iSo. 14, DONDERDAG 15 FEBRUARIJ. Geboorte-, huwelijks- en doodberigteu. van. .16 regels it f .1.W. 438U' Jaargang. V'. i^rSr/ De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f .7.7.5franco per post f J,90. De intending Gewone advertenlien worden d 20 ets. de regel geplaatst. behalve het zogelregt. vuu advertentie n moet ze se Iti tuien vóór drie uren des namiddags. T GOES 15 Februari], Nog weinig verbetering is in de vertraagde aankomst der posten ontstaan,'heden namiddag arriveerde eerst de Noord-Hollandsche van gisteren en de Zuid-Holland- sche van eergisteren, die geregeld een dag later aankomt. Bij den geringen voorraad die bij enkele winke liers in sommige artikelen meer voorhanden is, is tevens de voorspelling niet verblijdend, dat uithoofde van de enorme dikte welke het ijs reeds bereikt heeft, bij eènen spoedig invallenden dooi de scheepvaart stellig nog eenige weken zal gestremd blijvenbij laagwater wordt het katsche veer te voet gepasseerd, ook aan het kortgeensche en het veer van Gorishoek ziet men niet dan ijs. Wij ontvangen ter mededeeling een adres waar van men mogelijk gebruik wil maken als de goedkoopste weg om zich van een en ander uit Holland te voor zien is de expeditie al niet heel vlug, ook de kosten zijn in aanmerking van de route niet hoog. Een pak den 1 dezer met het la.-itste spoor van Am sterdam naar Rotterdam verzonden, om van daar met de diligence naar den Moerdijk, van den Moerdijk per diligence op den Ouden Bosch, en van daar per eerste gelegenheid over Bergen-op Zoom naar Goes te worden geëxpedieerd, werd in den avond van voorleden Dings- dag alhier ontvangen. Het was alzoo twaalf dagen onderweg-, dat gewoonlijk in 2 somtijds in een dag geschiedt. Dit lange oponthoud ontstaan door de stag natie aan het spoor uithoofde van de sneeuw en het liggen wachten op eene tegenwoordig zelden voorko mende gelegenheid van den Ouden Bosch (eigenlijk was de zoogenaamde gist.wageu bedoeld) kon, wat het laatste betreft, zonder meerdere kosten vermeden worden, zijnde die expeditie toch eindelijk per post geschied, waarvoor ook in de vracht is betaald. De juiste wigt is niet bekend in den regel nogtans werd voor een pak van gelijken omvangvan Amsterdam per spoor en verder per Middelburgsche boot tot aan huis 1,80 2,betaaldthans bedraagt dit 2 maal d'e port of 3,60 geheel per post zou dit volgens het vroeger daarvan betaalde ruim 5 maal de port op p. m. f 8,— 9,hebben moeten gelden. „Met genoegen zien wij dat onze courant tegen aanstaande Dingsdag eene soirée musicale anonceert en wel van dhr Bekker. Deze violoncellist zoo gun stig hier als elders bekendbehoeft voorzeker onze aanbeveling niet, en wij twijfelen evenmin of eene tal rijke opkomst zal toonen hoezeer zijne kunst hier op prijs wordt gesteld. Jl. Zaturdag waren Nisse's ingezetenen getuigen eener voor hen droevige plegtigheid. Weeliend zagen zij de laatste eer bewijzen aan het stoffelijk overschot van hunnen dierbaren herder en leeraar, de WelEerw. Zeer Get. Heer Dirk Anlhonie Buijtdie in het jaar 1797 tot prekikant te St. Kruis beroepen van daar in 1802 hetzelfde ambt te Nisse aanvaardde, en niet tegenstaande elf beroepen naar eldershoe voordeelig ookzijne gehechtheid aan die gemeente deed blijken, dat hij aldaar 52 jaren het Evangelie met warmte en ijver verkondigde. Gaf de gemeente, gaven de ingeze tenen hunne belangstelling door algemeen rouwbetoon te kennen, ook des overledenen's vroegere ringbroeders volgden weemoedig de baarterwijl de praetor bij het fraf eene treffende aanspraak hield die den volgenden ag door eene lijkpreek naar aanleiding van Hebr. XIII, v. 7uitgesproken door Ds. Overman van Heinkens- ïaud gevolgd werd. Waren de christelijke hoedanigheden des overledenen "niet genoeg bekenddan zouden de geslotene huizen -van een gaflsch dorp daar voor pleiteneven als dé xieken én armen dier gemeenie, die steeds bij den overledenen hulp en ondersteuning vonden,, en voor zeker dankbaar de weldaden zullen herdenken van hem die zij hunnen vader noemden. De loting voor de nationale militie in deze pro vincie ia voor dit jaar bepaaldals volgt 1= militie-kanton te Middelburg den 26; 2e te Vlis- singen den 27e; 3" te Veere tien 28 dezer; 4=te Zie- rikz.ee den 5; 5e te Brouwershaven den 6; 6e te ïholen den 8, 7® te Goes den 10; 8e te Kapelle den 12: 9e te Sluis den 19; 10e te IJzendijke den 17; lle te Axel den 15: 12c te Hulst den 14 en 18" te Kort- gene den 3 Maart. Men schrijft uit Hontenisse, dat de prijzen van het vlas aldaar langzaam dalende blijven. Volgens de Mi.ddelburg.tehe Courant zou er twijfel gerezen zijn omtrent de wettigheid der jl gedane be- noeming van den heer inr. A JS. van Dishoeektot pen ningmeester van de watering Heinkeiiszand en wel omdat, de vergadering in strijd met de tweede alinea van art. 10 van het polder-reglement, dadelijk eene benoeming heeft gedaan uit twee personen die de meeste stemmen doch niet de bepaalde meerderheid hadden verkregen. Men vetzöekt ons, zonder aan het waarschijnlijke van eene nieuwe benoeming iets te hechten, uithoofde geene oppositie van ingelanden is gedaan, nogthans de daarbij opgegevene stemming te redresseren- Bij de eerste stem ming verkregen de hceren van Dishoeek 13, Vermande 11 Bosdijk 1 0 en van Diggelen 2bij de tweede van Dishoeek 19 en Vermande 17. Men leest in de Nieuwe Rollerdamsehe Courant van jl. Woensdag: Naar men ons mededeelt, zouden de financiële voorstellen welke wij van het minnislerie te wachten hebben ten doel hebben de geheele afschaffing van den accijns op liet gemaal en van het toiinegeld, ten bedrage van vijlmillioen guldens Daarentegen zon .de suiker accijns vijf tonnen gouds meer moeten opbrengen de opcenten op het gedisteleerd met 12 vermeerdert en 1 '/2 millioen guldens door een perso- nelen aanslag gevonden worden. Het overige ongeveer 26 tonnengouds, zou de schatkist zelve dragen. Volgens de inlichtingen, die wij hebben ingewonnen, zijn deze bijzonderheden omtrent de aantebieden ont werpen, altezins juist. Woensdag e. k. zal voor hét kantoiigeregt te Meppel behandeld worden, eene zaak, die de nienwsgierigneid gaande maakt. De politie deed op zekeren avond aldaar onderzoek of de herbergen volgens de bestaande ver- S ordeningna tien uren gesloten waren en trof in eene I der voornaamste nog een gezelschap aan van omstreeks 30 personen. Toen zij aan dezen daarop gelaste de j herberg te verlaten, verzocht de kastelein hen eveneens I het gewone locaal te verlaten, rnaar liet er op volgen, dat hij hen allen in eene kamer van zijn huis verzocht, om den avond verder te passeren. Het gezelschap I volgde den kastelein op den voet, en de kastelein ver zocht nu de politie om heen te gaan de< politie ver wijderde zich, doch maakte proces-verhaal op tegen den vindingrijken kastelein en onderscheidene zijner gasten, die nu, als beklaagd van opgemelde verordening te hebben overtredenvoor het kantongeregt zijn ge dagvaard. Men ziet de beslissing in deze zaak met belang stelling te gemoet. Zekere heer <1 te Assen, eenig geluid hoorende, dat uit een vuilnisbak kwamging zulks onderzoeken en vond een pas geboren kind. Een bij dien heer inwonende dienstbode wordt van deze wreedheid be schuldigd en bevindt zich reeds in het huis van arrest aldaar Het kind leeft nog. Ingevolge art. 99 der kieswet, wordt om de vijf jaren herzien de tabel, bij die wet gevoegd, houdende regeling der rijks kiesdistricten, waarbij tevens bepaald wordt het getal der in elk te kiezen leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. Daar de kieswet in het jaar J850 is vastgesteld, zal de eerste herziening van bedoelde tabel in den loop van 1855 moeten plaats hebben. Art. 77 der grondwet bepaalt wijders, dat er in de Tweede Kamer één lid zitting heeft voor iedere 45,000 zielen. De bevolking van liet rijk issedert i850, met meer dan 45,000 zielen toegenomen. F;r zal dus een nieuw kiesdistrict zamengesteld of de om schrijving en indeeling der bestaande kiesdistricten zullen veranderd moeten worden. Brielle 5 Februarij Het mag als eene zeldzaamheid vermeld worden dat de Maas voor deze stad geheel en al begaanbaar is. Niet alleen naar het eiland Roozen- burg maar ook naar Nieuweslnis en Rotterdam heeft nu eene geregelde communicatie over het ijs plaats 'tgeen veel gerief geeft. Dezer dagen had te Meppel een visscher zooda nige gelukkige vangst als zelden voorvalt, in eene fuik bevond zich eene zoo groote massa visch meest blei, dat het niet op te halen was, de visch er uitgeschept en gewogen zijnde woeg omstreeks 1200 oude ponden, ter waarde van 60, Tengevolge der strenge koude, die in den laat- sten tijd heeft geheerscht, zijn aan de militairen, die op schildwacht staan, hooge opstaande kragen verstrekt, die bijna het geheele hoofd bedekkenwaardoor zij tegen den schorpsnijdenden wind en de koude eeniger- mate beschut zijn. BöïML. SSAWSTOMMII RUSLAND TURKIJE. De berigten uit de Krim loopen tot den 30 Janu ari) Wanneer alles tot den storm in gereedheid was,' zoodat deze weldra kon worden te gemoet- gezien en waarop men te meer hoop koesterde omdat de weers gesteldheid voortdurend gunstig bleef. In den laatsten" tijd zijn aanzienlijke transporten benoodigdheden van verschillenden aard in de havens van Kamiesch en Ba- laklava aangekomen. De engelsche intendanten hebben, sedert de weg van Balaklava over de aardwerken en het kamp meer begaanbaar is geworden, hunne werkzaam heden verdubbeld en de commissariaat-dépots zijn tegen woordig genoegzaam van benoodigdheden voor het leger voorzien. Generaal Ni tl was in de Krim aangekomen om pools hoogte te nemen van den toestand van het leger. Eu- patoria moet thans tegen eiken overval gedekt zijn. Reeds zijn 20,000 man turken met 60 kanonnen daar aangekomen en ook Omer-pachadie tot nu toe in Varna werd teruggehouden om toe te zien op de in scheping der turksche iroepen zal daar iu do eerste dagen dezer maandvergezeld van Mvslapha-iga.ch& aankomen. Den '24 heeft-lord Raglan Balaklava bezocht en al daar een onderhoud gehad met admiraal Lyonsden volgenden dag inspekteerde hij de loopgraven. Een korporaal der fransche genie in het kamp voor Sebastopol geeft' de volgende beschrijving van zijne uniform Als ge mij in het tegenwoordig leger tenue zaagtzoudt gij niet weten te zeggen of ik een rus turkgriek of i en fraiischman was Stel u het heer lijke effect, voor dat wij makenten eerstemet eene turksche muts, éeu kapotjas inet een kap, een mantel van schapenvachten, slopkousen tot aan de heup, wollen onderkousen en een paar vreesselijkedoch voortref felijke klompen en dan heeft men nog op den hoop toe polsmofl'en, even als de kinderen dragen, eti wan neer we dan de gordel daarover hebben toegegespt, dan zien we er uit om te stelen. Een zoo uitgedost leger moet voorzeker een krijgshaftig aanzien vertoonen. liet russische observatie-leger in de Krim onthoudt zich steeds van alle operatiën. De divisie Liprantfi die sedert eene maand hare stelling aan de Tchernaja ve.liet, heeft post gevat op eene hoogte tegenover de ruïnen van Inkermannalwaar zij li et den linker vleugel tegen een bosch steunende, een front vim drie kwartier uors in omvang vonnt. Voor dit front zijn schansen opgeworpen. Tiet korps van Liprattdi wordt op 80,000 man geschat, waaronder 4 eskadrons ruiterij en verscheidene batterijen artillerie De soldaten wonen in holendie zij in de aards gegvaven en met dunne takken belegd hebben. ïn deze holen zijn kleine schoor- steenen aangebragt, en daar de russen geen gebrek aan hout hebben, lijden zij minder van de koude dan wel door de behoefte aan levensmiddelen. In bijzondere berigten uit Parijs wordt gemeld dat, naar het oordeel van den lieer de persignygeen vrede kan worden verwachtzoolang Sebastopol niet

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1