COURANT. 42ste Jaargang. 1855. *ÉËi NATIONALE MILITIE WAAKSCHIIWI1G. OPENBARE VERGADERING No. 11. amsm De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j Gewone adverlenlien worden d W ets. de regel geplaatst, avonds, uitgezonderd op feestdagen. I MAANDAG O FEBRU ilU.J. Geboorte-, huwelijks-en doodbengten,van J—6 regels d De prijs per kwartaal is f .1.75franco per post f d^90. I behalve het zegelregt. De inzending van advertent ie n moet geschieden vóór drie uren des namiddags. B1OTMH è&BlïIiCTMTiH» BURGEMEESTEK en- WETHOUDEBS van GOES, brengen bij deze ter kennis van allen die het aangaat, dat de Militie-Raad krachtens art. 136 der wet op de Nationale Militie, van den 8 January 1817, Staats blad no. 1), over deze jare, zijne eerste zitting, tot onderzoek der lotelingen voor een jaar vrijgesteld, vol gens art. 37 der wet van 27 April 1820, Staatsblad no. 11), welke vermeenen mogten regt op vrijstelling te hebben, zal houden te Middelburg, hoofdplaats dezer provincie op Maandag den 12 Februari) aanstaande, des morgens ten half tien ure, in de Abdij aldaar. Van de verpligtirig om voor dien raad te verschij nen zijn echter uitgesleten zoodanige lotelingen, welke geenerhaude reden tot vrijstelling hebben, daar dezul ken door den Militie-Raad finaal voor de dienst gede- signeerd zullen worden. Terwijl bij deze alle ouders, voogden, curators of gemagtig'den worden herinnerddat zij reclames heb bende voor hunne absente zonen of pupillen zich zullen moeten gisteren ten dage, ure en plaatse voor meld. Zullende de Commissie voor de werkzaamheden der Nationale Militie tot de afgifte der benoodigde Attesten vaceren ten stadhuize alhier, Woensdag den 7 dezer des namiddags halfeen ure, ter opmaking van welken meii vooraf' ter Stads Griffie dë noodige opgaven gelieve te doen. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden gepubliceerd en geaffigeerd mitsgaders geplaatst in de (loessehe Courant.. Goes, den 3 Februari] 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN De Secretaris, H. C PILAAR. RAPPORT DElt COMMISSIE BELAST GEWEEST MET DE NIEUWEJAAItS-UITDEEI.ING OP DEN 1 Januamj 1855. De commissie, aan welke weder is opgedragen het doen van eene uitdeeling van levensmiddelen en brandstoffen, tót voorkoming van bedelarij op den jongsten nieuw jaars-dag, heeft de eer als naar gewoonte een kort ver slag te doen van hare verrigtingen. De doelmatigheid van de uitdeeling ten vorigen jare, deed het haar wenschelijk achten die weder op dezelfde wijze te doenmet dit onderscheid evenweldat aan ieder gezin tien turven zonden gegeven worden, in plaats van 10, 15 en 20, omdat de gezinnen waaraan de uit deeling geschiedtieder slechts eene stookplaats bëzL gen en aller, dus in dat opzigt gelijk behoorden te staan. Aanvankelijk had de commissie moeten besluiten uithoofde van mindere bijdragen en meerdere duurte, iedere portie spek met eene once te verminderen, doch werd zij aangenaam verrast door het ontvangen der ken nisgeving dat heereu directeuren en commissarissen deï ten vorigen jare gehoudene Tombola, eene som van f 60, beschikbaar steldenwaardoor de commissie in staat wasandermaal aan ieder eenloopend persoon en hoofd eens gezins een geheel en aan ieder kind een half aandeel toe te leggen. De nitdeelingslijst werd mitsdien weder ingerigt als ten vorigen jare en voor ieder aandeel uitgetrokken een ned. pond tarwe kropbrood en 3 oneen spek en voor ieder gezin 10 turven. De uitdeeling zelve had plaats op den nieuwjaars-dag van des middags 12 tot 4 ure waarbij de commissie weder werd geadsisteerd door bedienden uit het wees huis en van de armen-administratien eu was het de ■commissie bijzonder aangenaam, bij den aanvang barer werkzaamheden de beide heeren wethouders tegenwoor dig te zien en uit hunnen mond de goedkeuring en dank van het dagelijks bestuur te ontvangen. Even als ten vorigen jare, kon door de commissie niet aan alle aanvragen worden voldaan, te meer, daar de commissie besloten had, voornamelijk de zoodani ge» van de uitdeeling genot te doen hebben, van welke met grond te verwachten wasdat zij anders bedelen zouden Aan de aanvragen van dezulken kon ten vol len worden voldaan en de bewustheid van daardoor tot het goede doel (wering van bedelarij) mede te werken, maakte de afwijzing van een vijftigtal personen gemak kelijker. (lm weder een geheel te hebben van deze handeling legt de commissie hierbij over Lijst van de inschrijvers en ingekomen giften be dragende f 525,74. Lijst van personen en huisgezinnen die van de uit deeling genoten hebbenmet vermelding van ieders aandeel, aan den voet waarvan vermeld zijn die perso nen wier aanvragen zijn afgewezen. De verantwoording van het ter dezer zake door haar gehouden beheer. En hiermede vermeent de commissie hare taak als afgedaau te mogen beschouwen en zal het de beste be looning voor hare moeite en zorgen achten wanneer hare verrigtingen de goedkeuring van den raad en het weldenkend gedeelte der ingezetenen mogen wegdragen. Goes, den 24 Januari) 1855. PH. VERVENNE Nz- Lid van den Gemeenteraad. L. C. de PEVAL, Lid van de comm. tot Spijsuitd. T. PIETERSE, Lid van het algem. Armbestuur. M. A. RAMON DT, Diaken hij de hervormde Gem.. M. de DRE1J, Diaken bij de c/irist. af ges Gem. J. R18SEEU YV Griffier ter secretarie. VERANTWOORDING van df, commissie tot uitdeeling van levensmiddelen en 15eand- stoffen op den nif.uwjaaksdag van 1855. Ontvangen van de heeren lederi van den gemeente raad het bedrag der gecollecteerde en ingeschreven 465,57 gelden met Van deir heer Mr. M. I'. Blaanbeende gift door heeren directeuren en commissaris sen der Tombola- 60,17 Restitutie der gemeente-opcenten op het van tarwe, voor het uitgedeelde brood, welke de commissie niet betwijfelt, dat door den raad zal toegestaan worden - 24,45 Zamen ontvang 550,19 UITGAAF Aan C Schotvoor 1086 '/2 Ned. ponden tarwe krop Brood, als minste inschrijver tegen 185 et. per Ned. pondf 201, van Hoeff180 Ned. ponden spek a 84 cent151,20 J. J. Sloover148,1 Ned. pond. spek a 90 cent- 1.33,29 - 284 49 L. J. Wapslra46 ton turf 5, 60 et. - 27,60 IK Korthalsvader in het weeshuis ge daan verschot- 4,82 De weeskinderen voor het rondbrengen der- biljetten en het schoonmaken der weezen- en armenschool, waarin de uitdeeling heeft plaats gehad - 5,— Aan de policie-agenten voor adsistentiè en surveillance bij de uitdeeling- 3, Geheele uitgaaf f 525,91 Zoodat bij de commissie na de ontvang van boven gemelde restitutie nog in kas zal zijn f 24,28, die zij de eer zal hebben aan UEd, over te brengen. Goes den 24 Januarij 1855. Pu. VERVENNE, Nz. L. C. de PEVAL. T. PIETERSE. M. A. RAMONDT. M. de ÜREU. J. RISSEEUW, VAN DEN GEMEENTE-RAAD TE GOES. DEN 1 FEBRUARU I&55. Afwezig c!e heeren Vervenne, ongesteld en Smauegawsi;. De notulen der vorige vergadering zijn gelezeu en zonder wijziging goedgekeurd. Aan de orde is het vaststellen der instructie voor den ge neesheer, heelmeester en vroedvrouw der gemeente. Na voorlezing stelt dhr- van den Bosch eeuige wijzigingen voor, waarvan sommige worden aangenomen, andere ver worpen. Terwijl daarna de geheele instructie met algemëe- ne stemmen wordt vastgesteld. Aan de orde is het voorstel van burgemeester en wet houders betrekkelijk den door heeren gedeputeerde staten gedanen aftrek in de rekening, der jaarwedde van den se cretaris. Nadat die heer op uilnoodiging van den voorzitter de ver gadering voor een oogenblik verlaten heeft, zegt de voor zitter: Uit hoofde der vele werkzaamheden aan het secretariaat verbonden is ten jare 1852 of 1853 hij het arresteren der begroetingen over die jarende jaarwedde van den secre taris telkens daarop uitgetrokken met 1200,heeren gedeputeerde staten evenwel hebben toen de begrootingen teruggezonden onder opmerkingdat de raad de bevoegd heid niet had eenige verandering in de jaarwedde van der» secretaris te brengen omdat die nog niet door den koning was vastgesteld. Bij circulaire van den 23 December 1853, werd door hee ren gedeputeerde stolen medegedeeld, dat Z. M. die jaar wedde had bepaald op 1000,en werd in de raadsver gadering vau den 11 Februari] daaraanvolgende, op Voorstal van burgemeester en wethouders besloten, de verhooging van 100, 'sjaars over 1852 en 1853 te doen terugwerken en die verhooging ad 200,over te brengen uit den post van onvoorziene uitgaven op dien van jaarwedde van de.u secretaris, welke som dien ten gevolge'is uitbetaald éli.dri rekening 1853 verantwoord. Blijkens resolutie van heeren gedeputeerden voornoemd van 8 December 1853 is daarvan eene som van 191,26 niet inde rekening toegelaten, daar de verhoogde jaarwedde, eerst den 8 December 1853 is bepaald en alzoo slechts over 23 dagen in rekening mogt worden gebragt. Het is burgemeester en wethouders voorgekomen, dat hét onbillijk zou zijn, die 191,26 door den secretaris te dqën teruggeven; floor de invoering der nieuwe gemeentewet, eb de voorbereiding van eenen nieuwen toestand dien ten ge volge, waren de jaren 1852 en 1853 zeer weikzaam en zoo ooit, dan zeker komt over die beide jaren aan den secretaris de verhoogiug billijk toe; daarom stellen burgemeester.en wethouders voor, de niet in rekening gevalideerde som vau 191,26 voor te dragen als gratificatie voor buitengewone" werkzaamheden van den secretaris in 1852 en 1853. de be taling te doen uit de onvoorziene uitgaven dienst 1854 en het besluit deswegens te onderwerpen aan de goedkeuring van heeren gedeputeerde staten. Niemand het woord Ter- langende, wordt dien conform met aigemeene stemmen be sloten. Aan de orde is het ter vorige vergadering aangehouden punt: of het algemeen armbestuur verpligt is de bestedings- kosten van vroegeie gealimenleerden door de diaconie te betalen De Voorzitter geeft als zijne meening te kennen dat de vraag in andere woorden mitsdien is: ïs besteding onder stand in den zin der Wet Dhr. van den Boscfi beaamt dat en voegt er bij dat de quesüe nu van minder belang is", daar de diaconieVlaler twee bestedeliugen weder heeft terug genomen en j»r. duSr alleen over een persoon in 'tgasthuis thans verschil bestaat,; ZEd. meent dat de queslie bij het nazien van art. 25 der armenwet gemakkelijk te heslissen .is^daar het onderscheid aldaar tussclien bestedings kosten in godshuizen en onder stand gemaakt, nog al in het oogvallend is: te meer vermeent ZEd. dat de armenwet besteding niet als onderstand aan mérkt, daar de kosten daarvan, in den regel hel maximum van dén onderstand door dep raad vastgesteld, té boven gaan. De Voorzitter acht het rationeel dat men in de wet be steding van onderstand heeft onderscheiden, maar kan daaruit niet de gevolgtrekking afleiden, dat besteding in een godshuis niet zou zijn onderslaud hij verschilt op dit punt van ge voelen inet regenten over de armen; en dit te meer omdat dergelijke besteding niet contractueel geschiedt; had de di- acouie b. v. de bezittingen van een gea li men teerde genaast en daarvoor aangenomén hem in een gasthuis tedoen verplegen, dan zou de zaak anders zijn de corporatie zou zich dan verbonden hehben en verpligt kunnen worden ad vitam de besteding Le continueren; dit evenwel niet het geval zijnde, zou de diaconie in haar regt wezen, zoodanige personen uit het gasthuis te doen verwijderen, op welk oogenblik zij in de cathegorie van onderstand-behoevenden zouden verkeeren. Dhr- van den Bosch verwijst naar art. 45 2« al. waar bepaald is gespecificeerd wat men door onderstand hestaaj, waarvan de bestedingskoslen uitdrukkelijk geëxcipieerd zijn. De Voorzitter zegt, dat die bepaling alleen ziet op hen

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1