No. 93. -IIs"' Jaargang. mmtm DONDfiffUM.G 23 NiOVKMilKB. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op, feestdagen. De prijs per kwartaal is f j,75franco per post f df)0. j De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des iianu'dtfags. Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan d6 regels d f d.20. behalve het zegelregt. BËEËNlIiMAHING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aan gaat Dat de gemeente-raad in zijne openbare vergadering van hedenovereenkomstig het bepaalde bij art. 265 der gemeentewet, heeft vastgesteld het suppletoir kohier van BELASTING op de HONDEN, voor deze ge meente, over "den jare 1854, hetwelk ter secretarie dezer gemeente ter lezing gelegen heeft van den 21 October jl. Dat genoemd kohier andermaal ter lezing' .is neder- gelegd ter secretarie dezer gemeente, van heden af tot Zaturdag den 2 December eerstkomende, van des voor middag negen tot des namiddags twee ure. En dat ieder aangeslagene binnen dien tijd tegen zijnen aanslag bij heeren gedeputeerde staten in beroep kan komen. En opdat zulks algemeen bekend zij., zal deze wor den afgekondigd en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 23 November 1854. Burgemeester en "Wethouders voornoemd M. P. BD A AU BE EN, De Secretaris H. C. PILAAR. GOES 23 November. Heden morgen werd voorde correctionele reglbank alhier de zaak behandeld in zake bel O. M. legen Joh. Koole le 's Gravenpolder beklaagd van bel moedwillig en feitelijk zich vei zeilen legen een" eige naar der jagl welke zijn regt wilde uitoefenen opeen aan des beklaagden-, vader toebehoorend stuk land bezaaid met koolzaad, vari welke zaak wij reeds vroe ger melding maakten. Uit de gezamenlijke verkla ringen der getuigen, bleek, dat bij de eerste trede die de voorste jager op gezegd land wilde dóen ile be klaagde reeds driftig mei eene schop of spade gewa pend en met dezelve dreigende is komen toeloopen terwijl een der getuigen welke tusschen beide kwam, met gezegd werktuig een slag op bet hoofd ontving, die gelukkig door het schampen op den naar boven gekeenlen loop van bet geweeivan geene ergè gevolgen was. Eene tweede bedreiging, aan een arider getuige, bleef onuitgevoerd op de verklaring dal deze hem overhoop zou schieten. Algemeen staalde beklaagde als een doldriftig persoon bekend en zou hij nog aan een derde getuige die hem op de gevolgen van zoo danige verkeerde handeling opmerkzaam maakte, ge antwoord hebben hét kan mij niet schelen al hangen zij mij morgen op. v De reglbank heeft de beklaagde aan hel hem ten laste gelegde feit schuldig verklaard en de conclusie van het 0. M. strekkende tot eene Vpróordeeling van een jaar gevangenisstraf en 50 gul den boete verminderd lol eene gevangenisstraf van 3 maanden 10 gulden boete c, e. i Bij besluit van den gemeente-raad alhier is heden avond tot regent over de godshuizen in plaats trap. den heer G UKakeheeke. benoemd de heer P/i. 'Fervenne Nz met 7 van de 10 stemmen, 2 waren uilgebragt op dhr, P, A. ffochórl Sr. en 1 briefje was in blanco. Op onzen tweeden loondag was de aanvoer van hoornvee weder ruimer dan men verwacht bad hoe wel als naar gewoonte minder darr acht dagen vroe ger de prijzen waren in evenredigheid der quuliteil nog hooger et werd lot f 200,— besleed. Tusschen dingsdag en woensdag heeft het hier eri in de omstreken vrij sterk gesneeuwd en eenig'e nach ten bevorens gevroren. Men ondervindt daarvan reeds het ongerief in hel later aankomen der postern. De brieven en nieuwstijdingen, die wij volgens de win- leidienst gisteren namiddag ten half twee ure moesten ontvangen werden eerst heden morgen l/%9 uren be zorgd. Ook heden namiddag k wam die drie aren later. Volgens hel Nieww-é- öii -Jdvertenlitblud.van Zeeuwsch f'Inunderen wordt uit Gerit gemeld dat de maatschappij dar regtslreeksche spoorbaan van St. Ghislain in Henegouwen naar Gent voornemens is bare linie onverwijld lol Ter Neuzen te verlengen en dat die maatschappij met de onderscheidene per sonen die aanvragen of ontwerpen gemaakt hebben var. Gent naar Eecloo, overeengekomen is, om dit werk gemeenschappelijk uil te voeren. In de zitting der tweede kamer van de staten generaal ii° 20 dezer, is door de betrokken commis sie van rapporteurs tol vaststelling der begrooting voor den arbeid der gevangenen voor 1855 daaromtrent haar eindverslag uilgebragt. De kamer heeft bepaald dal de beraadslagingen over dal néts-ontwerp later zullen worden vastgesteld. Z. 'VI, opper-ceremonimeesler heeft bekend ge maakt dat het hof den 21 dezer', den rouw voor den tijd van veertien dagen zal aannemen wegens het overlijden van hare majesteit de koningin-moeder vurr Beijeieu, waarvan de eerste week de middelbare en de tweede woelt de ligte rouw zal gedragen worden Z. M. heeft hel verzoek om gratie van J. H. liernper gewezen van de ha'nd. Gisteren zou reeds de doodstraf aan dien ongelukkige worden voltrokken. Dezer dagen heeft een jager in het Weslland eene voordeelige jagt gemaakt waar weinige voor beelden van hestaair. Ilij schoot op éénen dag 22 hazen II l'aisanteri-hanen4 houtsnippen, 2 patrijzen en 3 konijnen. - Volgens eene raming van den oogst over 1854 in vergelijking mei den gemiddelden in gewone jaren opgemaakt door de vereeniging van volksvlijt le Am sterdam leverde die in zuid beveland naar eene opgaal van dhr. 1. 6. van den Boschte Wilhelrni riadorp de navolgende resultaten; Tarwe. Rogge. Haver en Boonen stonden met den gemiddelden op brengst, de eerste met 24 de tweede met 30, de derde met 41 en de 4de met 27 ried. modden per bunder gelijk. De gemiddelde opbrengst var: gersl was 4.5, de opbrengst irr 1854 slechts 42 mud. Van aardappelen waren dit jaar 125 en van koolzaad 9 mudden per bunder gewonnen. Dezer dagen heeft eene lSjarige dameMe- jufvroow Leoni Crommeliech voor de geneeskundige commissie van Brarlandjhet examen als Chirug. den- tiste afgelegd. Bij het uitreiken van het diploma werd door den voorzitter der commissie verklaard dat deze nimmer een schitterender examen had bij gewoond. Amsterdam 22 NovemberHeden is voor den ringmuur der cellulaire gevangenis op de schans bij de Leidsche poort op het schavot met valluik de doodstraf voltrokken aan B. Kemper, wiens ver zoek om gratie wegens het gruwelijke der door dien 21 jarigen jongeling gepleegde misdaden, door den koning gelijk men verwachtte is gewezen van de hand Gisteren avond laat werden vele bewoners dezer stad in angst gebragt door een schrikkelijken gloed die den hemel kleurde in de rigling der plantage en het nachtelijke duister overwon. De schrik werd ver meerderd door dat zich hel gerucht verspreidde dat de gebouwen van hel koninklijk genootschap Nalura Arlis Magistra in brand stonden Menigeen die er zich heen had begeven, vreesde een losgebroken wolf of leeuw te zuilen ontmoeten, die door brandwonden nog woedender alles aanviel wat hetn tegen kwam. Spoedig vernam men echter dal de brand aan eene andere zijde der plantage (over hel stedelijk werk huis) ineen oud gebouw was uitgebroken, en behalve eenige schade aan de belendende woningen waartoe de brand die zeer gevaarlijk had kunnen worden zich door de juiste maatregelen en krachtige hulp der spoedig aangesnelde brandweer had bepaald alleen dal gebouw bad vernield. RUSLAND— TUBKIJE Volgens de Weener telegraaf die berigten uil Kon- slontiriopel van den 9 dezer mededeelt', was prins Napoleon aldaar aangekomen en leed zeer aan rooden loop. De nieuwstijdingen uildeKrim bevestigenden slag van 3 November. Meer en meer blijkt hel, dat de geallieerden veel versterking erlangen en tengevolge daarvan het IVansche leger weldra verdubbeld zal zijn. Hei erigélsche leger ontvangt mede veel versterking en de uil Tunis en Egypte vertrokken troepen zullen ook bet tuiksehe in getal doen toenemen. De zeemagt bedraagt thans tn de Zwarte zee 70 oorlogschepen. Een correspondent var) de Indcpehdance Beige zegt dat tengevolge der verschillende versterkingen bij de geallieerden ontvangen dit leger tbans 130,000 Èi j 40 000 manschappen lelt. De russen kunnen niet meer manschappen in tie Ktirn hebben en naarmate zij het bekomen van nieuwe versterkingen zullen noodig oordeelen. zal ook zulks bij de geallieerden liet ge volg zijn. Aan de geallieerden zal het zelfs gemak kelijk zijn om steeds versterking te erlangen, want in het tegenwoordige jaargetij is de tveg onbegaanbaar en hebben de geallieerden het voordeel van vervoer ter zee De troepen zijn lot op 140 ellen afstand van de vijandelijke versterkingen van Sebastopol ge naderd. Al de vrouwen en kinderen hebben Sebastopol vei laten. Te Marseille uit Conslantinopel ontvangene tij dingen Joopen tol 10 November Zij bevestigen de overwinning bij Inkerrnau op de volgende wijze: Op 5 November viel de generaal Bannenberg den engelschen regtervleugel aan voor Sebastopel. Gene raal Calhartrl met 9000 rnarr engelsche infanterie en artillerie, bood aan de driedubbele russische strijd krachten heldhaftig bet hoofd. Het eerst snelde hem de brigade Moutel en toen de divisie Bosquet le hulp. De franschen voerden onrniddelijk eene vrees- selijke charge met de bajonet uit en veroorzaakte wel dra zulke diepe gapingen in de russische gelederen dal deze op de vlugt sloegen en de russische positien genomen werden De russische lijken lagen letterlijk opeen gestapeld. Krijgsgevangenen werden zeer wei nig gemaakt. Gelijktijdig met dezen aanval van Ban nenberg vielen S000 russen uit de vesting en ver rasten de batterij, die op 100 meiers van de vesting was aangelegd om bres te schieten. De artillerie werd genoodzaakt zich op de infanterie terog te trek ken. die toen, onder bevel van generaal Forez, eene offensive houding aannam. In hel gevecht, dat zich toen ontspon, werd de overste Lourmel gewond. De russen werden ook hier terug geslagen en door de franschen tot in de vesting vervolgd. De generaal Forez slaagde er slechts met moeite in om zijne man schappen tot den aftogt ie bewegen. Het Journal de Constantinople bevestigt de door de russen geleden nederlaag bij lnkerman het blad schat hel verlies der russen op 10,000 man en dat der geallieerden op omstreeks 3000 man. DU1TSCHLAND. Frankfort. In de Weiehsel is reeds zooveel drijfijs dal de overlogt niet dan zeer moeijelijk met schielschouwen kan geschieden, Men verzekei I stellig, dal eene overeenstemming van Pruissen en Oostenrijk omtrent hunne stelling in de oostersche kwestie ophanden is. De Heer v. Otterstadt is naar Petersburg ver- trokken om aan le dringen dal de sedert lang ver wachte nota zoo worde ingérlgl, dat Pruissen die van Oostenrijk en do weslersche mogendheden kan mede- deelen. -Dezer dagen zal op de jongste oostenrijksche rrola van 9 dezer door onze regering een antwoord nota naar Weenen gezonden worden, welke het nog bestaande verschil van meening ter zake der dos-

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1