-v.). 4u>. publieke verkooping. publieke besteding. bekendmaking. DANK- EN BEDEDAG. bekendmaking MAASiJMG 11 JUNIJ. V <2 goimm De u if ga ra ilczvr Courant geschiedt-Maaitrlags en Donderdags a ronds, uitgezonderdop feestdagen. De prijs per kwartaal is f J.75, franco per post i' J.90. De itizf BURGEMEESTER ex WEÏHGll BERS vsS GOES, zullen op Zaturdag den 16 Junij 1855, des namiddags ten één ure, ten raadhuize dier gemeente, in het open baar aan den meestbiedende trachten voor afbraak te verkoopen Df. BUITEN- en BINNENHAVEN-POORTEN, ai.smedé de KOE-POORT dezer gemeente. Op de voorwaarden daarvan, van heden af ter lezing liggende op de secretarie der gemeente, alwaar verder benoodigde inlichtingen kunnen verkregen worden. Gedaan te Goes, den 9 Junij 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaterdag den 16 Junij 1855, des namiddags ten één ure, ten raadhuize dier gemeente, in het open baar aan de minstaannemende trachten aan te besteden Het daarstell/èn eener STEENGLOOlJ INGop den noordelijken buitendam der Schutsluis, gele gen aan den mond der Goessche havenmet de leverantie der benoodigde materialen, enz. Waarvan het bestek en de voorwaarden, van heden af ter secretarie der gemeente zullen ter lezing liggen; terwijl de lokale aanwijzing van het werk zal plaats hebben op Vrijdag den 15 dezer, des voormiddags ten 9 ure. Gedaan te Goes, den 9 Junij 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secreraris H. O. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen elk der daarbij belanghebbenden 1°. Dat de alphabetische naamlijsten van alle de per sonen, die aan de loting van dit jaar voor de schutterij dezer gemeente moeten deelnemen ter inzage van een iegelijk zullen liggen, op het raadhuis, van Maandag den 11 tot Maandag den 25 dezer loopende maand, van des voormid dags negen tot des namiddags ten twee ure, ten einde een ieder in staat Zoude zijn, om ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandig heden mogten voorkomen die op dezelve zouden behooren te worden aar.geteekend of daarvan moeten worden weggelaten, zulks bij de met het opzigt over de loting belaste commissie ter ken nis te brengen. 2°. Dat de tijd tot de loting over den loopende jare, is bepaald op Woensdag den 27 dezer maand des voormiddags ten 10 ure, en dezelve zal plaats hebben ten raadhuize alhier. Gedaan te Goes, den 9 Junij 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren hiermede de ingezetenen derzelve gemeente, aan het bepaalde bij Zijner Majesteils besluit van den 1 Augustus 1S31 no. 72, dat de DANKDAG of GODS DIENSTIGE VIERING der OVERWINNING te WATERLOO altijd op den derden zondag der maand Junij van ieder jaar zal plaats hebben. En daar deze dag dit jaar op den 17 der loopende maand invalt; worden de ing. zetenen uitgenoodigd, om door plegtige viering deszclven en eene algemeene deel neming aan de openbare godsdienst-oefeningen, van hunne dankbaarheid jegens het Opperwezen te getuigen, wegens den in de elïlcn can Waterloo bevochten zegeen tiding tuin adreribntie'n mort gesélijedevóór drie uren das nam bij die'gelegenheid de belangen van het rijk en die van het koninklijk buis, aan de. godheid des Allerhoogste» op te dragen. Zullende deze opdat niemand onwetendheid voor wende, worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 9 Junij 1855, Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. 0. PILAAR. BISMOL, üMif GOES, 11 Junij. Tot ons groot genoegen vernemen .wij, dat het sedert jaren aanhangig plan tot stichting eener cellulaire rijks gevangenis te dezer stede, eindelijk tot. uitvoering zal komen. Er schijnt van Hoogerhand aanschrijving ont vangen le zijn tot het afstaan aan liet rijk van het terrein voor hét bedoelde einde geschikt, te weten: het plein het Stort, bij de Oostpoort met eenige annexe ge bouwtjes. Wij verheugen ons te meer in die tijdingdaar de opheffing óf verplaatsing onzer arrondissements-regtbank, daardoor minder waarschijnlijk wordt gemaakt. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op het (lyclorama Reichardt, waarmede a. s. donderdag eene voor stelling zie advertentie) zal worden gegeven. Hoewel nimmer getuigen van dit spectakelmoet het de be- zigtiging overwanrdig zijn en durven wij, gaarne geloof hechtende aan de voor ons liggende certificaten zoo van de voornaamste hollandsohe en belgische kunstschilders, als van de universiteiten te LeijdenUtrecht en Gro ningen, wel een bezoek aanbevelen. Het Handelsblad van 14 September 1854 no. 7012, noemt het een kunst gewrocht, dat teregt eene europesche vermaardheid heeft verkregen en den hoogsten lof van bevoegde beoordeelaars verkreeg. De aanzienlijkste dagbladen uit Londen noem den het het schoonste, dat nog in de wereldstad ter be- zigtiging was gesteld, liet verbeeld eene reis, die zich over ruim 500 mijlen uitstrekt en door de schoonste streken van Europa voert. Men ziet achtereenvolgens de badplaats Ischlden hoogen GoldSaltzburghet dal Jierehtesgadenhet Koningsmeer, het wildbad Gas- teinhet Zillerdal, Insprnck, het slot Tyrol, de bergpas Fintermünz, den Orteler, Meran, de Franzenfeste, het hui.s van Andreas Hof 'erhet Oetzdal en 'I'rente, Lau sanne het kasteel Chillon (lenéoe den Montblanc den St. Bernardden Mont-Rosahetmeer, Como Milaan, Genua, Licorno, Florence, Rome tot Napels met den Vesuvius alles op eene treffende wijze ver licht. De gezigten, welke op groote schaal schijnen uit gevoerd, moeten met bijzondere zorg geschilderd zijn. De luchten en vergezigteu met artistische vrijheid en effect behandeld en zoo getrouw voorgestelddat on bekenden in die streken zich er een juist denkbeeld van kunnen vormen, en pan lien die ze vroeger bezochten, eene aangename herinnering schenken; alles lokt dus uit tot eenen gencégelijken avondvoor de bezoekers die wij dhr. Reichardt toewenschen. De beraadslagingen over de wet tot afschaffing van de belasting op het gemaal, den 2 dezer aangevan gen. en geopend door den minister van financiën, «or den in de Tweede Kamer der Stateu-Generaal geregeld voortgezet. De beperkte ruimte van dit blad laat niet toe om de daarover door de heereu 2°. van Lijnden 3°. de Kem.penaer4°. van Golstein5°. Mackay6°. Meeusen7°. de minister van binn»nl. zaken 8A Fo- reesl9°. Nullhenius10°. van Deinse11°. van der Veen, 12°. van Ni.spen van Sevenaer13°. Rochussen 14°. van Zuijlen van Nijeoeh15°. van Bosse16°, Blaupol ten Gate, 17°. Dirks, 18° Zijlker19°. de liraauw, 26°. Winlgens21°. Flout van Souterwonde 22°. Hoekwater23°. van Rappard, 24°. Dullert, 25°. Reinders, 26°. de Lom de. Berg, 27°. de min. van finan cien en 28°. de min. van koloniënreeds gevoerde belang rijke discussie» mede te deelen maar moeten daartoe verwijzen naar de bijbladen der staats-couranten van 48 (ietrotir lulvtH tciih'eii v;(jrt/nu n fp cis(tv ve^rlficfilualst. rlmtirlc-lat teel ij ks- ctt tlitotlbcriftlett, ran i' .1.10 Itclltdct! het crècliyttl. 'tltltigs, ^it--,_1--iï dezer waarin de handelingen der Tweede'Kamer zijn opge-> nomen, welke discussie» heden door de.heerën Hot/inch. van Fafendrecht, fiurtd, van Bösse, Meijï'mvh-tn Th&r- becke worden voortgezeten waarvan die vermeld sub. n°. I, 6, 9, II, 12, 14, 15, 16, 17 18, 24, 25 en 26 vóór en die sub n°. 2,-3, 4, 5, 7, S, 10, 18, 15 (met reserve), 19, 20, 21, 22 en 23 tegen de wet stemden. Evenwel zullen wij even als vroeger onzen lezers in dit kies-distriet met de denkwijze over dit belangrijk onderwerp, van onzen afgevaardigde dhr. mr. van .Deinse bekend maken en of afzonderlijk of bij het vol gend nummer ZEd. redevoering, gehouden in de zitting van jl. Woensdag, hun in zijn geheel dóen toekomen. Vermoedelijk zullen de discussie» nog al eenige dagen duren en de wet met meerderheid worden aangenomen. Gaarne onzen lezers ook iets willende doen'ken nen van de tegenwoordig veel besprokene maskerade door de leden van het studenten corps te Leijden al daar morgen te houden, ter viering van den 2H0sto verjaardag dor Leidsche Hoogeschool welke zal voor stellen de intrede van Kat el V binnen Dordrecht op den 3 Junij 1515, bij gelegenheid van zijne huldiging tot graaf van Holland, deelen wij mede, dat den 6 de tweede en eindmoiistering der costuinen is afgeloopen en door het gajisehe studenten corps hulde, gebragt aan de leveranciers. De toevloed van studenten en be gunstigers was zoo grootdat de ruime zalen in den Burgt die naauwelijks kon bevatten. Onder de vele rij tuigen merkte men er twee op, ieder met 4. paarden hespannen, in de eene waarvan gezeten was graaf Ka- rel de V, voorgesteld door dhi). F. S. van Bnrmania Vegelin van Claerbergen en zijne beroemde nicht Ma- garetha van Oostenrijkdhr. J. van de Graften in de andere 3 leden van het hoogadelijk gevolg. Sedert eenige dagen was men begonnen de ruïne tot eene groote feestzaal in te rigten, terwijl verleden donderdag reeds eene aanvang was gemaakt met het plaatsen der toestellen voor de algemeene illuminatie, die, naar het zich laat aanzien allerluisterijks zijn zal en bij hetstandhouden van het thans schoone weder, vele bezoekers zal vinden. i Het programma is te uitgebreid en onze ruimte te beperkt om zulks in deze op te nemenvoor onze abonné's die gaarne nader met hetzelve mogten willen kennis maken, daar het tot in het bijzondere den weg door den trein te volgen, de verschillende voorstellers met hunne rolverdeelingen enz. bevat, zull/en wij dit met genoegen aan ons bureau bij de uitgevers ter le zing disponibel stellen. Terwijl men bezig was om onder de gemeente Kloe- tinge eergisteren een mestwagen te laden, geraakte een der paarden aan het slaan, zoodat het den boom door midden brakwaarvan een scherp gedeelte hetzelve in het lijf drong. Hierdoor nog meer verschrikt gingen beiden met den wagen doormet slechts een der vier aangestoken strengen. Het beplante bof deed hen dra in de boomen verwarren zoodat het eene los geraakte en het andere spoedig met den wagen omver lag, waarna men beiden meester werd. Gelukkig dat deze plaats, ge woonlijk den ganschen dag door spelende kinderen be zocht, thans juist door dezelve verlaten was, waardoor het afliep met een gebroken wagen en een thans stijf paard. Te Hulst overleed op den 7 dezer maand de Edel achtb. heer mr. <1. W. T. Fogelvangerin leven kan- tenrCgter aldaar en lid der provinciale staten van Zeeland, iemand die door zijne veelzijdige bekwaamheden en on vermoeide werkzaamheid, in zijne verschillende betrek kingen uitmuntte. Te Middelburg zal den 17 en 18 Augustus a. s. de algemeene vergadering van het nederlandsche onder wijzers-gezelschap gehouden wordenonder voorzitter schap van prof. P. Hofstede de Groot, school-opziener te Groningendie de vergadering met eene aanspraak zal openen. De werkzaamheden zullen belangrijk zijn en de ambtenaar, die bij het ministerie van binnen!, zaken belast is met de zorg over het lager onderwijs en de school-opzieners uit alle provinciën des lands zijn uitgenoodigd tot het bijwonen dezer vergadering.

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1