«OHSSCHE COURANT. t No. 93. 41""' Jaargang. OPENBARE VERGADERING De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j OW Gewone advert,en tien worden d 20 ets. de regel geplaatst. avondsuitgezonderd op feestdagen. 1 MAANDAG Al NOVEMBER, 'leboorte-. huwelijks- en doodberigtenvan dóregels d f 20. De prijs per kwartaal is f d.75, franco per post f d,90. j behalve het zegelregt. De inzending van advertent ie n moet geschieden vóór drie uren des namiddags. De GEMEENTE-BAAD van GOES heeft ten vori- gen jare weder niet te vergeefs de algenieene medewerking ingeroepen om het nieuwejaar-wenschen of bedelen der armen aan de huizen der burgers tegen te gaan en te doen vervangen door eene UITDEELING van EETWAREN en BRANDSTOF- PÉN aan de INGEZETENE ARMEN. Hij neemt daaruit aanleiding, om de ingezetenen op nieuw uittenoodigenop nieuwjaarsdag geene handrei king tan centen aan hunne huizen te doen, maar tot eene soortgelijke uitdeeling als de twee voorgaande jaren heeft plaats gehad, eene gift beschikbaar te stellen voor den raad welks leden zich met bet ophalen derzelve, binnen veertien dagen na heden, zullen belasten; waarna de te doene uitdeeling- zal worden geregeld naar mate van de beschikbare som. De aanhoudende duurte van die levensmiddelen welke tot de bedeeling in aanmerking kunnen komen, doet den raad de vrijheid nemen tot ruime deelneming op te wekken. Gedaan in de openbare vergadering van den gemeente raad te Goes, den 23 November 1854. M. P. BLAAUBEEN. Voorzitter. Tl G PILAAR, Secretaris. De COMMISSIE der (ECONOMISCHE SPIJS- U1TDEELING alhier, dankbaar melding makende van eene bij haar ingekomene gift van f 25,voor eene extra-bedeelinggeeft tevens aan hare medeburgers ken nis, dat de gedane inschrijvingen voldoende zijn, om de gewone bedeelingen wederom in dezen winter te kunnen aanvangen, en neemt de vrijheid, onder erken telijkheid daarvoor, hunne armen in het naderende winter-saisoen bijzonder aantebevelen. Goes, den 27 November 1854. De commissie voornoemd J. W. van KERKWIJK, Voorz. P. J. A. van DAM, Secretaris. DIAKENEN der Hervormde Gemeente te Goes maken bij deze dankbare melding eener op gisteren bij gelegenheid der morgen godsdienst-oefening ontvangen gift van f 10,onder het motto: n om in cle drin gende behoeften ie voorzien Goes, 27 November 1854. Diakenen voornoemd, M. A. RAMONDTVoorzitter. J. C DOMINICUS van den BUSSCHE, Secretaris. VAN DEN éÊSSSUMTÈ-RAAD TE GOES. ZITTING VAN 23 NOVEMBER 1854. Afwezig dhr mi'. Suaijmans Vader. ziek. De notulen dei' vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Uit de ter vorige vergadering ingekomen voord ragt. wordt overgegaan tot de benoeming van een' regent over de gods huizen, in plaats van den heer weihouder Kakebeeke. De heeren Smallegange en Soutendam worden benoemd tot stem-opnemers. Bij de stemming worden uitgebragt op de heeren Vervenne 7, Hochart 2 stemmen, terwijl een biljet in blanco was gelaten. Dhr PVervenneNs. i alzoo benoemd zijnde wordt door den voorzitter geluk gewenscht niet dit blijk van ouder scheiding en vertrouwen en uitgenoodigd de benoeming te aanvaarden waartoe ZEd. zich bereid verklaart, wordende de aftredende heer Kakebeeke door den voorzitter bedankt, voor zijne in die betrekking bewezen diensten. Wordt gelezen een blief van heeren Regenten over de algenieene armen van 15 dezer, verzoekende om de aan beveling voor een lid te mogen aanhoudenin afwachting van hetgeen ter zake der armverzorging zal besloten worclep. Waarin berust wordt. Wordt gelezen het rapport van de vaste commissie voor bet financie wezen van den 30 Oeiober nopens de geopperde bedenkitjgen van heeren Gedeputeerde Staten legen de aan genomen grondslagen voor den hoofileiijken omslag in dat rapport worden breedvoerig de grieven béstreden door 63 adressanten in der lijd ingediend en de geopperde beden kingen van heeren Gedeputeerde Staten overwogenwaar door de commissie tot de conclusie komt, dat de aangenomen grondslagen de beste en doelmatigste zijn, doch niet voor een hepaaid deel behooren toegepast te worden maar met elkander in verband gebragl. Daar deze stukked'zijn rondgezonden bij de leden van den raad vermeent de voorzitter dal men kan overgaan tct de beraadslaging. Hij verklaart bezwaar te hebben, tegen de conclusie dei- commissievooral tegen de aanneming van de waarde der consumlie, als grondslag. Daaroin heeft hij een ander besluit ontworpen, aan hetwelk hij voorstelt, als amendement op het voorstel der commissie, de prioriteit te geven. Dhr van Kerkwijk verklaart zich niel in staat voetstoots het voorstel van den voorzitter te beoordeelenhetgeen dooi andere leden gedeeld wordt, waarom de beraadslaging wordt aangehouden tot de volgende vergadering. (NB. Zoo van het rapport, als van het voorstel des voor zitters, zal hij de behandeling dezer zaak breedvoe rig verslag worden gegeven om te heter geheel te verkrijgen.) Wordt gelezen een brief van de directie over de leenbank, met de notariële acte van horgtogt van den ouder boekhou der in de leenbank den heer A Schraver. Welke borgstelling wordt goedgekeurd. Mede wordt gelezen brief van dezelfde directie, houdende kennisgeving van het overlijden vati deu heer L. de FottwJz., lid van die directie. Waarop zal worden verzocht eene aanbeveling in te zenden. liet suppletoir kohier van de houden belasting dal gedu rende 14 dagen ter visie beeft gelegen, wordt zonder dis cussie tot een bedrag van 23.vastgesteld. Zijn ingekomen met geleidebriéf van heeren regenten, de rekeningen van het gast- éii weeshu/s over 1853 en begroo tingen voor 1855, met uitnoodiging diena daarvan kennis genomen te hebben, in het archief te deponeren- Waaraan zal worden voldaan. Worden gelezen 1«. Missive van den hreeden kerkeraad der hervormde gemeente van 16 dezer, kennis 'gevendedat hij besloten beeftdat de diaconie der hervormde gemeente met 1 Ja- nuarij 1855 als kerkelijke instelling zal werkzaam zijn over eenkomstig art. 2 litt. b der armenwet, met uiteenzetting der redenen die daartoe geleid hebben. 2«. Missive als voren van 22 dezer waarhij wordt inge zonden de begrooting der diaconie voor 1855, wanneer deze al de thans door haar bedeelde lidmaten bleef verzorgen sluitende met een te kort van 3808,03, welke beuoodigdé sommen als subsidie zóu kunneu vragen, doch dat zooda nige geldelijke onderstand 'niet ligt in het door den ker keraad aangenomen beginsel en dat alzoo de kerkeraad vermeent slechts zoodanigen onderstand te behoeven, dat een deel der lidmaten, tot hiertoe door de diaconie ondersteund door bet burg. armbestuur worde gealimenteerd en dat diens volgens de diaconie zich beperken zal tot zulk een getal be deelden als uit hare inkomsten gevoegelijk kunnen worden ondersteund. NB- Ook van den inhoud dezer stukken zal bij de behan deling een breedvoeriger verslag worden gegeven. De voorzitter stelt voor die beide stukken te stellen in handen der vaste commissie voor het armwezen en daarna met haar rapport in die van de vaste commissie voor liet finantie-wezen. De heer van den Bosch, wenscht bij dit voorstel een tweede te voegenin den eerst voorgelezen brief wordt door den kerkeraad los weg gezegd, dat door de armenwet de vroegere overeenkomsten zijn vervallen; dit wordt even wel niet met eene inagtspreuk afgedaan; bij acht het van g belang dat dié zaak worde oliderzocbt én in het bij zonderdat uitgemaakt worde, of de bepaling van art. 2 van het contract van 1818, nog van kracht is, waarhij be paald wordt: «dat voor rekening en leti laste der diaconie zullen worden ondeisteund alle behoeftige lidmaten tot de gemeente behoorende, tegen genot enz.» Hij is van oordeel dal eene bepaling als deze door de wet niet opgeruimd is en de bepaling moet blijven bestaan on danks de ingevoerde wet: daar dit intusscheii eene questie is, die misschien alleen door regtsgeleerden kan worden uitgemaakt, stelt hij voor: burgemeester en wethouders te inagtigen een advies van een of meer regtsgeleerden in te winnen, omtrent de deugdelijkheid van die bepaling. De voorzitter ondersteunt dit denkbeeld; te meer daarbij de raadsleden daaromtrent verschil van gevoelen bestaat; hij vraagt of het de bedoeling dés voorstellers is, alleen een advies in te winnen nopens de bepaling van bet contract van 1818 en of het niet goed zoude zijn dit tegelijkertijd te vragen nopens dat van 1846 Dhr. van den Bosch wenscht dat zich de vraag hoofdza kelijk bepale tot het contract van 1818, maar is er niet legen dat dit nopens net contract van 1846, tevens geschiede, ofschoon hij dit minder twijfelachtig beschouwt, daar dil contract met de wet in strijd is, betgeen niet bet geval is met dat van 1818. Dhr. fan Kerkwijk appuijeert het voorstel van dhr- van den Boschen worden de beide voorstellen van burgemees ter en wethouders en dien heer met eenparige stemmen aangenomen. Wordt gelezen, brief van kerkmeesters der R. K. gemeente van den 23steu, daarbij verzoekende, terug te komen op bet besluit van 19 October, waarbij de armen totdat kerkge nootschap behoorende, daartoe worden verwezen uit hoof- de zij geene inkomsten tot ondersteuning der armen bézit ten dan dé collecte die nog geene 300 opbrengt, en de goederen vroeger atfii Diaconie der R. K. gemeente be hóórd hebbende, aan liet weeshuis zijn afgestaan;» zij ver- zoeken mitsdien de bedeeling hunner armep op den oude voel te doen plaats hebben, te meer daar de w-et niet on voorwaardelijk gebiedt, de armen tot het kerkgenootschap te verwijzen, maar vrijheid Iaat om hij onvermijdelijkheid van bedeeling, op eene andere wijze b. v. door gemeente of ge mengde armbesturen daarin te voorzien. De voorzitter acht het doelmatig en steil voor: ook dit stuk in handen der beide commissieu te stellen te meer daar hier welligt aanleiding zou bestaan tot het vormen van een gemengd armbestuur, 't geen welligt de kortste weg tot beëindiging dezer zaak zou wezen. Dhr. ran den Bosch appuijeert dit eu voegt er bij dat juist daarom regenten over de algemeene armen geene voor- dragt hebben ingezonden, daar naar hun. oordeel bij het vormen van een gemengd armbestuur het betrokken kerk genootschap de benoeming of voordragt van een of meer leden zou behooren te doen. Met algenieene stemmen wordi alzoo besloten. De begrooting der kamer van koophandel voor 1855 wordt voorgedragende afzonderlijke posten t. w. jaarwedde se cretaris 50,drukkosten 45aankoop boekwerken J 35,porto's 10,jaarwedde bode 5,en onvoor ziene f 15zamen 160, worden zonder hoofdelijke stemming en de begroeting in baar geheel goedgekeurd. Op voorstel van burgemeester en wethouders, wordt even als de beide vorige jaren beslotenten einde bet be delen op den nieuwejaarsdag-tegen te gaan,' te beproeven van de ingezetenen bijdragen te erlangenom weder op dien dag eene uitdeeling van eetwaren te doen daartoe even als toen de biljetten van inschrijving door de leden van dezen raad te doen ophalen en eene commissie zamen te stellen uit leden door den raad en de verschillende arm besturen te benoemen. Dit voorstel goedgekeurd wordende en de benoeming der leden voor zoo \eel den raad aangaat, aan den voorzitter overgelaten zijnde', benoemd ZEd. dhi. Vervennelid van deu raad om bet presidium van die commissie op zich te nemen en den grifiier ter secretai ie om de commissie bij te Slaan. - Na cenige aarzeljng verklaart dhr- V<rvenne zich bij ver nieuwing bereid. Bij deze gelegenheid acht de voorzitter heilniet ongepast, medetedeeleu dal door hem in de instructie voor de politie agenten is verboden het rondbrengen van almanakken en het vragen van fooijen met nieuwjaar. liet Proces-verbaal door den heer Ingenieur van den waterstaat opgemaakt, nopens de herstelling dersaswerken, wordt voorgelezen: daaruit blijkt o. a. dat de aannemer bo ven de som op de hegrooting daarvoor uitgetrokken ad f 1000,zou competeren 524,60 doch dal bij bet werk 8 dagen te laat heeft opgeleverd waarvoor moet afgetrok ken worden 80,— en dat door zijn toedoen eene zerk is gebroken waarvoor hij f 17,70 schadeloosstelling behoort te betalen, zoodat hein uit de onvoorziene uitgaven f 42G, 90 beheort te worden goedgedaauwaartoe burgemeester.eu wethouders lie» voorstel doeu. Conform hetzelve wordt besloten. Eeuige staatsbladen worden overgelegd en daarna de ver gadering gesloten. GOES, 27 November, Wij vestigen de aandacht van landboutvers op ach terstaande annonce betrekkelijk hel le koop gesteld karnwei kiuig. afkomstig vui: de Arnhemsche tentoon stelling» Zoo pas gearriveerd zal deze bekroonde kaïn eerstdaags voor belanghebbenden ter hezigliging wor-- den gesteld. I)e landbouwkundige voorlezingen le Hulsl Asel en Hontenisse in den laatsl verioopen winter door den heer PPA. Geuns begonnen, zullen ge-^ durende het ingetreden wintergetijde door den heer <S\ Tjaden M order man worden voortgezet. Die voorlezingen zullen le Hulst wederom des maandags en le Hontenisse des woensdags worden gehouden en in de eerstvolgende week een aanvang nemen - Bij besluit vim den 25 dezer no. 55, beeft Z. M. goedgevonden nan P. 1. Suleux, op zijn ver zoek. eervol ontslag te vevleenen als 2e luitenant bij de dienstdoende schutterij le Vlissingen, op grond van. art. 64 der gemeentewet.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1