COURANT. biwtoii ür i/itgare dezer Courant geschiedt 1'findag, en Donderdag, j |i> ,..,11 Gewone adve teDen worden a 20 ei,, de regel geplaal.t arond,, uitgezonderd O,-feestdagen. MAANDAG 1« MAART. Geboorte-, huwel.jlts- en doodbengten van d-Ó regels a f J,t6. De prïj, per hwnrtaal i, f .1jf, franco per post J,90. I behalve het zegekegti Dm inzending mui üdverlevtien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. KENNISGEVING De COMMISSARIS des KONINGS in de PRO VINCIE ZEELANDmaakt bekend, dat, volgens het daartoe door Heeren Gedeputeerde Staten genomen besluitin deze provincie 1°. De jagt op GanzenEenden en Houtsneppen op den 31sten Maart en die op Watersneppen op den 30st™ April van dit jaar zal gesloten zijn 2". Het weispel van kwartelen alleen van den l9ten Mei tot en met den 15dea Julij dezes jaars zal geoorloofd zijn 3°. De Visscherij van den 15den April tot en met derrlö13™ Mei gesloten, doch het visschen met de zegen of het sleepnetvan den lsteu April tot en met den 3Isten Mei van dit jaar niet ge oorloofd zal wezen 4°. Gedurende den gesloten vischtijd echter de pa ling visscherijinits met aa/koroen vari wissen of teenen gevlochten, of met het kruisiielzal mo gen plaats hebben. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad ge plaatst en aan de Gemeente-besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 7 Maart 1855. De Commissaris des Konings voornoemd VAN TETS. Betrekkelijk zoodanige ovegjtrooming. schrijft dc,_Arn- hemsche Courant Doorwerth 7 Hf aart. Ook ter dezer plaatse heeft de overstrooming gepaard met zwaren ijsgangzondag 11 hare tooneelen van schrik en verwoesting aangerigt. Het veermanshuis is bijna ineengestort; dé drie personen, i welke er zich betonden zijn van het dak door edel moedige menschenvrienden uit Driel gered, zoo ook drie koeijen; terwijl hot overige vee, dat men moest achter laten, is verdronken. Die redding ging met groot le vensgevaar vergezeld. Bij den landbouwer IT de (Intaff is het achterhuis mede ingestort; terwijl de bewoners niet voor den volgenden morgen konden worden afge haald hoewel dit herbaalde malen wérd beproefd. De Graaff had zich in den voormiddag met zijnen oudsten zoon naar.zijn vee begeven dat elders, was'opgestald. Omstteeks drie ure begoli het water sterk te wassen en passeerde er reeds ijs tussehen zijne woning, Wflke geheel door den vloed omringd was en den dijk, welke het kasteel Doorwerth insluit. De tweede zoon An- t/tonij, een jongeling van 17 jaren, is voornemens .met de boot naar den dijk te varen, ten einde zijnen vader en broeder op te, zoeken en kennis te geven van het naderende gevaar. l.)e stroom heviger geworden zijnde, kan hij tegen denzelven niet oproeijeumaar drijft af. Anthoni] grijpt zich aan de takken vast van een boomptje, om daardoor de boot tegen te houden, maar op hetzelfde oogenblik vliegt zij pijlsnel onder zijne voeten weg en laat den beklagenswaardige» jongeling, wiens voeten ge vonden iiiigfezen htipeloozen staat achter. Op bet noodgeschrei komt de moeder met hare kinderen, komen de bewoners van het. kasteel Doorwerth en eene menigte menschen uit de buurt toesnellen Er is helaas geene boot meer aanwezig, en de aangehaalde ladders en touwen kunnen den in levensgevaar verkcerende niet bereiken; terwijl men nog alles beproeft, neemt een ijsschol in eene vaart den jongeling van zijn zw.-.k steun punt weg en gelijktijdig is hij in de diepte verdwenen. Een tweede schol uit de diepte brengt eenige seconden later den drenkeling aan de oppervlakte van het water, na eene korte worsteling in het ijs gelukt het Aiithonij zich op eene schol van omstreeks 4 vierkante ellen over te plaatsen. De met haren kostelijken last bevrachte schol drijft den vollen stroom'af, tot zij eindelijk in het ijsveld van minder snel afgaande scholier, wordt opgenomen. En Anthoni/' licht geknield., met gevouwen handen, de oogen naar den Hemel gerigt en duidelijk hoort men zijn dankgebed voor zijne wonderdadige redding. Inmiddels ziet men de afgedreyene boot door ijs en wind voortgestuwd in plaats van naar de rivier in. de rigting van den dijk drijven. De omstanders snellen naar de plaats, waar dezelve vermoed wordt aan te ko men en op aller gelaat staat de hoop te. lezen den jon geling nog te redden. Die hoop evenwel verflaauwt aanmerkelijk toen men bemerkt, dat de boot eensklaps bewegenloos tegen eene schol blijft liggen en de dren keling meer en meer in de rigting naar de rivier drijft. In dit hagchelijk oogenblik nfenit de pooldier IV. Ver hagen liet moedige besluit eene ladder op eene ijsschol te leggen zich voorzien van een lang hout daarop te plaatsen en zoo naar de boot-te stevenen. Dit gelukt; binnen een kwartier uurs komt hij m.t dezelve aan den dijk. Oogenblikkelijk springen II. Hendriks jr. en IV. Willemeen bij liem in de.boot, welke nu inrollen vaart den vloed doorklieft. Aan het ijsveld gekomen, werd de vaart hoe langer hoe meer moeijelijk en ge vaarlijk, doch onze moedige mannen trotseren alle ge vaar, banen zich eenen weg door de ijsmassa's en bin nen een uur tijds zijn zij aan het doel hunner wen- schen en Anthonij is gered. Nog verliepen er bijna twee uren voor Antlionij in de armen zijner betrekkingen lag. Vergezeld van H. "D. adjudanten heeft .de Koning reeds eenige der bovengemelde plaatsen bezochtten einde maatregelen 'tzij van voorzorg of voorziening in de eerste behoeften der ongelukkigen te nemen, en zou volgens zeggen te Veenèndaal eene gift van iOOO hebben achtergelaten, naar men vermoedt zal Z. M. reis zich tot 's Hertogenboscli uitstrekken. Verschillende commissien hebben zich geconstitueerd tot de inoogsting van liefdegaven voor de. vele nood lijdenden reeds zou Zoodanige commissie te Amsterdam eene som van f 4000 ontvangen en tot dat doel aan de commissarissen des konings in die provinciën over gemaakt hebben. Tooneelisten, zanggezelschappen, rede rijkerskamers, alles beijvert zich om door publieke op voeringen iets tot leniging bij. te dragen. Te Dalem en Vuren zijn eenige door het water verjaagde hazen gevangen en afgemaakt, doch gelukkig nog een 50 of 60tal levend geborgen. RUSLAND TURKIJE. Het groote feit van den dag blijft het onverwacht overlijden van keizer Nicolaas. Onbeschrijfelijk is de indruk daardoor te weeg gebragt. De vorst aan wiens voeten millioenen stervelingen zich bukten op wiens wenken ontelbare legeischaren werden opgeroepen en die zijnen troon op drie werelddeelen had gegrondvest heeft thans al die grootheid en magt afgelegd en ligt krachteloos en dood op het paradebed ter neer. De man in wiens handen voor een -groot deel liet lot der vol keren gelegau wasis thansin niets meer verheven boven den armsten daglooiièr, dfe eeuwige rust ingegaan. Een brief uit' Berlijn meldtdat keizer Nicolaas in zijne laatste woorden tot de keizerin in het fransch nagenoeg op de volgende wijze gesproken heeft"Zeg aan Fiederik (den koning van Pruissen,) dat hij voortga met Rusland toegedaan te zijn even als hij tot dusver geweest is en dat hij nimmer het woord zijns vaders vergete." -Deze. woorden moeten ..grooteu indruk aan het pruissische hof gemaakt hebben. De verschillende berigten omtrent de gevechten hij Eupatoria op den 17 en in den nacht van 23 op 24 Eebruarij behelzen weinig opmerkelijke bijzonderheden dienaangaande. Het is thans bewezen dat de zaak zeer ernstig is geweest. Sedert laatstgenoemde dag is er in de Krim tot 3 Maart, tot welk tijdstip de jongste bij de franscbe regering ontvangen officiëele depêches loopen, niets van belang voorgevallen. Alle geruchten betref fende een grooten veldslagdie door generaal Bosquet aan generaal Lyprandi in de rigting van Ballaklava zou geleverd jzijn, blijken dus ongegrond te zijn geweest. Naar luid van berigten uit Sebastopol van den -18, in Chernowitz ontvangen, en van daar naar Wee- nen overgebragtis ook vorst Mentzikofftengevolge van het ongestadige Wider en de plotselinge afwisseling van scherpe koude en lentewarmte, min of meer onge steld. Volgens het zeggen van deserteurs van het fran scbe vreemden-legioen en eugelsche ovérloopers, hebben de britsche troepen de bewaking van de loopgraven thans bijna geheel aan de franschen" Overgelaten, en naar luid van eugelsche berigten, was de' brigade der garde den 16 tot 363 man, in staat om dienst te doen, ver smolten. De voornaamste britsche batterij was echter nog steeds door engelsche artilleristen bezeten men wachtte slechts op de aankomst van een' genóegzamen voorraad buskruidkogels en bommén om het voorge nomen aanhoudende bombardement te kunnen beginneni De spoorweg van lialaklava naar de loopgraven was dén" 16. tot op een'afstand van eene engelsche mijl bruikbaar. Men wil, dat de geallieerden gebruik zullen ma ken van de algemeene verslagenheid die de dood des beminden vorst onder het russische leger zal te weeg brengen en nu meer dan ooit een' geduchten aanval raadzaam zullen achten. Eene geestige woordspeling werdt dezer dagen op het karneval te Antwerpen gede biteerd. Daar zag men namelijk een russischgezinde door de straten wandelen met een groot plakkaat op den rugwaarop stond Oorlog in de Krim. Can Robert Neen Robert.can niet. DUITSCHLAND. Volgens bijzondere mededeelingeu uit Weeiiea. zijn voor de ophanden zijnde vredes-conferentiën, de engelsche en fransche gezanten van geheel gelijkluidende instruction voorzien. Deze behelzenonder andere den eisch, dat Sebastopol van eene oorlogshaven in eene, handelshaven moet veranderd worden of- met andere woorden dat GOB'S 12 Maart. Naar wij vernemen, is bet vroeger gerucht bewaar beid en zullen heeren predikanten alhier, voortaan met de toga gekleed op den kansel verschijnen. De dag waarop men hiermede zal aanvangen wordt gezegd te zijn zondag 2.5 dezer. Heden morgen ten 6 ure heeft de stoomboot de Stad f lissingen no. 2 hare vaart op Rotterdam ge opend en zal d.e op de bepaalde dagen verder voort zetten I lok de Middelburgsche boot zal hare vaart op motgen hervatten en met April de diligence van hier op Wolphaartsdijk opheffen en vervangen door eene wagendienst op het Katsehe veer. De Schelde'-boot blijft tot nader berigt uit de vaart. Uit Antwerpen wordt met den meesten lof mel ding gemaakt van het gedrag van den kommandant en de equipaadje van 'L. M. kanonneerboot no. 34op de Sctóde gestationeerd, welke tijdens bet stranden te Bath vai de ued. bark Commercie-compagniegedurende drie daign alle adsisténtie heeft verleend en zelf een gedeelte vai de lading aan boord genomenwaardoor de 'om- meeie-c.mpagnïe weder vlot geworden en behouden te Aitwerjien aangekomen is. Merkwaardig om zijne bijzondere grootte is een osj aanwezig op de hofstede Middelstedeonder Aar- lai|derveenbij A. th Jongebouwboer van den heer P. II. Baron van l'aesl nan Arnerovgen tot Nalewisch. Hij, heeft eene lengte van de kruin, tot de staart van 2,4<5 nederl. el. 'De dikte; van de borst is 2,915 ned. el e» .om den buik eveneens. Deze os is op boven gemelde hofstede geboren uit Groningsch ras en zou voor de aanzienlijke som van f 600;verkocht zijn. Bedroevend zijn de berigten aangaande de vele dijkbreuken: en overstroomingen in verschillende oorden van ons rijk. De rampen door bet woedend water- element veroorzaakt zijn nog niet te overzien, de reeds bekende verliezen van goed en have zijn groot, zelfs worden menscneulevens betreurd. Onder de zwaar ge teisterde plaatsen kennen wij reeds uit verschillende opgaven, Leuwen, Wamel, DruraelAmersfoortWa- geningenVeenendaalRenkum WestervoortTiel Zoelmond, Heusden Lith Orthen Lithoyen, 'sHer- togenbosch en anderen. Bij het akelige van vrouwen *n kindereu op dakeu van huizen te zien rondzwalpen, dagen achtereen menschen in boomen te moeten laten verblijven, zonder ter hunner hulpe iets te kunnen toe brengen staat natuurlijk op die plaatsen alle handel vertier en werk stil. "li Hüpjdijfe

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1