COURANT. No. 54. 438te Jaargang, DONDERDAG 12 JULIJ. liliWgTiMMIIe mxnm: ij;»,;. uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per wartaal is f .1.75franco per post f «*,90. Geuiove advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigtcnai«». d6 regels a f ^,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet gesrlii.eif.en vóór drie uren des namiddags. GOES, 13 Julij. Na eene voorafgegane drukkende warmte, woedde eer gisteren avond boven onze gemeente en omstreken een geweldig on wedergevolgd door sterken regen waar door op vele plaatsen de granen zijn neêrgeslagen. Het grootste gedeelte is wederom nagenoeg herrezen, van toegebragte schade door den bliksem vernemen wij ge lukkig niets; alleen is zekeren 11. Clement aan het oog- door het licht getroffen waarvan nu nog de sporen goed zigtbaar zijn door de verzengde kleur. De gloed aan het oog was in de eerste oogenblikken zoo groot, dat elke eompres oogenblikkelijk warm en gedeeltelijk droog was. "Volgens zeggen van genoemden C. meende hij, zich op de groote markt alhier bevindende, dat het licht in aanraking kwam met een stalen horlogie ketting, welke van zijn vest op zijn1 jas neêr hing. De bliksem is mede geslagen in den molen de Beer, op de Schans bij de Willemspoort te Amsterdam, heeft twee balken in tweeën gebroken, een wiek beschadigd en is doorgedrongen tot den stalwaar de molenaars knecht dermate is getroffen, dat hij zijn gehoor gedeel telijk heeft verloren en een paard is dood geslagen. De stoomboot Stad Goes is gisteren morgen door die van den Moerdijk aangevaren en heeft eenige averij bekomen. De reis is evenwel ongestoord voortgezet en de boot op het gewone uur aangekomen. Ter voorziening in en ter voorkoming van ar moede, wordt thans veel goeds beproefd én gedaan, ge tuigen de zieken- en begravenis-fondsen, niet het minst de spaarkassen. Aan elke goede poging daartoe mag dan ook wel hulde gebragt worden. Eerst dezer dagen kwam ter onzer kennis, het bestaan eener maatschappij, opgerigt te 's Gravenhage, ten titel voerende tot hulp in lijden en ouderdom a waarvoor dhr. C. van Hoek Riemens alhier als agent voor Zuid- en Noord-Beveland fungeert. Slechts eene geringe contributie van 5 cent 's weeks, is noodig om bij onvoorziene omstandigheden voordeelen te genieten gelijk in het ingezonden stuk in de Middelburgsche Courant van jl. zaturdag wordt medegedeeld door een' armverzorger en 'tgeen wij hier in zij geheel overnemen: <t Het is mij bij de beschouwing van het armwezen en het opsporen, zoo van de oorzaken der armoede in sommige huisgezinnen, als van de middelen orn hen uit hunnen ver vallen staat op te heffen en aan de maatschappij weder te geven veelal geblekendat de zorgeloosheid die in tijden van verdiensten, de ambachtsman doet vergeten dat er ook tijden van ziekte, ongelukken of sterfgevallen kunnen voor komen, waardoor hij verzuimt in tijds iets te besparen voor den kwaden dag, niet zelden de bron is die later voor zijne weduwe en weezen zoo veel onheils doet ontstaan. Veel goeds is in dit opzigt, reeds gesticht door de meer en meer toenemende oprigting van zieken- en begrafenisfondsen spaarkassen enz., welke inrigtingen, mits zij soliede zijn en den leden goede waarborgen opleveren tegen kwade trouw en bedrog, reeds menigwerf liet middel zijn geweest om ongelukkigen te helpen. Voor zoo ver mij bekend was, be stond er echter niet één fonds, dat tegen éene billijke bij drage aan den werkman of diens uagelatene betrekkingen, eene voortdurende uitkeering verzekerde, in geval van on gelukken in de uitoefening vao hun beroep, hen overkomen of bij een daardoor veroorzaakt sterfgeval. Met genoegen vernam ik.daarom, dat eenigen tijd geleden zich te 's Gra venhage eene maatschappij bad gevormd «Tot hulp in lijden en ouderdom,ten doel hebbende om aan zoodanige per sonen die door ongelukken buiten staat worden tot het ver- l-igten van eenigen arbeid, of, indien zij aan de regtstreek- sche gevolgen daarvan overlijden aan hunne weduwen of kinderen een levensonderhoud te verzekeren. Naauwelijks opgerigt, bobben reeds velen van de voordeelen dezer maat schappij partij getrokken. Zoo heelt onder anderen zekeren Jan liruijns te Middelburg, zicli tot uitoefening zijner nering op den i5 Junij II., met een zwaar pak beladen, op weg naar Meliskerke bevindende, bet ongeluk gehad zoodanig te vallen dat hij huiten staat was langer zijn pak te dragen en bij, door liet liczeeren van een der armen en het schou derblad niet dan met moeite huiswaarts te keeren. Lid zijnde van de genoemde maatschappijgeniet hij tot hij geheel hersteld is. eene wekelijksclie ondersteuning van 5, die hem -, daar hij huiten staat is om zijne bezigheden uit te oefenen, voor gebrek en hij langen duur voor den bedel staf behoedt. Pieter IPillemsèscheepstimmerman aan 's rijks wert te Vlissingen was sedert eenige weken lid dier maatschappij, toen hij door eeuen val zoodanig werd gekwetst, dat hij korten tijd daarna overleed. Zijne weduwe bleef met 8 minderjarige kinderen over en liet pensioen haar door liet rijk te verïeenen, kon nimmer zoo veel bedragen als noodig' was om in hare behoeften te voorzien, zoo dat baar slechts ellende en gebrek te wachten stond en zij zich noodwendig hijeenig armbestuur om onderstand zou hebben moeten aan melden, ware bet niet dat haar overleden man zich aan die maatschappij liarl aangesloten. Thans geniet zij boven haar rijks-pensioen eene wekelijksclie ondersteuning van 3 en voor ieder kind beneden 18 jaren 25 cent, zoo dat zij min stens even goed als vroeger kan rond komen. ik acht het niet ondoelmatig hieraan 'publiciteit te geven, opdat velen hierdoor zouden kunnen worden opgewekt, om intijds zich door Cenegeringe wekelijksclie bijdrage te waar borgen voor de toekomst, zich of de hunnen te vrijwaren tegen gebrek en tevens te voorkomen, dat de instellingen van weldadigheid, die tegenwoordig, helaas! zoo vele lasten te dragen hebbenniet noodeloos worden bezwaard. i> V2 Julij 1355. Een armverzorger. Bij koninkl. besl. van 13 Junij 11, is, op het verzoekschrift van den raad van bestuur der nederland- sche Maatschappij toi indijking der op- en aanwassen in de Oosterse/telde, bewilliging verleend tot wijziging van art. 17 van de statuten der genoemde maatschap pij, welke wijziging bestaat in het doen vervallen en toevoegen van enkele bewoordingen in art. 17. De officier van justitie te Amsterdam, verzoekt opsporing, aanhouding en berigt van Jan Honijk, oud 30 jaren of daaromtrentgeboren te Burmerendcon ducteur bij de brieven-posterij te Amsterdam; verdacht van het openbreken van een hem tot transport toever trouwd pakket en hedriegelijke toeeigen: ng van de zich daarin bevindende waardenbestaande in Yier certificaten 2]/2 Oostenrijksche Metallieken, A°. 1851, ieder van 1000 El., n°. 119118 a 119121; een certificaat Werkelijke Schuld 3 administratie saportas, groot f 300, n°. 2394-; acht en twintig nede.rl. Bankbiljettenals ƒ1000, no. 251. 14 Junij 1852.1/ 100, no. 404. 6 Aug. 1852. - 300, - 300, - 200, - 200, - 200, - 200, - 100, - 100, - 100, - 100. - 100, - 100, - 100, 515. 23 Jan." 1855 505. 14 Feb. 1852. 271. 16 Oct. 1349- 939. 12 Junij 1849. 785. 26 a 1847. 892. 2 Aug. 1850- 473. 31 Jan. 1852. 487. 23 Feb. 1849. 232. 12 Junij 1850. 362. 29 Sept. 1853. 968. 11 Mei 1853. 896. 22 Sept. 1854. 544. 17 Feb. 1854. 100, - 100. - 100, - 100. - 100. - 100, - 100, - 100, - 100. - 60. - 60, - 40, 861. 19 Mei 1853. 666. 3 Junij 1850. 364. 1 1850. 787. 11 Oct. 1854- 432. 15 Feb. 1849. 942. 5 1842. 937. 13 Nov. 1854. 943. 27 Oct. 1849. 154. 24 Sept. 1852. 445. 7 Mei 1852. 167. 28 Sept. 1852. 189. 20 Junij. 1849. 911.14 Sept. 1850. te zaaien 4285, en. een muntbiljet van 10,no. 850. Voortvlugtig van Amsterdam sedert den namiddag van 6 Julij 11. Te Sluis is vóór eenige iaren bij het omploegen eener weide(naar een aldaar vroeger bestaan hebbend klooster van Eranciscaner-moi)nikkenObservanten of Graauwbroersde Klooslenoeide gebeeteneen fraai bewerkt ovaalvormig zegelstempel gevondendat tot randschrift heefts. dni ihois. chefaVe. divini. provi- dencia. dni. calipolensis. epis. De nasporingen van den heer J. II. van Dalein wiens .tijdelijk bezit het onlangs is gekomen hebben daarheen geleid, dat men het zegelstempel houdt voor afkomstig van Johannes de Capistrano, in vroeger eeuw vicaris-generaal van de orde der Minderbroeders, die zich in 144-3 te Sluis heeft bevonden, om de stichting van bovengenoemd klooster te bewerken. Mogt een en ander bevestigd worden, dan voorzeker is de ontdekking schoon en belangrijk. In de bijeenkomst der Eerste Kamer van den 9 dezerwas aan de orde de beraadslaging over het ont werp van wetstrekkende tot goedkeuring van eenige artikels der met E'rankrijk gesloten overeenkomstbe trekkelijk het nadrukken van boekwerken, welke met geslotene deuren is gehouden. Te 3 ure is het com- mitté-generaal opgeheven en het ontwerp aangenomen met 34 tegen 3 stemmen. De discussien over het gemaal zijn begonnen en worden voortgezet. Tn den zomer van verleden jaar werden te Nis- telrode, provincie Noord-braband, drie personen in het veld door den bliksem getroffentwee hunner bekwa men belangrijke brandwonden, terwijl de andere onmid- delijk nevens hen dood ter aarde viel. Thans verhaalt men, zegt het Handelsblad, dat de personen, die door den bliksem getroffen zijnde verwonderlijke kracht bezitten om hunne natuurgenoten te genezen, die door de jicht worden gekweld; de toeloop naar hen is zeer g-rootrijken en armen rijden of stompelen daarheen zelfs de meestlijdendezoo wordt aan genoemd blad gemelddie niet dan met behulp van krukken zich konden bewegen, werpt, na eene kortstondige behande ling, die weg en keert met dankzegging naar zijn huis gezin terug. Het gewas in den Haarlemmermeer-polder, omtrek Leijden, staat rijk, maar men bejammert het gebrek aan werkvolk, voor hoog loon verwacht en vraagt men spoedig nijvere handen in de Meer. Sedert eenige dagen vermiste een ijverig werkman te Leijden zijn huisvrouw welke slechts kort uit het krankzinnigen-gesticht te Delft was ontslagen. Waar schijnlijk niet geheel hersteld, heeft zij van een onbe waakt oogenblik gebruik gemaakt, en zich verdronken, in welken staat zij later werd teruggevonden. Terzelfder plaatse had'een droevig ongeluk plaats. Bij het afbreken van het huis van den notaris Berk hout was een dakvenster zoo zeer door ouderdom vast geraakt, dat eerst bij buitengewone maatregelen hetzelve onverwacht loslietnaar beneden stortte en twee lieve, spelende kinderen trof, die niet buiten doodsgevaar verkeeren. Een perceel hooiland voor ettelijke jaren voor om streeks 6000 aangekochtheeft dit jaar enkel aan gras-verkoop circa 1000 opgebragt. De reis van onzen kroonprins met de Doggersbank is bestemd naar Cadix, Gibraltar, Malaga, Carthagena, Genua, Napels, Secilië, Maltha enz. De terugkomst is bepaald op het einde van September. Volgens geloofwaardige opgaven, heeft de tegen woordige oorlog sedert de landing in de Krim, den en- gelschen 28,000, den franschen 70,000, den turken 130,000 man gekostterwijl de russen 5 600,000 man zouden verloren hebben. Op de hofstede Sparenberg gemeente Velsen is eene honderdjarige aloë, welke in den loop van dezen zomer zal bloeijen. De plant is buitengewoon schoon en hare bloemsteng, eerst den 6 Junij zigtbaar geworden, heeft reeds eene lengte 3'/2 ned. ellen bereikt. Te Meppel is zekere jonge jufvr. M.in hech tenis genomen, die door hare verregaande zucht tot uit spattende ligchaams-opschik beschuldigd wordt van op- ligterij, door goederen ter bezigtiging in huis te vragen en daarvan iets af te nemen. Uit Blokzijl schrijft men dat de inzameling van hooi, door het schoone weder begunstigd, aldaar met kracht wordt doorgezet, en is al de kwantiteit bij vorige jaren gerekend niet zoo groot, de kwaliteit des te beter en in evenredigheid van andere plaatsen, in overvloed. De derde haringjager is gelukkig binnengekomen met eene lading van 180 ton volle- en 74 ton maatjes haring. De berigten omtrent de vangst luiden steeds gunstig. RUSLAND TURKIJE. Uit de thans verkregen opgaven blijktdat bij het gevecht van den 18 Junij in'tgeheel 10,000 menschen buiten gevecht gesteld zijn, waarvan circa 4000 russen. Men houdt het er voor dat de uniformen der fransche en engelsche officieren veel gevaarlijker mikpunten zijn dan de grijze montering der russendaar de laatste verreweg minder officieren verloren. Ondanks de brandende hitte gaan de belegeraars voort met den aanleg van ontzaggelijke werken. Van de vloot zijn 40 stukken gesehut met de kanonniers in aantogt; en bestemd om tegen de haven gerigt te worden.

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1