No. 53. 42""' Jaargang. nyi -TTT1rr 2100 abnro no} osdu9S t -nrdoe-.rrhav rahrnlo oar. >oilod oloo-' - t.- De uitgave tlezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags I avondsuitgezonderd op feestdagen. j De prijs per kwartaal is t' .1.75franco per ]Htst f óf)0. De inzending van advertenfien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. MAANDAG 9 JULIJ. Gewone adrertentien wwdèn d 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-huwelijks- en doodjterigteuran 36 regels d l' 3$ behalve het zegelregt. GOES, 9 Julij. Bij het eind-examen aan de koninklijke academie te Delft, is onder meerderen benoemd tot O. I. ambtenaar 4de klasse de heer J. L. Fransen van de Putte. Ds. Doorenbos te Oudelande betrad den 1 dezer met het door de synode aanbevolen ambtsgewaad, door de kerkelijke administratie ten behoeve der kerk aan geschaft voor het eerst den kansel. üs. L. Tinholt te Wissèkerke (Noord-Beveland) heeft voor eeue tweede beroeping naar de gemeente van Wijk bedankt. Naar wij vernemen is door gedeputeerde staten onzer provincie, op daartoe gedaan verzoek eervol ont slagen als ontvanger der subsidien in het polder-arron dissement Axel, de heer J. C. Steenkamp PWz. Belangrijk is het dezer dagen verschenen verslag van den toestand onzer provincie, door gedeputeerde staten uitgebragt aan de provinciale staten in deze zomer vergadering. Ons bestek beperkt zijnde, deelen wij alleen betrekkelijk het I hoofdstuk (bevolking) onzen lezers een beknopt uitreksel mede. Over het algemeen had de provincie sedert het vorige jaar weinig of geene ver andering ondergaanterwijl geene gebeurtenissen voor haar inzonderheid van gewigt en die nu of in het ver volg tijdelijk of meer voortdurendevooral voor hare belangen van voor- of nadeeligen invloed zouden zijn of kunnen wordente vermelden zijn. De wettige bevolking beliep op 31 Decemberjl. 162,651 zielen waarvan 79,300 mannen en 83,345 vrouwen. Van deze waren 115,347 ned. herv. 134 van de waalsche ge meente, 63 presbyterianen, 2 episcopalen, 1146 evang. luterscheu, 4 herstelde luterschen, 251 doopsgezinden, 7 remonstranten, 3429 christelijk afgescheidenen 41,493 roomsch katholijken, 1 van de bisschoppelijke klerebij, 657 nederd. israëlieten, 2 portugeesche israël. en 115 tot geene der genoemde gezindheden behoorende. Er werden ten vorigen jare 3,006 wettige jongens en 2,942 meisjes, zamen 5,948 wettige kinderen geboren237 onechte waarvan 122 jongens en 115 meisjes, 98 tweeling en 2 drieling-geboorten hadden plaats. Gestorven zijn 2,420 mannelijke en 2,386 vrouwel. zamen 4,806 personen 1258 huwelijken werden gesloten en 5 door echtscheiding ontbonden. In nagenoeg gelijke verhouding van het manuelijk- als vrouwelijk geslacht, nam de bevolking toe door het grooter getal geboorten dan overlijden zoowel de ge boorten als sterften van het mannelijk geslacht, overtrof dat van het vrouwelijke; de meeste kinderen werden in Maart, het kleinste getal in Junij en Julij geboren, de sterfte was ook in de beide laatstgenoemde maanden het minst, terwijl de meeste huwelijken in April, Mei en November plaats hadden. De zucht tot landverhuizing openbaarde zich ook voor namelijk in het afgeloopen jaar, niet minder dan 323 hoofden van huisgezinnen of vrijgezellen, waaronder 10 welgestelden, 168 mingegoedeu en 145 behoeftigen ver trokken nagenoeg allen naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, met zich nemende 175 vrouwen, 502 kinderen en 4 dienstboden te zamen uitmakende een getai van 1004 personen. Van deze vertrokken uit Zuid-Beveland 39 met 27 vrouwen en 70 kinderen, uit Noord-Beveland 11 met 9 vrouwen en 35 kinderen. Omtrent de veldgewassen' komen steeds de gunstigste berigten in 'tgeen op andere plaatsen reeds op de graanprijzen heeft gewerkt- vroege kersen zijn hier weiniglatere soorten belooven veel even als de appels en perenboomen. De aardappelen staan frisch en de> gedolven zijn van goede kwaliteit, het gerucht dat men weder sporen van ziekte zou ontdekt hebben, wordt gelukkig van vele zijden tegengesproken, men betaalt ze hier 25 cents de 5 kop. Gaarne maken Wij melding van menschlievende daden, en gewis mogen wij daaronder begrijpen het aanbod van doctor Fierens uit Gent die volgens circulaires aan de verschillende besturen, (ook voor behoeftigen koste loos) eenmaal per week zijne iliensten veil heeft, en wel des zaturdags van 10 tot 3 ure te Antwerpen, in de Gerardstraat no. Ill, welke stad hij wekelijks als oog meester der Godshuizen te dier plaatse bezoekt. Het verlies van een dér zintuigen is groot, niet het minst dat van het gezigt en dubbel gaarne geven wij dus hieraan publiciteit opdat behoeftigen van het gezigt verstoken, mogelijk met geringe reiskosten, en eenvoudig voorzien van een certificaat van onvermogen in het genot van hetzelve geraken. In aanmerking genomen de roem welke dr. Fierens sinds twintig jaren dat hij zich op de behandeling der oogziekten toelegdeoogste, en de voorbeelden van het welslagen zijner pogingen daartoe aangewend, welke door den gouverneur van Oöst-Ylaan- deren werden beloond met een gouden gedenkpenning en door koning Leopold met de benoeming tot ridder zijner orde, durven wij van het aanbod van dr. Fierens een gewenscht gevolg hopen. Oudelande6 JulijReeds eenige jaren geleden deed zich de behoefte gevoelen om het kerkgebouw en de pastorij der hervormde gemeente in eenen beteren toe stand te brengen. Bij de bekrompenheid der geldmid delen en liet betrekkelijk gering aantal lidmatenvan wie men iets verwachten kon was het te voorzien, dat zonder krachtdadige hulp van buiten, die toestand blij vend zou zijn. Evenwel had men geenerlei beschikbare middelen, waarom geen andere weg overbleef, dan zich te wenden tot de Synode, die uit de ter harer beschik king gestelde fondsen eene som toestond, die door eenige gelden door de gemeente bijeengebragt. verhoogd, het kerkbestuur in staat stelde, na alvorens ten voorleden jare uit die gelden eenige noodzakelijke reparatien aan het kerkgebouw gedaan te hebbende pastorie geheel te vernieuwen. Daartoe werd heden door den secreta ris dezer gemeente, .de heer 6. P. Blaauleende eerste steen gelegd, in tegenwoordigheid van het kerkelijk en burgerlijk bestuur, den architect (den heer de Lannée de Betrancourt) en een aantal belangstellende ingeze tenen en andere genoodigderi. Nadat dit had plaats gèhad hield de heer hlaaubeen eene doelmatige aan spraak en bood de autoriteiten een eenvoudig collation aan waarbij verschillende dronken werden gewijd aan de synode, het kerkbestuur, den heer architect, enz. Té Axel beviel dezer dagen de vrouw van P. M. van 3 welgeschapene dochters die alle in leven zijn, het vorige jaar schonk zij tweelingen, bijgevolg in 16 maanden tijdsharen echtgenoot 5 kinderen. Naar men verneemt zal de wet tot wijziging van de wet van 12 April 1850 tot vaststelling van het briefport en regeling der brievenposten met den 1 Sep tember e. k. in werking treden. Men schrijft uit Tiel dat van daar reeds 3000 mandjes kersen ieder van 10 ned. pd. in de vorige week verzonden waren. Men meldt uit Vlaardingen 7 Julij dat aldaar de 2de jager met 80 ton volleen 51 ton maatjes haring, zijnde 21 ton meer als de bepaalde hoeveelheidwas aangekomen even als in de eerste jager had slechts een betrekkelijk gering aantal schepen daarin overge geven zoodat aanvankelijk de visscherij gunstig kan genoemd worden. Men schrijft ons uit Leijden Had eenige dagen geleden op Noordhey een plegtig feest plaatster viering van het 35jarig bestaan van het opvoedings-instituutniet minder aangenaam was de ontvangst der op die gelegenheid toepasselijk gesla gen medaille. De heer P de Raadtoprigter van het instituut ontving daarvan plegtig een gouden en zilveren ex.ook aan al de leerlingen werd daarvan (zoo wij 't wel hebben) een zilveren geschonken. De gedenkpenning prijkt aan de eene zijde met bet borstbeeld van den lieer de Raadt met het omschrift Pe trus de Raadt Roterodamensis, conditor scholae Noort- heyanae CIqIqCCCXX en aan de keerzijde te midden eener krans van eiken bladeren Magistro Carrismo vitaetabernaculo perSeptem. lustra in erudiepda et formandu jueenteollocaio discipuli grati et mewores GfyLjCCCLJf. Zoo als men weet genoot Z, K. II. de Prins van Oranje op dit instituut zijn eerste onder wijs en werd dan ook door Z: M. den Koning als een blijk van hulde, aan den geachten onderwijzer het por tret van Z. K. H, ten voeten uitten geschenke ge- Pwrahn nfi nmrmii-in „a ij,I,pt„ .it H... ,l„„l„ RUSLAND TURKIJE. De keizer heeft aan prins Gortsc/iakoff en gene raal von Osten Sack en een schrijven doen geworden waarin hij hen voor de verdediging van Sebastopol u die haars gelijken niet heeft in de geschiedenis des oorlogs" dankthet regiment jagers Brianski Gortschakoffs naam verleentde verdiensten van van Osten Sacken sedert het begin van zijne militaire loopbaan (1809) erkent en beiden van zijne keizerlijke welwillendheid verzekert. De Press, meldtdat de generaal Simpson die voorloopig lord Raglan is opgevolgd, in 1811 in dienst is getreden. In 1815 heeft hij zijn brevet van kapi tein gekocht, en is voorts een krijgsman wiens naam nergens voorkomt dan op de kaders van zijn regement. De benoeming van zulk een man tot opperbevelhebber zou zeer onhandig zijn. Yan eene andere zijde evenwel wordt gezegddat generaal Simpson in der tijd aan de veldtogten in Spanje en in de laatste jaren aan de oorlogen in Scinda, als tweede bevelhebber (onder sir Ch. Napier) heelt deelgenomenen bij Qua rebras is gekwetstdat hij als een bekwaam en voortvarend veldheer geroemd wordt en reeds eenigen tijdals hoofd van den staf, met de fransche bevelhebbers in de Krim in naauwe betrekking heeft gestaan. Nieuwe gevechten zijn sedert den 18den voor Sebas topol niet geleverd. Er heersoht alzoo weder eene betrekkelijke rusteene rust evenweldie van nieuwe onheilen zwanger gaat. De laatste telegraphische berigten melden dat voortdurend ontzaggelijke werken aangelegd worden. Dat de regimenten weder voltallig zijn en Canrobert de gunst verworven heeft om bij den eersten stormloop vooraan te mogen gaan. DUITSCHLAND, De telegraaf meldt ons dat Nijstadteene aan zienlijke handelsplaatsis gebombardeerd en daardoor weder duizende weerlooze menschen tot den bedelstaf zijn gebragt. Men vreest, dat nog meer kleine plaatsen langs de kusten hetzelfde lot zullen ondergaan. Sedert de Am- phyon de nieuwe uiterste werken van Sweaborg beschoot, is daar niets meer voorgevallen en geen enkel russisch schip verliet die haven. In de zitting van den raad der stad Bremen kwam onlangs ter sprake de verpachting van het bar biers-bedrijf. Er werd besloten voortaan tot de uitoe fening van het barbierschap" slechts hen toe te laten, die een examen in de lagere heelkunde hebben afgelegd, en de som voor de acte van toelating, als barbier te stellen, op 120 th. ENGELAND. -Londen. De Daily-News verhaalt, dat tijdens den aanval op den Groenen Heuvel eene engelsche dame, officiers vrouw, werd opgemerkt, die even veel moed als koelbloedigheid aan den dag legde. Generaal P enne father,getuige van hare dapperheid, nam de decoratie van een gesneuveld russisch officieren hechtte die op hare schawl en zeide: n gij hebt die onderscheiding wel verdiend Genoemde generaal is bij het leger zeer geacht. De dame is de dochter van een oud-generaal.

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1