GOESSCUE 42*te Jaargang. 1855; DONDERDAG 8 MAART. No. 20. f)c uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags i avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J.75. franco per post, f J,90. Gewone uilvertentten' tèorden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- ei\, doodberigten, van d6 regels a f ..,20. behalve het zegelregt. De inzending van adverUntien moet geschieden vóór drie uf'mV des namiddags GOES, 8 Maart. Bij het afdrukken dezerwaren de hollandsche posten van heden nog niet aangekomen. Een vroeger inwoner van Kloetingen vertrok een paar jaar geleden naar Noord-Amerika, ten einde aldaar zijn fortuin te beproeven. Wij vernemen thans, dat hij eene door zijne handen-arbeid en oppassendheid bijeengegaarde som van f 500,aan zijne arme familie heeft over gemaakt ten einde haar in de gelegendheid te stellen ook derwaarts te gaan. Het getal der door de verschillende militie-kantons dezer provincie, voor de ligting van 1855 te leveren miliciensbedraagt 447 gewoon en 30 buitengewoon contingent. Waarvan door Goes 35 gewoon en 6 buitengewoon Kapelle 43 gewoon en 3 buitengewoon, Axel 41 gew. en £6 buitengewoonHulst 44 gewoon en 1 buiten gewoon Kortgene 16 gewoon en 2 buitengewoon. Naar men verneemt zijn de miliciens, behoorende tot de ligting van het jaar 1854, tegen 3 April e. k. opgeroepenom zich naar hunne respective corpsen te begeven. Omtrent een vorig berigtvolgens hetwelk de Wester-Schelde bij Walzoorden op schaatsen zou ge passeerd zijndeelt het Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderenaan 't welk hetzelve was medegedeeldonder de rubriek correspondentie mede dat dit met de waarheid in strijd is. Uit een inge steld onderzoek zou gebleken zijndat het ijs over niet meer dan 200 el breedte uit den wal van Wal zoorden af tot het zoogenaamde Plaatje, vast heeft ge legen; dat daarvan slechts 30 40 el breedte eene vrij effene baan vormden; dat zich eenige personen tot eerst- genoemdeu afstand op het ijs gewaagd hebben doch dat de oppervlakte te ruw is bevonden, om op schaat sen bereden te kunnen worden. Aangezien de Schelde op genoemd punt meer dan vijf duizend el breed is valt de onnaauwkeurigheid der ons vroeger medegedeelde berigten genoegzaam in het oog. Als eene loffelijke poging tot leniging der ar moede noemt men teregt de uitgave van het Win- ter-avondliedje,ó een gedicht van den geachten volks dichter Tollens. De uitgave daarvan is geschied geheel ten voórdeele der armen terwijl de opbrengst der hier verkochte exemplaren (verkrijgbaar a, 25 ct. bij den gebragte vee tot boekhandelaar de Fouw) strekt tot voordeel van onze armen. Zeker mogen wij dit overschoone gedicht, waarvan reeds de 8stè druk bestaat ook in aanmerking van het goede doel, onzen ingezetenen aanbevelen en vertrouwen dat bij de vele koopers die het zal vinden, ook dat doel zal berëikt worden. 1 Den 6 dezer is er in de gemeente Sint Jan Steen voor het eerst eene jaar- of veemarkt gehouden, welke aldaar voortaan jaarlijks zal plaats hebben. Deze jaar markt is druk bezochtterwijl de handel zeer leven dig was en bijna al het ter markt hooge prijzen is opgeruimd. Z. Exc. de minister van buitenl. zaken heeft op eene tot hem gerigte vraag, ten opz.igte onzer betrek king tot den buitenlandschen oorlog, geantwoorddat de ongerijmde geruchtendaaromtrent door verschil lende dagbladen verspreidvolstrekt ongegrond zijn dat de regering vasteiijk is gebleven en blijft bij het besluit, om in den strijd tusschen de mogendheden de gestrengste onzijdigheid te bewaren; dat geene der oor logvoerende mogendheden tot heden getracht heeft, om Nederland daarvan te doen afwijken en de regten van ans vaderland als neutrale staat door allen geëerbiedigd wordt, gelijk dit door de nederlandsche regering van de mogendheden verwacht mag worden. Al de leden van ons koninklijk gezin hebben reeds vrijdag 11. met den telegraaf hunne condoliantiën wegens het. overlijden van keizer Nicolaas naar Peters- ï>urg doen overseinen. Den volgenden dag heeft de te legraaf den dank van den nieuwen keizer Alexander ©vergebragt, wegens het deel door het nederlandsche hof in dat droevig verlies genomen. Men verzekert dat Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden voornemens is om spoedig in persoon nai#: St.: Petersburg te ver trekken, om zijn rouwbeklag aan de keizerlijke familie te gaan betuigen. De keizerin van Oostenrijk, is den 6 dezer van een princes bevallen. De Jrnh. Cl. zegt, dat er sprake is, om 111 de inrigting der militaire akademie te Breda eene belang rijke wijziging te brengen. Er zon namelijk plan zijn, om aan die akademie alleen te doen plaats hebben de opleiding der jonge lieden bestemd voor de artillerie eu genie; voor de overige wapenen zonden de officieren bij de korpsen zelve worden gevormdterwijl voor de zeedienst, even als daarmede reeds een begin is gemaakt, de jonge lieden aan boord" der schepen zouden worden geplaatst. In hoe verre dit plan uitvoering zal erlangen, 'zal de toekomst leeren. Zeker schijnt het althans, dat eene andere inrigting der bredasche akademie,overwogen wordt. Volgens berigten schijnt voortdurend de cholera te Petersburg te heerschen. Gedurende de laatste maand bedroeg het dagelijksch getal zieken doorgaans 100 den 19 Februari.j was dit getal tot 131 gestegen. - De toestand der rivieren is sedert een paar dagen van bedenkelijke» aard geworden. Op onderscheidene punten zijn zeer zware ijs-bewegingen ontstaan en wor den menige dijken door het buitengewoon hoog steigen van het water bedreigd. Reeds zijn eenige dijken doorgebroken en bevindt zich het water in enkele polders. De nood is onbeschrijf lijk, op vele plaatsen is het land eene zee gelijk, de schade nu reeds onberekenbaar. Den 27 Februarij zijn te Ridderkerk twee ooije- vaars op hun nest aangekomen. - TURKIJE. Het onverwachte sterfgeval van keizer Nikolaas zal geheel Europa door, eene buitengewone sensatie vbrwekken en alle andere gebeurtenissen wel voor eeni- gen tijd op den achtergrond plaatsen. "Wat het óor- logstooueel zelf aangaat, zoo was voor Sebastopol, vol gens de laatste berigten, weinig bijzonders voorgevallen. De belegeringswerken der geallieerden zijn niet gevor derd terwijl de russisehe artillerie en tirailleurs" de werkzaamheden belemmeren. Sedert den 17den zijner geene nieuwe wapenfeiten volbragt; ook bestaat daarop nog geen vooruitzigthoewel het zich bevestigtdat een der russisehe legerkorpsen zich weder naar do zijde van Ballaklava heeft geconcentreerd. Ook de engelscheu hebben hunne legerplaats gedeel telijk verlaten en zich naar Ballaklava gewend. Van uit het binnenland rukken onophoudelijk reserve troepen naar het tooneel des oorlogs. In Finnland en te Novogorod zijn de aanvoeren van proviand zoo groot, dat het personeel der beambten verdriedubbeld moet worden. De grootvorst doet aanhoudend inspectie reizen. Den j 5den is vorst Radzvill als koerier uit Peters burg te Kischeniff bij den generaal vorst Gortschakoff aangekomeumet bepaalde bevelen, om vooreerst en tot nader order geene andere militaire .maatregelen te nemen, dan van eenen verdedigenden aard. Daarentegen is aan vorst Menlzikoff bevel gegeven, om zoo veel mogelijk van zijne zijde aanvallenderwijze te werk te gaan eu inzonderheid l'.upatoria te bedreigen ten einde Omcr- bassa te verhinderen, zich van daar te verwijderen. Aan dit laatste is dan ook reeds voorloopig gevolg gegeven jdoor de verkenning op den 17den dezer voor Eupatoria. Dit schitterend wapenfeit, zooals het in de berigten iran de zijde der verbondenen genoemd wordt en waarbij, volgens die berigten, 40,000 russen met groot verlies, na een hevig gevecht van vier uren, zouden zijn terug geslagen, moet volgens de thans ontvangeue russisehe dépêche op bijna niets worden teruggebragt. Hetgeen tot waarschuwing strekke om bij het lezen van hetgeen in de Krim voorvaltwel in aanmerking te nemen van weike zijde die voorvallen worden medegedeeld. Het mag evenwel, niet onopgemerkt blijvendat de russisehe dépêche niet gewaagt van het aantal dooden, zoodat dit tot het vermoeden aanleiding geeft, dat het vrij aanzienlijk zal zijn geweest. Men wil weten, dat onlangs een vrij aanzienlijk korps russisehe troepen, dat naar Sebastopol op weg was, op dezen togt door de hevige koude en vermoeijenis was omgekomen. De Times treedt over deze gebeurtenis iti eenige beschouwingen, om aan te toonen, dat de russen hierdoor een even groot verlies hebben geleden als wanneer zij een bloedig-en veldslag hadden verloven. E11 ofschoon het groote russisehe rijk wel weder andere troepen op de been kan brengenzijn deze niet zoo spoedig ten strijde gereedzoodat de geallieerden zich over deze gebeurtenis mogen verheugen als over eene wezenlijke vei^igting der operatie» van den aanstaanden veldtogt. Dp Times dringt verder op eene krachtige hervatting der vijandelijkheden in de Krim aanhetwelk voor deel ig op de weener conferentie zou werken. Eene telegraphisehe depêehe uit Petersburg te Londen ontvangen meldt dat de aan vorst Gortscha koffrussisch gezant te "Weenenverstrekte volmagt vernieuwd en de bestaande grondslagen tot de vredes onderhandelingen bevestigd zijn geworden. Volgens gelijk berigt uit Warseha wilde men daar weten dat de overledene keizer Nikolaasvorst Men- zikoff van het tooneel des oorlogs had teruggeroepen en het opperbevel aan generaal Osleit-Sacken toever trouwd. D [JITSCHLA N D. Dezer dagen heeft de aartsbisschop van Freiburg da pastorijkerk te Donau-schingen in den ban gedaan. Al daar mag geene mis gelezenniet getrouwdover het algemeen geene godsdienstoefening gehouden worden maar mogen alléén de dringendste voor geen uitstel vat bare verrigtingen, zoo als doopen en begraven, geschie den. Deze maatregel van den aartsbisschop werd ver oorzaakt, doordien de geestelijke dier kerkde pastoor IPfff, thans te Rastatt het vonnis van acht weken ves tingstraf ondergaatdoor het geregtshof te Constantz ovér hem uitgesproken ter zake hij de openbare rust en orde heeft m gevaar gebragt De pastoor Wolf\\bA zich tot den oostenrijkschen gezant te Carlsrulie ge wend om door diens tusschenkomst de voltrekking van het vonnis te doen beletten, doch die gezant weigerde zich te mengen in eene zaak, waarin een onafhankelijk geregtshof, krachtens de bestaande landswetten uitspraak heeft gedaan. Volgeus berigten uit Varnain Frankfort ont vangen zoude de russisehe grootvorst Michaël voor Sebastopol zijn gesneuveld, maar meende men toch van deze tijding de nadere bevestiging te moeten afwachten, Het beijersche leger bedraagt 50.(UK) man en 2 stukken geschut. Men spreekt van de toetre ding van Zweden tot het westevsch verbond als zeer nabij. - Een particulier schrijven uit Parijs verzekert, dat het traktaat tusschen Frankrijk en Prnissen reeds den 17 geteekend is. PVeenen, 27 Febr. Van regeringswege is het aan de dagbladen verboden van de in deze residentie plaats hebbende diefstallen en moordaanslagen melding tema ken; eene ware ramp voor de -minnaars van die lectuur. ENGELAND Londex. De Daily News doet een aardig verslag van de ver- dealing der nalatenschap van den staatsman sir Robert Peelals volgtsir Robert III verkreeg zijne grond bezittingen en legislative inconsequentie; zijn lieveling Frederick ontving zijn consols, zijne liefde voor blaauw boeken onvriendelijkheid en liberale denkbeelden ge neraal Peel zijne beschadigde toryachtige liefhebberijen en koel doorzigtsir Gladstone zijne gladde tong; sir Graham zijne behoedzaamheid, die deze nogtans verloot

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1