So. 16. BEKENDMAKING. 42Jaargang. goessche courant. :Vy.r De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j 1 Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. avondsuitgezonderd op feestdagen. ])()1M)ËI12).4G AA FEBRUARIJ» Geboortehuwelijks- en doodberigteny van d—6 regels d f d,20. De prijs per kwartaal is f d.75f ranch per post t' dj)0. J behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Achtervolgens artikel 3 van liet koninklijk besluit van den 6 Januarij 1831, no. 68 (Staatsblad no. '2), heeft Zijne Excellentie de Minister van Vinantien, bij resolutie van den 16 Eebruarij 1855, bepaald de prij zen het opgeld daaronder begrepenwaarvoor de col lecteurssplitters en debitanten der Staats-Loterij, de lóten en gedeelten van dienvoor de derde week der trqkking van de laatste klasse der 225ste loterij zul len mogen uitgevente weten: BIJ VERKOOP: Geheele Loten Halve Vijfde Tiende Twintigste f 88,- - 41,50 - 16,60 - 8,30 4,15 BIJ VERHURING: Geheele Loten 4-5, Halve - 22,50 Vijfde - 9, Tiende - 4,50 Twintigste - 2,25 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voornoemd artikel van dat besluituitdrukke lijk is vastgesteld', dat de collecteurs, splitters en de- bilanten gehouden zijn, zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Goes, den 20 Eebruarij 1855. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland Bij delegatie voor denzelven, l)e Burgemeester van Goes, M. P. BLAAUBEEN. GOES 22 Eebruarij. De aankomst der posten laat nog altijd veel te wen- schen over, gisteren namiddag even als heden kwam de hol- landsche post weder eenige uren later als in de laatste dagen aan, hoewol bekend is dat de schippers aan den Yersekendam eenen buitengewonen ijver aan den dag leggen. De vaart aan Ellevvoutsdijk is thans geheel gestremd, nog dagelijks zijn mislukte pogingen tot het overzetten naar Neuzen aangewend, 'tgeen de directeur van het postkantoor alhier heeft doen besluiten in loco te doen onderzoeken wat van de zaak wasmet dat gevolg dat gisteren onder geleide van een zijner amb tenaren van daar de pakketten aan het kantoor zijn teruggehaald om over Breda en Antwerpen naar hunne bestemmingsplaatsen te worden geëxpedieerd. De veren van 't SloeKortgeen en Kats worden noghoe wel niet geregeldte voet gepasseerd IJ. dingsdag avond werd alhier de geanonceerde soiree muzikale gegeven door dhr P. R. Better, vio loncellist en dhr. F. Lisoy, fluitist beide van Mid delburg geadsisteerd door eenige liefhebbers te dezer stede. Met groot genoegen zag het kunstminnend pu bliek deze beide meesters optreden, tenwijl de herhaalde toejuichingen genoegzaam te kennen gaven hoezeer dezen avond genotrijk werd doorgebragt. Dhr-. PV. Cannenburg van Ingen, kandidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant heeft het beroep naar Borsselen aangenomen. Te Colijnsplaat had bij gelegenheid van 'skonings jaardag eene wedstrijd van schaatsenrijders plaats en wel van eene hard-en ririgrijderij. Achttien personen dongen naar de uitgeloofde prijzen en premiën van goud en zjlver, hetwelk als eene bijzonderheid in die gemeente dan ook algemeen genoegen gaf. Uit Middelburg schrijft men dat de groote sterfte dezer dagen opmerkelijk is. De leden der typografische vereeniging te Mid delburg hebben verl. maandag eene tooneelvoorstelling gegeven ten voordeele der vereeniging tot het bezoeken der armen, die door een ongemeen talrijk publiek werd bijgewoond. De onzuivere opbrengst van deze loffelijke |>oging bragt omstreeks f 350,op. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij (lissive van 29 Januarij jl. als zijne zienswijze te ken nen gegeven, dat de gemeente-raad en niet burgemeester en wethoudersde bevoegde autoriteit is om onder meesters in openbare scholen te benoemen. Van regeringswege wordt medegedeelddat de rijksmiddelen gedurende de maand Januarij van dit jaar 1855 hebben opgeleverd een bedrag van f 4.395.551, terwijl de opbrengst van de maand Januarij van het vorige jaar 1854 is geweest van f 4.036.370. Bij Z. M. besluit van 8 dezer no. 65, is de heer J. Couturie, benoemd tot nederlandsehen consul te Nieuw Orleans en voor de staten Louisiana en Mississipi. De knvallerie en artillerie van het Limburgsche bonds-contingent zullen te Roermond en omstreken wor den bijeengetrokken, om aldaar op voet van oorlog te worden gebragt. Reeds is er onderhandeldvoor de leverantie van fourages voor 700 paarden. Dezer dagen is door burgemeester en wethouders van Amsterdam een allezins gunstig advies aan het hooger bestuur ingezonden omtrent een ontwerp tot verbinding van Amsterdam met de Noord-zeedoor middel van een kanaal. - In de nabijheid van Eraneker is eene behoeftige vrouw met haar kind dood gevonden. Zij had zich op het ijs nedergezet, om het kind aan de borst te leggen, is waarschijnlijk door de koude in onmagt geraakt en alzoo hebben beiden het leven verloren. Te Leyden werdt zekere v. cl. IV. op een zolder vernachtende, dood gevroren op zijne legerstede ge vonden, ook te Hoorn vond men eene vrouw door ge brek aan dekking en verwarming dood op haar strooleger. Evenzeer te Arnemuide waar men eene hoogbejaarde vrouw zonder deksel in gelijke positie bevond. Te Zijbekarspel vond een ongelukkige door ge brek aan deksel en verwarming den dood op zijne ar moedige legerstede, terwijl dit ongelukkig toeval ook plaats had met twee personen te Medemblik. Te Helder wordt tegenwoordig eene belangrijke menigte eendvogels, ganzen en zwanen geschoten, die soms bij onafzienbare zwermen kort boven het water zweven. Men schrijft uit Cappelle, (Langstraat) dd. 13 Eebruarij C. M. eene arme werkster en moeder van een kindhad een' geheelen dag geen voedsel gehad. Te beschroomd om te vragen, verliet zij wel hare wo ning maar het gelukte haar niet iets te bekomen. In treurige gedachten aan de Nieuwe Vaart gekomen, ziet zij een hondmet ec-n roggebrood in den bek uit den winkel van een bakker loopen. Niet zonder moeite gelukt het haarden hond het brood te ont nemen en zij is eerlijk genoeghet den bakker weder te hrengen. Dat deze het haar ten geschenke gaf, behoeft wel niet gezegd te worden. Hulst 11 February. De dag van heden was voor de hervormde gemeente alhier een plegtige feestdagdaar onze geachte leeraar, de W.Ew. zeer gel. heer J. C. Nidels'tein Waller, het zeldzame voorregt genoot zijne 40jarige evangelie-bedieningwaarvan hij de laatste 30 jaren met vrucht onder ons is werkzaam geweestte mogen vieren. Zijn W.Ew hield bij deze gelegenheid eene zeer toepasselijke leerrede naar aanleiding van Deu- ternomium 8 v. 2 l gedeelte. Na zijne leerrede ge ëindigd te hebben werd door zijnen ambtgenoot, de W.Ew. zeer Gel. heer L. C. Meijer, predikant te Hon- tenisse den kansel betredendewelke zijn W.Ew. ook namens den ring van Axel en de leden der gemeente, in eene regt hartelijke toespraak geluk wenschte. Ve lerlei waren de blijken van achting en toegenegenheid door zijn W Ew. ontvangenwaaronder ook een ge schenk hem door de gemeente tot een aandenken aan geboden. Het was bij deze plegtigheid dat onze pre dikant voor het eerst met de toga op den kansel ver scheen. In fruissen zijn 40 vereenigingen werkzaam tot uitbreiding van het Christendom onder de Chinezen. Enkelen van die vereenigingen hebben weder afdeelin- gen onder zich, De vereeniging te Stettin in Porn- meren o. a. telt 28 dergelijke onderafdeelingen. In een amerik. dagblad leest men als volgt Voor eenige dagen geraakte de tunnelbrug op den Baltimore-Susquehanna spoorweg nabij York doorbran dende kolendie uit de locomotief van een goederen trein waren gevallenin brand. Het vuur ontstond ten 7 ure en de brug stond reeds in volle vlam, voor dat de bewoners van den omtrek het ontdekten. Om streeks 9 ure stortte het gansche gevaarte in. Op dat oogenblik zullen een twintigtal personen bijeengeweest zijn, doch geen huuner, behalve een twaalfjarige knaap, Ehli Rfiem genaamdkwam op de gedachtedat uit de rigting van York weldra een trein moest aankomen. Zonder zich verder te bezinnen snelde de jongen in vollen ren den trein te gemoet. Bij den eersten bogt van den weg, op ongeveer 100 ellen van de ingestorte brug, zag hij den spoortrein naderen. Maar hoe der. machinist te dogn begrijpen, dat hij het verderf in de kaken snelde? Dit was niet gemakkelijk, want aan gezien de machinist reeds meermalen door de jongens van die plaats was misleid, was het niet onwaarschijn lijk, dat hij den kleinen schreeuwer geen gehoor zou hebben verleend. Met eenen moed, die een volwassen inensch tot eere zou hebben verstrekt, plaatste de kleine Rhern zich met opgestoken handen en luidkeels schreeu wende midden op de spoorbaan. De machinist was hierdoor wel genoodzaakt, indien hij geen voorbedachten moord wilde begaan den trein tot staan te brengen, Dit geschied zijnde, sprong hij naar beneden en vernam nu van den heldhaftigen knaap, welk gevaar den trein had bedreigd. De mede afgestapte passagiers konden ooren en oogen naauwelijks gelooven toen zij het gevaar, waaraan zij bijzonder wonderdadig waren ontkomen alsmede hunnen redder bemerkten. Eenige dankbaren onder hen lieten het niet bij fraajje woorden blijven maar vulden de zakken van hunnen beschermengel met klinkende bewijzen van hunne erkentelijkheiden de directeuren der spoorweg-maatschappij besloten eene beloomng van 100 dollars aan den knaap te doen toe komen. RUSLAND TURKIJE. De tijdingen uit de Krim melden, dat het weder er zich geheel ten beste heeft geschikt. De zon is ver warmend en men denkt reeds in dej'heerlijke lente te wezen. Inboorlingen zeggen, dat het slechte weder voorbij is en werkelijk de lente intreedt. Dit betere weer heeft reeds goed op den toestand der troepen gewerkt. De wegen zijn weder begaanbaar en de werkzaamheden zijn met kracht hervat. Ook de engelsehen werken met meer ijver; dagelijks worden zij door 800 man franschen bij gestaan. Men hoopt nu weldra in het legei tot meer dere werkdadigheid te kunnen overgaan. Het geheele leger heeft met genoegen de komst gezien van den ge neraal Hielterwijl de oude afrikaansche soldaten met blijdschap de komst van den generaal Pellisier hebben begroet. Onverwijld na zijne aankomst in de Krim had de generaal Niel de belegeringswerken bezocht en in 'tbij- zonder de aangelegde loopgraven naauwkeurig in oogen- schouw genomen. Hij had, naar men verzekerde, zijne geheele goedkeuring betuigd over hetgeen hij had gezien. Hoe stellig men besloten is de Krim niet te ver laten vóór het beoogde doel bereikt is, bewijzen ook de werken, die men thans heeft ondernomenom Bal- laklava door een' onderzeeschen telegraaf met Varna te verbinden. De afstand bedraagt ongeveer 80 duitsche mijlen en de telegraaf moet nog vóór het begin van het voorjaar en het begin der nieuwe operation gereed zijn. 300 in Engeland aangenomen werklieden werken aan den spoorweg van Ballaklava naar het kamp van loTd Raglan. Berigten uit Pera meldendat aldaar het schoonste weder heerst. De zuiden winden doen vele schepen aankomen. De tijdingen uit de Krim zijn voldoende. Nadere berigten van Pera tot 13 Eebruarij melden

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1