W Ai KRS\OOI> BISTSBfiS AMISIOTMWio GEMEENTE-RAAD TE GOES, NATIONALE MILITIE. WAARSCHUWING. •42*1* Jaargrtuv DONDERDAG 15 MAART. Biniik mMmmmsm* Dr. uitgave dexer CoArant geschiedt Maandags tn Donderdags avonds, uitgezonderd op feestdagen. Qe prijs per kwartaal is f J.7Ó, franco per post f J,90. De inxt Ons niet bekend zijnde of bier ter stede, gelijk op andere plaatsen, reeds eene commissie bestaat welke zich bezig houdt met de inza meling van giften voor de duizende landgenoo- ten, die door de hevige overstroomingen en dijk breuken van have en goed beroofdaan eene schrikkelijke ellende ten prooi zijn gegeven willen wij ons gaarne belasten met de ontvangst der liefdegaven welke men voor die ongeluk- kigen zoude willen afzonderenen hebben tot dat einde aan ons bureau eene bus geplaatst, waarin met dank elke bijdrage, hoe gering, zal ontvangen wordenom die aan éerie algemeene commissie ter hand te stellen. DeUitgevers. OPEN BARE VÊIÏ G A~D ERIN G TAN OEN TBN RAAOHCIZB ALDAAR OP V PIJ DAG DEN J6 MAAKT J855 DES AVONDS TEN HAI.F 7 ORE. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1.' Indiening gewijzigde begrooting der gemeente over 1855. 2. Voorstel van burgemeester en wethouders omtrent het plan ter regeling der verantwoording van on derhoud en vernieuwing van gebouwen. 3. benoeming leden van het algemeen armbestuur, •t. Regeling hulpbetoon bij brand. 5. Rapport nopens de rekening der kamer van koop handel en fabrieken 1854. 6. Bedenkingen op de voordragt tot heffing van den hoofdelijke» omslag. 'Ai 7. Onderhouds-kosten eener krankzinnige ten laste der gemeente. 8. Verzoek agenten van' policie der 2e klasse om ver hoogde bezoldiging met den winter. 9. Bedenking op en nader voorstel omtrent onvoor ziene uitgaven. 10 Verzoek van E. De Meui.meestek, tot behoud van lichtramen. 11. Vaststelling primitief kohier honden-belasting 1855. Mededeeling van ingekomene stukken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van allen die het aangaat, dat de Militie-raad krachtens art. 126 der Wet op de de Nationale Militie, van den 8 Januarij 1817, (Staats blad no. 1over dezen jare, zijne- tweede zitting, tot onderzoek der lotelingen van dit jaarvolgens art. 37 •der wet van 27 April 1820, (Staatsblad no 11welke vermeeiien roogten regt op vrijstelling te hebben, zal houden te Middelburg, hoofdplaats dezer provincie, op Donderdag den 5 April aanslaandedes morgens ten half tien ure, in de Abdij aldaar. Van de verpligting pm voor dien raad te verschijnen zijn echter uitgesloten zoodanige lotelingenwelke geenerhandé reden tot vrijstelling hebben, daar dezulken door den Militie-Raad finaal vcor de dienst gedesig- neerd zullen worden. Terwijl bij deze alle oudersvoogdencurators of gemagtigden worden herinnerddat zijreclames heb bende, voor hunne absente zonen of pupillen zich zullen inoetek sisteren ten dage, ure en plaatse voormeld. Zul- ïendwde commissie voor de werkzaamheden der Nationale Militip^tqt de afgifte der benoodigde attesten, vaceren hten raadhui ze alhier, Maandag den 26 Maart 1855 des middags ten 12 ure, ter opmaking van welke, men vooraf ter seeretarie de noodige opgaven gelieve te doen. (ding van advertentien moet geschieden vóór drie uren des nam En, opdat niemand hier-vaiv-onkundig. blijve, zal deze worden gepubliceerd en geaffigeerd, mitsgaders geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 15 Maart 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEËN. De Secretaris H. O. PILAAR- GOES, 15 Maart. Nadat gisteren door de hier met hunne schepen overwinterde schippers, nog met veel moeite, het ijs uit de kaai en haven was stuk gemaakt, 'twelk door dén nog eene dikte van 5' duim had en drie man op één punt droeg, is dadelijk daarop eene aak met steen kolen geladen gearriveerd, die door de vorst overvallen het niet verder dan tot aan het Wilbelminadorp had kunnen brengen. Een paar turfschippers verlieten on- middelijk onze haven en heden heeft de beurtman op Middelburg zijne vaart hervat. Zal het aanwezige ijs, dat door de nachtvorsten zeer langzaam weg dooit het bevaren onzer haven vooreerst nog wat bernoeijelijken, zoo hoopt men toch spoedig de gewone bedrijvigheid van lossenladen aankomen en vertrekken te zien herleven die door de met verlangen tegemoet gezien wordende stoomboot -ode Stad Goes zal vermeerderd worden. Pransche scliapenkoopers die in menigte hier en elders door het land reizen koopen nagenoeg alle le verbare schapen tegen zeer hooge prijzen op, zoo men zegt voor rekening van een fransch huis 'twelk eene leverantie voor het leger heeft aangenomen. De stoombooten van Middelburg en Vlissingen op Rotterdam varende, hebben zonder noemenswaardige beletselen hunne reis volbragtjen wij mogen ons dus in de herstelling der geregelde communicatie'verheugen. Te Hulst is den 13 dezer de tweede reeks van openbare voorlezingen over den landbouwgedurende dezen winter door den heer Modderman gehouden, ge sloten, om in het volgend wiiiter-saizoen weder te wor den hervat. Zeer belangrijk mag deze reeks van voor lezingen genoemd worden daar dezelve gewijd waren aan de.bewerking en verbetering van den grond, de daartoe te gebruiken werktuigen de onderscheidene soorten van meststoffende verschillende soorten van landbouw-gewassende onkruiden en de ziekten waar aan die landbouw-gewassen onderhevig- zijn onderwer pen voor lederen landbouwer van het' hoogste belang, en welke veel hebben kunnen bijdragen om den land bouwersstand te verheffenen door eene doelmatige bebouwingin welvaart te doen toenemen. Ten opzigte van de miliciens en plaatsvervan gers der ligting van 1853 die zich thans onder de wapenen bevindenis door den minister van oorlog bepaald, dat deze niet met verlof zullen worden ge zonden op het tijdstip der opkomst van die der lig ting van 1854maar successivelijk naar gelang de plaatsvervangers van dit jaaren de intusschen aan te nemen vrijwilligers, hunne dienst zullen kunnen waar nemen dat evenwel alle miliciens en plaatsvervangers der ligting 1853, voor of uiterlijk op den 5 Julij eerstkomende in het genot van gróót verlof moeten gesteld worden. Het ontwerp van wet tot regeling en beperking der uitoefening van het regt van vereeniging en ver gadering is, na eenige dagen beraadslagingsden 8 dezer door de tweede kamer der staten-generaal, inet 34 tegen 26 stemmen, aangenomen. Bij de iii ons vorig nnmmer vermelde onheilen ten gevolge van den watersnood., zijn weder nieuwe en niet mindeï betreurenswaardige voorvallen te voegen, gedurig worden personen vermist waarvan reeds eenigen verdronken zijn gevonden. Hartverscheurend is het Verhaal van de ramp. welke den schipper Roelof NinteU heeft getroffen, die zijne vrouw, zijne drie kinderen en zijne moeder onder Gewone advertentien worden a 20 ets.'de regel geplaatst, ir hoor te-, huwelijks- en doodherigten, van J—6 regels d J.tO. behalve het zegelregt. ddags. zijne oogen heeft zien omkomen, terwijl ;hij zelf zijne redding op een boom moest zoeken. Met den spoortrein van "Veenendaal zijn in den namiddag van den 11 dezer ruim 400 personen te Utrecht aangebragt, die door de jongste overstroomin gen van. alles beroofd zijnen tot dusver in de kérk; te Veenendaal verpleegd waren. Zij worden nu te Utrecht in- de daartoe ingerigte Geestekerk gehuisvest en verpleegd. Bij hunne aankomst aldaar vonden zjj een heerlijken maaltijd toebereid. Deze ongelukkigere waren op last van Z M. den Koning naar Utrecht gezonden. Te Culemburg, werwaarts honderde landlieden uit omliggende streken gevlugt zijnwerden den 9 dezer 250 van die ongelukkigen, die hunne bezittingen verloren haddenin de stadsschool gehuisvest en ver pleegd. Bij de algemeene commissie te Amsterdam, voor den watersnood, wal, verleden Maandag reeds de aan zienlijke som van f 15,518,66 ya ontvangen. Naar wij vernemenzegt de Ar. Rolt. Cl. zal aanstaanden dingsdag door het geheele rijkeene col lecte aan de huizen der ingezetenen gehouden worden, ten behoeve der bij den jóngsten watersnood ongelukkig geworden personen. Uit een herderlijk schrijven van den bisschop van Haarlem van den 6 February jf waarbij mededeeling gedaan wordt van een door Z.Eerw. vastgesteld alge meen reglement voor de besturen der parochiale en andere katholijke instellingen van liefdadigheid in dat bisdom, blijkt alzoo, dat, gelijk bij de hervormden ook bij de R. K. in ons vaderland de regeling der kerkelijke armverzorging thans bijzonder ter harte ge nomen wordt. Eene ziekte, bestaande in buikloop, heerscht thans op vele plaatsen in Belgie onder de konijnen; in minder dan twee dagen zijn er honderden daardoor aangetast, gestorven. ~RUSLAND TURKIJE. In Weenen heeft, men bêrigt uit Konstantiiiopel, dat de Porte voorshands protesteert tegen het afzenden van sardinische troepen naar de Levant, waartoe zonder hare medewerking schijnt te zijn besloten. Onder de menigte geruchten van deze dagen, be hoort. dat van lord Raglans dood, en van den spoedigen terugkeer van lord Joh. Russeldie in zijne zending niet geslaagd zon zijn. Volgens berigten, welke te Parijs Dit Petersburg ontvangen zouden zijnheerscht in die hoofdstad eene sterke gisting. De edelen hadden zich heimelijk ver- eenigd, om den keizer over de wapening der lijfeigenen te onderhouden en hem oor te stellen welke nadeelige gevolgen zoodanige stap zon na zich slepen. "Van den anderen kant stak de oorlogzuchtige partij het hoofd op en geloofde men dat de stad in staat van beleg ge steld zal worden. Het gerucht van een voor Sebastopol gelevevden grooten slag den 12 dezer te Londen verspreid, wordt later herhaald. De fransehen zouden een der forten bemagtigd hebben en generaal Osten-Saehen zoude ge kwetst zijn. Keizer Alexander II heeft de lastbrieven van prins Gorlschakoff te Weenen vernieuwd en daarmede, den aangenomen grondslag voor de vredes-onderhande- lingen bevestigd. Men houdf het ev voordat de niéuwe keizer meer tot den vrede geneigd is dan de overledene, en vooral de laatste maatregelen, door deze genomen, niet worden goedgekeurd door zijnen opvol ger. Ofschoon deze in een manifest aan zijn volk ver klaard heeft, de voetstappen van zijn' vader te zullen, volgenhoudt men zulk eene verklaring voor niet in strijd met de beste gezindheid tot vrede. Men zegt, dat grootvorst Michaël bij Sebastopol moest gesneuveld zijn. Latere berigten spreken alleen van eene verwonding. J sl .ua.

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1