No. 40. 42"* Jaargang, if TV 19», A Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags tironds. uitgezonderd, op feestdagen. i De prijs- per ii wart nol. is f J.7 franco per post. t' J,90. j De inzending DONDERDAG JOIJ. Gew'öne advertentièn worden d 20 ets. de regel geplaatst, Geboorte-, huwelijks- cn doodberigten, van. 6 regels d i' ,1.W behalve het ze'gelregt. ran advertentie» moet ^escbieden voor drie uren des namiddag PUBLIEKE ¥EEKO©PIMG. BURGEMEESTER en W KTHOUDKR8 van GOES, zullen op Zaturdag den 16 Junij 1855, des namiddags ten één ure, ten raadhaize dier gemeente, in het open- i haar aan den meestbiedende trachten voor afbraak te verkoopen De BUITEN- en BINNENHAVEN-POORTEN, al.smede de KOE-POORT dezell gemeente. Op dé voorwaarden daarvan, van heden af ter lezing liggende op de secretarie der gemeente, alwaar verder benoodigde inlichtingen kunnen verkregen worden. Gedaan te Goes, den 9 Juftij 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. O. PILAA R. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien de circulaire van den heer commissaris des ko- ni.gs in de provincie Zeeland, van den 1 Februari} 1855, A no. 4-7.5Ade al'deeling, Provinciaal blad no. 12) mitsgaders de missive van de districts commissie tot AANMOEDIGING en ONDERSTEUNING van de GEWAPENDE DIENST, alhier gevestigd, in dato den 11 dezer brengen bij deze ter kennis van de inge zetenen dezer gemeente. Dat op Maandag den J8 Junij e. k. aan de huizen der ingezetenende gewone jaarlijksche inzameling tel behoeve van gemeld fonds, zal geschieden. Daar het fonds bij voortduring behoefte heeft aan de onbekrompene ondersteuning der ingezetenen, zal ieder gevoelen de dringende noodzakelijkheid, mildelijk bij te dragen tot instandhouding van eene inrigting welke de hoop en liet vertrouwen uitmaakt van zoo vele oude krijgsliedendie aan het behoud van het vaderland hunne gezonde ledematen ten offer gebragt en der betrekkingen van hen, die daarbij hun leven gelaten hebben. Dat ieder derhalve gevoelende de nuttige en welda dige strekking van dat fonds en pligtmatige om het zelve in stand te houden naar vermogen daartoe bij drage, om alzoo het lot te helpen verzachten van de verminkte helden des vaderlands en de nagelatene we duwen en weezen der gesneuvelden. Gedaan ten raadhuize van Goes 13 Junij 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H.O. PILAAR. BEKENDMAKING. Achtervolgens artikel 3 van het koninklijk besluit van den 6 Januarij 1831, ti°. 68, Staatsblad n°. 2), heeft Zijne Excellentie da Minister van Pinancien, bij resolutie van den 7 Junij 1855, bepaald de prijzen, het opgeld daaronder begrepen, waarvoor de collecteurs, splitters en debitanten der Staats-Loterij de loten en gedeelten van dien, voor de tweede week der trekking van de laatste klasse der 226ste Loterij, zullen mogen uitgeven te geven BIJ VERKOOP: Bij den Secretaris der KAMER van KOOPHAN DEL en FABRIEKEN-ra GOES, liggen van af heden, voor den tijd van 14 (lagen ter inzage, onder meerder, de volgende stukken betreffende den handel, de scheep vaart en de nijverheid Verslagen van den handel en de scheepvaart in Groot- Brittanie, over het jaar 1854 en de maanden Ja nuarij en Februarij 1855. Jaarverslag over 1854, der vereeniging voor den vrijen handel te Hamburg, Overzigt van den handel der vrije steden Hamburg, Lubeck en Bremenover 1854 Verzameling van wetten van het koningrijk Hanover, jaargang 1855, uo. 3. Staten van naar O. 1. verzonden katoenen stoffen volgens certificaten van oorsprong, over de maand December tot en met Maart jl. Voorts koninklijk besluit van den 5 April jl., n°. 81, betredende zekere verpligting aan de geadmitteerde konvooiloopevs enzin het belang van den handel, opgelegd. Goes, 13 Junij 1855. De voorzitter der kamer voornoemd (1. VERHAGEN. Geheele Halve o Vijfde Tiende Twintigste loten 74- 37,- 14,80 7,40 3,70 BIJ VERHURING Geheele loten f 28, Halve - 14, Vijfde -/ v- 5,60 Tiende - 2,80 Twintigste n 1,4-0 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voornoemd artikel van dat besluit, uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de collecteurs, splitters en debitanten gehouden zijn, zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschik baar te hebben. Goes, den 11 Junij 1855. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, Bij delegatie van denzelven De Burgemeester van Goes M. P. BLAAUBEEN. GOES, 14 Junij. Eergisteren en gisteren hield de zeeuwsche predikanten- vereeniging binnen deze stad hare 7e jaarlijksche ver gadering. Dezelve werd door 22 leden bijgewoond. Belangrijke onderwerpen, inzonderheid betrekking heb bende op den geest des tijds, kwamen daarbij ter sprake. Men wisselde van gedachten en de ware christelijke geest openbaarde zich steeds, ook bij verschil van ziens wijze. Alzoo heerschtte van den beginne tot den einde de broederlijke liefde, zoodat men vergenoegd en dank baar weder van elkander scheidde. Een vriendschap pelijke maaltijd op eergisteren gehouden, in de sociëteit van Ongennchien vrijgaf verpozing en afwisseling bij zoo veelvuldig hooger genot. Ds. van Tricht heeft voor het beroep naar Nisse bedankt. Heden herstemming voor een gezworen bij den polder Kruiuingen. Velen was voorzeker het dezer dagen verschijnen van het jaarboekje, dat deszelfs naam naar onze pro vincie draagtregt aangenaam. Dit voor de beoe fenaars van Zeelands geschiedenis zoo belangrijke werkje, waarvan de nette uitvoering eer aan de pers der uitge vers doet, moge zich dit jaar lang hebben laten wachten, het beter laat dan nooit komt hier in toepassing, terwijl de kundige verzamelaar de lieer 11. M. C. van Oosterzee, in zijn voorberigt op de hem eigene, naïve wijze, om trent die late verschijning zijne lezers wel zal bevre digen. Dit letterkundig product, dat de weetgierig heid van belangstellenden in ons gewest, in zoo menig opzigt bevredigt, waaraan door de ijverige medewerkers moeite noch tijd gespaard wordt, gelijk de inhoud ge tuigt, behoeft overigens onze aanbeveling niet, wij wil len slechts de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie vestigenen velen zullen zich verblijden dat eene reeds gekoesterde vrees voor de staking dezer uitgave is opgeheven. De algemeens discussien over het wets-ontwerp tot afschaffing van den accijns op het gemaal worden ge regeld vervolgd. Na onze laatste opgave voerden daar over nog het woordde heeren Roe/tussen Schimmel- penninekvan der Oijevan Akerlakenvan Nispen van Sevenaervan Rappard, van Heiden Reinestein Oevers van Endegeestvan der Linden de minister van Buitenlandsche zaken, KienHoffmann, Sander, van Hoèvell, de Brauw, van Deinse, van GollsteinBlau- pot ten Cate, Westerioff, tiosscha, van der Fee», Meeusen van Reede van Oudtshoornvan Bosse, ThorbeckeRand Klont van Soeterwoudeen de minister van Financiën en Koloniën. Men wil, dat er eerstdaags door de regering eene wet tegen het in omloop brengen der belgische centen zal worden ingediend, daar men thans in Noord-Bra- band, op de 50, 30 belgische centen ontvangt, 'tgeen te dezer stede nagenoeg hetzelfde geval is. De Noord-Brabanter meldt, dat er jn de resi dentie voortdurend geruchten loopen van eene alliantie van Belgie, Nederland, Zweden en Denemarken met de westersche mogendheden. De onderhandelingen daar omtrent zouden reeds ver gevorderd zijn. In berigteu uit s'Hage, opgenomen in de Noord- Brabanter, leest men onder anderen: Men verzekert algemeen, dat, indien de wet tot afschaffing van de belasting op het gemaal door de Tweede Kamer der Staten Genneraal mogt worden verworpen, het minis terie eenparig zal aftreden en de Tweede Kamer zal worden ontbonden. Het Politieblad vermeldt weder een viertal brie ven, allen met geldswaarde, die met de post verzon den en verloren zijn geraakt Bij gelegenheid van het te 's Hertogenboseh in deze maand te houden tiende landhuishoudkuudig con gres hetwelk met konings tegenwoordigheid zal ver eerd worden wenscht men eenen nationalen wedstrijd te doen plaats hebben met den handboogop vrijdag den 22 dezer, tot deelneming waaraan alle in Neder land gevestigde handboogschutterijen zijn uitgenoodigd. De bij die gelegenheid uit te loven prijzen en zege- teekens zullen bestaan in: zilveren medailles, een eere- kruis voor den schutter, die de meeste punten zal be haald hebben, terwijl daarenboven nog aan ieder der op gekomen gilden als aandenken aan dit feest, eene fraaije bronzen medaille zal worden geschonken. Ook uit dit eiland vernemen wij, dat enkele gilden zullen vertegen woordigd worden. Van den 11 deelt raen ons uit Leijden mede: Ten 1 Va uren arriveerden de spoortreinen van Amster dam en Rotterdam. De verschillende corporatie's van het studenten-corps zijn aan het stations-gebouw ver- eenigd ter verwelkoming der heeren reünisten. Eene lange rei van heeren studenten zet zich in beweging vooraf gegaan door een detachement rijdende artillerie, met dès- zelfs muzijk-koor, daarop volgden het commité tot ont vangst der heeren reünisten met de groote breede banier van sempre cressendode reünisten heeren studenten en andere aan de accademie verbonden heeren, iu welke rei de vaandels der verschillende collegie's wapperen. Een gedeelte van het genoemde muzijk-koor sluit den trein, aan beide zijden door artilleristen en de stedelijke politie geleid. Onder groot gedrang bereikte men do accademie waar de stoet feestelijk ontvangen werd; on afzienbaar was de massa van nieuwsgierigen die den trein volgden, ontelbaar de gedurig binnen Leijden komende vreemdelingen, waardoor de huur der kamers tot zelfs eet waren in prijs stegen. Nagenoeg uit elk huis steekt de driekleur, aan tribunes en particuliere illuminatién werkt men dag en nacht. Dat bij zoodanige drukte menigeen onder den voet raakt is te begrijpen, verschillenden heb ben reeds eene waterproef gehad, ook enkele ruiters zijn gestort, van daardoor ontstane ongelukken hoort men ge lukkig nog niet. Leijden 12 Junij. Waren de bijzondere aanstalten voor het studentenfeest groot, alles werd heden overtroffen. Dui zenden van vreemdelingen stroomden heden onze stad binnen, de aankomende en vertrekkende spoortreinen van minstens 34 a 36 wagons, vertoefden niet, Ten 5 ure nam de trein haren weg. De costumes waren meerdan rijk, ons bestek gedoogd eene bepaalde omschrij ving niet, die van Karei V zoowel als die van zijn paard muntten bijzonder uit. Onder de bezoekers merkte men ook prins en prinses Frederih op, die ieder in een rijtuig met 4 paarden gezeten, aan het paleis van Z. K. H. den prins van Oranje afstapten en een paar malen de trein zagen passeren. De illuminaties waren in allen opzigte luisterrijk, Het midden-front van het stadhuis was verlicht in gothischen modernen stijl, het middenstuk vertoonde de initialen K. F. waarboven dc grafelijke kroon en waaronder het jaartal 1815. Alles liep in de beste orde af, enkele studenten-grappen door

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1