MIMHJZEN, Ill voornaamste feiten van hel leger en het oorlogslooneel, in alle verschillende schakeringen, naar Parijs gezonden. Op d ie wijze ontvangt het departement 7an oorlog met de rapporten levens de tablaui in al hunne vol komenheden, Te Bouaan is eene proef genomen met een mechaniek paardentuig uitgevonden door den heer Leriche hetwelk ten doel heeft om de ongelukken door het op hol gaan der paarden voor rijtuigen ge spannen te voorkomen. De toestel bestaal in eene guide de sureledie de koetsier onder zijn bereik heeft en door behulp van welke "hij het geheele rne- cbanieke paardentuig kan doen vallen, de paarden in vrijheid stellen en aldus meester blijven van den dis el ten einde hel rijtuig Ie besturen, lol dat de schok die hel verkregen heeft heeft uitgewerkt. VUnivers behelst een vijandig betoog, ten aanzien van den russischen Czaar waarin onder an deren te kennen gegeven wordt, dat Duitschland in welks 'belang de oorlog in de eerste plaats wordt ge voecd de meest,e bezwaren in den weg legt, onmo gelijk langer onzijdig kan blijven. De keizer verzekert bij herhaling dat hij St. Cloud niet zal verlaten voor dat Sebaslopol inge nomen is. De fransche regering doel in Duitschland groole aanknopen van aardappelen inzonderheid voor hel leger in hel Oosten. De stemming aan onze beurs is sedert twee dogen de tolkdmene, spiegel der openbare meening Men vreest hel ergste. De dépêches van prins Ment- zikoff zijn de eenige waardoor men iets verneemt en de regering zwijgt. Wal wonder alzoo dal de meest verontrustende geruchten in omloop zijn. De Sa/ut Public van Lyon deelt mede dat het in de Krirn reeds gevroren en gesneeuwd heeft. INGEZONDEN. BROODZETTING In hoeverre is eene wettige bepaling van hit maximum der broodprijzen noodzakelijk of wenschelijk Steller dezes ineend, dat deze vraag ernstige overweging verdiend, ook zelfs daar, waar de plaatselijke besturen, desfwegens reeds eene beslissing hebben genomen, en acht het daarom niet overbodig omtrent dit belangrijke vraag stuk eenige wrijving van denkbeelden uit te lokken door middel van dit blad. ,Zij 'die zich tegen eene broodzetting door de wet verkla ren, doen dit in den regel, op grond hunner meening, dat de weldadige werking der concurrentie ook bij den handel in bróód voldoende zal zijn om de nadeelige werking van bet monopolie te weereu. De wetenschap der staatshuishoudkunde toch leert, dat •er» geen krachtiger wapen bestaat om het monopolie te fnui ken als eene yrijeonbelemmerde concurrentie, inmen ging van het openhaar gezag in particuliere industrie wordt door haar veroordeeld, de tussehenkomst van den wetge ver is in den regel niel alléén overbodigmaar hoogst scha delijk, daar waar het industrie geldt roept zij den wetge ver op iedere bladzijde toe laisser f ai-e en gelukkig ons vaderland, waar men sedert 1848 „meer en meer van de waarheid dezer spreuk (zoo rijk in beleekenis) schijnt door drongen te wórden'; ook steller dezes beaamt denzei ven 'in al zijnen owning en treedt gaarne op ter verdediging van de grondstellingen éener wetenschap, die, helaas! nog door zoo velen wordt miskend-, door betrekkelijk weinigen wordt beoefend en toch door allen iqoest geraadpleegd worden die. geroepen in lands pi'ovinciale-so.f.plaalselijke besturen, om hunne stemmen uit te brengen omtrent maatschappelijke vraagstukken van den dag., en dit doen in strijd niet de lessen der volkshuishoudkunde, duizenden en duizenden schade berokkenen. Schijnbaar hébben dus de voorstanders van de afschaffing der broodzetting, de wetenschap op hunne zijde, door ook voor dien tak van industrie hel laisser faire in toepas sing te willen zien gebragt. Ik zeg echter, schijnbaar en hoop mij deswegens te zul le» kunnen verantwoorden. Dé staatshuishoudkunde leert, en hel is eene onomstotelij ke waarheid, dat het monopolie de strijd tegen eene vrije, onbelemmerde concurentie nimmer kan uithouden, het mo nopolie verdwijnt, waar een vrije concui en tie hare wel dadige werking kan Hoen gevoelen. Maar. ik vrage, kunnen er geerie oorzaken bestaan, die de weldadige werking eener vrije onbelemmerde concuren tie. uit den aard. der zaak zelve, onmogelijk maken en zoo ja. is dit niet juist het geval met den handel in brood Brood toch is een artikel van dageJijksche behoefte, dat men niet even als Huizende andére artikelen in voorraad kan inslaan en daardoor wordt juist de concurentie ver laind en beperkt. Konde inen zich voor eenige weken pro vianderen van goed brood, de concurentie zou ongetwijfeld het monopolie, daar waar het zich,deed kennen, vernieti gen, partikulieren zouden zich van elders voorzien, ener zou spoedig een handel gedreven worden in brood, gelijk dit gedaan wordt in alle andere artikelen van verbruik. De onderlinge bijeenkomsten der bakkers, ter bepaling aan welken prijs zij zullen goed vinden hun brood te ver- koopenzou spoedig blijken tot hunne eigene schade uit te loopen, immers, indien zij de prijzen hooger opvoerden als volstrekt noodzakelijk is. Het brood kan echter niet geregeld van elders worden aangevoerd, en men dwaalt dus, als men in dezen, van de concurentie, eene overwinning op het monopolie ver wacht, de concurentie is in den regel beperkt binnen de plaats onzer inwoning, waar ieder aanvoer van buiten bo vendien nog belemmerd wordt door lastige formaliteiten van aangifte enz. In kleine gemeenten, waar bet gemeenschappelijk overleg der producenten gemakkelijk kan plaats hebben, moet er dus in mijn oog eene wet zijndie de belemmerde werking der concurentie vervangt, wil men de ingezetenen vrijwaren voor de mogelijkheid van een drukkend monopolie. Niet dat ik beweren wil dat hier ter plaatse reeds nu monopolie zoude bestaan, dank hebbe onze tegenwoordige bakkers i en de edele strekking hunner gemeenschappelijke overleg gingen ter onderlinge regeling der prijzen, maar wat niet is kan zoo ligt komen, en als het eigenbelang in hunne vergaderingen eens predomineeren mogt boven het algemeene belangdan zoude het blaadje spoedig kunnen keeren en daarom is de wet noodzakelijk en dient er te worden ge waakt. In gr-oate plaatsen kan het een punt van overweging uit maken of de concurentie in eigen boezem soms voldoende mogt wezen, maar ook dan nog meen ik te mogen bewe ren dat het advies van de commissie uit den gemeenteraad van 's Uage, onderdaags publiek gemaakt om te dier plaatse, in geen geval lol de finale intrekking der broodzetting te besluiten, zeer veel aannemelijks heeften betreur ik het alleen, dat die commissie schijnt verzuimd te hebben, met een kort woord op de oorzaak te wijzen waarom juist ten aanzien van deu verkoop van brood, eene exeptie bestaat, en de staatshuishoudkundige stelling van het laisser faire niet zon der gevaar van schade voor het 'algemeen, kan toegepast worden, in dat geval toch geloof ik dat haar advies, nog meerderen zou hebben overtuigd. Ik aarzel alzoo niet om te verklaren, dat naar mijne overtuiging eene broodzetting van regeringswege aller nood zakelijkst is, en hoop het bewijs geleverd te hebben dat daarin slechts schijnbare strijd bestaat met de lessen eener wetenschap wier grondregelen, toegepast op de maatschappij de algemeene welvaart ongetwijfeld het meest bevorderlijk is. /ij, die in dezen een tegenovergesteld gevoelen aankleven, noodig ik beleefdelijk uit langs dezen weg van gedachten Ie wisselen het betreft tpch eene zaak van algemeen volks belang en ik verklaar mij gaarne bereid, hierop zoo noodig terug te komen, of ter verdere verdediging mijner stelling, of ter openlijke verklaring dat ik dwaalde. Goes den 14 November 18f>4. X. X\ van de volgende artikelen te Goes, tan den I tot den 15 November 1854. met inbegrip der landelijke en plaatselijke belastingen. Tarwe f 13 00, Bogge f 9,80. Vroege Gerst f6,25 Late Gerst f 6 00. Boekweit f 0.00. Hater f 0,00. Bruineboonen f 11,00. Wille Erwten f 0 00. Groene Erwten I 1 I 30. Graauwe Erwten f 00 00. Tarwe Meel f ,15,00. liogge Meel f 11,45. allen per mudde. Boter if 1 10. Noord-ilollandsche Kaas 50 cl. Stolk- sr.he Kaas 50-ct. Leidsche Kaas 50 et. Witte Brood 36 cs. Tarwe Brood 25 os. Kogge Brood 18 cs. Ossen-Vleescli 60 cs. Koe tleesc.il 60 cs. Kalfs Vleescli 60 cs. Schapen-Vleesch 50 cs. Lams-Vleesch 55 cs. Versch Varken-Vleesch 70 cs. Gerookt Var ken-Vleesch 80 cs. allen per tied. pond. Vroege Aardappelen f 3 00. Late Aardappelen f 3,60. de mud. Jenever f 00 Oü per vat. Ypen Hout f 7,00. Ksschen honl f 7 00 per wisse. Groote Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen f 7,00 de honderd. Steenkolen f 37 50 de J500pond. Turf 60 dedubb. muil. Kool Olie f 00 00. Lijn Olie f 00.00. het vat. Koolzaad 00.00. Lijnzaad f 0 00 de mud. Kaarsen 75 cs. het ned, pond. Getrouwd Goes den 15 November 1854. C. A. SPRUIJT en P. A. van DALEN. Heden overleed op het aller onverwachts onze waarde "Vader en Behuwd-Vaderde heer JO- 1IANN1S de JONGE Gz.in leven mr. Koperslager alhier,'in den gezegende» ouderdom van bijna 81 jaren. Goes, J. de JONGE, Jz. den 14 November 1854. uit aller naam. Gelieve deze algemeene, tevens als bijzondere kennisgeving aan te nemen. Diegenen, die genegen zijn tot de leve rantie van het benoodigde VLEESCH voor de (Economische Spijsuitdeeling te Goesin den aanstaanden Winter, gelieven daarvan met opgave van prijs per Nederlandsch pond, schrif telijke mededeeling te doen vóór of op den 22 Novem ber, e. k., ten huize van den ondergeteekenden Lid en Secretaris dier inrigting. Goes, 9 November 1854. P. J. A. VAN DAM. Op Woensdag den 29 Novem ber 1854, des morgens ten elf urenzal men in de herberg bij J. B. Aertsens te Biese- publiek en aan de meestbiedende presentereu te verkoopen De npmbre van 9 bunders^3 roeden60 ellen BiOKJWVfj/tlVi) gelegen; in den Willem-Anna- Poldergemeente van Kappelle cum annexisin vijf afzonderlijke perceelen, zoo als bij uitstaande biljetten is omschrevenen om daarvan dadelijk op het gebruik te komen. Informatien zijn te bekomen ten kantore van den Notaris a. Smallegange te Goes. In de maand December eerstkomende, op nader te bepalen dag, zullen, in de herberg bij P. de Broekert te 'a Gravenpolder worden geveild, eene aanzienlijke partij BUI TENGEWOON ZWARE OPGAANDE OLMEN BOOMEN, staande op het dorp van 's lieer Abtskerke. Informatien zijn te bekomen bij heereu Burgemees ter en Wethouders van V Heer Ablskerke en ten kantore van den Notaris Risseeuwte Goes. Terstond een BROODBAKKERS-KNECHT van de Hervormde Godsdienst benoodigdadres bij de uitgevers dezer courant. De heer J. P. KARTHAUS, te Haarlem, herigt ons in dato 2 Nov. 11. het volgende: Een gunstig resultaat van het gebruik der fifcfö VAIjNjV- TA. kan ik ÜEd. mededeel-en van eenen heer, die des zo uiers alhier op eene buitenplaats woont. Zijn W. Ed. leed aan de inaagen ingewanden, dit was zoo erg, dat ZEd. volstrekt geene spijzen, zelfs geen rijslwater, meer kon verdragen maar alles weder moest uitbraken; alle hóóp op herstel was opgegeven, zoodat de dood werd te geinoet gezien. Óp aanraden werd tot het gebruik der KKVAI«I5W- TA besloten; reeds bij de eerste doos bespeurde ZEd. be terschap en is na dezelve den geheelen zomer te hebben gebruikt volkomen en even gezond als vroeger. Ju liet belang der lijders aan zoodanige kwalen is Z. WKd, gaarne bereid hierover informatien te geven. De B&EVALiEftïTA 'S volgens geachte en beroemde geneeskundigen een voedzaam en inwikkelend middel, dat in vele ziektegevallen alle andere artsenijen overbodig maaktzij is volgens medicinaalraad Dr. WURZER te Bonn, verzachtend en versterkend voor de ingewanden en kan met gunstig gevolg in diarrhaea, rood en loop, buikloop enz. (Durehf'allen und Ruhren) aangewend worden. Zij werkt gunstig op de spijsverteringsorganen op de ingewanden en op geregelde functiën en oefent ontegenzeggelijk den meest weldadigen invloed uit op den gezondheidstoestand van den mensch. De prijs der 11EVALENTA is 87*c., ƒ3.50, ƒ8, 16. zij is le verkrijgen in onderstaande dépots. DU BARRY'S Boekjes worden gratis afgegeven. Amsterdam, Verkoophuis. Axel, J. W. Verbeek Vrolijk. Bergen-op Zoom. D. Pouwels en P. F. Appelboom. Goes, C. VREEKE. Middelburg, A. Engeler Co., Mej. Auwer, W. P. van de Kamer. Oostburg, Mej. Geelhoed. Vlissingen, A, M. Kalbfleisch. Zierikzee, C. van Schaick. En in de bekende dépóts in de andere steden. De zalf en pil len van HOLLO- WAY, gebrnike men voor zweren en huidziekten. De dochter van mejufvrouw Far- low woonachtig in Londen in Co- ven tgarden, had sedert zes jaren verzweringen aan den regter arm en. ge durende dien tijd was zij onder de behandeling van de bekwaamste heelkundigen, doch wier pogingen zonder ge volg bleven. Haar gestel verzwakte en men bad geene hoop meer op genezing. Eindelijk echter beproefde de moe der de zalf en pillen van HOLLOW AY, en dit onvergelijke lijk geneesmiddel herstelde haar in dier voege, dat zij thans de beste gezondheid geniét. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt: Doosjes pillen a f 0,80, f 1,85f3,00, f6,75, f 13.50, f 20;50. Potjes zalf a f 0,80, f 1,85, f 3,00 f 7,05, f 13,85. f 20.95. zijn op franco aanvragen a contant te bekomen bij J. W. Verbeek Vrolijk, te Axel. J. P. Verlinden, te Ber- gen-op-Zoom. Den heer J. Straatmanhoofd-depóthouder te 'sBoschalsmede te Londen Strant 244, HOLLO WAY'S éta- blisseinent. TIC GOES, BT.T F. KT.EÉUWKNB ZOQN.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 2