No. 98, 418te Jaargang. 1854. DONDERDAG 14 DECEMBER. iOEMSENTIÏ-RAAD TE GOES, l'!4 uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J.75franco per post I* J.90. j De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentien worden a ets..de regel geplaatst.] Geboortehuwelijkt- en doorlberigtOóvan J—6'regels'd F J/IÖ. behalve hrt. zfgrlregt. 8. 9 10. 11. 12. 13. ik 15. 16. OPEN B A RE V EB G A D 1011 1 N G VAN DÊN TKN KAADHUIZE ALDAAR OP ZdTlJtiUAG I»S/V JÓ DE CP. It! BE li JA5A IHiS AVONDS TKN 6 II&K. PL'NTEN VAM BKIIANOELIRG. Voorstel tot wijziging der grondslagen voor den Hoofdei ijken Omslag. Aanbeveling voor eenjid der directie over do leen bank. Voorstel betrekkelijk de diaconie der hervormde gemeente en hare bedeeling met 1° Januarij 1855. Idem ten aanzien der bedeeling van R. K. armen. Verzoek om subsidie voor de diaconie over 1854 en voorstel deswegens. Voortgang der nieuwejaars-bedeeling. Verzoek van P. Elenbaas om uitbetaling van de ingehoudene boete voor te late oplevering van zijn werk aan' het sas. Berigt van de installatie van den heer PA Per- ventte als regent der godshuizen. Voordragt ter vervanging van wijlen den heqr I. de Fouw als zoodanig. Idem van den borgtbgt voor den commissaris der veren. Voorstel van de kamer van koophandel betrek kelijk bet opnemen van deze gemeente onder de los- en ladingplaatsen van goederen van en naar Belgie vervoerd woidende. Voorstel om de wachtgelden van de voormalige ambtenaren bij de plaatselijke belastingen in pen sioenen te veranderen. llerigt der goedkeuring der begrooting voor de kamer van koophandel over 1855. Idem der toelating van den heer J. de FouwJa., om zijnen vader bij afwezigheid of ongesteldheid ais gemeente-ontvanger te vervangen. Vaststelling maximum van' bedeeling armeu 1855. Mededeeling ingekomen stukken. GOES, !3 December. Heden schrijft men ons van 's Heer Arendskerke den 9 December: De dog van lieden werd alhier inel blij verlangen tegemoet gezien want het was de dag waarop de Edel Achtbare Heer I. P. J. Buteux als burge meester dezer gemeente voor het eerst zijne intrede binnen haar zonde doen. Algemeen was het verlan gen harer ingezetenen om hieivan geene onverschil lige toeschouwers, Ie zijn. maar om alles in het werk te Stellen, wat van hunne liooge ingenomenheid met deze gebeurtenis zou kunnen doen blijken. En dat Ie regl. want zij hadden de jaren nog niet vergelen, gedurende welke, de vader van den burgemeester de WelEdel Achtbare Heer P. Buteux, thans kan- tonregter te Heinkenszond dezelfde betrekking in de2e gemeente (nu juist twintig jaren geleden) op zulk eene lofwaardige wijze heeft vervuld, dat hij daardoor aller achting en toegenegenheid verworven heeft. En on gezocht werd hun nu de gelegenheid geschonken om met liet eerbewijs dal zij den zoon wenscliten aan Ie bieden ook den vader' nog te huldigen en alzoo Z. W. E. A. een vernieuwd bewijs Ie leveren dat zij iie weldaden destijds van Z. W. A. genoten, nog steeds-met dank baarheid herdenken. Was men slechts weinige dagen Ie voren met den dag der installatie bekend, des ie ijveriger werden de handen girepl out aan den dag een feestelijk aanzien te'geven Naanwelijks was die dan ook aangebroken of men vond teeds aan den ingang der dorpsstraat «ent aerepoort geplaatst, die inel eene gepaste inscrip lie voorzien en door vlaggen en guirhlndes van groen en bloemen rijkelijk was versierd. Haar doorgetreden zijnde, zag men van elke woning bijna de vaderland sche driekleur wapperen, welke ook op den horigen' toren prijkende bel aan dè" omliggende gemeenten als 't ware toeriep, dal er in bare gemeente lieden zou worden feest gevierd. En zij deed dit niet te vergeefs want niet lang daarna werd de gemeente door eene talrijke scllate bezocht die van de/.e fees telijke plegtigheid getuige wilde zijn Zoo naderde het uur waarop een vijltigtal ruiters uit deze gemeente zich verzamelde om den burgemeester van zijnen huize Barbeslein te Ueiukenszaud af te halen en als .eere- waclit te begeleiden, Sierlijk waren hunvre paarden uilgedoschi. die zich moedig betoonden op den togt dien zij to volbrengen hadden. Ook hunne berijders waren met oranje en witte linten aan den arm voor zien en zich in twee afdeelingen, elk met een hoofd man verdeeld hebbende, reden zij ten een ure in sta ligen oplogt naar des burgemeesters woning. Aldaar gekomen reed liuri eerste hoofdman liet plein van Barbes.'een op en gaf den burgemeester Ie kennen, dal de mannen die hij liet genoegen had Z. E, A. voor Ie stellen, ingezetenen waren van's Heer Arends kerke die verzochten Z. E. A. bij zijne intrede in hunne gemeente tot geleide Ie mogen verstrekken De burgemeester welwillend aan dit verzoek voldoende steeg te paard, plaatste zich in liet midden der tutters en begaf zich met hen naar de gemeente, Tel» twee ure verkondigde het gelui der groote torenklok dat men in aantogt was Toen verdrong zich de gan- sche menigte naar den ingang van iiet dorp en de eerepoort; en aan de talrijke' vreugde schoten en hel gejuich des volks scheen geen einde te zullen komen. Nadat de buigemeesler met zijn geleide liet dorp was doorgereden steeg hij aan h.el raadhuis al alwaar hij door eene commissie vuu den gemeente-raad ontvan gen eu in de raadkamer, die smaakvol was versierd werd binnengeleid. Aldaar werd Z. E. A. door den eersten wethouder met welgemeende bewoordingen toe gesproken, welke toespraak op even hartelijke wijze beantwoord werd. Z. E. A rigtte daarop bet woord tol de eefewaebt, baar bedankende voor het aan hem verstrekte geleide. Na den afloop hiervan werden Z. E, A. door den gemeente-raad eenige ververschingeti aangeboden. Hel gal' de bevolking een blijkbaar ge noegen dat Z. E. A. zich tot laat in den avond in de gemeente ophield en alzoo getuige wide zijn van liaie blijdschap die zij door bet aanhoudend schie ten met hel geweer liet branden van teertonnen, liet afsteken van vuurwerken en voortdurend vieugdege- juich aan den dag legde. En toen Z. E. A. eindelijk naar Barbeslein terugkeerde, werd hij door den per soon die het opzigt over de vuurwerken en de leiding der feestvreugde bij dien avond op zich genomen had, in warme dichterlijke taal harteiijken dank loege- bragl voor den genoegelijken avond die hen geschon ken was waarover Z. E, A. nog zijn welgevallen be tuigde, Zoo liep deze feestdag lojjijjer genoegen ten einde. Een dag die niet ligt der vergetelheid prijs gegeven maar nog langen tijd inel blijdschap zal herinnerd worden. En dat nog des te meer orndat er niet de minste stoornis of buitensporigheid heeft plaatsgehad. Ëere daarvoor de jongelieden die bij al de opgewon denheid hunner feestvreugde de palen der welvoege- lijkheid niet zijn te buiten gegaan. Den 1 4. Vrijdag jl. stond voor hel provinciaal ge- regtshof te Middelburg teregt Gerard A os/en. arbeider Ie Kloetingen, beschuldigd van hel opzettelijk in den brand steken van een onbewoond gebouw, zonder dat het te voorzien was, dal eenig menschenleveri daar door in gevaar kon gebragl worden. Elf ter dier zake gedagvaardde getuigen werden ge hoord. Het openbaar .ministerie bij monde van den heer procureur generaal hield de beschuldiging vol eu requii eerde de schuldigverklaring van de tereglslaande aan het hiérvoren omschreven feil en mitsdien, naar aanleiding van art, 434 van de code pénal in verband tot art. 13 mi 5 iler wet vim 29 .1 nnij 1854 [Staats- blad. .ito. 102) zijne veroordeel,ing in eene tuebtftÜs- MinI vail vijf tol twintig jaren. ,Mr. J. bnijder, als raadsman ambtshalve aan den beschuldigde loegevViegdbetoogde hei 'téti eertenmïfe o'nbewézene van het geïncrimineerde feil en conclu deerde tot zijne vrijspraak. Dien .overeenkomstig heeft het hol bij zijn arrest van jongstleden maandag den be schuldigde vrijgesproken. Te Fort Bath had in den voormiddag van den 3den de bevestiging plaats van den beroepen leer aar, de Weleerw. Zeelgel. Heer .7, G. Kamer man door den consulent ran den Berg. predikant te Kralibendtjke die tot grondslag zijner leerrede had gekozen de tekst uit llebr. XIIIvers f7. Des namiddags hield de bevestigde Iceraaf zijne in trede naar aanleiding van Hebr. XIII vers 8. r— Bij besluit van den 4 Dec. |8&4 no. 35, is liet beroep goedgekeurd van de Hervormde ge meente te Si Anna Ier Muiden onder de classis van Yzendijke op IIQ Janssen predikant Ie Vrou wenpolder. Te Horitenisse bleven op de inaikt van den 9 dezer de prijzen van het vlas onveranderd hoewel de gemeeire sooilen traag afgingen. Het lijnzaad was williger, doch met minder handel. Uil liet verslag wegens liet voorstel van drie leden voor de afschaffing van de belasting op hel gemaal van rogge blijkt dal de meerderheid ver meent dat dit voorstel in overweging behoort te worden genomen maar om vérschillénde redenen gelijk ook dat der vijf leden betreffende de brand stoffen, ni l dan na den afloop van bet reces hetwelk, als naar gewoonte aan de leden der tweede kamer, ria de behandeling der slaatsbegrooting, woidt gegund. Irj bare a»nnd-zitling van verleden maandag heeft de Tweede Kamer der Staleii-Generaal de be- grootiog van liet departement ran marine met 26 te gen 25 stemmen verworpen. Jl. dingsdug heelt er een buitengewone minis terraad plaats gehad. Men zegt dat niet enkel de minister van marine zou aftreden maar dat er nog meerdere veranderingen in hel personeel des ministers zou te wachte.n zijn. Wij herinneren het publiek nogmaals dat de muntbiljetten vervaardigd volgens de wet van 17 December 1849 staatsblad n°. 46 nog gedurende den loop dezei maand bij de ontvangers der belas tingen kunnen worden in betaling gegeven. Meer en meer wordt liet waarschijnlijk, «fat de bemanning en de passagiers, aan boord van de Hen- drika geweest verongelukt zijn ofschoon tol dus ver voor zoover bekend is nog geene meerdere lijken dan de twee vroeger vei melde zijn gevonden. Het aan spoelen van,stukken ran eene boot en barkas doet vermoeden dat deze zijn omgeslagen en dus zij. die zich tot redding daarin moglerl begeven hebben, on gelukkig hun graf in de golven hebben gevonden. Bij advertentie worden door de heeren A vetn Hobolten 8j Zonen de namen dei; passagiers eu üe equi- pagie vlie zich aan boord bevonden benevens zoo na mogelijk de goederen opgegeven, met uilnoodiging tojp heeren burgemeesters strandvonders om inventaris tan al hetgeen onder hun beheer worde aangebragt in te zenden benevens elk voorwerp wat eenigerinate het kenteeken draagt lol passagiers of schepelingen Ie be- hooren alzoo deze voorwerpen voor de betrekkingen eene niet wel Ie bepalen waarde kunnen hebben. Volgens eene eergisteren gedane waarneming, ontwaarde men tan den toren te Middelburg den rump van een schip op de Zeehondenplaat (noorde lijk deel van den Banjaard) oogenschijnlijk was die lomp op zichzelven in goeden staat - Men vqcmeenl dat op hel strand bij Schete- ningen is gevonden een blikken koker gemerkt R Sf F. waarin zich bevinden 25 exemplaren van kaarten en platte gronden van Petersburg, door den heer J de Bosa.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1