iitistiiil pi: mm m iïolloway pilaar zoffl, te goes. beueéiihg in December alleen uittrekt f 60,terwijl voor tui I'bedeeling was uitgetrokken ƒ120,80, bereids uitgegeven J 99,en voor de laatste maand nog benoodigd 21,80; men zou daaruit moeten opmaken dat de geheele voorraad turf' met 1 Januarij bedeeld zou zijn; aan kleeding berekent men noodig te hebben in de laatste maand 300,De commissie vermeende dat dit uit de buitengewone collecte verstrekt werd, die men berekent hoogstens de helft te zullen opbrengen. Is dat de kerkelijke liefdadigheid bij de armenwet bedoeld? De commissie betwijfelt het en noemt het veeleer eene bedeeling uit den opbrengst der belastingen. Op grond dat door den kerkeraad alzoo niet voldaan is aan de voorwaarden bij art. 60 der armenwet bedoeld, stelt de commissie voor, het gedaan verzoek te wijzen van de hand, De beraadslagingen over dit voorstel geopend zijnde, zegt dhr Vader dat hij zich niet vereenigt met de conclusie der commissie en wenscht dat de kerkeraad alsnog uilgenoodigd worde tot het voldoen aan de voorwaarden bij art. 60 der armenwet bedoeld. Dhr van den Bosch zal voor de conclusie der commissie stemmenzonder zich evenwel te vereenigen met de mo tieven daar zijns inziens anders aan de armenwet eene terugwerkende kracht zou gegeven worden; de toelage toch, waarvan hier sprake is, was reeds vroeger, lang voor het emaneren der armenwet aangevraagd en loopt over een vroeger tijdstip. Hij is voor de afwijzing van liet gedaan verzoek omdat een armbestuur, dat vrij is om zooveel te bedeelen als liet wil, en slechts zoo velen in onderstand op te nemen als bet verkiest, niet kan gezegd worden een kwaad slot te hebben en al heeft bet dat, welk nadeel is daarin gelegen? de dia conie za! alleen die lidmaten bedeelen waarvoor de mid delen toereikend zijü en heeft zich van alle 'verpligtingen tot bedeeling ontheven; om de eigenaardigheid van den toestand is hij dus voor de afwijzing: bij durft bet niet met zeker heid zeggen maar vermeent dat de commissie aan de wet eene terugwerkende kracht geeft. Dhr. van Kerkwijk voert daartegen aan dat art. 59 dei- armenwet onvoorwaardelijk zegt: «Geene subsidiën zuilen »na bet in werking komen der wet mogen verleend worden, dan enz.» wel is waar is de aanvraag vroeger geschied, maar deze is geheel van de begrooting weggelaten het is dus eene subsidie die verleend wordt na 1 September en de bepalingen der wet mitsdien in allen opzigte daarop toepasselijk zijn. Dhr. van den Bosch vermeent dat de aanvraag der diaconie vroeger was ;ingewilligd behoudens dal de raad daarover nader beschikken zou. De Voorzitter beantwoordt dit toestemmend, doch zegt, dat de goedkeuring van gedeputeerde stalen op de gemeente- begrooting afhankelijk is gemaakt van dien post, die dien tengevolge in Mei is ingetrokken en overgebragt naar on voorziene uitgaven. Dhr. Verschoor kan zich niet vereenigen met bet voorstel der commissie; reeds twee a drie jaren achtereen is een der gelijk verzoek van de zijde der diaconiegedaan en inge willigd; dit jaar werd het verzoek geweigerd in de hoop van een centraal armbestuur op te rigten het is dus hier niet eene aanvraag om iets buitengewoons, maar ter voor ziening in eene gewone behoefte, die door de duurte der lévensmiddelen nog meer gewettigd is dan in vroegere jaren; hij vermeent dus, dat, even als toen de 600 behooren toegestaan Je worden, wil men zich althans gelijk blijven. Dhr. de Knokke van der Meulen opineert voor bet denk beeld Van den beer Vader en zou wenschen de zaak aan gehouden te zien en ter voldoening aan de artl. 59 en 60 tie stukken terugtezenden aan de diaconie Dhr. van den Bosch vermeent dat die terugzending ter justificatie toch van geen gevolg zou kunnen zijn; volgens 'hel voorgelezen rapport ontstaat het te kort uil den minderen opbrengst der collecte: nu moet volgens de wet worden aangetoond dat door ben van wie bijdragen kunnen ver wacht wordennaar behooren is bijgedragenbet terug zenden zou dus ongerijmd en tegen de wet zijn. Ontstond de behoefte uit anderen hoofde b. v. in vermeerderde bedeeling, behoefte» die nieL te voorzien waren enz. dan was bet anders. Dhr. Vader wijst er oji. dat reeds sedert drie jaren telkens con ie kor! hij de diaconie is ontstaan zoodat het nu op gegevene wel niet tengevolge kan zijn van mindere collecte. Dhr. van den Bosch beantwoordt dien heer door aan te voeren, dat de gemeente-raad vroeger viij was om naar overtuiging !e handelen, maar nu gebonden is aan de wet. Dhr "van Kerkwijk voegt daarbij, dat men in Deeember 1853 de collecte nog berekend op 800,meerals nu hiijkt ontvangen le zullen zijn of worden; het is dus gebrek aan liefdadigheid en daarin mag de gemeente niet voorzien. De Voorzitter herinnert dat bij de verdeeldheid van ge voelen s vroeger in deu raad, bij op een exceptioneel stand punt geplaatst was, daarop zijn voorstel de 600,op de onvoorziene uitgaven zijn overgebragt met voorbehoud om daarop later terug te komen zoodat bij zich zedelijk ge bonden zou achten aan de toen geuitte meening, doch bij v, il rondborstig verklaren te zullen stemmen voor het voorstel <fer fmanliële commissie en daar men he:n uil dien hoofde ligt van inconsequentie zou kunnen beschuldigen, zal hij zijn stem motiveren. Toen in 1853 bet verzoek om eene toelage vvertl gedaan en herhaald, bestonden en waren van kracht de contracten met de diaconie van 1818 en 1846; daaruit vloeide voort tl,it, zij gebonden was in bare bedeeling, «lat zij hare inkomsten niet mogt to bullen -«aan en daarvoor persoonlijk verant woordelijk was en diaceue», casu quo uit eigene fondsen de ie korten zouden moeten dekken: bet zou dus zeer onereus oweest zijn de toelage le weigeren, indien de contracten 'w;iren in stand gebleven; maar sedert is die toestand ver itdéWI. we Contracten zijn door de wel krachteloos gemaakt n d'é diaconie ontheven van de verpligting die op haar ruste om uit! eigen fondsen te suppleren wat zij meer uitgaf dan ontving en er beslaat dus voor baar geen bezwaar om op 'ie dienst van 1855 over te brengen, wat zij op de dienst van 1854 te kort komthetgeen blijkt uil. de zoo straks medegedeelde brieven van den kerkeraad, waarbij de diaconale werkkring wordt geregeld. Men is niet heengegaan alvorens zoodanig besluit le nemen om pogingen aan le wenden om de gemeente naamver aan een le'binden men beeft de belangen van die gemeeente opgeofferd aan een hersenschimmig denkbeeld eene vrije diaconie, is i.fjvrij. dan bestaan voor haar geene te korten, zij behoeft dan slechts in 1855 eenige gezinnen minder te bedoelen dan anders liet geval zou zijn, hetgeen voor deze gemeente geen bezwaar kan zijn; hij zal dus overeenkomstig dé armenwet stemmen voor het voorstel der commissie. In omvraag gebragt, is bet voorstel tot afwijzing van het gedaan verzoek" aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Ten-en de heeren Verschoor, van der Meolen en S. Vader. (Dhr. Verschoor verlaat de vergadering) De Voorzitter deelt mede dat de inschrijvingen voor de nieuwejaars bedeeling tot heden bedragen/J453,57 en gisteren is ingekomen eene missive van den heer Schetsberg, namens directeuren en commissarissen der tombola, daarbij aanbie dende eene gift van 60,17 uit het provenu der verloting,! terzande Lamswaarde en Hengstdijk is men er ech ten einde de commissie in staat te stellen de uitdeeling even ruim te doen als ten vorigen jare. Hetgeen voor kennisgeving wordt aangenomen en besloten aan heeren directeuren en commissarissen dank te betuigen. Wordt gelezen het verzoek van P. Elenbaas, om uitbe taling van de ingeboudene boete van 80,of een gedeelte van dien, wegens te late oplevering van metselwerk aan het Sas. Burgemeester en Wethouders stellen voor, afwijzend op dit verzoek te beschikken: lo. omdat het werk in allen deele is medegeloopen door het schoone weder en den weinigen hinder van het water; 2-'. omdat de korting voor 8 dagen reeds met de uiterste verschooning is geschied en 3o. omdat de ziekte van den aannemer, waarop hij zich beroept, geene wettige reden kan opleveren, te meer daar zijn broeder gedurende zijn afwezen het werk heeft gedi rigeerd. Dhr. Mr. van der Meoien vraagt of er door de vertraging van het werk ook eenige schade is veroorzaakt? De Voorzitter beantwoord dit ontkennend doch vermeent dat een contract van aanneming even verbindend is voor beide partijen, als die bij den waterstaat, waar men ge woon is de werken voel spoediger volbragt te zienomdat men vporaf weet anders beboet te worden. Het verzoek wordt met algemeene stemmen afgewezen. Worden gelezen brieven van heeren Regenten over de Godshuizen, houdende berigt van de installatie van den heer P. Vervennè als lid Van dat tsblle'gie én als zoodanig alpha- betisch voordragende (in plaats van wijlen den beer L. de Fouw) de heeren de Fouw Wz. en J. G. Hisseeuw de beer van Kerkwijk vraagt of bij aldien de beer de Fouw benoemd wordt, ZEd. echtgenoot als regentes zou moeten aftreden Waarop onkennend geantwoord wordt. Informatie en benoeming ter volgende vergadering. Burgemeester en Wethouders berigten dat het hun bij onderzoek gebleken is dat de heer W. de Fouw in 1851 aangesteld tot Commissaris der veren tot nog toe geen borg bad gesteld; dat zij hem daarop hebben attent gemaakt en hij heeft aangeboden eene persoonlijke borgtogt te stellenl. w. deszei is broeder de lieer j. de Fouw, tot een bedrag van 600, - welke borgtogt burgemeester en Wethouders voor stellen aan te nemen. Hetgeen woidl goedgekeurd'. MlIIIif" ter iri geslaagd des avonds ten 9 ure den brand ge heel meesier te worden, terwijl de veroorzaakte schade slechts gering is. Men meld uit Beverwijk: Men zegt dat er langs de kust van Zandvoort tot Egrnorid eenige lijken zijn aan gespoeld. Zeker is hel dal le Wijk aan zee een lijk is aangespoeld, van het vrouwelijk geslacht, dal geheel naakt was. Hoogst waarschijnlijk had dit reeds elders een strand bereikt, waar men het van alles beroofde om het daarna weder in zee le werpen. Tengevolge hiervan zijn olie kenteelienen verloren gegaan; alleen weet men dat hel eene zogende vrouw moet geweest zijn, die waarschijnlijk tot den fatsoenlijken stand be hoorde, Telegrafische en gewone berigten brengen niets belangrijks omtrent de expeditie naar de Krirri. Het slechte weder verhindert voortdurend den vijand om aan de belegeringswerken te arbeiden. Hel vuur der belegeraars was en bleef flaauw. ''V Bevallen van eene DOCHTERP. J. KA- KEBEEKE Stokmans. Goes, 21 Dec, 1854. GOES 22 December, avond had de opvoering Gisteren avond had de opvoering van het drama de laalsle dag van Heemskercks beleg door de'rede- rijkers kamer Vondel plaats was de belangstelling groot, aller verwachting werd nog overtroffen. De goed bestudeerde rollen, de Iraaije costumes en decoroliën, alles werkte mode om als nil één en mond den lof le hooren welke ook thans neder door de optreden de leden geoogst werd. In votige jaren gaf deze courant een meer uiige breid verslag van zoodanige opvoering wij zijn thans in onze ruiinle beperkt en hopen de strekking van zoodanig verslag; lot aanmoediging en lof de eerste door dit weinige zal bereikt worden terwijl wij de hulde voor de meesterlijke opvoering verlangd men die ook gaarne brengen. Aan veier verzoek zoo niet aller verlangen, voldoen wij nogthans met den openlijken dank aan het gezelschap Vondel te bren gen voor den genotvollen, belangloozen avond ook uit hunnen naam toepen wij hetzelve toe ga voort met het geveu van zulke blijken van goede studie en geniet nog lang het voorregt om ook uwen onver- moeiden leidsman proeven te leveren dat zijne leiding behartigd vtotdl 25, De eerste dag van het Kersfeest brengt heden onze armen verkwikking De commissie der (Economische spijstiitdeeiing mogt uit de ontvangene giften even als ten vorigen jare wederom met hare bedoeling van krachtige, voedzame spijs, een aanvang nemen. 27. Heden werden de leverantiën van dijks- malerialen door de directie der breede watering aan besteed verschillende leverancisis deden zich op, de prijzen bepaalden zich tot die van vorige jaren. 27. Gisteren morgen dreef eene groote partij wrakhout waaronder kajuitsdeuren voorbij Vlis- singen. 2£. JI. Vrijdag getaakte hel kindje van L d. J terwijl zijne vrouw buitenshuis werkzaam was en ilnor hem achteloos zonder opziet werd gelaten jri brand. De wonden lieten zich spoedig nog al van een ernsligen aard kennen. Sinds dien tijd in bet gasthuis verpleegd vernemen wij dat bel belerende en er hoop op het stel is. Tot lid der kamer run koophandel en fabrieken' alhier, is in plaats van dhr/. S. Bedet, benoemd dhr C. A van llenterghem. Gisteien avond gaf onze afdeeling der Maatschap pij van Toonkunst haar gewoon winter concert. Naar inert verwachten kon, handhaafde de zarjgvereeniging in de door haar uitgevoerde stukken, ais: der 128 Psalm, nuizijk van L SpohrMotetto (Psalm, 100) van BarlholdijMotetto van Mozarter. koren en solo's uit het Lobgezang van Bartholdij onder de voortreffelijke leiding van dhr van den Boschharen roem Een paar dilettanten bragien tne'le door hun spel oppiano en clarinet veel tot eenen'dtunslvollen genoegelijken avond bij. Tengevolge ran geen graanmarkt, zijn de brood prijzen onveranderd. Jongstleden zondag namiddag ontstond er brand in den toren van de meestoof te Kuitaart, gemeente Hontenisse met behulp der brandspuiten Van Kloos Daar ik het groot en smartelijk verlies te be treuren heb van mijn geliefde echtgenoot, zoo is deze die nende om aan mijne begunstigers en stad- en landgenoten bekend te maken, dat ik de KLEERMAKERS-AFFAIRE wensch voort te zetten door middel mijner zonen; ver zoekende verder hunne gunsthopende mijne beguns tigers te zullen voldoen. M. STEUTEL, Wed. G. den Hekdek. zijn een zeker werkend middel voor hoestgevatte koude en aamborstigheid. In den herfstijd heerschen voornamelijk hoest koudeen borstkwalen. De eigenschappen der pillen van HOL- LOWAY zijn dusdanigdat wanneer men dezelve bij tijds gebruikt, de hevigheid dier ongesteldheden alsdan aanmerkelijk wordt verminderdzoo dot de zieke weinig of geen ongemak daarvan heeftdoch indien hij nalatig daarin is gebeurt het dikwijls dat de grond tot ongeneeslijke kwalen gelegd wordt. Diegenen dus welke daaraan onderhevig zijn behoorden van deze uitmuude pillen vroegtijdig gebruik te maken. Dooihet vermeerderd debiet zij» de prijzen als volgt Doosjes pillen a f 0,80, 1*1,85, f3,00, f6,75, f 13,50 j f' 20,50. Potjes zalf a f 0,80, f 1,85, f 3,00 f 7,05, f 13,85. 1" 20.95. zij» oj> franco aanvragen a coutanc te bekomen bij J. W. Verbeek Vrolijk, te Axel. J. P. Verlinden, te Ber gen-op-Zoom. Den heer J. Straatman hoofd-depöthouder te 'sBosch. alsmede te Londen S trant 244, HOLLO WAY'S éta blissement. - Ik ondergeteekt nde verklaar bij deze sinds jaren lang geleden te hebben aan kramp en maagpijnenwaarvoor ik alles gedaan heb <n niets hielp. Toen ging ik overtot.de welke ik in het Verkoophuis bij den heer üederink in Zutphen kocht en nadat ik twee pakjet had gebruiktwas ik geheel hersteld. Zutphen P. FACKELDEIJ, December 1854. Mr. Koperslager. De prijs der 2£ 3<; W AL,3<:.\TA is 87^ c. 2. 3.50, 8- 16. Dubbel geconcentreerde f 4 7 16 24. Hoe grooter de bus hoe voordeeliger de verhouding tus- schen prijs en gewigt. DU BARRY'S Boekjes worden gratis afgegeven. Zij is te verkrijgen in onderstaande dépots. Amsterdam, Verkoophuis. Axel, J. W. Verbeek Vrolijk. Bergen op Zoom. D. Pouwels en P. F. Appelboom. Goes, C. VREEKF, Wed. Middelburg, dépot van het Verkoophuis. Oostburg, Mej. P. J. Geelhoed. Schoondijke, A. J. Bronswijk. Tholen, T. J. Maas, Vlissingen, A. M. Kalbfleisch. Zierikzee, C. van Scbaick. En in de bekende dépots in de andere steden. De ondergeteekende zich met der woon hier gevestigd hebbenderecommandeert zich tot het geven van LESSEN, zoo op VIOOLPIANOGUITAAR als in ZANG. Goes U Dec. 1854. P. B. LIPPENS. Ganzepoorlstraat bij dhr. S. J. de Jonge 'smtei UIT de HAND te KOOP een WOONHUIS, Mop de Kleine Kaai te Goestoebehoorende aan den heer P. R. van der MADE. Adres de» heer C. PILAAR, te Goes. CMIOCRKj AAR-FABRIEK Prijs- Courant per pakje van 5 ned. oneen. N°. 1 bitter of ongeprepareerd f 2,00 s 2 n u - 1,80 3 't V - 1,60 4 ff ff - 1,4,0 5 II - 1,20 6 ff - 1,- 7 ff V - 0,80 S H ff ff - 0,60 N», 5 geprepareerd - 1,20 -/ 6 - 1- 7 it - 0,80 8 T ,0.60 De bovenstaande geprepareerde of zoete choeolaad is tevens zeer geschikt om voor water-chocolaad ge bruikt te worden. Met 10 pakjes 10% overwigt. tb goes. bij v. kt.eeuwens 7.1 itls.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 2