GOME COURANT. No. 24. 42ste% Jaargang mm AÖS-- Sri A DO<NI)ERI>MM22 maart, WATERSNOOD. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. f De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags i avondsuitgezonderd op feestdagen1 De prijs per kwartaal is f .1,75, franco per post f De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertent ie n worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigten^ van. .1—6 regels d f f20. behalve het zegelregt. Wij herinneren het publiek, dat aan ons bureau eene bns is geplaatst tot het ontvangen van liefdega ven 1Aan ingezetenen die mogten verhinderd geweest zijn, hunne giften te voegen bij die, welke bij de al- gemeene collecte van jl. dingsdag zijn ingezameld en nogthans Verlangen bij te dragenwordt daartoe de gelegenheid opengesteld. De Uitgevers BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend dat de Collecte den 20 dezer, in deze gemeente gedaan, tot leniging der rampen veroorzaakt door den Watersnoodheeft opgebragt de som van 565,28' en dat daarna bij den Burgemeester is bezorgd van B. II- ,50 Zamen f 565,78' Gedaan te Goes, den 22 Maart 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. OPROEPING VAN VERLOFGANGERS dek, NATIONALE MILITIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, ontvangen hebbende eene circulaire van den heer com missaris des konings in deze provincie, van den 19 Maart 1855 A, no. 11791, 3e afdeeling Provinciaal blad no. 35,) volgens welke, tengevolge van de daartoe door Z M. den koning gegevene bevelen, de miliciens der ligting 1851, die bij de verschillende korpsen der armee in reserve zijn geplaatst, daaronder ook begrepen die miliciens welke in dat jaar voor het buitengewoon kontingent, in vervanging van manschappen van de ligting van 1851, 1852 en 1853 zijn ingedeeld, tot de werkelijke dienst worden opgeroepen, om gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden. Terwijl wijders door hoogstdenzelven is bepaalddat op den 10 Julij daaraanvolgende, bij de onderscheidene korpsen, onder al de miliciens uit de reserve in active dienst opgeroepen eene loting zal plaats hebben, welke zal uitmaken wie hunner, tot zamenstelling van dat gedeelte der nationale militie hetwelk den koning voorbehouden is te doen zamen blijven voor zooveel de dienst bij de verschillende wapens zulks mogt vorderen, langer in werkelijke dienst zullen moeten blijven, of wel later weder onder de wa penen geroepen zullen kunnen worden. Geven daarvan bij deze den belanghebbenden kennis, met berigt, dat zij verpligt zijn zich in werkelijke dienst te begeven te weten Engel Does. Frans Sc/tog. Johannes Gerardus,Sleevens. Comelis Reijnhoul. Hermanns Fèrdinandus Heiman. Simon Blommers. Jacobus van de Velde. Willem Geelhoed, en Buibrecht de Pan. allen behoorende tot het Se regiment infanterie. Jan Gelok. Jacob Johannes Schoeffelenberger. en Anthonij Oosterdag. behoorende tot het regiment grenadiers en jagers. Johannes Proos. behoorende tot het 2e regiment dragonders. en Lamberlus Vaes. IbehooTende tot het 2e regiment vesting-artillerie. Om op 'Maandag rh"\- 4lj£$ eerstkomendedes na- Tii iddags "teïr~aMi? nr<f, pre&nt te zijtr tran her Veer van Stoei Zuid-Bevelanplsche zijde van waar zij naai de hoofdplaats der provincie zullen geleid worden. En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze wor den afgekondigd eu in de Goessche Courant geplaatst- Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 22 Maart 185,5- Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, li. O. PILAAR. GOES, 22 Maart. De uitslag der loting voor de nationale militie in deze gemeente, gisteren gehouden, is als volgt: N°. 36, J. W. Verschoor. 37, J. de Dreu. 38, II. D. van den Ende, (te kort). -39, G. Reijnders. 40, J. P. Geers. 41, P. Bcuijnzeel. 42, P Sanderse, (broeder in dienst). 4.3, K. E. Massee. 44, J. B. Warrens. 45, P. Boddiiigius, (broeder in dienst). 46, H. Polie. 4-7, H. Verplakke, (broeder in dienst). 48, J. Weststrate, (te kort). 49, L. J. Risseeuw, (in dienst). 50, A. ICni- riem, (broeder in dienst). 51, J. Kooman, (gebrek reg- teroog). 52H. Delnaij. 53J. Zandee. 54A. Ane- maet, (in dienst) 55, P. de Schutter, (te kort). 56, C. Verburg. 57B. Behage(in zeedienst). 58E. de Jonge. 59, P. A. ïranken, (zwak gezicht). 60, M. J. Soutendam, (in dienst;. 61, J. de Jonge. 62, P. Otte, (te kort). 63, J. Clement, (te kort). 64, K. de Munck, (te kort). 65, J. van Liere, (te kort). 66, J. van An- rooij, (te kort). 67, K. van der Swan, (in dienst). 68, P. A. Rijkaart, (cetiig kind). 69, A. Janson. 70, P. Okstee, (te kort). 71, G. de Heer. 72, H. M. van der Linde. 73, J. Dalebout. 74, J. Lauer, (in dienst) 75, 0. Karelse. 76, S. P. Visser, (te kort). 77, E. Reijerse, (te kort). 78, H. van Sprang. 79, J. B. Érankin, (ge broken). 80, A. Baarends. 81, J. Vaes. 82, J. Cappello. 83, J. M. Janse van NooTdwijk(broeder in dienst). S4A. Nagelkerke. 85H. Kiters. 86E. A. Knitel. 87, P. J. Rogge, (broeder gediend). 88, H. Maas, (te kort). 89, R. Verbeem, (te kort). 90, A. Brnineshof, (te kort). 91E. T. van Hove(stijve arm). 92J. Glerum. 93, L. den Herder. 94, J. C. van Hiele. 95, J. M. Pilaar. 96, A. de Graag, (tekort). 97, H. Schrij ver, (te kort). 98, G. Timmerman. 99, 11. Hengstman- ger, (broeder in dienst). 100, M. A. Stieger. Hoewel algemeen de sprake gaat, dat aanstaande zaturdag tusschen 3 en 5 ure, de stoomboot de Stad Goes voor het eerst onze haven zal binnen loopen schijnt daarvan voor als nog niets officieels bekend. Men verneemt, dat de vereende pogingen van bet stedelijk bestuur eu de kamer van koophandel, tot het bekomen van een telegiaaph-kantoor in deze gemeente, met den besten uitslag zijn bekroond. Verleden dingsdag werden alle gebrekkigeu in deze gemeente, die door de verschillende armbesturen bedeeld worden, in de herberg de Bonte Koe onthaald op broodjes met kaas en melk; 't was werkelijk interessant die arme zielendie bij hunne armoede nog zoo veel meer dan anderen ontberen, bij elkander te zien, zich eens regt te goed doende- de milde gever of geefster, die deze eigenaardige tractatie verzon, blijft voor als nog onbekend, Wij vernemen, dat door den heer N. M. Bosdijk ontslag is gevraagd uit zijne betrekking van secretaris der gemeente Heinkenszand. Uit eene geloofwaardige bron wordt vermeld, (zegt de Middelburgsche Courantdat de opening van het kantoor van den rijks-telegraaf alhier thans bepaald is in het begin van April a. si, terwijl tevens zoo beslo ten zijn om ook te Goes in den loop van dit jaar een kantoor open te stellen. De verleden Dingsdag door het gemeente-bestuur gedane collecte voor de noodlijdenden bij den waters nood, heeft in deze gemeente f 565,785 opgebragt. Te Alkmaar bijna 2000,—, Amsterdam 70,000, Bergen-op-Zoom f 268,24, 'sBosch f 1514,30, Breda 2277,Deventer f 2923,57'/2, Gorinchem 1100,'s Graveland 425,66, Haarlemyil,632,62|> behalve eenige vreemde, munten, 'sGravenhage 62,750 Z. M. de Koning is, wat 'sGravenhage betreft, mek 5000 voorgegaan Brins Frederik f 6000,en Z K. H. Prins Hendrik ƒ1000,Hilversum f 860, Hoorn ƒ1300,Kampen ƒ1100,—-, Legden ƒ8407,31, Leiderdorp f 304,45, Middelburg 4,102,96), met de vroeger aan de commissie ter hand gestelde te zamen 7,160.37J, Purmerend f 91J,l6'/a, Schiedam 3799,71 Steenwijk.401,75, Vlissingen ƒ686,50, behalve f 66,25 door .de artillerie bijeengebragt, Zalt,- Bommel f 433,Zierikzee f 954,11, Zwolle 4035,33'/i. Bij de vreesselijke rampen, waarmede onze land- genooten in Gelderland en Noord-Braband bezocht, wor den, terwijl wij hier rustig en veilig als iu Abrahams- schoot zitten, is het voor ieder, die eenig menschelijk gevoel bezit, een streelehd genot de pogingen te zien, Welke allervvege worden aangewend om zoo veel doenlijk is het harde lot onzer zoo zwaar geteisterde natuurge- nooten te verzachten. Als om strijd zendt men uit alle oorden van ons land, die voor dit onheil gespaard ble ven, tallooze bijdragen tot leniging van den nood van zoo vele honderde verarmde huisgezinnen. Die ruim met middelen bedeeld istast met onbekrompe hand in zijne beursdie niet op geld maar daarentegen op genie kan roemen, maakt dit tot bet zelfde edele doel cijnsbaar. (Getuige de vele lettervruchten, die daarop betrekkelijk reeds verschenen.) De opbrengst van het voortbrengsel van zijn geest stort liij blijmoedig bij de overige liefdegiften kortom het oude Nederland handhaafd zijnen ouden roem het moge in luister ver minderen als altoos toont hetdat j.ieedf, tot den mensch daar haren troon behoudt. Men is bezig de schipbruggen in onze rivieren weder te leggen. Jl. Zondag morgen zijn de eerste schepen van de Zuiderzee te Amsterdam aangekomen en de stoom boot Gouverneur van Ewijhkapt. Blad van de stad gegaanom te trachten het ijs in het Noordhollandsche kanaal te openen een brik was het kanaal opkomende, on in 't gezigt. De kaart der telegraaflijnen iu Nederland is aan het topografisch bureau van het ministerie van oorlog ip druk gebragt. Te Deventer had den 13 Maart de aanbesteding- plaats van de noodige remqntpaarden de levering is gegund aan den eenigen inschrijver O. Smit, te Gro ningen voor de som van 359,25 per paard. -Uit het Nieuwe Diep meldt men: naar men ver moed heeft hier weder een allertreurigst voorval plaats gehad.Men heeft op cle reede een omgeslagen vis- scherspink gevonden, die waarschijnlijk door het ijs of ander noodlottig toeval lek is gestooten en omgeslagen. De equipage bestaandezoo men zegtuit zes perso nen is naar alle gedachten daarbij omgekomen, RUSLAND TURKIJE. Blijkbaar is de winter in de Krirn voorbij, schoon ook het weder nog niet altijd even schoon is. Hiermede is ook het eerste deel van het bloedige drama ten einde eu bereiden dan ook de geallieerden alles voor om de tweede acte te beginnen. De moeijèlijkheden die aan de inneming van Sebastopol in den weg staan zijn zeer vermeerderd en de vestingdie in den aanvang waar schijnlijk met veel geringere sterkte had kunnen worden bemagtigd, zal nu ongelijk grootere offers kosten. Immers hebben de russen zich den tijd dien de geallieerden hebben laten voorbijgaanten nutte gemaakt en de noodige versterkingen aan manschapen belegeringswerken gekregen. Voor de verbondenen zal daarom voortaan een directe aanval op Sebastopol niet zoozeer meer een punt van overweging uitmaken als wel die plaats ten laatste geheel in te sluiten en haar te scheiden van het russische legerdat nu elk oogenblik tot ontzet kan komen opdagen, dat wil zeggen, dit laatste in het veld

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1