(iODiMHIi Mo. 39. 4%M Jaargang, il i-'k VRIJDAG 18 MEI. h— Op a. s. Zondag zal de schutterij De Bensge- zinïheid van Middelburg onze stad bezoeken en bij dielgelegenheid eene wedstrijd houden met den hand- bog naar den doelwaartoe het terrein in de Prins val Oranje alhier, welwillend door de handboogschut- te j Altijd in Roeren aan haar is afgestaan. A^JC' '^1 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,75, franco per post t' óf)0. Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-huwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f Ó,W. behalve het zegelregt. De. inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Goes, di Mei. ter vervulling derdoor het bedan ken van Da. G. Batteké pred. te Breskens, voordurende vacature, heeft heden de kerkeraad te Nisse, onder voor zitting van den consulent, en met medestemming der ge committeerden van den ambachtsheer, de navolgende no mination opgemaaktalphabetisch gesteld Twaalftal: IJ. van den Bergpred. te 's Heerenhoek; G, II Brand, pred. te St. Michielsgestel; J. D.ooren- ios, pred. te Oudelande; C. GiltayPAz, pred. te'sHeer Arendskerke c. a.; P. Hofman pred. te BaarlandA. C. C. de Joughpred. te Waardetiburg c. a.B. A. Overmanpred. te HeinkenszandW. van Rietpred. te St. KruisG. H. van Sendenpred. aan de Leur A. van Tricht. pred. te Hurwenen; D. C. Thomkins, pred. te Beek en Geul; A. J. Warnsinck, pred. te 's Heer Abtskerke c. a Zestal: DD. ran den Berg, GiltayOverman, van Sendenvan Tricht en Warnsinck. Drietal: DD. Altayvan Senden en van Tricht'. waaruit eerlang een beroep zal geschieden. Goes, J8 Mei. Na voorafgaand vergelijkend examen is door den minister van binnenlandsche zakenmet ingang van 1 Junij e. k. tot opzigter van den water staat van de 4e klasse, onder meerderen benoemd Jan Eenige liefhebbers te dezer stede, zijn voorne mens eene proef te nemen van het voordeelige in het kweeken en mesten der coehinchina-hanen en hennen waaromtrent ons no. 36 een art. bevat. Ter mededinging zijn uitgenoodigd de ter dezer plaatse bjtaaude.hoogschutterijen Jacoba van Beijeren en Altijd ii Roeren voornoemd. Men rekent zich vereerd met d; bezoek uit de hoofdplaats van ons gewest. Op den staat van nalatenschappen van officieren o;der-oificiereii en manschappen welke gedurende het gie quartaal 1854 onder het beheer der weeskamer te itavia gesteld zijn, komt voor Karei Josephus Adria ns Leers, zoon van Godefridus en Frederika Porolliea kncker, den 18 Junij 1828 te Bergen-op-Zoom gebo- mlaatst woonachtig te Neuzen als fourier den 22 Jjilij 1851 met het schip Flevo uit Nederland vertrok ken, als sergeantden 6 Januarij 1854 te Willem 1 overleden met een saldo van f 44,61't welk onder overlegging van de noodige bewijzen van erfregt bij ,ia)iet, departement van koloniën moet worden ingevorderd. Gezegden Leers beeft ook familie-papieren nagelaten. Door de regering is eene voordragt gedaan tot verbetering van ons marine-wezentengevolge waarvan 's rijks zeemagt gebragt zou worden op20 schroef- stoomschepen van 250 paardenkracht, 20 idem van 100 paardenkracht, 12 ijzeren stoomschepen, 2 blokschepen, 2 transportschepen, 6 wachtschepen en 100 kanonneer- sloepeate zamen met eene bemanning van 18,600 koppen. Hiertoe zouden 12 jaren tijds en een kapitaal van,/ 17,570,000 noodig zijn. Voor het loopendejaar zou de begrooting aanvankelijk op 7,575,968 gebragt worden zijnde ruim 2 millioen meer dan in de beide voorgaande jaren. De commissie van rapporteurs der Tweede Kamer, belast met het onderzoek der voordragt tot afschaffing van den accijns op het gemaal is, na kennis te hebben genomen van de memorie van beantwoording, door den minister van financiën den 11 Mei jl. ingezonden op het voorloopig verslag wegens die voordragtalsmede van het gewijzigd wets-voorstelbij die memorie ge voegd eenparig van oordeeldat te dezer zake eene nieuwe overweging in de afdeelingen gevorderd wordt. Zij is tot deze beslissing gekomen op grond dat het gewijzigd wets-voorstel ten aanzien van twee hoofd punten ten eenemale afwijkt vanjiet ooi spronkelijk ont werp. Te 's Hertogenboseh is de vrouw van V. G. van drie welgeschapene dochters bevallen die in den besten welstand verkeeren. Tn den laatsten tijd hadden aldaar een aantal verlossingen van tweelingen plaats. Bij eene op den 26 April te Peize plaats gevon-r den verzegeling van den boedel van wijlen M. R. V. aldaar, heeft het aan het kantongeregt te Assen mogen gelukken, met veel moeite, ten behoeve van den boedel op te sporen eene som van f 1900 in bankpapier, vier oude stukken goud, ieder ii ƒ10 en ƒ67,50 in zilver, alles verborgen onder de kleederen der moeder van de overgeblevene weduwe. Het zilver was verdeeld in twee zakjesbij wijze van versiersels door gezegde moeder onder haar jak op iedere borst gedragen. De plaats, waar de bankbilletten zich bevonden, kan niet met juist heid worden opgegeven, doch zeker is het, dat de ver zegeling ook hier in het belang der regthebbenden wederom grootelijks van nut was. In den nacht van den 4 dezerbij eenen brand te Sysseele (West-Vlaanderen snelde eene moeder de vlammen in om haar kind te redden toen bet dak boven haar hoofd instorttede lijken van moeder en kind zijn geheel verkoold van onder de puinen gehaald. Den 15 dezer barstte ten een ure over de ge meente Schiedam een ontzettend onweder nit, vergezeld van zeldzaam groote hagelsteenen. Hier en daar heeft dit schade berokkendmaar wat meer is te betreuren, is het daardoor treffen van een mnn van de ekwipage der tusschen Botterdam eii Delft varende schroefboot; hij laat vrouw en eenige kinderen na. Men verneemt dat Z. M. stoomschip Cycloop gelukkig afgebragt, den 14 Mei in diep water is ge komen en onder klein zeil met eene gunstige gelegen heid naar llelvoetsluis is vertrokken. Men verneemt dat de nederlandsche belgische- spoorweg-maatsehappij, in eene in het begin dezer maand gehouden vergadering besloten heeft concessie te vragen, tot het leggen van eene zijtak van Bozendaal naar Bergen-op-Zoom, alsmede de verlenging der spoorweg- linie van Breda tot 's Hertogenbosch. Aan de Utr. Ct werd per tellegraaf uit 'sHage gemeldook vroeger door ons medegedeelddat Z. K. H. prins Frederik heeft bedankt voor het mandaat als lid der eerste kamer, II. D. door de provinciale staten van Groningen aangeboden. Men gelooft dit berigt op zijn minst voorbarig te mogen noemen en uit een goede bron, stellig verzekeren, dat te Gronin gen nog geen antwoord van dert benoemden is inge komen. Volgens een belgisch blad zijn uit Nederland naar de algetneeue tentoonstelling van schoone kunsten te Parijs ter expositie gezonden: 100 schilderijen, 3 sta tuette!) 25 gravures en 3 lithografie)). Van Java is mede eene schilderij ingekomen. Uit St. Nikolaas (Belgie) wordt geschreven //De droogmaking van het Haarlemmermeer begint na volging te vinden. Er heeft ziqh in Belgie eene maat schappij gevormd, voor het droogmaken van het grootste meer hetwelk dat land oplevert. Wij spreken van 'net Broek, te Berlaire. in het land van Waes, op weinigen afstand van de Scheldeaan gene zijde van Dender- monde. //Dit stilstaande water heeft 451 hectaren oppervlakte, vormt omtrent eenen haiven cirkel en schijnt voort te komen, uit eene oude bedding der Scheldedeze rivier zou eene andere rigting genomen hebben, tengevolge van eene overstrooming in onheugelijke tijd. Het Broek is 5 kilometers lang (ruim een uur gaans) en gemiddeld 300 meters breed. De twee uiteinden van het meer liggen op ongeveer gelijken afstand van de rivier en het water van het meer zou in deze laatste overgaan.// (Sch.) De tweede kamer te Saksen heeft voor eenige dagen een ontwerp van wet aangenomenwaarbij de bedelarij met ligchamelijke tuchtiging wordt bedreigd. BUSLAND TURKIJE, De officiële mededeelingen van de Krim gaan in cijfers, en om zeker te wezen dat in die cijfers geene fouten komen, gaat elk cijfer •beau en weder alvorens aangenomen te worden. Toch heeft men, niettegenstaande de bezwaren van dit cijferschrift, eene vraag aan gene raal Canroiert gedaan, die in het kamp moest worden opgezochten heeft men antwoord bekomen, alles heen en weder in 13 uren tijds. Naar de Weener Presse sehrijftkomt er meer en meer overeenstemming tusschen Pruissen en Oos tenrijk. Ook de Oestr. Z meldt, dat die mogendheden in betere verstandhouding staan dan in langen tijd het geval was. De taal die de Weener dagbladen te gen de geallieerden van Oostenrijk voeren, wordt intus- schen vrij scherp. Zoo zegt de Oestr. Z. o. a.//De Westersche mogendheden zouden vrede willen als de oorlog maar door een schitterend gevecht al was het ook even nutteloos, mits even fraai als een bengaalseh vuur, gesloten kon worden.'". Dezer dagen was te Parijs het gerucht ii: om loop, dat men tot eene schikking met liet hof van Weenen geraakt, was;dat de westersche mogendhe den en zelfs Turkije er in zoude toestemmen om Oos tenrijk het bepaalde bezit der vorstendommen over te laten en dat het onder die voorwaarde besloten had onmiddelijk deel te nemen aan den oorlog tegen Busland. ITALIË. Van den 8 Mei wordt uit Napels geschreven dat daar eene prachtige uitbarsting van den Vesuvius plaats had. De lava daalde met een stroom van 250 ellen breedte van den berg af en was reeds tot in de dorpen Somima en San Sebastiano doorgedrongenalles op haren weg verwoestende en omverwerpende, rotsen, hui zen, boomen enz. Eiken avond wonen meer dan 3000 personen, dit schouwspel bij en brengen er den nacht door,- terwijl de honderde flambouwen zich in alle rig- tingeii bewegende om de nieuwsgierigen te leiden Hoo rneerdere pracht en grootheid aan de voorstelling geven. DUITSCHLAND. Weenen, J3 Mei. Gisteren zijn couriers met dépê ches uit Parijs en uit Londen aangekomen. Men ver moedt dat deze de antwoorden behelzen op de laatste voorstellen en men twijfelt er niet aan of deze ant woorden zullen afwijzend zijn. Berigten uit Koiistan'tinopel vali 10 Mei vermel den de afschaffing van liet, hoofdgeld waaraan de chris tenen onderworpen waren. Voortaan zullen de radjes aan de militaire dienst onderworpen zijn, met vergun ning van den rang van officier in het ieg-ei- te kunnen bekomen. Zij die van de dienst zullen vrijgesteld worden, zullen eene bijzondere belasting moeten betalen. De armoede en daaruit voortvloeiende demorali satie der lagere volksklassen neemt in Zwitserland bijzonder in Bern op eene inderdaad schrikbarende wijze -toe. Geheele gemeenten ten platten lande ver spreiden zich als bedelaars in de naburige kantons, waar brandstichtingdiefstal en zelf roof-aanvallen aan de orde van den dag zijn. Het ergste daarbij is, dat deze personen niet arbeiden willenwaartoe anders bij het aanleggen van spoorwegen, wel gelegenheid is, en waarbij thans vele duitschers gebezigd worde)). Een goed onderrigt correspondent verzekert, dat Oostenrijk, voor het oogènblik, de tot nu toe aange- nomene houding niet verlaten zal. Het zal eene fac- tische neutraliteit zijn, welwillend voor de Westersche mogendheden en min of meer dreigend voor Busland meer echter niet. Geene verpligtingen, geene verdachte onzijdigheid, dus eene politiek, welke zich steeds, al thans uiterlijkvan liet. pruissische stelsel zal onder scheiden.

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1