MMdE («(RUT. No. 90. 41ste Jaargang. 'V <1 fflllCTiTilI. Dc uitgave- dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdag, avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,7ó, franco per post 1' ö,90. De in ze. DONDERDAG. 10. NOVEMBER. 'tiding van advert èi) tien'snoet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone udvertentien worden a W ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigten, van 6 regels d f óflO. behalve het zegelregt. REGENTEN "overste algemeene Armen te Goes maken dankbaar melding eener ontvangen gift van f. 50,die overeenkomstig de bedoeling van den ge- ver of de geefster ..zal worden aangewend. Goes den 14 November 1854. 1 Regenten voornoemd R. B. vAti DEtv BOSCHPoon. J. RISSEEUW, Amans. GOES 16 November. lied en avond nemen onze voorlezingen eri bijdragen in de algemeene winler-vergaderingeo van liet depar tement tot Nut van H At go. meen een aar.iang. Men venvaebl Oven als bet vonge jaar veel belangstellino en talrijke opkomst van leden met hunne dames, die men lim.pt dm.t moegerez.ameiikomsten aangemoedigd, ook dit jaar gam tie liet hunne zullen bijdragen omhel ge noogeWjke dier avonden te veiboogen. Onze koemarkt was velleden Dingsdag goed door koopers bezoobl, meest Biabairdsobc de aanvoer van beesten was minder dan voorleden jaar, doelt overtrof de verwachting alle golden naar evenredigheid goede prijzen de rette waren zeer gezocht waarvoor dan ook hier buitengewone prijzen werden besleed. Gisteicn morgen tijdig, werd men hel droevig uiteinde gewaar van eeneu ruim SOjttiigen grijsaard. Met het voornemen om naar den kerkeraad der Christ. afgesr.li gemeente te gaan verliet bij Dingsdag avond circa 6 ure zijne woning en schijnt hij ongelukkig in den vijver gelegen in den tuin achter zijne woning, geraakt te zijn, waaruit bij eerst den volgenden mor gen levenloos is opgehaald. Verleden dingsdag had alhier de gewone veree- niging van Zuid-Bevelandsche onderwijzers, onder voorzitting var, den WelEerw. Zeer Gel. heer ds. ab Utrecht üresselhuis plaats Door ds. I). Buijt Ie Nisse is tegen primo Januari) 1855 hel emeritaat gevraagd iii de vergadering van aandeelhouders in de Zeeuwsche maatschappij van stoomvaart, den i 4 dezer te Middelburg gehouden heeft inen besloten eerie wijziging van de concessie aan de regering voor te dragen orn namelijk de dienst var) Viissingen op Antwerpen te doen vervangen door eene var. Middel burg op Antwerpen. r Zoo men zegt zal de Tweede Kamer aan staander. Donderdag beraadslagen over hel in over - weging nemén van het voo stel tol afschaffing van den accijns op de brandstoffen. Ook de predikanten te Amsterdam hebben bet puntbetrekkelijk het dragen der toga als alnbts- gcvlakvl sedert eenigen tijd in overweging genomen. De Amsterdamsche Courant meent te kunnen ver zekeren dal dit doop de predikanten] op IA Januarij e k. aldaar zal worden aangenomen. Als een bewijs dal tegenwoordig niet alleen vee! handelmaar opzuldering van granen plaats heeft, schrijft inen uit Leek, dat aldaar bij gebrek aanpak huizen de kerk tot zoodanig einde gebezigd wordt. Wij vernemen dal de booge raad, diejl. Zalur dag eene bijeenkomst zóu hóuden inzake het verzoek om gratie door Johan ffeinrick Kemper ingediend, in die vergadering tot het uitbrengen var. een afwij zènd advies aiin den Koning besloten heeft. Tevenj vernemen wij dat door het belgiseh staatsbestuur, minzame verloogen zijn of zullen gedaan worden betrekkelijk het vestigen van eene quaran taine-plaats aan de Schelde zoowel in het belang van den handel als in die der menschelijkheid. Vroeger werd daartoe het foit Ramtnekens gebezigd, maar is thuns als stapelplaats van buskruid voor het garnizoen en de marine onontbeerlijk. Naar het gevoelen van deskundigen zoude, om deze hoogstbelangrijke zaak lol volkomenheid te brengen, het daartoe bestemmen van de Oranjeplaat aan het Sloe als zeer doelmatig Je oordeelen zijn. In elk. gigral is hel vestigen van zoodanig établissement, na rféh ijzingwekkender, toe stand van de door epidemische ziekten verpeste sche pen die in dejongsl terloopene dagen Ie Viissingen. Neuzen enz moesten worden afgewezen in het booge belang der internationale gemeenschap, van de sliengste noodzakelijkheid. Del staatsblad no. 141 bevat eene tusschen Ne derland en Portugal geslolene overeenkomst tol weder- Iceerige uitlevering van boosdoeners De landbouwers te Staphorst (Overijssel) hebben veei overlast ran muizen. Men zegt dat vele er reeds over de 10 000 gevangen hebben één landman zou er reeds 17 000 gedood hebben. --- De booge. raad der Nederlanden heeft uitspraak gedaan in de zaak van de Kt ies die zich in cassatie bad voorzien legen een arrest van bel hof in Noord Holland waarbij hij lol gevangenisstraf is ver oordeejd wegens het schrijven enz. eener brochure getiteld: Een stamibeeld in den zak, door Asmodée. De raad heeft al-die voorgesteldemiddelen van cassatie als ongegrond beschouwd én. liet beroep ran den req verworpen. NOORD AMERIKA. lioitaiid.se/te h o/onin Sheboygan j7 October. De tegenwoordige toe. load, van lamivei btyzers (vooral bollamlers) naar deze. stad en courtly overtreft die van alle vorige jaren. Minstens met twee honderd personen is ile bevolking van Sheboygan county sedert ons v o, ig berigt toegenomen, en nog hooi en wij da gelijks van vreemdelingen die zich alhier denken te vestigen. Natuurlijk krijgt de stad geen gering aan deel van dezen toevloed. De schaarschheid van wo ningen doet ziel. dan ook thans meer dan ooit ge voelen RUSLAND TURKIJE. 'Eene telegrafische Dêpëebe uit de Krill), dooi den Moriiteur medegedeeld gedagleekend 6 dezer, houdt in dat den 5 vruchteloos en niet groot vei lies een hevige aanval op de liniéti der belegeraars gedaan is, die gepaard ging met een uitval van het garnizoen van Sebaslopol. Uit een dépêche van prins Men- %ikoff merkt men omtrent dit berigt slechts een Itlein verschil. Volgens de laatste zou liet garnizoen twee uitvaller, gedaan en bij die gelegenheid onderscheidene -stukken geschut door de russen vernageld zijn Van beide zijden schijnt nöglhans in dit gevecht, hel ver lies groot te zijn onder anderen gewaagt men ran het kwetsen van vier engelsclie generaals. Volgens hel rapport van generaal Ganrobert aan de Moni teur medegedeeld, namelijk vah de dagen van 25 en 26 October jl. had slechts een uitval van hel garni zoen plaats gehad die met kracht was afgeslagen. -Het verlies der russen bij de ondernomen be storming wordt iu het berigt der geallieerden opge geven op 10 000 man. Uit den aard evenwel is het al te leiden, dal elk verlies der belegeraars, (hoewel daarvan door hen gezwegen wordt) voor hen in even redigheid veel knellender is dan dat der belegerden welke laatsten bij voortduring en gereedelijk verster king kunnen ontvangen eri ook werkelijk b komen - De russisc.he gevangenen en overloopers zeggen dat de generaals besloten hebben Sebaslopol niet an ders dan in den staat van een puinhoop te verlaten. De vrouwen èn kinderen zijn denkelijk naar liet noorden der stad gezonden Men hoopt dat zij vóór de be slissende bestorming in veiligheid gebragl zullen zijn, want zoo hardnekkig is de tegenstand, dal de belegeraars tot een graad van verwoedheid gebragt zijn die voor zeker de Zouaven en de overige afrikaansche rege- rnenten tol verregaande wreedheden verroeren zal wanneer de plaats uitgeplunderd wordt. De Gazette de Lyon behelst de volgende daad van moed en opoffering van den eerwaarden paler P. Parabère hóofd-aaimoézenier bij het franscbe leger in het Oosten, in den slag aan de Alma. »De eerw geestelijke had in den ochtend van den vreeselijken slag eeri paard bestegen en 'zich gevoegd bij de eerste kolonne infanterie, die legen de rus» siscbe batterijen oprukte. Een kanonskogel trof zijn paard dat dadelijk dood neerstortte. De eerwaarde pater niet achter willende blijven bezon zich niet larig maar sprong op een kanon en volgde alzoo de hem bewonderende en toejuichende krijgslieden. Toen echter de batterij gesteld werd moest bij zijn kanon verlaten 'twelk hij deed en dra bevond bij zich te midden van hel hevigst krijgsgewoel. De Zouaven bestormden de hoogten; <le pater volgde hen; als een gewonde neerzonk zorgde de priester voor den ongelukkige nu eens gaf hij een stervende den laatster) troost der godsdienst, dan weder verbond hij een gekwetste en bragl hem in veiligheid waarna bij op nieuw de overwinnende soldalen volgde. Der wijze bereikte pater Parabère uiet de Zouaven het Plateau der Alma liet eerste en belangrijkste punt dat door óe franscben veroverd werd en welks bezit de roemrijke overwinning besliste. De Zouaven riepen den pater uit als hun «beste kapitein» en diens naam ging over van liet eene lol het andere regiment. Als dooreen wonder bleef de moedige priester ongekwetst, geen kogel trof hern, en 'twas alsof de voorzienigheid hem een onzigtbaren beschermengel had ter zijde gesteld. Met regt mag liet fransche leger op zulk een «soldaat van christus» trolsoh zijn. De eerw. Parabère is overigens reeds roemrijk bekend wpgens zijn gedrag in de afrikaansche veldtogten en zijn moed en onverschrokkenheid, welke slechts dooreen onbegrensd vertrouwen in God te verklaren zijn, hebben, hem voorlang den vriend dor soldalen gemaakt. Maar schalk Sl. Jrnaud kende voorwaar de uitmuntende hoedanigheden van dien priester toen hij hem aan het hoofd der aalmoezeniers van bet fransche expe- ditielegei stelde Te Memel zijn brieven uit St. Petersburg ont vangen waarin aan de kooplieden in eerstgenoemde stad wordt aangeraden geene goederen voor russische rekening te verschepen in engelsehe vaartuigen, daar men meende dat bij het geringe aantal engelsehe oorlogschepen in de Oostzee), de russische vloot nog wel eens kon uitloopen en de engelsehe koopvaarders prijs maken. DUITSCI1LAND. Frankfort. Het is volkomen ongegrond dat de beide Wes- tersche mogendheden aar. Pruissen eene uitnoodiging hebben gezonden om eene bepaalde verklaring te geven over zijne houding in de Oostersc.be kwestie. Er hebben slechts eenige onderhandelingen tusschen Pruis sen en Engeland plaats gehad over pruissische sche pen, die met cement voor russische rekening beladen en door engelsehe kruissers opgebragt waren. Hoewel de toebereidselen welke in Oostenrijk gemaakt worden orn zich desnoods krachtdadig te weer te kunnen stellen belangrijk zijn is men in Weenen toch niet voor den oorlog gestemd, ENGELAND. Londen. Men is door het gansche vereenigde rijk thans druk werkzaam met het oproepen der militie ten einde in geval van nood al het krijgsvolk naar liet tooneel des oorlogs te kunnen zenden. De russen brengen hunne dooden buiten de vesting ten einde het geallieerde kamp daardoor verpest worde. Dit mag waarlijk wel eene nieuwe wijze van verdelging genoemd worden. FRANKRIJK. Parijs. De daguerrotypeurs, die naai het Oosten gevonden zijn hebben reeds meer dan 400 afbeeldingen der

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1