bihhissl. jiaiwm«M0 41ste Jaargang» DONDERDAG 7 DECEMBER. No. 96. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per- kwartaal is f, «7,7.5, frapco per post f J^90. De inze GOES 7 December. 1$ij Z. M. besluit van den- 4 dezer is onder meerderen benoemd lol 2de luitenant bij het 6d'e re giment infanterie, de sergeant H. A. Cal/en/e/s. Uit Hontenisse schrijft rn'en ons »'an den 2den, dat de prijs van hel aanoebragte vlas niettegenstaande eene vlugge opruiming genoegzaam onveranderd bleef. Voor het lijnzaad waarin veel omging werd/ 14, tot f 16,50 per zak besleed,. Op den 29 November 1854 is te Lekkerkërk op de werf van deii scheepsbouwmeester Jacob de Jong de kiel gelegd voor het harksohip Zuid- Reveland groot circa 300 genieten lasten bestemd voor de groote vaart en gevoerd zullende wórden door kapitein I). Forbes Crooning voor rekening eener rederij onder directie var; den heer ASi Smits aldaar. Aan boord van Z. M. stoomschip Sindoro is geplaatst de officier van gezondheid 2de klas«e 5. J. Gaossen ter vervanging van den officier van ge zondheid 2de klasse II. Lente op nonac.liviteit gesteld Volgens geruchten zal hel stoomschip na eenige herstellingen spoedig eene bestemming naar Oost-Indie ontvangen. In de zitting der tweede kamer Staten-Generaal van den 4den dezer zijs ingekomen 1°. een voor stel van de hes-ren van Am pen ran Sevcnaer, Storm van ,sGravesande en van Akerlaken tol afschaf fing van den accijns op het gemaal der rogge met daarbij behoorende memorie vair toelichting: 2°. het verslag van de algemeene rekenkamer nopens het re sultaat barer werkzaamheden ovei 1853, welk stuk is gesteld in handen eener commissie van vijf leden om daaromtrent tapporl uit te brengen De heeren van oëi'ellJespers van Rosse. PR esterhoff en Thorbecke hebben bunne memorie van beantwoording ingezonden op hun voorstel tot «fscbaffing van de belasting op den turf en de steen kolen, waarbij gevoegd is eene kleine nota van wij zigingen De commissie van rapporteurs beeft eene verdere behandeling van dit voorstel in de' afdeelingen on- noodig geacht. Men meldt uit Groede als eene bijzonderheid dat aldaar op den 27 November eene vrouw gelukkig is bevallen van drie volwassene kinderen welke allen leven en toen nog welvarend waren, zijnde deze vrouw vroeger meermalen van twee kinderen verlost geworden. Tha ns ruim zeven jaren gehuwd heeft dezelfde vrouw in dien tijd 11 volwassene kinderen ter wereld gehragt, waarvan er binnen de laatste veertien maanden vijf lijn geboren. Bij Z. M. besluit van 21 November jl. no. 96 is bepaald dat er van af I Januari) 1855 zullen zijn één scherpregler en twee adsislent-scherpregters voor de criminele justitie in hel gelieele koningrijk, terwijl de overige titularissen op wachtgeld zijn gesteld. Den 18 dezer zal er te 's Gravenhage weder examen gehouden worden van sollicitanten voor de dienst der telegraaf in ons land ten einde deze als telegrafist-leerlingen in het volgende jaar in dienst te nemen en verder lol ambtenaren voor de telegrafie op Ie leiden- Uil onderscheidene oorden des lands hebben zich personen aangemeld. Aan de Tijd wordt van de pruissische grenzen geschreven, dat de pruissische regering voortgaat met de bezetting van sleden en dorpen langs den breeder) Rijn door militairen. Dat de aanwezigheid van mi litairen op die plaatsen tot verschillende vermoe dens aanleiding geeft veel sensatie te weeg brengt en over hel algemeen geene goede gezindheid jegens de Westersche mogendheden aan den dag legt. Hel gezouten vleesch dal tegenwoordig uil Ame- tiding van advertentien moet geschieden vóór drie uren des nam rika in massa wordt aangevoerd maakt in de voor naamste zeehavens van Frankrijk een voornaam han dels-artikel nit. Te Marseille is dientengevolge reeds de prijs van het versche vleesch gedaald ook voor namelijk door de goede kwaliteit van dat gezouten v leescb Een oud hóllanden raadt het verkoophuis en de bekende dépots, om St. IVicolnasJelters en kerskransen van de liévalenta Arabioy te doen hakken met wat suiker en specerijen erin, Dan zuilen er in de maand December, in de plaats van bedorven gerestaureerde groote en kleine ki.riderenrnagen zijn. De toenemende welvaart der landlieden te Hoorn die thans voor de voortbrengselen van veeteelt en land bouw hel dubbele inkomen hebben van vroegere evenwel niet onvoordeeiige jaren maakt hen zoo speeizuchtig, dat men thans niet alleen in meublement en vertering den anders eenvoudigen landman niet meer beikeni maal- hij gaat zoo ver, dat hij thans hét goud gelijk stelt mét het zilver in vroegerejaren. Zoo ziet men thans 7ele landlieden rn.et gouden tabaks en sigaardoozen en hél bestellen ter vei vaaidiging van gouden eetlepels en vorken is geene zeldzaamheid bij de goudsmeden in onze provincie meer, ja mén spreekt zelfs van grooter gouden huisraad dat reeds besteld zoude zijn, Bêsm,, m&METyaiMM NOORD AMERIKA. Aangaande het groote bediiegelijke faillissement van den heer jUeiggs. te Sao Francisco meldt een brief van daar liet volgende Tot dusver weid Meiggs algemeen beschouwd als een hoogst achtbaar man en had zoowel als particulier, als lid van den sledelijken raad met veel ijver aan de stedelijke belangen deel genomen. De uil zijne zeer uitgebreide, zaken afkom stige schulden worden geschat op 800.000 doll., de door hen vervalschte enlrépót-liew ijzen op 1,000 000 «It>II., de vervalschte of boven liet bij, de statuten be paalde bedrag uitgegeven actiën der California Lumber Society, waarvan hij president was, op 300,000 doll., zoodat liet totaal van heldoor hem nagelaten passief ten minste 2 150 000 doll, beloopt. Hij moet echter niet meer dan 400 000 doll, met zich hebben mede genomen. Op den 7 verspreidde zich voor hel eerst liet geiucht dat Meiggs met 800 000 dollars was gefailleerd doch daags daarna vernam men dat hij reeds op den 5 met vrouw en drie kinderen, zijnen broeder en eenen medepligtigeaan boord van hel opzettelijk daartoe en naar eene ongenoemde haven der Stille zee uitgeklaarde barkschip American, was ontvlugt. In het geheel zullen 200 personen door deze bedriegerijen van alle huune bezittingen zijn beroofd geworden. I* en kan zich dus de algemeene verbit tering en den wensch verklaren om den bedrieger in handen te krijgen, ten einde hem eene voorbeel dige straf Ie doen ondergaan. Daar een zoo alge meen bekend man als Meiggs b zwaarlijk in eenige havenstad der zuidzee zich zal kunnen vertoonen zonder bekend Ie worden, zoo hoopt inen dal bij niet zal ontsnappen en de dagbladen van San Fran cisco hebben alle middelen te baat genomen om door de meest naauwkeurige persoonsbeschrijving van hem en hen die hein vergezellen (zelfs het gewigt zijner vrouw nagenoeg 160 pond wegendeheb ben zij opgegeven) tol zijne ontdekking Ie geiaken. RUSLAND TURKIJE. De Monileur behelst het berigt van den generaal Canrobertdal tot den 22 November niets meldens waardigs voor Sebastopol was voorgevallen behalve een gevecht tusschen de engelsehe Rifflener en een russisch" korps dat ten voordeele der eerste uilliep. Overigens zeer uitvoerige rapporten van de generaals Bosquet en Foreyover den slag bij Inkerman op Gewone advertentien worden a 20 etsde regel geplaatst, reboorte-, huwelijks- en doodberigtcnvan J6 regels d f JJO. behalve liet zegelregt. 'ddags. den 5 November, welke weinig nieuw licht over dien inerkwaardigen dag verspreiden. Volgens hel zelfde blad is het tractaat van of-en defensive alliantie tusschen Oostenrijk en de Wester sche mogendheden den 2 December te Weenen ge- leekend door de gevolmagtigden van Oostenrijk Frankrijk en Groot Briltannie. Uit Varna ontvangen berigten van den 14den dezer zeggen dal de gemeenschap tusschen die stad en de Krim in weerwil der hevige stormen door stoomschepen onderhouden werd. Uit Adrianopel, Burgas en Ral schik werden geregeld levensmiddelen en andere behoeften aangevoerd en naar Balaklava gezonden. De fransche consol heeft de aannemers verwittigd, dat van het begin des volgenden jaarsaf eene dubbele hoeveelheid levensbehoeften voor het leger in de Krim vereiseht zal worden. Den llden dezer is de generaal Canrobert in staat geweest lord Raglan bij de inspectie der onlangs versterkte stel ling bij Balaklava te vergezellen. Overigens valt niets van belang Ie melden van Se bastopol. De staking der belegeringswerken is thans eene uitgemaakte zaak. Uit Petersburg schrijft men, dal het mislukken, van den uitVSl van den 5den een pijnlijken indruk gemaakt heeft; dat de verwoestingen aan de wallen van Sebastopol niet rneer te herstellen zijn en prins Menl- sehikoff nog eene laatste poging tot ontzei zou wagen. DUITSCHLAND Frankfort. De stad Berdianski in Tauris, aan de zee van Azof gelegen, is geheel door de zee overstroomd geworden. Niet minder dan 35 koopvaardijschepen zijn door de hevigheid van den storm op de kust geworpen. Uit Kolentina nabij Bucharest wordt vari den 22 II. gemeld, dat turksche kavallerie en attillerie langs den straatweg naar Brailla voorwaarts rukte en dot de Muschir stellig plan had ongeveer 600,000 man bij Brailla en Galatz te vereenigen ten einde weldra aanvallenderwijze te handelen de Prulh over te trekken en Bessarabie binnen Ie rukken. Het marschbevel aan die troepen was reeds gegeven en alle verkrijgbare wagens in de dorpen rondom Bucharest waren gerequireerdten einde de levensmiddelen uit de verder op liggende magazijnen naar Galatz en Brailla te vervoeren. Omer-paeho zou den 26 met zijnen staf de hoofdstad verlaten en hel zich zoo doende be vestigen wat niemand had willen geloovennamelijk dat het turksche leger riog in dit jaar de veldtoglzal hervatten. De russische bladen bevatten bijzonderheden omtrent een jager, genoemd Andreas FMortrjaliow uit ile Kreits Nischne-koiijn die een waardig tegen hanger is van den bekenden franschen leeuwenjager Gérard. Deze nimrod is thans 63 jaren oud en heeft volgens deugdelijk onderzochte opgaven gedurende zijne loopbaan als jager geveld 552 elanden, 1 4,800 herten. 107 sabeldieren. 60 zilverkleurige, 430 roode en 3 zwarte vossen, 50 wolven, 48 veelvraten, 36 beeren, 15,000 wilde ganzen, 1200 zwanen, 15 500 eenden, 1240 hermelijnendieren, 5850 eekhorentjes 54 aren den, en in de laatste 10 jaren meer dan 300 ooije- vnren, gezamenlijk 55 000 stuks gedierten van aller lei soort. Te Bern heeft de honden-belasting in een jaar ruim 4000 francs opgebragt Bij het overlijden eener oude jufvrouw., die jaat lijks 63 francs voor elfhonden betaalde, heeft men er achttien gevonden. De erfge namen worden nu om bij-betaling en boeten vervolgd, Een lelegraphisch berigt uil Weenen deelt mede, dat hel met de westersche mogendheden gesloten ver ding binnen drie maanden zal worden ten uitvoer gelegd, indien Rusland vóór dien tijd de «ier waar- borgspunlen niet heeft aangenomen De bekende romanschrijfster Clementine Schmidt. zal eerlang als redactrice optreden en te Weenen een

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1