(■OIlNMili: No. 47. 42" Jaargang MAANDAG 18 JUN8J. GEMEENTE-RAAD TE GOES, PUBLIEKE HERVERPAGHTIMG. iiiiiik WMmmmm: MOTlIk llliWITIJlIIËIIc De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags I avondsuitgezonderd op feestdagen. I De prijs per kwartaal, is f .1.7.5franco per post f J,90. J De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigten, van d-~6 regels d F behalve het zege leegt. OPEN li A R E VERGA f) IC R f N G vax dun tkx raadhuize aldaar OP DIXGSDJO OEN J9 JU NU J855 des avonds ten 7 ore. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Afstand grond voor eene nieuwe gevangenis. 2. Rekening van het fonds der werklieden over 1854. 3. Idem over 1854 en begrooting voor 1856 van de schutterij. 4. Verzoek van II. van den Bebge Om gemeente grond uit de hand te pachten. 5. Verzoek diakenen der afgescheidene gemeente om restitutie van opcenten op het gemaal van bedeeld brood. 6. Verzoeken om remissie van hoofdelijke» omslag over 1854. 7. Voordragt van oninbare posten op denzelven. 8. Reglement op het brandwezen. 9. Voordragt van tedoene reparatie» aan de gemeente eigendommen. 10. Benoeming stembureau ter verkiezing van leden van den raad. Mededeeling van ingekomene stukken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaturdag den S3 Junij J855, des namiddags ten een ure, ten raadhuize aldaar, in het openbaar en aan den meestbiedende trachten te herverpachten Hel NACHTWNUK in die gemeentevoorden lijd van zes jaar, ingaande den eersten Julij 8855 en zullende eindigen den laalsten Junij J86J. Waarvan de voorwaarden van heden af, dagelijks ter lezing liggen ter secretarie der gemeente, van des voor middags 9 tot des namiddags 2 ure. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 16 Junij 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. G. PILAAR. GOES, 18 Junij. Gisteren werd alhier de 87ste verjaardag van H. M. de koningin op de gebruikelijke wijze gevierd. Bij besluit van 8 dezer, no. 68, zijn tot leden van het collegie van regenten over het huis van arrest te Goes, in plaats van wijlen de heeren L. de Vouw Jz. en P. Vervenne Nz., benoemd, de heeren L, C. de Peoal, genees- en verloskundige en mr. J. L. li. Lieberlpro cureur te Goes. Ter benoeming van een gezworen voor den polder Kruiniugen zijn als kandidaten gestemd: 1°. IV. Nieu- wenhuize met 15, 2°. J. fereeke met 14, 3°. M. Kole Hij herstemming met 17 stemmen. Bij besluit van 15 Junij jl., no. 93, heeft Z. M. goedgevonden te benoemen tot burgemeester der gemeente Graauw c. a. dhr. A. Sogaerl. De op heden gehoudene collecte tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst heeft op- gebragt 33,48. Blijkens achterstaande annonce is de komst van den heer Reichardt met zijn cyclorama(de vorige week door het in gebruik zijn der schouwburgzaal uitgesteld) tJians op a. s. vrijdag of zaturdag bepaald. De berigten uit Middelburgwaar hij zich nu met zijn theater be vindt, luiden allergunstigst en bevelen een ieder de bezig- tfging van dit alom beroemde kunstwerk aan. Van vele zijden verneemt men van ongelukken tengevolge van het onwederdat verleden Woensdag plaats had. Op verschillende plaatsen is de bliksem ingeslagen en heeft zelfs menschen doodelijk getroffen, de hagelbuijen en stortregens hebben aan fruitboomen en veldgewassen hier-en dslar^eel 'schade gedaan-. Hoewel het ook hier tamelijk sterk woedde hoort men weinig van aangerigte schade, -in de omstreken van Hulst en Axel zijn op verschillende plaatsen zeer zware hagelsteenen gevallen waardoor voornamelijk het vlas en de paardeboonen veel geleden hebben. Verleden Donderdag is bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de beraadslaging' ten einde gebragt over het wets-ontwerp tot afschaffing van den accijns op het gemaal en het ontwerp met eene aanzienlijke meerder heid van 43 tegen 22 stemmen aangenomen. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Gene raal zijn aangeschreven om te vergaderen op Maandag den 25 Junij e. k Uit eene officiëele opgave blijkt, dat de middelen over de vijf eerste maanden van dit jaar 1855 hebben opgebragt 23 millioenen 904,434 gulden. Gedurende gelijk tijdsverloop van het vorige jaar 1854, heeft deze opbrengst bedragen 23 millioenen 388.593 gulden. Volgens de dertiende opgave door de algemeene com missie voor den watersnood te Amsterdam, bedraagt het ontvangene f 122,906,185. Onder ee» grooten toeloop, had jl. donderdag te Grouingen de behandeling plaats van de zaak van. een dorps-predikant, beschuldigd van het stelen van 16 lijn koeken. Onder de getuigen merkte men twee doctoren op die hem vroeger en later behandeld hebben en de oorzaak van dit vreemd gedrag, aan eene ziekelijke ge steldheid van zijn denkvermogen toeschrijven. Op den 10 dezer heeft eene vrouw op het gehucht de drie Schouwen nabij het dorp Kemseke (Belgie) zich door verworging van het leven beroofd. Huisse- lijke oneenigheden schijnen tot deze wanhopige daad aanleiding te hebben gegeven. Te Leiden zijn den 13 dezer de feestelijkheden van het studenten corps aan de Vink even buiten Leij- den voortgezet; eene massa menschen was getuige der heerlijke muziek, de drukte was zoo groot dat het ge bruik van een stoel met f 1 betaald werd. De ver schillende spoortreinen bragten des maandags 1100 en dir.gsdags 5500 personen in Leijden waarvan des nachts 2700 vertrokken; boven en behalve de overblijvende j 3900, waren van de omliggende plaatsen tot zinken geladene schuiten met menschen aangekomen terwijl de i rijtuigenware geheel Leijden dén koetshuis geweest I niet konden gestald worden. "Nu en dan werden de feestelijkheden door de regen gestaakt. Des namid dags vergaderden heeren reünisten in hei stations koffij- huis Zomerzorg tot deelneming aan een feestdisch waar toe de zaal keurig versierd was "en met de verschillende jaartallen prijkte waarin de tegenwoordig zijnde feeste lingen gestudeerd hadden. Ook uit Zeelandvooral uit Middelburg waren verschillenden opgekomen Den volgenden dag was het weder guurnogtans stroomde men naar de Ruine ter deelneming aan het Vauxhal vuurwerk en bal, te geven door de sociëteit Minerva. On ophoudelijk passeren de heeren studenten in hunne prachtige costumes van de maskarade de straten en be geven zich naar het afgesloten feestterrein op de Ruine dat als geheel in een prachtig en heerlijk geillumineerden tuin is herschapen. Het muziekcorps der grenadiers liet zich daar hooren onder het houden van eene ver nieuwde optogt, die vereerd werd met de tegenwoordig heid van Z. K. H. den prins van Oranje. ])e vuur werken waarmede men des nachts ten één ure een aan vang maakte, waren prachtig en deden eer aan de ver vaardigers dhr. van Leeuwen Zoon uit Haarlem die ook daarvoor voldoende hulde ontvingen. Onder deze muntten voornamelijk uit; eené groote prachtige verlichting van het geheele ierrein door bengaalsch, grieksch en chineesch vuur. Een schitterend fontein- werk, met toepasselijk deviesopgeluisterd door draai- jende cascades, zonnen met kleuren, die overgingen in een vuurregen en zware kanonnades. Eene met wit jasmijnvuur geïllumineerde komeet, omgeven met zon nen-cirkels van brillante kleuren en sterrenvuur. Lu cifer omgeven met brillante sterren, purperen verlichting en zilveren regen, .veranderende in eene rijzende vuur kolom, De avondstér doof uit bengaalschvuur gefor meerd, veranderende in eene staande Gloria. Eene schitterende rozet met de vaderlandsché kleuren, omgeven met gouden en zilveren regens. Eene prachtige dubbele tnrksche fontein met groene, blaauwe, witte en roode paarlen, gouden en zilveren regens veranderende in vuurmonden. Een collossale watermolengenaamd Don Quichot ter hoogte van 40 voetgemonteerd met meer dan 500 bengaalsche lichten. Het groote kruis van Maltha, gedecoreerd met 4 molenwieken, prijkende in het midden met eene italiaansche roos enz: ruim een uur hielden dezelve aan, \yaarna men zich in de balzaal vereenigde vrijdag had men weder veel regen, dat ver schillende illuminatie's des avonds terughield. De tuin aan deVink waar des avonds het door Sempre Cressendo te geven bal zou plaats hebbenleverde een aardig tafereel opde gecostumeerden met elegant gekleede dames de lanen doorkruisende, deden aan den ouden en nieuwen tijd denken, de heerlijke muzijk van de grenadiers liet zich ook daar hooren; den volgenden dag werd de rei der feesten op de sociëteit Minerva door een heeren-concert tot aller genoegen gesloten. Het schijnt zeker, dat de leijdsche burgerij aan heeren studentenjeene contra-partij zal geven, die aanst. woensdag zou plaats hebben. Nog meldt men ons uit Leijden, dat de in behan deling zijnde zaak met den commissaris van policie, be treflende het geven van slagen op zijn bureau, in hooger hand zou gesteld zijn. Jl. donderdag passeerde aldaar H. K. H. princes Mari- anna met vier rijtuigen de stad, men zegt op reis naar Sileziën. RUSLAND TURKIJE. De bezetting door de geallieerden van de groene Ma meion of heuvel wordt door de londensohe Globe ge noemd, de eerste stap tot de inneming van Sebastopol. Ook andere bladen wijzen op het gewigt van dit feit. Zoo laat het Journal des Bébats zich aldus uit: «De russen hadden zich op die hoogte gevestigd om de werken tegen te houdendie door de onzen tegen den Malakofftoren en tegen de zoogenoemde batterij van den Redan aangelegd werden. Zij hadden zich tot nog toe in die positie staande gehouden, en van daar kon den zij de operatien der engelschen belemmeren en de ontwikkeling van de regterliank onzer aanvalswerken beletten. Thans is dat gewigtige punt in de magt der onzen; en zoo voortgaande zullen de belegeraars wel dra zonder al te groote bezwaren te ontmoeten tot aan de Kalfaathaven komen, of althans zoo ver, dat zij de haven van Sebastopol onder liet bereik van hun ge schut krijgen dan kunnen zij het zuidelijke gedeelte der stad insluiten, door aan hetzelve den weg te lande, waarlangs het onophoudelijk versterkingen in manschap pen en materieel ontvangt, af te snijden en tevens de scheepvaart tusschen de noordelijke en zuidelijke helft der stad met hun geschut te belemmeren.» Zonder het gewigt van het gebeurde op den 7den te willen ont kennen, zij men toch hieraan indachtig, dat de veroverde werken slechts eenige buitenwerken zijn en dat de aanval op de groote bastions nog moet ondernomen worden. In eene depêche van den lOden meldt de opper bevelhebber «De gevechten van den 7den zijn voordeeliger dan wij hebben aangekondigd. Er zijn 502 gevangenen gemaakt, waaronder twintig officieren1; 72 stukken geschut zijn in onze handen gevallen. Wij bevestigen ons en hebben met de russische mortieren op de nog meer verwijderde schepen kunnen vuren. Wij maken nieuwe batterijen gereed.» Het is nog niet bekend hoeveel het verlies bedraagt door de geallieerden bij de verovering van den groenen heuvel geleden. Volgens gerucht zouden er van de fran-

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1