bismsl, nmmmmwmm immmmmw* hmmTmm 11 DE ZALF EN PILLEN VAN HOLLOWAY OPENBARE VERKOOPING. EEN KAPITALEN BÓEREN-INSPAN: die niét in de godshuizen zijn opgenomenmaar niet op huiszittende armen. Dhr. van den Bosch beroept zich nader op art. 20 der armenwet; die wet spreekt alleen van huiszittende armen, bestedelingen in godshuizen zwijgt zij geheel van; de diaconie kon dus op grond der wet de huiszittende armen aan het algemeen armbestuur verzenden, maar niet hare bestedelingen in godshuizen. De Voorzitter zegt, dat dhr. van den Bosch in zoo ver gelijk heeft, dat het algemeen armbestuur niet verpligt kan worden de besteding te continueren maar de diaconie is in haar egt orn aan den bedoelden bestedeling aan te zeggen bet gasthuis te verlaten, tengevolge waarvan hij alsdan in bedeeling zou moeten worden opgenomenhet algemeen armbestuur kan er zich dus toch niet van ontdoen en de diaconie geene verpligting opleggen om hem in 'tgasthuis te houden. Dhr van den bosch vermeent dat er onderscheid moet ge maakt worden tussclien bestedelingen die jaren lang in het gasthuis waren verpleegd en als bestedelingen aan het arm bestuur opgegeven en de zoodanigen die tijdelijk daarin ■wegens ziekte zijn opgenomen. Door de jaren lange beste ding zijn die personen minder dan ooit geschikt om den kost te verdienen en kunnen daarom niet meer gerekend worden huiszittende arme;) te zijn. Dhr S. Vader zegt, dat besteding tweeledig is; hetzij een verkregen regt hij inkoop of contract, hetzij op eene andere wijs; in het laatste geval kari mén de besteding doen op houden en dan vallen dé besteedden in de gewone cathé- gorie van bedeelden. Dhr van den Bosch ziet in het wezen der zaak weinig verschil; in het eene geval is het de persoon in het andere de diaconie die zich verbindtin ieder geval is het een weder zijd sch con ven u. Dhr S. Vader betwist die meening; in het eene geval heeft de particulier een regt; in het andere geval heeft de diaconie het regt hen uil het gasthuis te verwijderen De vraag of het algemeen armbestuur verpligt is, de be doelde kosten te betalen wordt met 6 tegen 3 stemmen bevestigend beantwoord. In een ontkennenden zin stemden, de heeren van den Bosch Hochart en Verschoor. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dal de hegrooting der gemeente voor 1855 met aanmerkingen van Gedeputeerde Staten is terugontvangen en zijde beslissing daarop hebben verdaagd tot den 1 Mei Burgemeester en wethouders zullen de hegrooting mitsdien wijzigen en aan den raad op nieuw indienen. Naar aanleiding van de bedenkingen op de gemeente he grooting, is hel algemeen armbestuur uitgenoodigd lot het inzenden van eeuen nieuwen staat van hegrooting voor hare administratie waaraan is voldaan en welke begrooting hij de leden van den raad is rondgezonden. Niemand eenige bedenking hebbende is die gearresteerd waarop voor subsidie voorkomt 13500,zijnde 500,— meer dan vroeger, tengevolge van den verauderden toestand der diaconie. Door den vooizitter worden medegedeeld de voorstellen tot verbetering der schoollocalen en onderwijzers woningen van de beide fransche scholen, onderteek end door de heeren van den Bosch, Vervenne, van der Meulen en Hochart. Deze voorgelezen zijnde, zegt,de voorzitter, dat burge meester en wethouders de planteekeniugen en berekeningen van kosten, door den heer de iannee opgemaakt, hebben nagezien eii in loco de voorgestelde verbeteringen hebben opgenomen, waarbij het op nieuw gebleken is, dat die ge houwen inderdaad dringend verbetering behoeven, doch dat burgemeester en wethouders gelooven dat er doelmatiger verbeteringen voor te dragen zijndan de aangegevene. Op de plannen en berekeningen zijn bij burgemeester en wethouders nog al bedenkingen gerezen die de voorzitter in het breede ontwikkelt en aanwijst; hij zou hel beter achten, dat de heeren voorstellers, met burgemeester en wethouders nopens de te doene verbeteringen in overleg traden. Dhr van der Medlen verdedigt de plannen en betuigt zijn leedwezen, dat die yoorstellen zoo ongunstig bij burgemeester en wethouders ontvangen zijn; hij had gedacht dat hunne daaraan besteedde moeite een gunstiger oordeel zoü uitgelokt hebben. De Voorzitter antwoordt daarop, dat burgemeester en wethouders hebben gemeend de feilen in de plannen en berekeningen opgemerkt te moeten aangeven, omdat die zijn opgemaakt door een' deskundige en het volgen van die plannen van veel invloed zou kunnen zijn op de kosten. Na nóg eenige discussie wordt het voorstel, om de voor gestelde sommen uitte trekken voor verbetering der school localen aangenomen en besloten nopens de wijze hoe te verbeteren, nader overeen te komen. Aan de orde is het voorstel van den heer van den Bosch, houdende een plan tot ,regeliug van de uilgaven voor gewoon onderhoud van gebouwen i dit houdt hoofdzakelijk in om jaarlijks in February of Maart een generale slaat van alle 'gewoon onderhoud aan de eigendommen der gemeente door een meer deskundigen te doen opmaken en deze in massa oi' peieeelen aan te hesleden. De Voorsteller licht zijn voorstel toe en zegt daardoor geenzins te hebben willen bekorten de bevoegdheid van bur gemeester en wethouders, maar om de leden van den raad, die daarin belangstellen in de gelegenheid te stellen te kunnen nagaan waaraan de hier bedoelde sommen besteed zijn. De Voorzitter zegt, dat ook hij met den voorsteller eens is. dat die post nooit anders dan door kwitantienis gestaald en nimmer behoorlijk is toegelicht; indien dus de leden van den raad hel eens zijn met den voorsteller zullen burge meester eu wethouders daaromtrentzoo mogelijk pread viseren in «Ie volgende vergadering-. Dit wordt goedgekeurd onthoudende burgemeester en wethouders zich van medestemmen Wordt gelezen het rapport en de verantwoording van de commissie tot nieuwejaars bedeeling, die onder dankbetuiging aan de commissie worden goedgekeurd en van de belasting- van bet bedeelde brood de verzochte restitutie ad 24,45 toegestaan- NB. Daar deze stukken in haar geheel in onze courant worden medegedeeld onthouden wij ons van breed voeriger verslag. Vervolg on slot hierna GOES 5 Februarij. De brievenposten honen nog ongeregeld aanheden middag arriveerde die van gisteren. Gedurende het afgeloopen jaar 1854 zijn in deze gemeente gehuwd 45 paren. Geboren 189 personen waarvan 96 mannelijke 93 vrouwelijke. Onder deze 9 onecht. Hieronder waren 3 tweeling-geboorten. Levenloos zijn aangegeven 9als5 van het mannelijk en 4 van het vrouwelijk geslacht. Overleden 165 waarvan 78 van het mannelijk en 87 van het vrouwelijk ge slacht daarvan waren ongehuwd 105, gehuwd 36, we- duwenaars 9-, weduwen 15. De bevolking op 1 January jl. bedroeg 2616 van het mannelijk en 2909 van het vrouwelijk geslacht, zamen 5525. Deze was verdeeld in 4003 Ned. Hervormden. 3 Waalsch. 1 Eugelsch. 26 Luterschen. 4 Doopsgezinden. 346 Afgescheidenen. 1109 R.; Katholijken. 33 Israëli ten. De ongelukkige jager AKuzee, is ten gevolge der bekomene wonden door het springen van zijn ge weer overleden. Bij besluit van 3 dezer, is benoemd tot minister van marine, de kapitein ter zee A. J. de Smit van den Broecke In te gaan met 8 dezer. Z. M. de koning ven Belgie heeft 3000 frc. ten behoeve van het personeel van het theatre de la mon- naie disponibel gesteld. De koninklijke maatschappij van weldadigheid zal een groot balgeven ter tegemoet koming van de kunstenaars en slagtoffers bij dien brand. De ambachtsheer en burgemeester der gemeente Spanbroek heeft de landlieden aldaar grootelijks aan zich verpligt door hen te ontheffen van de betaling der zoo genaamde tienden en daardoor met opoffering van eigen voordeelhunne welvaart bevorderd. ZEdAchtb. werd dan ook dezer dagen verrast met een kostbaar geschenk, bestaande uit een keurig bewerkt zilveren thee-servies, met toepasselijke inscriptie, rustende op een schenkblad van fijn geslepen kristalhem door eene commissie uit den landbouwersstand namens allen die in boven genoemd voorregt deelen aangeboden. Dezer dagen had er in een voornaam hnis van de Chaussée d'Antin te Parijs een familiefeest plaats dat zeer merkwaardig was De heer en mevrouw X vierden het vijftigste jaarfeest hunner echtvereeniging, maar wat het meest opmerkelijk was is, dat al de per sonen. die in 1805 aan de bruiloftstafel gezeten waren, zich thans tegenwoordig bevonden bij het banket ter gelegenheid van dit halve eeuwfeest gegeven. De maire, welke het burgerlijk huwelijk voltrok, de priester, die zijn zegen uitsprak bij de kerkelijke inzegeningde notarisdie het huwelijks-contract opmaaktede ge tuigen welke den echtgenoot ter zijde stonden, allen waren, na eene halve eeuw aan één en denzelfden disch vereenigd. Een kleine jongen, die den bruidegom had helpen aankleeden, thans gepensioneerd kolonel, was op zestigjarigen leeftijd de jongste van allen. Maar het meest buitengewoon was, de vader en moeder van den manen de moeder der vrouw onder de fesstgenooten aan te treffen. De heer X. huwde op een-en-twintigjarigen leeftijd. Zijn vader die nagenoeg op denzelfden ouderdom huwde, was nu vier-en-negentig jaar. ITij was de oudste van al de dischgeuooteii. De beide moeders waren slechts zeven-en-tachtig in acht-en-tachtig jaren oiid. Naast deze oude lieden bevond zich de jeugd. Er waren vijf geslachtenwelke al de verscheidenheid van positie en fortuin aanboden die men zoo dikwerf onder de pa- rijssche familién aantreft. Vindingrijke Amerikaansche spekulateurs zijn voor nemens in de vereenigde staten eene stad te bouwen, waarvan de straten van onderen zullen verwarmd wor den, derwijze dat de sneeuw zal smelten zoodra zij den grond geraakt heeft izoO niet eerder) dat de regen onmiddelijk in damp zal overgaan, en alzoo de inwo ners steeds drooge warme voeten zullen hebben; kortom, zelfs in het hartje van den winter, een zacht klimaat zullen genieten. Dat middel is zeer eenvoudig. Het bestaat in niets anders dan om den rook van al de schoorsteanen door de riolen te vtoeTen, waaruit hij, ten voordeele van het verwulfsel, van zijne warmtestof bevrijd, miar eene holle pyramide buiten de stad zal worden getrokken door middel van eene stoommachinegelijk zulks gedaan wordt om versche lueht in de steenkolenmijnen te brengen De riolen moeten noodwendig hydrolisch ge sloten zijn namelijk door buizen die in vaten uitloo- pen en inet den dampkring der straat volstrekt niet in aanraking zijn. Het luchten der fabrieken zal volkomen zijn. De inwoners, bevrijd van bedorven lucht welke zich voort durend in bewoonde plaatsen ontwikkelt, zullen eene betere gezondheid genieten en langer leven, dan zij die verkwijnen in. de enge vnilè straten der oude steden, enz. - DIAKENEN bij de Hervormde gemeente alhier, berigten met dankzegging aan de milde gevers de vol gende giftenals eene som van TWINTIG GULDEN en eene dito van de Tombola van TWEE GULDEN. Terwijl zij hierbij den dank der armen brengen aan hen welke diakenen in staat gesteld hebben daardoor eenige ruime bedeelingen van vaamhout te doen. Gor.s den 5 Februari) 1855. Diakenen voornoemd M. A. RAMONDT, Voorzitter. J. C. DOMINICUS VAN DEN BUSSGHE, Secretaris. Bevallen van een' ZOONF. MULDER, de JoNGH. Goes 3 Februarij 1855. Algemeene kennisgeving. Heden overleed tot mijne en mijner kinderen diepe droefheid mijn geliefde echtgenoot HENDRIK DANIEL van ETTINGER, in den ouderdom van ruim 73 jaren. Allen die den overledene gekend hebben zullen be seffen wat wij in hem verliezen. Goes, 1 Februarij 1855. Wed. H. D. van ETTINGER. geb. Zitteks. Strekkende deze algemeene ook tot bijzondere kennisgeving. Heden overleed, tot innige smart vai: uiij mijne kinderen en huisgenootenmijne geliefde echt genoot A. M. ESKES, in den ouderdom^ van bijna 69 jaren. Omtrent 50 jaren was zij mij de getrouwe en lief hebbende echtvriendin, de teederhartigste moeder onzer kinderen. Dankbaar voor het langdurig bezit, wensoh ik Gode te zwijgenin de hoop op een zalig wederzien. Middelburg, A. B. HAGEN den 1 Februarij 1855. Em. Predikant. Eenige kennisgeving. Terstond eene HUISHOUDSTER benoodigd- Adres onder letter S. franco, bureau Goessche Courant. zijn een zeer aanbevelenswaardig middel, ter genezing van zeere of open beeneualsmede bij een algemeen verval van krachten. Mejuf vrouw Gibbon te Newcastle-on -Ti/ne in de bayley-Straat No. 3J aldaarwas sedert geruimen tijd lijdende geweest aan zweren aan de beeneu. welke van eene zoo kwaad aardige natuur waren dat het haar onmogelijk was om te faanzoodat hare gezondheid daardoor ondermijnd werd. Zij eproefde eene groote menigte geneesmiddelendoch alles te vergeefs. Op aanraden van anderen welke reeds door zalf en pillen van HOLLOWAY warenj genezen, begon zij die te gebruikenten gevolge waarvan hare beeneu spoedig herstelden, zij hare vroegere kracht en gezondheid herkreeg, Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt; Doosjes pillen a f 0,80, f 1,85f3,00, f6,75, f 13.50, f 20,50. Potjes zalf a f 0,80, f 1,85, f 3,00 f 7,05 f 13,85. f 20,95. zijn op franco aanvragen a contant te bekomen bij J. W. Verbeek Vrolijk, te Axel. J. P. Verlinden, te Ber- gen-op-Zoom. Den beer J. Straatmanhoofd-depóthouder te 'sBoschalsmede te Londen Slrant 244, HOLLOW AY'S éta blissement. m||| Zaturdag, 10 Februarij 1855, des avonds ten K ure' bÜ Wakrens, op de Groote 11V. markt, zal nader worden geveild het WOON HUIS en ERFin de Ossenhoofdstraat te Goes; wijk D. 98aankomende en bewoond door P. RICHARD. Notaris van den Bussche. f® griffier K. van den Bussche, te Kortgeen, zal op Vrijdag den 9 Maart 1855, ÏasMssJS 'smorgens ten 9 ure, ten verzoeke van de weduwe MAARTEN KALLEMIJNop de door haar be woonde hofstede onder Kortgeen, in het openbaar vei len en verkoopen bestaande in 10 PAARDEN, 12 KOEIJEN, KAL VERS, VARKENS en PLUIMGEDIERTE; 1 HUIF WAGEN, 3 MENWAGENS, DRIEWIELSKAR 2 waalsehe en 5 gewone PLOEGEN, 9.EEGDEN, VELDSLEENSLEPERS en verdere BOUWMANS en MELKERSGEREEDSCHAPPENbenevens eene partij HUISMEUBELEN en MEUBILAIRE GOE DEREN. TV BOSS, bli v. klrv.uwrns y.ims.

Goessche Courant | 1855 | | pagina 2