzien terwijl nog eenige ter ver gadering aanwezige leden hunne belangstelling in de zaak toonden door het suppleren van het nog te kort komende. Is het te bejammeren dat menigeen die nog veel tot den bloei van dit gezelschap kon bijdragen zich onttrekt, en bij gevolg voor enkelen de opofferingen wat groot worden, die belangstellenden ondervinden het genoegelijke, te hebben medegewerkt tot hej instand houden van dit harmonie-gezelschap dathoe jong reeds zoo menige blijk van vooruitgangzoo menige aangename uitspanning aan de leden en de burgerij gaf. Bij de gisteren gehouden jaarlijksche koning- schieting door de handhoogschutterij Jacoha van Beijeren waaraan 16 schutters deelnamen, was na een' kampstrijd met II. de Meulmeester, A Cornelisse overwinnaar, die in plaats van den vorig-en koning' J. van den Dung,en als zoodanig is geproclameerd. Gedurig komen hier met de boot verscheidene vlas boeren met hun talrijk werkvolk aan, die methetvlas- plukken een begin maken. De veldgewassen blijven steeds veel beloven, evenwel vreezei: de landbouwers dat de zware regens nu een paar malen gevallen, voor dezelve scha delijk zijn, door dien veel tegen den grond ligt. Ver leden dingsdag namiddag viel de regen onder een zware donderbui zoo digt, dat men op 12 a 15 passen niets onderscheiden kon, terwijl men op plaatsen slechts een half uur verwijderd van waar dezelve nederstroomde weinig, zelfs niets van regen bemerkte. Heden concours te Borssele. Volgens berigt ten 2 uren verzonden, ten half 3 uren per duif ontvangen waren nog geene hoofdprijzen geschoten en waren er 46 schutters die de schutterijen Jacoba van Beijeren en Al tijd in Roeren van GoesSi Sebastiaan en Soranus van HeinkenszandHSlol Ellewoutsdijk de Eendragt van 's Heer Arendskerke, St. Sebastiaan van 's Heeren- hoekSI. Sebastiaan van Ovezandede Baronij vag Borsselen en St. Sebastiaan van Kwadendamme in 'tge- heel 10 vertegenwoordigden. Wederom maken zich in ons eiland eenige per sonen gereed om binnen korte dagen naar Amerika te vertrekken. Enkelen hebben aldaar reeds vroeger ver trokkene betrekkingen die het goed gaat. Bij besluit van 20 dezer no. 59 heeft Z. M. goed gevonden op verzoek eervol ontslag te verleenen aan Kok Lz., als gezworen van de polders Krabbendijke, Maags en Monniken en aan den heer J. IV. Vader uit zijne betrekking van dijkgraaf van den polder Leen- dert Abraham. Voorts te benoemen Tot dijkgraaf van den Angelina-polder, den heer J. B. Thomaes. Tot dijkgraaf van den Anna-polder, den heer A. Mar- knssemet ontheffing van het bepaalde bij art. 24, 2e lid van het reglement van administratie der polders in Zeeland. Tot gezworen van den Susanna-polder, den heer C. de Ilamer. Cats. Kiezers 20, uitgebragte geldige stemmen 16. Herkozen met 11 stemmen P. Rademaker, overstem ming tuschen M. Leendertse en II. Glerum, waarvan eerstgenoemde 8 en de laatstgenoemde 6 stemmen ver kregen. Colijnsplaat. Kiezers 83, uitgebragte geldige stem men 60. Herkozen met 36 stemmen het aftredende raadslid L. van der Moer Jr, overstemming tusschen II. van Ris, die 28, en H. Tazelaar, aftredend lid die 27 stemmen verkregen. Driewege, De aftredende leden G. Lokerse. en D. v. d. IVeele met meerderheid herkozen. Elleiooutsdijk. Met meerderheid van stemmenher kozen de aftredende leden J. Bruinoogeen II. Vleugel. Heer Arendskerke. Met 45 stemmen van de 50 gestemd hebbende is herkozen J. Vermet en met 31 stemmen P. llemijnbeide aftredende raadsleden. Kappelle. Uitgebragte stemmen 73. Herkozen de beide aftredende raadsleden C. Weslveer en v. d. Vliet. Men schrijft ons uit Wissenkerke, den 24 Julij 1855. Gisteren werd deze gemeente met een bezoek vereerd door Zijne Excellentie den heer commissaris des konings dezer provincie, ter beZigtiging van de in deze gemeente voltooide grindwegen. Des morgens 10 uren arriveerde ZE. te Kamperland en werd aldaar opgewacht door den gemeente-raad, als ook door de dijkgraven der polders in deze gemeente, uitmakende de commissie voor den aanleg der grindwegenterwijl ZE. met eene ge paste toespraak door den burgemeester namens die oom missie werd verwelkomd. Nadat ZE. in het rijtuig van den burgemeester had plaats genomen, nam de tocht langs den grindweg naar het dorp Wissenkerke een aanvang, bestaande uit ver schillende rijtuigen en arriveerde ZE. na vooraf de nieuw gebouwde school te Camperland te hebben be- zigtigdin de raadkamer te Wissenkerke onder het gelui der klokhet gejubel der menigte en het doen van onderscheidene eereschoten. De grindweg had een regt feestelijk aanzien met bloemen en vlaggen versierde eerepoorten waren op den weg geplaatstterwijl zoo te Camperland als te Wis senkerke uit veler woningen de nederlandsche vlag wap perde. ZE. onderhield zieh eenigen tijd in de raadkamer met bovengemelde commissie en. nam vervolgens zijn intrek ten huize van den burgemeester. Na eenigen tijd aldaar te hebben vertoefd, werd het zuidelijk gedeelte van den grindweg bezigtigd tot aan het Geersdijksche veer; ook op dien weg en op het ge hucht Geersdijk getuigden de met groen en bloemen smaakvol opgerigte eerebogen, dat te Wissenkerke feest werd gevierd en er eene belangrijke dag voor de inge zetenen was aangebroken. Vervolgens werd nog een ander gedeelte van het eiland bezigtigd en keerde ZE. ten 4 uren 'snamiddags te Wis senkerke terug, alwaar ZE. door den burgemeester een diné werd aangeboden, waaraan door eenige notabele in gezetenen der gemeente en anderen werd deelgenomen. Gaven de ingezetenen in den loop van den dag vele blijken van belangstelling en genegenheid voor den heer commissaris des koningsde avond getuigde bij ver nieuwing van de bijzondere hoogachting en toegenegen heid voor zijn H.E.G.; vreugdevuren werden in de kom der gemeente op verschillende plaatsen ontstoken en tal- looze eereschoten gedaan, steeds afgewisseld door het afste ken van voetsoekers en vuurwerken, tot laat in den avond. Zoo eindigde dan dit feest, hetwelk en om de alge- meene deelneming en uithoofde der regt hartelijke wijze, waarop dio deelneming werd betoond, en bovenal door de belangstellende tegenwoordigheid van ZE., bij velen eenen diepen indruk maakte, en voorzeker niet ligt uit het geheugen der ingezetenen zal worden gewischt. ZE. hield nacht-verblijf bij den burgemeester en vertrok heden morgen omstreeks 10 uur, naar Zeelands hoofd stad terug. Tot predikant der hervormde gemeente Nieuwe- Tonge, is door de daartoe bevoegden benoemd Ds. S. Hoogerzeil, thans te Wenieldingen. Bij de op den 24 dezer in het hoofdkiesdistrict Hulst plaats gehad hebbende verkiezing is tot lid der Provinciale Staten, ter vervanging van wijlen den heer Mr. G. IV. T. Vogelvanger, gekozen de heer Ph. J. Bachiene met 310 van de 341 uitgebragte geldige stemmen. Bij de wet van 13 dezer (Staatsblad no. 108) is de rijks-accijns op het gemaalmet 1 Januarij 1856 afgeschaft.

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1