No. 26. 42stc Jaargang. I>()!W)tëR3>A<« 29 MAART. rÈïP •JÖ »o. V uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f ^,7^5, f ranco per post f ^,90. De inzending van advertentie» moet geschieden vóór drie ure Gewone advertenticn worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f J.20, behalve het. zegelregt. namiddags. GOES, 29 Maart. Men schrijft uit HeinkenszandIn deze ge meente werd op de hofstede van den landbouwer A, if., gene diefstal.op eeue aardige wijze verijdeld. Bovengenoemde landbouwer had op zijnen dorsehvloer een belangrijken hoop gedorsehtedoch niet schoon gemaakte tarwe liggen, en daar hij voor diefstal, vreesde, had hij in zijne schuur een touw gebonden en in zijne bijgelegene woning aan eenen stoel bevestigd, waaraan een putketel vast was gemaakt, zoodat het onmogelijk was op den dorsehvloer te komen, zonder dat hijals ware het door eenen telegraaf, in zijne woning er van onderligt werdte meer nogdaar door eene gevaar lijke ziekte van zijne dochter er geheele nachten ge waakt moest worden. Bijna echter was zijne list mislukt, want men schijnt er kennis van bekomen te hebbenzoodat de diéven met een scherp werktuig het touw voorzigtig hebben doorgesneden. De toen wakende arbeider J. M. echter eens beproevende of het touw nog goed vast was, ont dekte, dat hij het geheel kon tot zich trekken. Hier door argwaan krijgendegaat hij alleen in de schuur en Me dievpn onraad ontdekkende, zetten het op een loopen, met dat gevolg cht hii den achtersten kon grij pen, waarméde hij aan lipt worstelen geraakte, daar de dief om los te komen zich wanhopig verdedigde. In dien tusschentijd liad' dé meid de mannelijke huisge- nooteii gewekt, welke tot hulp gekomen zijnde, zich van den dief meester maakten. Dezer dagen is hij dan ook door den veldwachter dier gemeente te Goes ge vankelijk binnen gebragt. Men verneemt zegt de AMdat het werk der bedij king van de Ooster-schelde, in de aanstaande lente met kracht zal voortgezet worden, zijnde actiehouders in de belangrijke onderneming te Londen bijeengeroepen, waar, zoo inen redenen hééft te gelooven, uitvoerige ontwerpen zullen worden medegedeeld. Men schrijft ons uit Hulst den 27 Maart. Onze leeraar de weleerw. zeer gel. heer J. C. Nidelstein Walter predikant der hervormde gemeente alhier, welke over eenige weinige weken het voorregt genoot zijne 40jarige evangelie bediening met, de gemeente te vieren, en nog jl. zondag met ijver zijn dienstwerk verrigttewerd ons gisterqn plotselingin den ouderdom van bijna 08 jarendoor den dood ontrukt. Omtrent de jongeling die zich in de vorige week te Hulst heeft verdronken, in ons vorig nummer medegedeeldvernemen wij nader', dat hij gedurende verscheidene jaren winkelbediende was en zijn loon strekte tot ondersteuning zijneT mo.eder. Thans in de gelegenheid zijnde, bij een ander hooger loon te ver dienen wilde hij evenwel uit gehechtheid aan zijnen patroon liefst in zijne oude betrekking blijven, hoezeer zijne moeder .hem trachtte, te beduiden, dat zijne meer dere verdiensten tot haar belang zouden dienen. Alleen om zijde moeder nu bij vermeende tegenstrevigheid geen verdriet te berokkenen, schijnt hij tot dien betreu renswaardiger! stap gekomen te zijn Dingsdag .jl.had te Zierikzee deplegtige instal latie plaats \an het nieuw benoemd lid der arrondis- sements regtbank aldaar, de heer mr. P van der Bilt, welke door een uitgèlezeii publiek werd bijgewoond. Uit Nieuwekerk op dTJssel wordt als eerie bij zonderheid medegedeelddat bij C. Boerop koopman aldaar* de eerste nieuwe aardappelen gerooid zijn, welke, hoewel niet groot van stuk, echter goed van smaak zijn. Zoo ver de opbrengst der collecte thans in de dagbladen is opgegeven beloopt het cijfer eene som van p. ra. 360,000. Op de meeste dorpen in Noord-Brabaud heeft men aan de koninklijke uitnoodiging tot het houden der algemeene collecte op den 20 Maart jl. geen gevolg gegeven! Bij het eenige dagen plaats gehad hebbende gun stig weder is het vloedwater in Gelderland ruim 11 voet gevallen, In de Zuiderzee zijn nog zoodanige, ijsmassa's aanwezig dat de Harlinger stoomboot heeft moeten te- rugkeeren. In den namiddag van den 22 waren te Sneek de zoon van den landbouwer IJ. en deszelfs knecht in den, koestal aan het stoeijen. Eerstgenoemde had hierbij een met hagel geladen geweer in de handen ge nomen en terwijl hij daarmede den knecht poogde te slaan of af te weren, vloog het schot af en trof de zich nabij hen bevindende dienstmeid in den onderbuik. De ongelukkige is spoedig aan hare wonde overleden,naar wij vernemenheeft de justitie zich bereids deze zaak aangetrokken Uit Rozendaal wordt gemeld, dat met den uiter sten ijver gearbeid wordt aan de voltooijing van den spoorweg van Antwerpen naar den Moerdijk. Ruim 1000 arbeiders zijn op verschillende punten daaraan werkzaam en men hooptdat de weg over zijne ge heele lengte gereed zal wezen vóór het openen der groote tentoonstelling in Parijs. Voor eenige dagen werd een landbouwer, niet ver van Hardenberg'liet offer zijner buitengewone vraat zucht Hij had namelijk in zeer korten tijd 7 5. 8 halve Ned. ponden zoogenaamde roggenstoete naar bin nen geslagen, tengevolge waarvan hij kort daarna onder hevige pijnen is bezweken. Dat ook de lachspieren in den Themis gewijden tempel soms onwillekeurig worden opgewekt, ondervin den wij dagelijks. Verbeeld u, eene jonge dochter in Boxmeer werd in de vorige eeuw niet zonder levens gevaar door Boxmeersche jongelingen van den dood gered. Ter eeuwige gedachtenis aan die weldaad, ves tigde zij eene jaaiiijksche rente op eene. haar toebehoo- veude bouwhoeve aldaar, bestaande in ééne ton bier en een stuk worst, dat naar onze hedendaagsche maat tus- schen de 5 en 7 ellen lang moet zijn. De tegenwoor dige eigenaar dier hoeve beweert 5 ellen, bet gilde van Boxmeer 7 ellen. De rentpligtige heeft de worst, lang 5 ellen, uitgekeerd en het gilde die onder protest aan genomen welke zich bedoelde rente niet w'l laten af- koopen. Nu komt daaröver een regfsgeding bij de arrondissements-regtbank te 's Hertogenbosch. De partij van de worst van 5 elfen zou mr. A. J. Korteweg adjunct rijks-advocaat, lid der provinciale staten, enz. als verdediger hebben gekozen, wie voor de andere partij zal optreden is nog onbekend. Als een staaltje van russische slimheid wordt ge meld dat men in Sebasto'pol steeds een groot aantal karren met levensmiddelen zag binnentrekken, die door ossen getrokken werden zonder dat men ooit een dier voertuigen de stad weder zag verlaten. De zaak was namelijk deze: De belegerden hadden gebrek aan le vensmiddelen, slagtvee en brandhoutmen stuurde ze dus. ruw gemaakte karren (brandhout,) spande er geen paarden inaar ossen (slagtvee) voor en belaadde dat al met levensmiddelen. Dat de slavernij iri het menschlievende Noord- Amerika nog verre is van afgeschaft te zijn bewijst de laatste opgave waaruit blijkt, dat aldaar 347,445 slavenhouders en 3,523,412 slaven zijn. Een ander treurig bewijs is een annonce in den Louisville Cour tier, met het opschrifteen prediker te koop, waar in mr. James Mullan den verkoop aankondigt van een' neger, genaamd James Howell, behoorende tot de erven van Lewis Howell, en hebbende de bevoegdheid om te prediken volgens de leer der Baptisten te Simpsonville. RUSLANDTURKIJE. Uit Weenen is met den telegraaf berigt ontvangen, dat den 19den eene derde conferentie gehouden was; de beraadslaging over het eerste punt, zoo zegt men, was daarin voortgezet; de werkzaamheden vorderen naar genoegen. Wat overigens omtrent deze onderhandelingen in de dagbladen wordt medegedeeld zijn slechts losse en waarschijnlijk allen ongegronde geruchten. Uit Odessa is te Londen den 22 het berigt aan gekomen dat prins Menschikoff aan de typhus overle den is. - De gezondheidstoestand van het engelsche leger verbetert De berigten uit het noorden van Rusland sprekeu voortdurend van den grooten ijver, waarmede dat rijk de Oostzee-gewesten in goeden staat van verdediging brengt. De Aland eilanden hebben tot dusverre eerie kleine uitkecring betaaldom vrij te zijn van de' le vering van manschappen voor de marinedienst. Thans is op die eilanden eene ligting gedaan voor de kanön- neerdivisiedie te Abo wordt bijeengebragt. In de hoop van vrede, worden vele russLclie voortbrengselen in Finland reeds duurder, die bij het staken van den krijg dadelijk zouden worden uitgevoerd. Uit de Krirn zijn tijdingen tot den 16 dezer. Omer-pacha heeft zich weder naar EupatóriV begeven na den 12 bevorens een grooten krijgsraad bijgewoond te hebben. Het overlijden van Iskender-Bey wordt tegen gesproken. Men had de tijding ontvangen dat de geallieerden den 14 hun vuur weder geopend nadden. De franschen hebben nu al hunne projectilen ontvan gen de engelseben zijn ook met hunne toebereidselen tegenover Malakoft' goed toegerust. Door de russen worden nieuwe batterijen tegenover de engèlséhen op geworpen en het' vuur t'gen de forten van Balaklavi is geopend. De geallieerden hadden zich op marseh begeven, om het corps van den generaal Pannintine te verdrijvendis zich met de russen vereenigd hééft. Bakziwil is voor Eupatoria verschenen. DUITSCHLAND. De daling der graanprijzen op de Zuid-duitsche markten, houdt aan. Het te veld staande koren staat allerwege zeer goed. De wijnstok heeft door de lang durige strenge koude veel geleden, maar in geen zorg- wekkenden graad. In eenige streken van Zwitserland is de armoede tot eene zoo schrikbarende hoogte .gestegen.dat men eene uitgebreide landverhuizing van kinderen en jonge lieden, tusschen de 10 en 14 jaren voorbereidt. In de laatste bij nacht bewerkstelligde ligting in Polen, werden niet minder dan 20,000 man, waaronder tusschen de 6 -a. 7000 gehuwde lieden en vaders van talrijke huisgezinnen uit het bed gehaald, op wagens gezet en weggevoerd. Dit is sedert 15 maanden de 4de ligting. FRANKRIJK.—Parus. Omtrent het reisplan van. den keizer heerscht nog altijd onzekerheid. Men wil dat Z. M. door zijn vriend, den heer de Persignyop langdurig aandringen van dat plan heeft afgezien. Volgens anderen zullen de keizer en keizerin te zamen naar Londen vertrekken De juweelen der fransche kroon zullen eerstdaags naar het tentoonstellingsgebouw worden overgebragt. Zij hebben eene waarde van 35 millioen francs. Men heeft zich veel bezig gehouden met de revue, die door Z. M. in tegenwoordigheid der keizerin en van den oostenrijkschen generaal Crenneville over de keizerlijke garde, ter sterkte van 10,000 man, is gehouden. Z. M. heeft bij de overrhiking der banieren gezegd Soldaten, het leger is de waarachtige adel: het be waart getrouwelijk de overleveringen der nationale glorie en de eer; de vaandels zijn onze genealogie. Elk nieuw geslacht wordt door eene nieuwe overwinning geken merkt. Neemt alzoo die vaandels. Ik vertrouw de zelve aan uwe eeraan uwen moedaan uwe vader- landsliefde. Daar de keizer noeh van de Krim noch van zijne reis heeft gesproken, beschouwden velen den afloop der revue als een vredelievend teeken. Een in onze dagen uitgegeven boek, dat 45 uit gaven in korten tijd beleven kan, is zeker eene zeld zaamheid. Nu, deze geeft ons de heer Prudhomme ten

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1