(■OBVMHE COURANT. No. 49. 43""' Jaargang. MAANDAG 25 JUNIJ. PUBLIKKK VKHKOOPim DE «UITEN- EN BINNENHAVEN- POORTEN, ALSMEDE DE KOEPOORT DEZER GEMEENTE. OMUiAHË YËIIGAllEIIjM GEMEENTE-RAAD TE GOES. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j avonds, uitgezonderd op feestdagen. I l)e prijs per wartaal is f .1,70franco per post f J,90. De inzendi.il" Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigten, van 6óregels a f ^,20 behalve het zegelregt. van advertentien moet geschieden vóór drie uren. des namiddags. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, zullen op Zaturdag den 30 Junij 1855, des namiddags ten één ure, ten raadhui ze aldaar, op nieuw trachten in het opénbaar aan den meestbiedende voor AEBRAAK te verknopen Op de voorwaarden, daarvan van heden af ter lezing- liggende op de secretarie der gemeente, alwaar de ver der benoodigde inlichtingen kunnen verkregen worden/ Gedaan te Goes, den 23 Junij 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. VAN DEN DEN 22 JUMJ 1855. Afwezig de heeren Kakebeeke, van den Bosch en Saaij- nans Vader. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en gear resteerd. De Voorzitter doet voorlezen hel brandreglement zoo als ditna de wijzigingen en amendemententer vorige ver gadering is aangenomenhetwelk alsnu in zijn geheel in liooi'delijke omvraag gebragt en met algemeene stemmen vast gesteld wordt. Door burgemeester en wethouders is aan de leden van den raad rondgezondeneeue specificatie van de te doene gewone herstellingen en kosten aan de gemeen te-eigendom men. Deze gaan echter verre hoven hetgeen daarvoor bij de begrooting is toegestaan, waarom burgemeester en wet houders voorstellen zich te bepalen tol de onvermijdelijke uitgaven en de overige tot een volgend jaar te laten rusten- Dhr van Kerkwijk doet daarvan mededeeling, waarna de Voorzitter vraagt of de leden zich met de voorgenomen herstel li iigen kunnen vereenigen? Hetgeen door allen toestemmend beantwoord wordt, zul lende mitsdien door burgemeester en wethouders tot eene openbare aanbesteding daarvan worden overgegaan. In de tweede plaats komt in behandeling, het voorstel van burgemeester en wethouders nopens de te doene ver beteringen aan de scholen en onderwijzers-woningen. Zij stellen daaromtrent voor: om dit jaar de franscbe school voor knapen eene herstelling te doen ondergaan, omdat daaraau «neer directe behoefte bestaat en deze ünantiëel kan geleden worden; terwijl de herstelling der meisjes school dan tot een volgend jaar kan aangehouden worden. Dhr Verschoor kan zich maar gedeeltelijk met dit voorstel vereenigen; hij erkent dat het achter gedeelte dier woning slecht is, maar de school zou kunnen blijven waar zij nu gehouden wordt, terwijl de andere fondsen dan zouden kun nen besleed worden aan de meisjesschool. De Voorzitter repliceert daarop, dat de gelieele beschik bare som slechts 1168.- bedraagt en het in orde brengen van het gemak 400,alleen absorbeertwat niet uitge steld kan worden. Kr schiet dus ruim ƒ700,over, waar voor zeer doelmatig eeue nieuwe school van het achtergebouw zou worden gemaakt, hetgeen, geschiedt dit met de repa ratie aan liet secreet in eens, niet veel meer kosten zal met die 700,aan het gebouw van de meisjesschool te besteden is men niets gevorderd, daar die som ontoereikend is om daarmede iets aantevangen wat wezenlijk nut kan hebben; splitst men dus de te doene herstellingen in twee deelen, dan zulten geen der heide gebouwen gebaat worden. Dhr erschoor meent, dat het verbeteren van hel seereet in geen verhand staat niet de school en zeer goed daarvan aftescheiden is. De Voorzitter antwoordt daarop, dal men dan het volgend jaar weder zou moeten afbreken wat nu zal opgebouwd worden. Dhr Soutendam vraagt of de meisjesschool dan nu zoozeer achteruitgegaan is. omniet nog een jaar te kunnen wachten? De Voorzitter meent ook dat het wat ver getrokken is van dhr Verschoor, door te stellen dat de vernieuwing van liet secreet in de school voor knapen geheel op zich zelf staat, hij meent dat dit aanleiding zal geven tot eene gedeel telijke voorziening aan beide localen, die eigenlijk niets helpt. Dhr Verschoor verklaart zich ook een vijand van alle par tiële verbeteringen, doch om de geheele som voor herstel» Hogen aan één gebouw te besteden, acht hij niet billijk; al kreeg de bewoonster der meisjesschool slechts ééne kamer die goed was, ze was dan al vast zoo Ver. De Voorzitter zegtdatom van de meisjesschool en woning iets te maken, men van het dak af dient te beginnen, daar het anders geld in M water smijten is, althans wanneer de raad zijn denkbeeld blijft aankleven om dat locaal eens goed in orde te brengen en dan is, wat men nu zou doen geheel over stuur. Dhr van der Meülen ondersteunt ten zeerste het aange voerde door den heer Verschoor; er is eene begrooling op gemaakt ook voor de school va» jufvrouw Dunnes, die, als hij zich niet vergist ruim f 500,bedraagt en om die nu geheel achterwege te laten, daar is hij tegen. Dhr van Kerkwijk antwoordt daarop dat dit alleen de achterkeuken en de vernieuwing van het daarboven zijnde dak zou betreffen waarvoor 433,begroot zijn. Dhr van der Meülen voert daarop aan dat indien men dus nu aan de knapenschool het secreet repareerde er altijd dan gelegenheid zou zijn, om aan het gebouw van mejufvr- DüNNES dat te doen die dame heeft veel hinder van den rook eene betere deureen weinig heter aanzien van den gang zou hoogst wenschelijk zijn; om dit nu geheel achter wege te laten, acht hij niet goed, daar het hem toeschijnt dat men daardoor die zaak op de lange baan tracht te schui ven hij had van burgemeester en wethouders zoodanig voorstel niet gewacht en zal er zich in geen geval mede veieenigen; liever zag hij dan den post van 1200,— voor aankoop van straatkeijenop het gewoon onderhoud uitge trokken, vervallen. Dhr van Kerkwijk 2egt, dat dit voorstel door hem gedaan is, met het oog op de belangen de gemeente fondsen; zijns inziens is het eene zaak waarvan eenige honderde guldens kunnen afhangen en daar drie leden van dezen raad afwezig zijn en er verschil van gevoelen bestaat, stelt hij voor dit punt aaiilehouden tot de volgende vergadering. Welk voorstel wordt aangenomen. In de tweede plaats stellen burgemeester en wethouders voor, gemagtigd .te worden, om overtegaan tot de aanbeste ding dev inrigting van de bewaarschoolbij het locaal van den heer Swart waarvoor f 800,is uitgetrokken. Dhr van der Meulin geeft als zijne meening te kennen, dat, indiende reparatien hij jufvr. Dunnes kunnen uitgesteld worden, de inrigting der bewaarschool ook wel een jaar wachten kan daar men het nu zoo lang zonder bewaar school heeft gedaan. De Voorzitter verklaart het verband dezer twee zaken niet intezien de raad heeft eenmaal besloten de bewaar school in te rigten er kan dus hier alleen sprake zijn van het cijfer der gelden, niet meer of men tot de inrigting zal overgaan. Dhr van Kerkwijk voegt daarbij, dat de vorige aange houden post ter uadere beschikking van den raad was uit getrokken hetgeen met deze het geval niet is; hij heeft dan ook dat voorstel alleen gedaan, om niet met eene geringe meerderheid, in eene onvoltallige vergadering, het denkbeeld van burgemeester en wethouders door te drijven. Dhr van der Meülen meent, dat dit punt even goed kan aangehouden worden als het vorige. De Voorzitter acht dit nog al moeijelijkdaar men toch niet alles tegelijk besteden kan, of men moet dubbel betalen. Hij brengt het verlangen van den heer van der Meülen tot aanhouding in omvraagwaartegen zich zes leden ver klaren, waarna het voorstel van burgemeester en wethouders om tot aanbesteding overtegaan in omvraag komten met zes tegen ééne stem wordt aangenomen, (tegen stemde dhr van der Medien.) Wordt overgegaan tot de benoeming van een bureau van stern-opneming, om hij de aanstaande verkiezing van raads leden, op den 17 Julij e. k. te fungeren, daar alsdan moeten aftreden de lieeren Vervennk (nu overleden), Verschoor, van den Bosch en Kakebeeke. Hij benoemt de heeren Sootendam en Verschoor tot stem- opuemers. Bij de le stemming worden uitgebragt op de heeren Ho- cbart 5, van den Bosch en Smallegange ieder 1 stem. Bij de 2e stemming verkrijgen de heeren van der Meülen 5, Smallegange en van den Bosch ieder 1 stem. Zoodat de heeren Hochart en van der Meülen benoemd zijn terwijl voor een plaatsvervangend lid op de heeren Vader 5, van den Bosch en Smallegange ieder 1 stem wor den uitgebragt zoodat dhr Vader daartoe benoemd is. De Voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen de volgende stukkeu 1». Brief van heeren Gedeputeerde Staten ten geleide eeuer afwijzende beschikking van den minister, op liet verzoek van dezen raad om de verhooging der jaarwedde van den secretaris over 1852 en 1853 te doen terugwerken. Waarin berust wordt. 2o. Aanschrijving van den commissaris des konings, houdende aanbeveling tot het zendeu van werklieden naar de tentoon stelling te Parijs. Hetgeen uithoofde der lïnantiëele bezwaren, wordt aan genomen voor notificatie. 3o. Herigt van het algemeen armbestuur, dat de heer van Kerkwijk als voorzitter geïnstalleerd is. 4<>. Berigt van heeren regenten der godshuizen, dat de heer Houwer ais regent zitting genomen heeft. 5<». Missive van de directie van het middel der straat- en zandwegen, houdende uitnoodiging om in de plaats van den heer P. Vervenne Nz., overleden, een ander lid in die directie te benoemen. Waartoe ter eerst volgende vergadering zal worden overgegaan. Vérder deelt de voorzitter mede: dal de inrigting van het telegraaf kantoor is aanbesteed aan W. de Jonge voor 520. dat de haardasch en vuilnis is gepacht voor 850, 'sjaars door J. Koens. dat de verpachting van het nachtwerk geen voortgang heeft gehad eji morgen op nieuw zal beproefd worden. dat ook de verkoop der poorten geen gevolg heeft gehad en nader zal plaats hebben, en dat de steenglooijing aan het sas is aanbesteed aan L. Fokken voor 1290, terwijl nog zijn ingekomen van de commissie voor de strafverordeningen eenige ontwerpen tot wijziging van bestaande verordeningen, en eene dito op straten, stegen, wallen, wegen, pleinen enz. en van de daartoe benoemde commissie, voorstel tot in rigting- eener armen apotheek en bijlagen, welke laatste stuk ken hij de leden zullen worden rondgezonden en eindelijk, eenige staatsbladen die gedeponeerd worden- Daarna wordt de openbare vergadering gesloten en over gegaan tot eene zitting met gesloten deuren. GOES, 25 Junij. Door het overlijden van dhr. Versluysis tot lid van den gemeenteraad te Nisse met 16 van de 20 uit- gebragte stemmen der 27 bevoegde kiezers benoemd* dhr. C. A. L. DancJcaerls Yoor de nieuwe aardappelen bedingt men hier 50 ct. per 5 kop. De hollandsche post is heden onder het afdruk ken vier uren later als gewoonlijk aangekomen. De te behandelen zakenin de zomer-vergade- ring der Provinciale Staten van Zeeland, van 1855, bestaan in 1°. Koninklijk besluit van den 20sten December 1854, no. 90, houdende goedkeuring van de besluiten der pro vinciale staten van den 9den November te vorennoi 4, 6 en 7 waarbij Gedeputeerde Staten worden gemagtigd uit den post onder art. 1 van hoofdstuk IX der uit gaven in de begrooting der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven, voor de dienst van 1854 uitgetrokken, te voldoen aan A. C. Spruyt, aan nemer van openbare werken te Klundert, eene som van f J 00, als tegemoetkoming in de door hem aangewende kosten tot herstel van buitengewone schade aan den veerdam en steiger bij Wolphaartsdijk; alsmede de kosten voor vergoeding van verblijf der leden van de commis sie, tot het examineren van candidaten voor de betrek king van provinciale opzigter voor de wegen, ten be drage van j 8, en om twintig lasten afval van straatklinkers of brikken, aan de provincie in eigendom behoorende en afkomstig van den straatweg tusschen Zierikzee en Zijpe, tegen f 2,30 het lastonderhands te verkoopen. 2°. Mededeeling eeuer missive van zijne excellentie den minister van binnenlandsche zaken, van den 7den Junij 1855, n°. 123, gerigt aan den heer commiss. des konings, betrekkelijk de bijzondere commissieu uit de provinciale staten, en het regt verstand van art. 95 en 157 der provinciale wet. 3°. Het quadruplicaat der door de algemeene reken kamer gearresteerde rekening wegens de provinciale fond sen, over 1851. 4°. Een adres van M. Blonken en anderen, zich noe mende jagers in het voormalig 4de districtmet be zwaren tegen de onbeperkte uitoefening der lange jagt, alsmede tegen de afgifte van jagt-acten aan vreemdelingen. 5°. Een adres van eenige ingezetenen van het voor malig 5de district, houdende bezwaren tegen de heffing van tolgelden. 6°. Eene missive van den burgemeester van Axel, van den 2den Junij 1855, met een adres van adhassieaan laatstgemeld adres, van eenige ingezetenen dier gemeente. 7°. Een adres van J. M. ieelenwed. van Herlnvi om weder met eene gratificatie te worden begunstigd met eeri voorstel van Gedeputeerde Staten. 8°. De verantwoording van Gedeputeerde Staten, wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgavenvoor 1853. 9°. De begrooting der kosten van het provinciaal be stuur, voor zoo ver het rijks-bestuur is, voor 1856. 10° De begrooting der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven, voor 1856; met een voorstel van Gedeputeerde Staten, betreffende de heffing van zes opcenten op de grond- en persouele belasting. 11°. Een voorstel van Gedeputeerde Staten, tot wij ziging der instructie voor hun collegie. 12°. Een voorstel van Gedeputeerde Staten, tot wij ziging der instructie voor den griffier der Staten. 13°. Een voorstel van Gedeputeerde Staten, om aan B. F. Claayswed. van J- F. Lippens in leven ge-

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1