No. 43. 43'"® Jaargang. MAANDAG 4 JUNIJ. SCHOUWING DER.WEGEN. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. KINDER-CONCERT. I)i' uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J.7ÖJranco per post I .1.90. De in zend in van udrert.enf.ien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentien worden d W ets. de regel geplaatst Geboorte-, ha we! ijls- en doodherigtenran .1 6 regels d I' .1.20. behalve het zegelregt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES Tel' voldoening aan de bepalingen van liet reglement op het beheer en onderhoud en de polieie der buurt wegen en voetpadenin deze provinciedato den 6 Julij 1838, in deze gemeente, voor zoeveel de buurt wegen aangaat, ingevoerd bij publicatie van den 4 Mei 1844. Zullen op woensdag den 20 Junij 1855 SCHOUW HOUDEN oveh ai.t.e de BUURT WEGEN in deze GEMEENTE en worden mitsdien de wegpligtigen en verdere belanghebbenden aangemaand en gewaarschuwd -om te zorgen, dat de voorschreve wegen in behoor lijken staat en geëffend zijn; dat alle laagten, slagsporen, gaten en putten, behoorlijk aangevuld en de kanten der wegen van distelsbrandnetels en verdere ruigten ge zuiverd zijn, mitsgaders de waterleidingen, sprinken, slooten, gruppen langs de wegen volkomen zijn schoon gemaakt. Alles op de boeten en straffen bij meer- gedacht reglement op de overtreding gestatueerd. Aldus vastgesteld door burgemeester en wethouders voornoemd, den 2 Junij 1855 om door aanplakking ter gewone plaatsen en insertie in de Goessche Courant ter kennis der belanghebbenden te worden gebragt. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR' BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze bekend: Dat aan de Miliciens-Verlofgangers van de ligt'ng van 1851, vergunning kan worden verleend tot uit oefening van de BUITENLANDSCHE ZEEVAART, ofschoon zij dat beroep vóór hunne inlijving niet heb ben uitgeoefend; onder voorwaarde nogtansdat zij vooraf bij het korps, waartoe zij behooren, het nadeelig saldo aanzuiveren, hetwelk bij het sluiten hunner re kening op het kleeding- en reparatie-fonds mogt heb ben bestaan. En dat voor hen welke deze vergunning verlangen de noodige aanvrage zal worden gedaan, wanneer zij zich daartoe ter Secretarie der gemeente vervoegen. En zal hieraan door aflez'ng, aanplakking en opne ming in de Goessche Courant algemeene bekendheid wor den gegeven. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 2 Junij 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Seere' aris H. C. PILAAR. en 13a- De hand-oplegging geschiedde behalve door den bevestiger en dén consulent, ook door den voormalige» leeraar A O. Kamermanpredikant te Port-Bath c a. i De bevestigde deed des namiddags zijne intrede met eene leerrede over Handel. IV vs. 29 ten aanhoore eener talrijke schare. Bij de aangifte voor de loting der schutterij in de gemeente Niemv-Lekkerland deed zich Jan Hoek voor, geboren 30 April 1830, die slechts de lengte had van 1 el 7 duim nederl, maat. ilij is wel ge vormd en gezond.' j Verleden Woensdag arriveerde te Antwerpen een i hollandsch schip, bestuurd door een knecht en op welks dek zich zeven weenende kinderen bevonden. Onder weg waren de ongelukkige kleinen weezen geworden. Hun vader was 'gestorven op het oogeuhlik dat het schip zou vertrekken en men had het vertrek slechts eenige dagen uitgesteld om hem te begraven. Onder weg was de moeder onverwachts bevallen en met het pas geboren kind overleden waarschijnlijk bij gebrek aan de noodige bijstand en verzorging. Men schrijft ons uit Moergestel. De op eene groote schaal aangelegde en doelmatig iugerigte konijnen fokkerij van den heer Hlachielsen te Waalwijk, breidt zich steeds meer en meer uit. De inrigting laat, zoowel, wat de zorg als de moeite daaraan besteed niets te wen- schen over. Eerst den 15 ïebruarij jl. aangelegd met 125 moerkonijnen en 13 rammelaars, heeft zij tot nu toe reeds 500 jongen voortgebragtwelk getal voor zeker nog grooter zou zijn ware de winter niet zoo gestreng geweest. De konijnen zijn van het edelste engelsche en belgische rasmen vindt er ouderdie 12 pond (half ned.) wegen. Het paard Monarqueheeft in eene maand zijn' eigenaar den heer Aumnntdoor zijne overwinningen bij verschillendewedrennen 150,000 fr, opgebragt. GOES, 4 Junij. Van de twee benoemde leden uit Nederland, totjurys bij de vee-tentoonstelling te Parijsviel deze onder scheiding te beurt aan den WelEd. heer J. Kakebeeke Jz. te Krabbendijkedie zijne benoeming laat ontvangen hebbende, met den meesten spoed derwaarts is vertrok ken. In de jury voor het rundvee zullen zitting hebben Engeland Schotland IerlandNederland en Zwitserlanden in die voor schapenvarkens en pluimgedierte, Engeland, Nederland en Belgie, wel een blijk dat onze nederlandsohe veestapel met grootere rijken wier veestapel algemeen beroemd is, wedijverd. Gisteren had te Borsselen de bevestiging plaats van den beroepen leeraar ds. W. Cannenburg van Ingen, die bij de gemeente werd ingeleid door zijnen vader II. van Ingenpredikant te Ouwerkerk in Duiveland, naar aanleiding eener leerrede over 1 Thess. V vs. 12 NOORD-AMERIKA. Te Port des Moines Towa, heerscht zulle een gebrek aan meisjes en vrouwen dat de redacteur van het daar uitgegeven blad eene oproeping aan alle trouwlustige dames der Ver. Staten heeft gedaan, waarin hij dezelve opeiseht, zich over de vrijgezellen van Port des Moines te ontfermen, enz. In een huisdat door 21 personen bewoond wordtleeft slechts een paaral de anderen zijn vrijgezellen. RU SLAN D-TURKI JE. Het lot van Sebastopol gaat zijne beslissing te gemoet. Nog zijn slechts telegrafische en daarom min volledige berigten bekend van hetgeen in de laatste dagen der vorige maand in de Krim is voorgevallen, maar zooveel blijkt reeds genoegzaam, dat generaal Pelissier thans alles op het spel zet om binnenkort de fransche en engelsche vlaggen van Sebastopols torens te doen wapperen en om de geheele Krim van alle russen te zuiveren. Gelukken deze pogingen,- dan zullenzegt men, de geallieerden tot meerdere inschikkelijkheid geneigd zijn en gematigder worden in hunne eischen. Wel mogelijk; maar uit eene groote overwinning der geallieerden iets goeds voor den vrede te verwachten, zooals de ministers in het engelsche parlement hebben verklaard, gaat nog niet op. Men mag hiertegen toch te regt aanvoeren dat toen de heer de Lanrislon na de inneming van Moskau van vrede sprak, de russische generaal Koulousouff ant woordde: //maar gij gekscheert; heden begint voor ons de oorlog eerst.// Velen houden het daarom voor meer waarschijnlijk, dat Rusland ook nu, na eene groote nederlaagminder dan ooit geneigd zal wezen iets toe te geven. Reeds heeft een hoog geplaatst russiseh staats man verklaarddat zijn vaderland zieh op de hoogte der worsteling plaatstdat bet in de verovering van Sebastopol ja van geheel de Krim slechts het begin van eenen strijd zou zien, die misschien wel tien jaren zou aanhouden doch waarvoor het niet zou terugdeinzen. Doch wij willen de gebeurtenissen niet vooruitloopen en liever zien wat de verbondene mogendheden wev - kelijk tot heden op liet oorlogstoon eel hebben gewonnen. Het vereenigd eskader was den 29 uit de zee van Azof te Kertch, dat even als Yenikale door de geallieer den genomen is, teruggekeerd. 106 russische koopvaar dijschepen waren bij Berdiansky vernield. De vijand had aanzienlijke magazijnen en 4 stoomvaartuigen verbrand. De expeditie had 90 stukken geschut bemagtigd. Voortdurend ontvangen de geallieerden aanzienlijke ver sterkingen even als de russen die aanmerkelijke nieuwe troepen op het oorlogstooneel bréngen. PRANKRTJK. Pakijs. Bij de snelle verandering der temperatuur in deze dagen is het eenklaps in de zalen van het tentoonstellings gebouw en van het neven-gebouw op de kade Billy zoo warm geworden dat men zoowel in het belang der bezoekers als van de tentoongestelde voorwerpen, in aller ijl een' aanvang heeft gemaakt met het overdekken met linnen van de daken der verschillende gebouwen, waartoe 600,000 ellen linnen zullen noodig zijn. Het kan thans als zeker worden aangenomen dat de reis van den keizer naar de Levant geen voort gang zal hebben, Het half-officiëele dagblad le Con- stitutionnel meldt heden bepaaldelijkdat al de kam- pements-goederen welke voor eenigen tijd naar Kon- stantinopel waren gezonden en reeds in het kamp van Masluk waren aangekomen aan boord van de laatste paket-vaartuigen hier te lande zijn teruggebragt. De keizer is voornemens, om na afloop der ten toonstelling in het gebouw een gastmaal te geven aan al de werklieden, ruim 10,000 in getal, die gearbeid hebben aan de voltooijing van het Louvre. Op de tentoonstelling bevindt zich thans ook één voortbrengsel van russische nijverheid. Een russiseh fabrikant namelijk heeft eene viool gezonden. Men koestert hier steeds de beste verwachting van de operatiën des generaals Pelissierterwijl de hier wonende russen zeer ontmoedigd zijn, en enkele fami- liën, welke zich hier ophouden de Krim al half ver loren achten. Van. eeue andere zijde oppert men het vermoeden dat de russen voornemens zijn de gealli eerden in het binnenste van de Krim te lokken met de bijvoeging, dat eene dépêche des keizers van Rus- lond aan prins Gortsehakoff onderschept is, waarin den russische generaal last gegeven wordtSebastopol te ontruimen De prijs van het brood gedurende de 154 laatst verloopen jaren, als van 1700 tot 1855 toont, op ver schillende tijdstippen, de volgende cijfers; van 1700 tot 1763 was de gemiddelde prijs van 2 pond, 1 stui ver, 6 penningen, van 1763 tot 1812 was hij 2 stui vers, 1312 tot 1846 bedroeg hij 3 stuivers en van 1846 tot 1855 was zijn bedrag 4 stuivers. Sedert 1740 tot op onze dagenzegt de Glaneur du 11 aul-Rhinis dus de gemiddelde prijs van het brood bijna verdrie voudigd de prijs van het vleesch is gedurende dat zelfde tijdvak verviervoudigddaarentegen zijn de nij verheids voorbrengselen in prijs verminderd, zoo als de lakens en stoffen met twee derde, de zijden en katoenen weefsels met drievierde. Reeds in het vorige nummer van deze comant werd met een enkel woord melding gemaakt van het kinder concert dat Dingsdag 11. alhier heeft plaats gehad. Wij gevoelen ons gedrongen nog eens daarop terug te komen en hulde en dank te brengen aan den heer Ahrensmann, aan wiens degelijk onderwijs en onver- moeiden ijver wij het genoegen van dien avond veelzins danken. Hebben de jeugdige dilettanten bewijzen ge geven van gelukkigen aanleg en gewenschte vorderin gen gaarne erkennen wijdat deze zich alleen onder zoo goede leiding konden ontwikkelen. Wij juichen het denkbeeld toe om door zoodanig concertbij het.

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1