GOESSCHI! (OllRWT. mmm» No. IT. 42ste Jaargang JwsH. MAANDAG 26 FEIIIII)AIUJ. ADVERT ENT IIS LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE nader is PUBLICATIE BEKENDMAKING. IZECKt fic uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j avondsuitgezonderd op feestdagen. 1 /Jfr kwartaal is f J.75, franco per post 1' J,90. inzendin' Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigtentvm Jóregels d J.2C behalve het. zegelregt. van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Het PLAATSELIJK BESTUUR van GOES, ver wittigt de ingeschrevenen voor de nationale militie van dezen jaredat bij circulaire van den Heer Commis saris des Konings van den 20 Pebruarij 1855, A. n°. 786', 3e afdeeling(Provinciaal Blad No. 22), de geregeld en voor deze gemeente alsnu bepaald op WOENSDAG de.v 21 MAART 1855, des morgens ten tien uremet last zich alsdan te" bevinden te Goes, in de groote geregtszaal op het raadhuisten einde aldaar voor de dienst der Nationale Militie te loten en redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven; alsmede om de bewijzen lot staving derzelve en bij de wet gevorderduiterlijk binnen vijf dagen na de loting, over te leggen aan het bestuur der gemeente. Goes, den 24. Pebruarij 1855. Het plaatselijk bestuur voornoemd M.' P. BLAAUBEEN, De Secretaris H. C. P I L A A R BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren bij deze de ingezetenen dezer gemeente, aan de bepalingen der wet van den 26e ventose, 4-e jaar, betrekkelijk de zuivering der Boomen, Struiken en Hagen, van Rupsennesten, Ringen en Netten, welke voor deze provincie verpligtend is gemaakt bij het decreet van den 8 Novemher 1810 en nader gepubliceerd bij publicatie van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, van den 26 Januarij 1826 en manen dezelve, ter bevorde ring van hun eigen belang en dat van limine naburen, dringend aan, om binnen den bij de wet bepaalden tijd, hunne in eigendom of gebruik toebehoorende Boomen Struiken en Hagen, van de daarin aanwezige Rupsen nesten te zuiveren, ten einde niet te vallen in de kosten en straffen daarop gesteldals zullende aanvankelijk tegen den 5den Maart eerstkomende en voorts van 14. tot 14. dagen, zoolang het saisoen het nemen van maat regelen tot wering van Rupsen zal toelaten daarop naauwkeurige schouwingen gehouden en tegen de na- latigen proces-verbaal opgemaakt worden volgens de wet. Gedaan ten raadhuize van Goes den 24. Pebruarij 1855 Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. t De. Secretaris, 11. C. PILAAR, Achtervolgeus artikel 3 van het koninklijk besluit van den 6 Januarij 183] no. 68 (Staatsblad no. 2), heeft Zijne Excellentie de Minister van Einantieu, bij resolutie van den 23 Pebruarij 1855, bepaald de prij zen het opgeld daaronder begrepenwaarvoor de col lecteurssplitters en debitanten der Staats-Loterij, de loten en gedeelten van dien, voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 225ste loterij, zul len mogen uitgeven te weten BIJ VERKOOP: Geheele Loten f 90, Halve - 45, Vijfde - 18,— Tiende - 9, Twintigste - 4,50 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van dat besluit, uitdrukke lijk is vastgesteld ,-dat dés collecteurs splitters en de bitanten gèhouden zijnzich naar die prijsbepaling te regélen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Goes, den 26 Pebruarij 1855. De Comm. des Konings in de provincie Zeeland, Bjj delegatie voor denzelven, De Burgemeester van Goes, M. P. BLAAUBEEN. GOES 26 Pebruarij. In de aankomst der liollandsche post ondervinden wij eene erblijdende verbetering, zoowel gisteren als heden arriveerde zij slechts weinige uren later als bij eene geregelde dienst. Als eene zeldzaamheid vermelden wij eene ar-partij op jl. Zaturdag uit de haven van Goes naar 't Sas, sinds 1831 dus 24 jaren geleden had zulks niet plaats. Evenmin heugt men zich, dat het Sloe immer te paard over het ijs gepasseerd is.jt geen denzelfdeu dag plaats had door den koetsier Kloosterman van Heinkenszandmet twee losse paarden aan de baud. Deze gewaagde togt geschiedde in tegenwoordigheid van een groot aantal nieuwsgierigen en werd gelukkig van de Zuid-beve- landsÉbe naar de Walchersebe zijde volbragt. Bij besluit van 22 dezer, n°. 78, heeft Z. M goedgevonden eervol ontslag te verleenen aau den heer Q. C. Peman Kakebeeke, als beheerder van den polder Stroodorpe en in deszelfs plaats te benoemen den heer B. Blok. Tengevolge der nog bestaande belemmeringen in de gemeenschap tusschen de onderscheidene deele-n der provincieis de loting voor de nationale militie door den heer commissaris des konings nader geregeld als volgt Voor het 4" militie kanton te Zierikzee den 16 Maart, 5e Brouwershaven den 17, 6e Tholen den 19, 7e Goes den 21, 8e Kapelle den 22, 9" Sluis den 30, 10eJJzen- dijke den 28, lle Axel den 26, 12e Hulst den 24, 13e Kortgeen den 14 Maart, de 2° en 3e zittingen van den militie-raad zullen in dit jaar in de volgende orde plaats hebben 2e zitting den 26 Maart voor het le militie-kanton, den 27 voor het 2e, 3e en 13e, den 28 voor het 4e öe en 6e, den 29 voor het 7e en 8e, den 30 voor het lle en 12e, den 31 voor het 9B en 10e, den 7 April alle kantons, 3e zitting den 11 voor het Ie, 2e en 3e, den 12 voor het 4C, 5e en 6e, den 13 voor het 7e Se en 13e, den 14 April voor het 9e, 10e, lle en 12e militie-kanton, terwijl op 21 April zullen worden on derzocht alle zaken waaromtrent de raad in de le, 2e en 3" zittingen geen eind-uitspraak, zal hebben gedaan. Naar wij vernemen zijn tengevolge der strenge koudete Zuiddorpe 2 kindeien en te Koewacht 1 manspersoon bevrorenook te Zaamslag zijn van een kind, pas 14 dagen oud, de teentjes doodgevroren. De Rolt. Cour. meldtdat de minister van ma rine, overeenkomstig eene aan ZEx. gerigt verzoek van reedersassuradeurs en andere belanghebbenden heeft kennis gegeven, dat aan de kamer van koophandel te Rotterdam eene uitnoodiging gedaan zal worden om uit de ervarendste zeelieden eene commissie te benoemen, ten einde met de commissie van wege het ministerie te vergaderen om het zoo belangrijke van het plaatsen van een vuurschip op den Banjaard te onderzoeken en daaromtrent verslag uit te brengen. In twee afdeelingen van de Tweede Kamer is het onderzoek van de voordragt op het onderwijs reeds af- geloopen. Na dit onderzoek wacht men dat van de voordragt der regeringbetreffende de afschaffing van den accijns op het gemaal en de bijdrage voor het ka naal in Noord-Braband en daarna eene openbare ver gadering. Te Weerdingeonder de gemeente Emmen (Drenthe), is in het veld omtrent zes voet onder de aarde, gevonden, een romeinsche strijdbijl en in die zelfde gemeente een versteende boomwortel, waarin het voorste gedeelte van een steenen beitelblijkbaar af gebroken terwijl een gerrnaan of batavier, dien wortel poogde te klieven alsmede een versteende zeeëgel waarop eene versteende kleine kikvorsch de laatste heeft zijne natuurlijke kleur behouden. Te N. Stadskanaal had voor eeuige dagen de landbouwer O.een tonw voor een1 aardappel kuil ge spannen en daarop een met zware hagels geladen geweer laten leunenvermoedelijk om den kuil verder voor dieven te beveiligen. In den nacht van den 18 dezer viel er een sehoten bij onderzoek vond men den ar beider 1), vreesselijk in de onderbuik gewond, op den vloer. Men vreest niettegenstaande dadelijk genees kundige hulp ingeroepen is, het ergste, voor dien op heeter daad betrapten en reeds zwaar gestraften onge lukkige. Het boekverkoopers-collegie te Utrecht, had eeni- gen tijd geleden aan de kamer van koophandel en fa- brijken dier stad een adres gerigtwaarin zij opmerk zaam gemaakt werd op de bezwaren van den boekhan del in zake de postkantoren. De kamer stelde dit adres in handen eener commissie die een zeer uitge breid en uitnemend deskundig verslag uitbragtwaar bij de kamer geadviseerd werd, om zich tot de Tweede Kamer te wenden en haar te verzoeken, dat alsnog in de wethoudende wijziging in de postwetmogen worden opgenomen bepalingen waarbij 1°. De vrijdom van port aan post-ambtenaren toe gekend, wordt ingetrokken, en aan hen wordt verbo den om zich te belasten met het leveren van nieuws bladen tijdschriften, boek- of drukwerken, of daaraan direct of indirect deel te hebben 2". De heffing van liet droit de boite wordt geregeld en het regt om kosteloos de nieuwsbladen, tijdschriften, boek- of drukwerken af te halen wordt gewaarborgd. In de belgische kamer der volksvertegenwoordi gers, is op eene desbetreffende interpellatie, van rege ringswege geantwoorddat tot nog toe geenerlei po gingen zijn aangewendnoch om Belgie tot de wes- tersche mogendheden te doen toetreden, noch zelfs om eene gewapende neutraliteit aan te nemen; ware dit zoo, dan zoude Belgie een beroep doen op de tractaten van 1839, waarbij Belgie wordt verklaard te zijn een neu trale staat en welke neutraliteit van Belgie zoowel door het belang van Europa als door het Europesche staats- regt wordt gevorderd. Jl Dingsdag overleed te Delftin den ouder dom van 65 jaren, mej. wed. den Hengstgeb. Smink, sedert 1827 de betrekking van vroedvrouw uitoefe nende. Gedurende hare praktijk heeft zij 6233 verlos singen verrigt., zijnde bijna een derde gedeelte van de bevolking dier stad. RUSLAND TURKIJE. De jongste berigten uit de Krim doer, binnen kort zoo niet eene ontknooping van het bloedig drama al daar, dan althans eene ontwikkeling van alle daar aan wezige strijdkrachten te gemoet zien. Yan beide zijden staat men tot_ den aanval gereed. Generaal liprandi is met 80,000 man in de nabijheid van Ballaklava te rug gekomen. Generaal Osten-Sackcn staat met 40,000 man gereed om Eupatoria aan te tasten. Eene daartoe aangewende poging was, gelijk uit Yama van den 13den wordt berigt, vruchteloos geweest. De geallieerden ont bieden alle beschikbare troepen en Canrobert heeft bevel gegeven in Konstantinopel 4 h 5000 ziekenbedden in gereedheid te hebben Men kan dus elk oogenblik be langrijke gebeurtenissen le gemoet zien. Het weder in de Krim is thans schoon en daardoor ook vooral de toestand der engelschen merkelijk verbeterd. Uit Konstantinopel wordt van den 5den Pebruarij gemelddat van daar een zeer krachtige electrisch'e toestel naar de Krim was gezonden die bestemd was om de werken der belegeraars des nachts te verlichten, zonder dat de belegerden daarvan eenig nut konden hebben. De keizer van Rusland heeft reeds een1 aanvang gemaakt met het inspecteren der onderscheidene hoofd kwartieren van zijn leger. Hij was volgens de jongste berigten te Kieuw aangekomen en werd vergezeld door prins Paskewitsch. De russen zijn natuurlijk regt in hun schik geweest

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1