wmwmM a MmmmmfME. No. 87. WAARSCHUWING. TrollllTMGAREIIiG GEMEENTE-RAAD TE GOES. 418te Jaargang. MAANDAG 6 NOVEMBER. «ome De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,75, franco per post f J.90. De ime BURGEMEESTER KN WETHOUDERS van GOES herinneren bij deze de ingezetenen aim art. 6 van de verordening in het belang der openbare gezondheid binnen deze gemeente, vastgesteld door den 'gemeente raad den 18 October 1853, waarbij het is verboden het zoogenaamd SINT NICOLAAS GOÉD, met VERGULSEL BELEGD. Ie verknopen. Gedaan te Goes, den 6 November 1854. Burgemeester en Wethouders von Goes M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris U. C. PIL A A R VAN DEN ZITTING YAN 2 NOVEMBER 3854. Afwezig de heeren Mr. Saaijmans Vader Wegens ziekte. Verschoor wegens berceps-bezigheden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en ge- avresteenl, De voorzitter stelt voor, om overeenko'mstig bet raadsbe sluit van 8 Junij 1853, overtegaan tot de benoeming dei- leden van de commissie over de school voor minvermogenden tju de bewaarschool. Hij benoemt de heeren Smallegange en Soutendam tot steinopnémers. In de eerste plaats, wordt benoemd een der wethouders tot voorzitter. De beer ran Kerkwijk verkrijgt 8 stemmende heer Ka- kebeeke i. t Ten tweeden, uit de leden van den raad. De heeren Vervenne 8van den Bosch 1. Ten derden, uit de leden van bet algemeen armbestuur, waaruit waren voorgedragen de heeren T. Pieterse en Mr. J. L. ff. Liebert. De eerstgenoemde verkrijgt 6, de laatste 3 stemmen. Ten vierden, uit diakenen der hervormde gemeente waren voorgedragen de heeren J. J. A. Fransen van de Putte en C. de Fouw. De eerstgenoemde verkrijgt al de stemmen. Ten vijfden, uit de commissie voor de oeconomische spijs uitdeeling waren voorgedragen de heeren L. C. de Peval en jV. Vervenne Pz.waarvan de eerstgenoemde al de stemmen op zich vereenigt.t De commissie voor de scholen bestaat alzoo uit de heeren J. W. van Kerkwijk voorzitter, P. VervenneT. Pieterse J. A. A. F. van de Putte en L. C. de Peval. Wordt gelezen missive van heeren regenten over de gods huizen van 27 October II.daarbij tot lid van dat kollegie voordragende in de plaats van den heer wethouder G. ff. Kakebeeledie het collegie met leedwezen ziet aftreden, de heerén P. Vervenne 'Nz en P. A. Hochart, waaruit Ier vol gende vergadering tot benoeming zal worden overgegaan. In behandeling wordt gebragt de instructie voor den druk ker der gemeente. Niemand tegen dé algemeene strekking eenige bedenking hebbende wordt dezelve eerst artikels gewijs en daarna in haar geheelzonder eenige discussie met- algemeene stem- ,men vastgesteld. 'De voorzitter zegt, dat ingevolge de toezegging in eeiie ^vorige vergadering gedaan aan de leden van deu raad is ■rondgezondenhet ontwerp van de voorwaarden tot aan besteding: van het onderhoud der uurwerken. Daarop is döor" één der leden aangeteékend de vraag waarom de besteding voor 8 jaren plaats heeft? in antwoord waarvan strektdat dit gedaan is, omdat het ^onderhoud en vernieuwen der-touwreepen voor rekening vap den aan nemer wordt gëlateh .die, vier in getaldus juist in den ;tijd Van 8 jadr zullen vernieuwd zijn. Ten tweeden is gevraagd of de opzigter der gemeente- wérken zoodanig verstand heeft van uurwerken, om den ."aannemer te Vei'pligten in de behandeling daarvan zich te- moeten gedragen naar zijne aanwijzing? waarop burge meester en wethouders antwoorden, dat dit toezigt zich zal bepalen op het schoonhouden en dagelijksch ouderhoud, niet op de zamenstelling waartoe eene meer eigenaardige kennis vereischt wordt. Terwijl op de vraag of art. 8 niet behoorde te zijn art. 1, ontkennend moet geantwoord worden daar het regel matig is eerst te vermelden welke werkzaamheden worden aanbesteed en daarop te doen volgen de aanwijzing welke personen door aanbésteders tot zoodanig werk bevoegd wor den geacht. Op de vraag des voorzitters of iemand nog eenige beden king heeft tegen de ontworpen voorwaarden, wordt door niemand bel woord verlangd. En zal mitsdien de aanbesteding voortgang hebben en de nota van kosten van onderhoud, sedert 1841 aan'de klok ken besteed inmiddels bij de leden van den raad worden .rondgezonden. \ding van advertenlien moet geschieden vóór drie uren des De voorzitter deelt mede de volgende ingekomene stukken lo. Missive van heeren gedeputeerde staten, heviglende de ontvang der ter vorige verg'Spiering vastgestelde verorde ning op de persoonlijke diensten, «J»e inilsdieu is afgekondigd. 2o. het provinciaal-blad no. 132 houdende aanschrijving om bij gelijk tijdige verkiezing van twee of meer raadsleden wier tijdstip vau aftreding verschillend is, twee of meer stembussen te plaatsen, waarop bij voorkomende gelegenheid zal worden gelet. 3o. Missive van regenten voor den algemeenen armenbe- jigtende de installatie van den beer N. Vervenne Pzals lid van dat kollegie. 4o. Brief van heeren gebroeders Harinck van denzelfden dag, daarbij te kennen gevende: dat zij vernomen hebben dat er plannen bestaan om de havenpoorten te doen afbre ken en zij zich daarmede bezwaard achten, daar de buiten havenpoort, bij brand in de fabrieken, (die hoe voorzichtig men ook handelt daaraan gedurig bloot staan) eene goede beschutting is voor hunne gebouwen en bijzonder bij noor den of noordoosten wind vocr-j hun pakhuis, de groote en kleine meebalen. Zij verzoeken mitsdien «lie poort niet aftebreken als voor bun en hunne naburen van grootbelang. De voorzitter zegtdat eerst na de goedkeuring der in- gczondene geineentebegrootiug voor het volgend jaar dit punt bepaald kan behandeld wol'den. llij stelt mitsdien voor dezen brief aan te houden tot de zaak in behandeling wordt gebragt. Waarmede genoegen genomen wordt. 5«. Adres \an Mr. J. L. ff. Liebert van den lsten dezer daarbij te kennen gevendedat hij met innig leedwezen heeft ondervonden de benoeming van een ouder boek houder in de leenbank in spijt van de nadrukkelijk aanbe veling van een ander, pok door heeren directeuren der leenbank op den voorgrond gesteld. Dat bij vertrouwende op de aanbeveling van heeren di recteuren, de benoeming yan den raad beeft afgewacht in de zekere overtuiging dat er geene redeueu bestonden om van de aanbeveling af te wijken en hem eenen niet ver langden adsistent toe te voegen. Dat liij in die benoeming ziet een blijk van wantrouwen jegens hein, dat hein tot pligt maakt, zijne eere- of last postenwaarbij wederzijdscb vertrouwen moet plaats vin den neder te leggen. Dat al ware dit zoo niet en de raad. tot bet doen dier benoeming door andere motiven is geleid, hij adressant dan nog door die benoeming zoo zeer in zijn vertrouwen op den stedelijken raad is geschokt, dal het hem ten eenenmale aan lust en ijver ontbreekt, stedelijke eere- of lastposten verder naar behooren waar te nemen. Zoodat hij adressant den gemeenteraad aanbiedt zijne de missie als generale brandmeester en regent van het alge meen armbestuur, in te gaan met 15 November of zooveel vroeger als de raéd nuttig of noodig mogt oordeelen. Burgemeester en Wethouders stellen voor de aangebodene demissie aantenemenmet uitnoodiging aau het armbe stuur eene aanbeveling in te zenden ter vervulling der va cerende plaats. De voorzitter deelt al verder mede dat bet in vorige ver gadering voorgelezen schrijven van heeren gedeputeerde sta ten (zie ons verslag van den 9 October) betrekkelijk de grond slagen van den hoofdelijken omslag door den burgemeester gesteld is in handen der vaste commissie voor het finantie- wezen, en déze die zaak op nieuw heeft onderzocht en daaromtrent rapport en voorstel ingezonden, hetgeen hij de leden zal worden rondgezonden met uitnoodiging deze be langrijke aangelegenheid met gezetheid te onderzoeken en in eene volgende vergadering te overwegen. Nog zegt de voorzitter, dat reeds ten voorleden jare spra ke is geweest van het verbouwen dei' oude beurs voor ge meente dienst, doch de finantiële positie dit vooreerst niet toelaat; iulusscben is aan dat locaal of aan het dak niets gedaan en is eene herstelling daaraan volstrekt noodig, daar men in de policiewacht, de katner voor den concierge en de bergplaats van de goederen der gevangenen voortdurend last van het doorregenen heelt, zoodat bet pligt is bet dak te herstellen en daarin te voorzien; burgemeester en wet houders hebben daqrvan een bestek en berekening van kos ten laten opmaken, en zal het wegbreken van het bestaan de leijen dak en het beleggen met platte pannen ongeveer 380,— kosten burgemeester en wethouders achten zich verpligtdaar deze herstelling nog al belangrijk is daarvan mededeeling te doen en zullen inmiddels het bestek ter in zage op de secretarie leggen. Het staatsblad no. 136 wordt overgelegd en gedeponeerd en daarna de vergadering gesloten. jgiiiik iiiii iCTygiigiio GÓES 6 November. Bij besluil van den 28 October jl no. 56. heeft Z. M. goedgevonden goéd te keuren het beroep door den kerkeraod der Hervormde gemeente te Fori Bath, c. a. op d. C. Kamerman, predikant Ie Borsselen. Naar men verneemt, zijn door de arrondisse- inents-reglbank alhier, Ier vervulling der vacature van procureur ingevolge het eervol verleend ontslag aan Gewone ailvertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan dOregels d f J.20. behalve het zegelregt. 'ddags. Mr. Z D. van der Bilt la Mot theop de voor drag! geplaatst de HH. Mr. tl. de Laat de Kanier, advocaat en plaatsvervangend kanlorrregter. Mr. H. C. van Diggelen, advocaat en JMulder candidaat procureur allen to Goes. Als eene verregaande brutale handeling deelen wij mede dal terwij! dezer dagen een eigenaar der jagit zich met de uitoefening derzelve bezig hield een landbouwer op wiens veld dit plaats had zich daartegen feitelijk vetzeMe. lfoewel eenige bloed verwanten des aangeranden zich mede in de nabijheid jagende bevond* rr is dit gelukkig afgeloopen en zal de zaak geregtelijk vervolgd worden. Men schrijft uit Rotterdam dal de aanbouw van den schroefschnener De Stad Goes aan hel etablissement der nederlandsche stoomboot maatschappij zoo ver gevorderd schijnt te zijn, dat binnen korten tijd dezelve !c water zal gelaten worden. De schoone vorm van het schip en de zorg waar mede het geheel wordt afgewerkt doet rrrel grond vertrouwen dat het stoomschip allezins aan de ver wachting zal beantwoorden Volgens een schrijven uil Middelburg zijn niet beide de personen van den hier plaats gehad heb benden diefstal verdachtgevat maar is de vrouw lot heden voortvluglig en in 't bezit van het grootste gedeelte der gestolene voorwerpen. Wij vernemen dat ds beurtman varende van Bergen-op Zoom naar Middelburg, hedennacht door een' rukwind zwaar averij heeft geleden. De mast enz. werd overboord geslagen de passagiers die nog al talrijk uareri zijn grootêndeeis behouden te We- meldingen aan wal gezet. Men verneemt, dat een gewijzigd ontwerp van wet nopens de jagt en visscherij, hij hel departement van hinnenlandsche zaken in behandeling is. Mer< verwacht, dat hel nog in den loop der tegenwoordige zitting'aan de kamers zal worden aangeboden. Aan de beurs le Parijs van den 3 dezer was een gerucht in omloop, dat volstrekt geen geloof vond. Hel betrof namelijk een verdrag lusschen Holland Zweden Denemarken en Rusland om de geallieer den den toegang tot de Oostzee te beletten. Betrekkelijk het voorloopig verslag wegens den oogst en de veeteelt in de provincie Zee land over J8Ö4 (ingezonden 24 October), deelt de Staats-Courant het navolgende mede De voor de heplóeging en bezaaijing der landerij en gunstige herfst van 1853 de weêrsgesteldheid ge durende den daarop gevolgden winter en het schoon en droog weder in den oogsttijd waren niet alleen voor de wintergewassen zeer bevorderlijk maar ga ven zelfs voor sommige daarvan tot een rijken oogst aanleiding. De zomervruchten leden hier en daar nog al door het koude en natte voorjaar eri de heerschende har de winden. Evenwel wijzen de uikomsten aan dat de oogst dier vruchten niet zoo ongunstig uitviel als men vreesde. Tarwe. Olschoon de tarwe op sommige plaatsen niet bevrijd was gebleven varr brand, moederkoren en van honingdaauw leverde dat gewas echter een rij ken o. gsl op. Hét beschot dat gemiddeld op 27 mud het bun der kan getekend worden overtrof de opbrengst der laatste tien jaren In Noordbeveland Schouwen en Duiveland liep de opbrengst tot 30 mud. Daar bedroeg de oogst 24 mud het bunder. De eilanden Walcheren en hel voormalig 4de dis trict gaven 27 tnnd het bunder. De hoedanigheid der tarwe was uitmuntend ook die van hei stroo. Bogge. Ook dit gewas heeft een ruimen oogst opgeleverd. Het beschot bedroeg 27 mud het bunder. In Schouwen Duiveland en Noordbeveland liep

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1