No. 86. 41ste Jaargang. I Y&w- 1#* Silt rommL. w vm/ Dg iè£tgaue< dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags 'j 8 Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. i (ironds, uitgezonderd op feestdagen. DONDERDAG NOVE'WRËRo I Geboorte-. huwelijks- en doodberigten, van 6 regels d I' J.20. ijs per kwartaal is f' J,75, franco per post f óf90. j behalve, het zegelregt. De inzending van advertent ie n moet geschieden vóór drie uren 'des namiddags.. B&suxra&A&iarG 0UBGEMEESTEB EN WETHOUDERS VAN GOES, gefcien. hebbende het schril lelijk verzoek gedaan door den heef de Meulmeesler, bierbrouwer wonende alhier, om in zijn woonhuis, wijk A.no. J86 slaande in de wijngaardstraat, kadastraal sectie D. no. 8 46 in deze gemeente een BAKOVEN te doen plaatsen. Gelet op het koninklijk besluit van den 31 Janu ary 1824, (Staatsblad no. 19) mitsgaders op het besluit van heeren gedepuiëerde staten dezer provincie, van den 7 October 1842 no 17(Provinciaal blad no. 98.) Overwegende: dat tol het opmaken van proces verbaal de commodo et incommodegevorderd bij art. 4 van welgemeld koninklijk besluit, de eigenaars en bewoners der naastgelegene pandep in hunne be langen moeten worden gehoord en dat hel levens nuttig kan zijn om een ieder in de gelegenheid Ie stellen zijne bezwaren aan het gemeente-bestuur ken baar te maken. Brengen bij deze ter kennis van een ieder die daarbij belang kan hebben, dat de adressant benevens de ei genuien bewoners en gebruikers der nabij gelegene eigendommen ''-ij" opgeroepen om op Zalurdag den JJ dezer maand des namiddags ten een ure voor burgemeester en wethouders in hunne gewone ver gaderkamer ten raadhuize te verschijnen ten einde Ier zake voorschreve in hun belang te worden gebootd en dal te gelijker lijd aan een ieder die zulks mogt verlangen, de gelegenheid zal gegeven worden om zijne bezwaren daartegen op te geven ten einde in het proces- verbaal vermeld te worden, En zal hieraan door insertie in de Gocssehe Cou rant publiciteit gegeven worden Gedaan ten raadhuize van Goes den l November 1854. Burgemeester en wethouders voornoemd IViP. BLAAUBEEN. De Secretaris H C. PI L A A B. GOES 2 November. Bij Koninklijk besluit van den 31 October 1854 «io. 56 is benoemd tot ontvanger de«; directe belas 'tingen ein accijnsen te Leijderdorp de heer J F. JT. Sc/iie/baau, thans ontvanger dierzelfde middelen te Heer -Arendskei ke c. a Uil Axel meldt men, dat aldaar dezer dagen is opgerigt een departement der maatschappij Tol JVul van ftAlgemeen waarvan de heeren ff. M. Telchuys tot voorzitter ff J van Eek lot pen» mingineester en AWOlivier tot secretaris benoemd .zijn- Dit departement lelt reeds 20 leden. - Het Kerkelijk Weekblad zegt, dat de toga moet tpebeliooren als ambtsgewaad bij de openbare godsdienst in de Nederlandsche Hervormde kerk het ■eerst is ingevoerd den 15 dezer te Oirschot, alwaar de kleed ij verstrekt is door de kerk als haar eigendom Men verneemt, dat de predikanten der Neder- duitsche Hervormde gemeente te Botterdam, besloten hebben tot het aannemen en dragen der toga bij de openbare godsdienst-oefeningen, aan te vangen in het begin des volgenden jaars. De Tweede Kamer der Staten-Genei aal is thans Mot her valling van hare wer kzaamheden bijeengeroepen tegen Dingsdag 7 November e. k. ingevolge de voorschriften cl e r provinciale wet wordt ook in de hoofdplaatsen der verschillende pro jincien de najnarszitting van de provinciale slalen -op dien dag geopend Eenige dagen geleden werd uit 's Hage mede gedeeld. dat aldaar op de Hooikade, uitsluitend voor minvermogenden besle brielsche aardappelen legen •contante belaling van f 2.45 per mud verkrijgbaar waren, waai van de aflevering op bepaalde uren en dagen geschiedde. Een later berigt meldt dat met dien verkoop ge regeld wordt voortgegaan en de toevloed der menigte zeer groot is, terwijl de aflevering in de grootste orde geschiedt. Deze weldadige onderneming brengt dan ook de meest gewenschte gevolgen te weeg daar de verkoopprijs der aardappels elders in die plaats daar door mede daalt. De soort en qualileil der aardap pelen wordt zeer gepiezen, en menig een keert terug om zich op nieuw van dit levensmiddel te vooizien. Deze maatregel levert, dus aanvankelijk goede uitkom sten en alle hulde moet daarvoor aan de onbekende ondernemers van dal liefdadig werk toegebragt worden. Ill BUSLAN D TUBKI JE De depêchesvan prins Jjenlztkojj hebben ten minste ééne veidiensie en wel die van den spoed waarmede zij beiigieu van het looneel des oorlogs brengen Geen der olliciëele dagbladen heelt nog van de zijde der geallieerden eerug berigt over de gebeurtenissen van den ITden medegedeeld ol eene tweede russische depêche brengt tijdingen van vier dagen later. Dit berigt van den lussischen opperbevelhebbei l-'.opl tol den 21 sten in den vroegen ochtend. Het meldt, dal de russen met goe J ge-volg het. vuur der beleger aars beantwoordden; dal de schade aan de forten van Sebaslopol betrekkelijk gering is; dal de vijand den aanval van den zeekant niet heeil herval en daL be reids een deel der russische reserve is aangekomen. De vloot der geallieerden, die, lei wijl de landhut terijen op den I/den Sebaslopol begonnen te besto ken, van, de zeezijde op de vesting vuurden iieeft daarbij zware verliezen geleden. De Jga.memnon vooral moet liet ergst geteisterd zijn. Berigteo uil Koristantinopel d. d. 16 Oct, zeggen dat al de troepen die de bezetting van Konstantirio pel kan ontberen naar Bulaklava vertrekken Aldaar zijn de levensmiddelen verschrikkelijk duur hetgeen niet weinig lot nadeel der geallieerden strekt. De geallieerden hebben 300 stukken geschut in werking. Men wil dal Scutaii zal aangewezen worden om er de geallieerden de winterkwartieren te doen betrekken. De tnrksche regering, twijfelt niet aan de hemagii- ging van Sebaslopol. De kiaïs der wijken, de imaus der moskeeën hebben bekertf] gemaakt dat de lij ding door de batterijen van Sophunè en de korvet vun de haven den volke zal worden aangekondigd. Zoodra het geschut buldert moeten al de ingezete nen een dankgebed rigten tot God, en 's avonds moeten hunne woningen verlicht worden. Van deze laatste aanschrijving heeft een lransche industrieel reeds partij getrokken, door in \\e\. Journal de Con stantinople aan te kondigen tJ dat hij 100,000 illu mineerglazen te koop heeft. Van de andere zijde wordt uit Warschau gemeld, dat dé russen bel mislukken der krim expeditie re .ds als eene uitgemaakte zaak beschouwen. Eene divisie van het Oslen-Sac/iensche en eene van het Dennen- berschc koros moeten zich naar de krim begeven hebben(ongereer 3§,000 man) zoodat prins Ment- zikoff een leger van 80,000 man behalve de gar nizoenen van:4"Kertch- en Sebaslopol onder zijn be velen heeft. Het blijkt alzoo dat de geallieerden zich mei een' vijand hebben te me,ten dat zijne tegenpartij onder de oogen mag zien. Een fransch dagblad zegt bij eene dergelijke verklaring dal eene 'overwinning op zoodanigen vijand te meer glorie aan de geallieerden geeftdoch vergeel de niet minder wure daadzaak dal zulk eene zegepraal nog niet is "verkregen en dat zij wordt ze ook al bevochten daaraan geëvenre- digde offers zal kosten. Ook van de zijde der geallieerden zijn thans offici cele tijdingen ontvangen nopens den aanvang van het bprrtbarjteiperit. De Moniteur berigt dat op den ■17 den October, zoowel van de land» als van de zee zijde hét vuur tegen Sebaslopol was geopend. Dè engelschen hadden eenige fortificatiën in de lucht dóen springen en de franschen het 'vuur van hel quarantaine fort lol zwijgen gebragt. Den 20 was de beschieting met kracht hervat. Nadere bij zonderheden moeten nog worden afgewacht. De waterleiding naar Sebaslopol loopende over Inkerman uit het dorp Baïdur oostwaarts van Ba- laklava door de geallieerden vernield zyrrde, zijn de inwoners aan eene wreede ontbering ten prooi. Uit Balaklava meldt men, dat al de inwoners bevel ge kregen hebbén onmiddèlijk te vertrekken en waar zij kunnen een goed heen komen te zoeken. Eenigen geven daarvoor als reden op dal bet voornemen bestaat de vloot in brand le steken anderen dat de stad aan de vlammen zal worden prijs gegeven. E N G E L A N DLos den. Dr. fiae van wiens mededeeling aangaande de expeditie van John Franklin dezer dagen melding is gemaakt is bier aangekomen en heeft een langdurig onderhoud gehad met den eersten lord der admirali teit sir J. Graham. Naar men verneemt is ons gouvernement voornemens, in het volgende voorjaar eene expeditie al te zenden len einde verdere na sporingen le doen naar de overblijfselen van Franklin en diens togtgenooien, waar van de esquimo's gesproken hebben; en is het bevel over deze expeditie aan dr. Die aangeboden. Te Springfield, in den Amerik. Staat Ohio, heeft op den 9 den Sept. de vroeger aangekondigde prijstoekenning aan de vier schoonste kinderen plaats gehad. Er waren 120 kinderen aangeboden: de eer ste prijs een zilveren theeservies ter waarde van 300 doll. werd vereerd aan het tweejarig kind van mw. flomne. in Ohio; de tweede, mede een servies van 200 doll. aan het kind van mw. Dowellin Cincinnati de derde insgelijks 200 doll. aan hel kind van mw. Arthur. van Philadelphia de vierde aan het kind van mw. Howe van Cincinnati. Getuigden jaarlijks de eivolle zalen, dal de open bare uitroeiingen dezer rederijkers-kamer, steeds met granule bijgewoond werden en maakte na zoo danige opvoering deze courant steeds loffelijke melding van die voordraglenhel kon wel niet anders, dewijl dit gezelschap gedurig rijkelijk slaagde in hel schenken van eenen genotvoller) avond aan hen die gevoel voor het schoone en goede hebben. De wensch ten voorleden jare geuit dat deze vereeniging bloeije en spoedig nieuwe bewijzen barer vorderingen op het declamaloiisrh terrein geven moge,» is dan ook naar wij met zekerheid vernemen niet ver rneer van hare vervulling elr doelen tvij onzen lezers mede dat bij het gezelschap Vondel het voor nemen bestaat om in dezen winter en wel in de maand December liet historisch dramatisch gedicht van W J. Hofdijk, getiteld: de laatste dag van Heems kerks beleg in cosluum mor le dragen. Naar wij veronderstellen dat met niet minder ge noegen als vrij dit.berigt geren hetzelve door de be minnaars tan declamatie zal worden vernomen, durven wij hen vooral' wel eene goede kennismaking met het Di atria aanbevelen 'I ge.m zeker niet weinig zal bij dragen uin bij de voordragl hetzelve mei des te meer voldoening aan le hooren. EXTRACT uit de registers van den burger lijken stand der stad Goes gedurende de maand October 1854. Gehuwd: Josephus Roels en Huberla Vcrplakke. Jwlocus Janssens en Joanna van Yersel.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1