GOESSCHE (OIRWT. [No. 95. MAANDAG 4 DECEMBER. 41ste Jaargang;. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,75, franco per post f' .1,90. j De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodbengtenvan Jóregels d l' behalve het zegelregt. bot»» k mmmmmim. De ingezetenen worden verwittigddat de INSCHRIJVING S-BILJETTEN voor de NIEUWE- JAARS U1TDEELINGaanstaande Woensdag zullen worden opgehaald. BEKISMBMAKlBrG BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis tan de ingezetenen dezer gemeente Dal de PATENTEN o»er het dienstjaar 1854 (loopende van 1 n:ei 1854 tot ultimo April 1855 aangevraagd gedurende het tweede kwartaal tan dal jaar ingetuld gereed liggen en tot derzelver afgifte, ter secretarie zal gevaceerd worden, van heden af tot den 16 December aanslaande, uitgenomen des zon dags dagelijks van des voortiiiddags negen tot des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaand om die afhaling in persoon te verrigten en zich den bepaalden lijd ten nutte le maken ten einde van alle kosten bevrijd le blijven, vermits, volgens art. 2 van Zijner Majesteils besluit van den 17 October 1820, de on afgehaalde patenten ol' de afschriften van dezelve door oenen deurwaarder der directe belastingen, on verwijld aan de palentpiigtigen moeien worden uit gereikt tegen betaling van tien cent waartoe dan ook den 18 December eerstkomende en volgende da gen zal worden overgegaan, Gedaan ten raadhuize, «art Goes den 2 Decetnb, 1854. Burgemeester eri Wethouders voornoemd M. P BLAAUBEEN. De Secretaris II C PILAAR BIHIik GOES 4 December. Den 28 November is te Hulst de tweede reeks van voorlezingen over den wetenschappelijken landbouw begonnen. Nadat de heer dr. E. Eogelvanger na mens |<le door Z. M. den koning benoemde commissie, dezelve had geopend en gewezen op het nut dat door de landbouwers in deze omstreken reeds uil de voorle zingen van het vorige jaar was getrokken heeft de heer Modderman aan welken ter vervanging van den h°er van Genns thans elders werkzaam hel houden der voorlezingen gedurende dezen winter al daar is opgedragen na kortelijk het behandelde in den votigen winter te hebben herinnerd, gesproken over de verschillende soorten van gronden en de wijze om dezelve te verbeteren en lot bebouwing geschikt te maken. Het is te wenschen dal deze voorlezingen, voor de landbouwers van veel practise!) nut steeds getrouwelijk door dezelve zullen worden bijgewoond, ten einde die vruchten te kunnen voortbrengen welke door Z M. d n koning hiervan norden verwacht, In de zitting van de tweede karper der Staten- Generaal van Vrijdag j|. zijn de disoussien over hel hoofdstuk justitie voortgezet en ten einde gebragt. Ten slotte is hel hoofdstuk aangenomen met 45 legen 16 stemmen. Bij gelegenheid dat de voorzitter, kennis gaf, dat de commissie van rapporteurs gereed was met haar eind verslag over het voorstel der 5 leden tot afschaffing van den accijns op de brandstoffen en voorstelde om de discussien daarover nader le bepalen, is over die tijdsbepaling eene discussie ontslaan waaruil o. a. is gebleken dat er eerstdaags nog een ander voorstel van leden za! worden gedaan tot afschaffing van be lastingen Men houdt het ervoor dat dit betrekking heeft op de afschaffing van den rogge-accijns. Even als op vele plaatsen circuleert ook in de hoofdstad een adres aan de tweede Kamer der Staten- Generaal lot ondersleuning van het voorstel lot afschaf fing van den accijns ,04) tlti Itifcütlstoffen Hel draagt de onderleekenmg van de voornaamste industrieën. Ui! II ertogeobosoh wordt als eene bijzonder heid gemeld dal de heer PT'Scheef fiats en zijne echtgenoot, in hel zestigste jaar huns huwelijks eenige dagen geleden met hunne kinderen en behuwd-kin deren naar Oden gereden zijn om de zilveren bruiloft van een hunner kinderen mede te vieren. In den namiddag van jl. Donderdag heeft er bij den ijzerkooper Begoul te 's Hage, een verschrik kelijk otigeluk plaats gehad. Men had namelijk in het woonvertrek een vaatje met buskruid geplaatst dat vochtig was ten einde het te droogen waar schijnlijk moet dit te digi bij het vuur zijn gebragt, althans in een oogenblik ontplofte het kruid, met het ongelukkig gevolg, dat verschillend^ zich in het ver trek bevindende personen als man vrouw, drie kin deren benevens eene dienstf&tfiagd de een sneer de andere minder ernstig zij**, gekwetst doch waarvan de meeste ongelukkige shigtoffers m zorgelijken toe stand verkeeren Vele glasruiten van bet huis en daarover en bezijden gelegen woningen zijn meest alle verbrijzeld ook het achterste gedeelte van het huis is zwaar beschadigd door de ontploffing, die zoo lievig was dal zij op verren afstand werd gehooid. Ge lukkig is er geen brand ontstaan. Te Maastricht zijn dezer dogen enkele vaische muntstukken van f 2 50 in oinlowp gebragt, dragende de jaartallen 1846 en 1848. De maker ismen nog niet op het spoor Vrijdag morgen is le Utrecht in de Korte Nieuwstraat terwijl men bezig was met liet uit graven van een deel der straat om er de overdekte goten te leggen een groote aarden pot van om streeks 12 duimen diameter gevonden, die ten boojde toe met spaansclie matten gevuld was. De aannemer heeft dien pot dadelijk in bezit genomen. De vinder schijnt echter niet tevreden, mei het deel hem toegedacht; daar de pol uit de openbare straat is opgegraven zal de zaak misschien ook wel uit anderen hoofde tot eenige moeijelijkheden aanleiding geven. Volgens de officiëele beriglen uit Brussel was de tarwe en de 'Ogge op de i jongsten marktdag ge middeld 2 fr. per mud gedaald. DUS LAN D TU li KIJK. In ons laatste noiinrier hebben- wij reeds hel be langrijke berigt medegedeeld uit de K'im vanden !8 dal d,e belegeringswerken waien gestaakt, liet blijft echter nog de vraag of deze staking ook slechts in verband staat met de tijdelijke ongelegenheidvraarin zich de geallieerden bevinden zoowel ten gevolge hunner jongste verliezen, bij inkermann, als dié wel ke zij door de stormen in de zwarte zee hebben "ge leden en welke hun in den aanvoer van benoodigd heden groote belemmeringen hebben veroorzaakt, jn de storm toch welke op den 14 in de zvrait-e zee heeft geheerscht hadden de vloten der geallieerden grooler verliezen geleden dan men ondersteld had. Het getal der oorlogs-en transportschepen welke op de kust waren geworpen bedroeg ongeveer 25; ook hadden eenige oorlogschepen aanmerkelijke schade bc komen. In boever aan het plan waarvan de keizer der Fronschen zelf in zijn brief spreekt namelijk om eene krachtige afleiding in Bessarabië te bewerkstel ligen uitvoering zal worden gegeven is nog onbe kend. Te Weenen verdiept tnen zich in beschouwin gen over de gevolgen der tusschen Oostenrijk en Pr uisen herstelde eenheid. Hel lieltoefl geen beloog, dat deze stap voor de weslersche mogendheden tan gewiglige beleekenis moet zijn daar bovendien door de officiëele schriftelijke verklaring van het PeterLar ger kabinet te Weenen dat de vier waarborgen aan neemt en bereid is dejze grondslag van vredesonder handelingen te maken de oostënrijksche regering tegenwoordig geene reden heeft om met Busland te bleken en de geallieerden te hulp te komen die in zuidelijk Rusland alzoo den strijd met de geheele be schikbare russische krijgsmagl moeten op zich nemen. De trie! tie pakethool le Nil, gisteren morgen, te Ma rseille ontvangen lijdingen uit Konstantiriope! tleelen mede. dat bij den storm van den 14 Novem ber op de zwaite zee 17 engelsche transportschei) geheel verloren zijn gegaan; nadat deze bodems waren gestrand en niet konden vlot worden was men ge noodzaakt ze door bet vuur te vernielen. Voorts melden die betigten, dal sedert den slag var. Inker- man voor Sebastopol niets anders was voorgevallen dan een kleine uil va) die gemakkelijk werd terug geslagen. Een russisch korps van 4000 man, dat voor Eupatoria verschenen nas. werd insgelijks teiug ge dreven Volgens een legerberigt van vorst Menzikoff dd. 22 November werd dien dag wel het bombar dement nog voortgezet doch zeer zelden en zwak gevuurd. De verliezen der russen alsmede de aan de vestingwet ken toegebragte schade, zijn van weinig beleekenis. DU1TSCHLAN D. Frankfort. in weerwil van den ingevallen dooi, zal liet ijs in tien Weichsel, bij Bromberg, den 25 dezer nog vast. De passagiers en goederen welke de spoortrein van Koningsbergen aanbrengt worden mei schietschouwen overgezet. Berlijn. De Petersburgsche Polis. deelt uitvoe- rige bijzonderheden mede omtrent bet verschijnen van een razende» wolf van buitengewone grootte die op 19 November langer dart 2 uren eert groot aantal stralen en pleinen der hoofdstad doorliep en eindelijk door twee krootiboere» gedood werd nadat, ltii nict- ininder dan .34 personen aangevallen en meer of min der gekwetst had. Niemand verwacht de hémngtiging van- Sebas topol in de eerste 4 ol 5 maanden en er is geen vooruitziet van strijde» in de eerste maand, zoo leest men in een brief uit de Kritn van den 8, ENGELAND. Lonuen. De schade, door het vergaan der engelsche trans port-schepen in den laatsten storm in de Zwarte zee geleden wordt op 500 000 pd. sl. begroot. De Morning Chronicle deelt mede dal de ge allieerden in de Kritn zeer aan buikloop lijden, ter wijl de typhus steils onder de turken heerschl. Hei blad dringt er op aan dat men de lurken lerngzende, op grond: dat zij tegen hel winter-saisoen niet be stand zijn; geen vertrouwen als soldalen meer inboe zemen sedert liet gevecht van Balaklava, doorliunne groote onreinheid BalaltJava en omstreken verpesten en voor niets eigenlijk btnikbirai zijn dan om de le vensmiddelen te verslinden, De heer Pinkins heeft de legering aangeboden een stoom kanon te leveren irt staat om een kogel van een ton gewigl tot op eetten afstand van ruim anderhalf uur te werpen Zoodanig kanon gesteld in het groote schip van den heer Bruneizou Sebas topol moeten vernield worden zonder verlies van één man. Per telegraaf wordt uit Londen van den 2 dezer hel berigt medegedeeld dat er sprake was van een nieuw ministerie. Het berigt daarvan is gunstig op- genome». Oostenrijk zou een offensief en defensief traclaal tnel de weslersche mogendheden gesloten hebben. Een brief uit Konsiantinope] verklaart de ver- flaauwing en genoegzame schorsing van het bombar dement,door het berigt, dat er zeer weinig voorraad van kruid was in het kamp zoodat men slechts Hl maal daags aile kanonnen kan lossen en 'snochls het vunr slaakte.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1