GOESSCHE COMMIT. No. 84. 41*" Jaargang. DONDERDAG 26 OCTOBER. OPENBARE VEïllrADEIÏlSfi P1MT1? 04 «n Tl? MiUEritAill) 1IV I r De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags i avondsuitgezonderd op feestdagen. 1 De prijs per kwartaal is f J.75franco per post f J,90. De inzending VAN 11 EN ZITTING VAN 19 OCTOBER 1854. Vervolg en slot van ons vorig nornmer.) Voor aankoop van keijen 1000, en voor twee nieuwe sasdeuren 2000,worden goedgekeurd nadat dhr. v. Kerk wijk had aangemerkt dat. de laatste post, door de duurte van het hout welligt meer zal kosten. Voor grondlasten, walerpenningen renten 364. interessen 3408,18, aflossing geveslinde schuld 3000, -, dito van de gilden fondsen 100,en van het renteloos voorschot der provinciale fondsen 272,niet afgehaalde interessen van vorige jaren 483,63, bijhouden kadastrale stukken f 15,kiezerslijsten 60,—, brandweer 300,— kamer van koophandel 160, pl. geneeskundige commis sie/50,afkoop tolleu 188,12, kosten schutterij 320.71 aan het rijk voor invordering der opcenten 129,61 ver evende kwade posten grond personeel 50, Voor herstelling en onderhoud van school gehouwen 400, en voor aankoop van grond oin in een volgend jaar eene woning voor de bewaarschoolhouderes te houwen 450,— Omtrent deze twee posten geldt het voorstel «Ier heeren r. d. Bosch Hoe hart Vervenne, om namelijk daarhij te voe gen de f 1325,—. voor verbouwing der leenbank voorge dragen eu de 450,voor aankoop van grond te doen wegvallen en het artikel dus te stellen. Voor herstelling en onderhoud der fransche scholen en woningen f 1275,— voor de inrigting eener burger bewaar school 800,voor schadeloosstelling aan de bewaarschool houderes voor huishuur 100, Hij het ter tafel brengen van dit voorstel vraagt de voor zitter, of de voorstellers vermeenen dat er dus voor de an dere scholen en woningen viefs zal noodig zijn en de aan koop van grond als geheel overbodig wordt beschouwd Waarop dhr. v. d. Bosch het voorstel nader toelicht door te zeggen dat de bedoeling is geweest de 1275,meer, bepaald voor de fransche- en meisjesschool te bestemmen en de aankoop van grond niet zoo hoog noodzakelijk is voor. gekomen. i)e voorzitter vraagt waavöp het cijfer steunt? en of de commissie iu staat is daaromtrent eenige toelichting of be- grooting ter tafel te brengen. Waarop dhr. v. d. Bosch weder antwoordt, dat het wel een voorstel van raadsleden is, maar deze daardoor niet verpligt worden tot het opmaken van bestekken en begroo- liiigen; het doel met het voorstel was meer om de 1275, voor het schoolwezen aangewezen te zien. De voorzitter zegt daarop dat deze post dan wel zeer ze ker exceptioneel is; de post van 400,voor onderhoud is de gewone; vinden de heeren die te hoog, men kan ze verminderen, maar eene bepaalde som van 1275,te fixeren voor een doel dat men niet kent, acht hij gevaar lijk en wil den post liever voor -memorie zien uilgetrokken. Mogt toch liet plan der voorstellers den bijval van den raad niet vinden, dan hebben de fondsen eene bepaalde beslem ming verkregen en men is niet meer bij magie er voor een ander onderwerp over le beschikken. Dhr. Vervenne zegt, dat het denkbeeld alleen was om de fondsen lot het bedoeld einde aangewezen te zien, dan kan de commissie de wenschelijke verbeteringen later opge ven en het plan uitwerken. De voorzitter zegt, dat het niet aannemelijk is om voor •een onbepaald iets eene bepaalde som uitletrekkenwant is de som niet noodig, dan beneemt men de gelegenheid om de fondsen eene andere bestemming te geven; is er meer noodig, wat beteekent dan de uitgetrokken som; brengt men den post voor memorie dan is dit veel beter, men blijft in zijn geheel en bet is administratief goed. Dhr. r. d, Bosch zegt dat het de voorstellers niet te doen 'is om het middel, maar om voor het onderwijs deze som •afgezonderd te zien waaraan vroeger niets g daan werd -wel is veei voor het onderwijs der mingegoeden gedaan doch ook de meergegoeden hebben aansprakenvan daar het voorstel vau 800.voor de burger bewaarschool eu eene som van 1200,— voor twee gehouwen te verbeteren zal men wel niet excessif noemen le meer acht hij de uitgaaf noodig omdat het niet onverschillig is die gehou wen waarin kostleerlingen worden opgenomen in fatsoen lijken staat te onderhouden, waarop sommige ouders nog af zullen attenderen dit was de bedoeling en kan dit nu even goed bei eikt worden door het voorstel van den voor zittel*, dan is het hem om hel even. De voorzitter zegt dal de 800,voor de bewaarschool stennen op eene begrooting >an burg. en weth. dit heeft dus grond, en burg. en weth. beamen dat denkbeeld volkomen. Maar 1200,— te bestemmen voor verfraaijing van woningen is geen ouderwijs. Dh v. van Kerkwijk, zou er op dien grond volstrekt tegen zijn. Dhr. f. d. Bosch zegt dat de voorstellers van dit denkbeeld zijn uitgegaan; de aankoop van grond voor de woning der bewaar sen ooi-houderes zou kosten 400,de stichting van zoodanige woning zal men wel niet beneden de 1200. stellen dat gebouwtje zou dus aan de gemeente kosten f 16 a 1700, en de voorstellers zijn bedacht geweest, om liever bet beslaande locaal te verbeteren en zoo mogelijk de woning in de school zelve te brengen, door b. v. eene verdieping op te trekken en van een ander dak te voorzien, waaraan zij hebben gemeend dat presumtief dezelde som zou worden geimpendeerd eene verbetering zou liet altijd ziju, daar de soort van daken zoo als nu op dat gebouw ligt, veel onderhoud yereischt. Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan d— b'regels d f J,20. behalve het zegelregt. van advertentien moet geschieden vóór drie uren. des naviiddass De voorzitter oppert de meening dat bij eene verwezen lijking van dat denkbeeld, zulks wel 2000,meer kosten zou, maar wil dit in het midden laten en stelt alzoo voor om in plaats van beide postdu uit te trekken. Gewoon onderhoud 400,inrigting bewaarschool f 800, herstelling en vernieuwing fransche schelen memorie en huur voor de bewaarschool houderes 100,die men dan zuu kunnen verpligten, eene naai- en breischool op te rigten. Alzoo wordt algemeen goedgevonden. Subsidie aan bet algemeen armbestuur f 13000,en uit- keering aan hetzelve van de renten der gildenfondsen f500, daaromtrent zegt de commissie voor bet linantie- wezen dat zij geen voorstel omtrent die posten doetmaar bij deze gelegenheid herinnert aan het denkbeeld om eene stads apotheek op te rigten De heeren v. d. Meutenv. d. BoschVervenne en Hochart, hebben een voorstel ingezonden, om, iu afwachting of de kerkelijke besturen in staat, zullen zijn. de verpligtingen bij de armenwet ben opgelegd, na te komen, deze beide posten te voegen bij de onvoorziene uitgaven. Alvorens de voorzitter dit in deliberatie brengt, wenscht bij mede te deelendat opzigtens eene armen-apótheek burg. en welli, bereids zich onledig hebben gehouden om dat denkbeeld te applaneren en daartoe heeren regenten der godshuizen hebben geadieerd, die volgaarne hebben ver klaard daartoe le willeu medewerken, intusschen is bel burg. en welb. in de bestaande omstandigheden niet raad zaam voorgekomen, op dit oogenhlik daaiover met de di aconie te onderhandelen; welligt dat later zich daartoe eene meer geschikte gelegenheid opdoet. Wat het voorstel der heeren v. d. Meuten e. s. aangaat verklaart de voorzitter, het in beginsel volkomen eens le zijn en zouden burg. en weth. welligt hetzelfde hebben voorgesteld ware het niet fiat daaraan nog al bezwaren ziju verbonden, liet aanstaande aar locli is spoedig op banden en welke middelen men ook in bet werk stelt, zal bet al tijd moeijelijk zijn liet armwezen voor dien tijd geregeld te hebben; vooral bij de bestaande overtuiging dat de voor- gedragene 13000,zullen noodig zijn voor welke ad ministratie ook zouden burg. en weth. eerder geopineerd .hebben om onder de algemeene benaming; subsidie voor het armwezen de beide posten te behouden. Voegt men de som bij de onvoorziene uitgaven dan zal bet telkens noodig zijn raadsvergadering te beleggen, om tot af of overschrijving te" besluiten anders deelt hij het beginsel der voorstellers volkomen. Dhr. v. d. Meulen zegtdat het voorstel vooral gedaan is met het oog op art. 25 der armenwet hij beseft volkomen de inoeijelijaheid en zon er niet legen zfin het voorstel te wijzigen maar aclu hel regelmatiger om eerst de som te bepalen. Dhr- v. d. Bosch heeft met genoegen gehoord dat het uit de wet afgeleide door burg. en weth. gedeeld [wordtdit punt alzoo vaststaande, blijft alleen over het middel om den oveigang niet te bemoeijelijken. Wordt de f 13000,onder de algemeene benaming uit getrokken: subsidie voor het armwezen, dan zullen de ker kelijke besturen zich welligt gesterkt gevoelen om den last te laten voor de burgerlijke gemeente en in ieder geval is hun dan een argument geboren om de zaak op de lange haan te schuiven. Bovendien is in de f 13000,.altijd begrepen de f 2400, indirecte subsidie aan het diaconie armbestuur en dit zou in ieder geval in strijd zijn met de wet; zoo men dus eene som uittrok zou het niet meer kunnen zijn dan f 11600,—. De inoeijélijkheid door den voorzitter aangegeven komt hem zoo groot niet voor; wanneer men b. v. zoo noodig aan het algemeen armbestuur een crediet opent vau een of twee maanden dan zal het voor de leden wel niet een zoo on overkomelijk bezwaar zijn, om daarvoor te vergaderen; hij althans zai den tijd daaraan besteed niet verloren achten de wet moet in 't leven geroepen worden en men moet trachten door zachtheid of dwang te verkrijgen, wat de wet wil zien de kerkelijke besturen dat het den raad ernst is. dan zal dit van hunne zijde een prikkel zijn om daartoe mede te werken, daarom is hij er voor om de som op onvoor zien over te brengen De voorzitter betuigt zijn genoegen, dat dhr. v. d. Bosch geen bezwaar ziet om het alzoo te doen, daar ZEd als voor zitter van 't armbestuur wel het meeste belang daarbij heeft. Het voorstel der heeren van der Meulen c. s. in omvraag, gebragt wotdt met algemeene stemmen aangenomen en al zoo, de beide posten aan de onvoorziene uitgaven toege- voegd. Voorliet onderhoud eener krankzinnige f 80,oeconomi- sclie spijsuitdeeling voor eene bedeeling per week f 400, alimentatie gelden in de koloniën f 1000,—, pensioen J. E Loobeek f 100.worden gaaf toegestaan. Het voorstel om aan den heer 7an dijk in plaats van zijn vroeger wachtgeld van f 300,een pensioen van f 200,- toeteleggen, woHt door de commissie voor financiën voor gesteld om in bestaande omstandigheden en in evenredig heid tot andere pensioenen dit le bepalen op 150. De voorzitter zegt dal hel hem voorkomt, dal het argu ment «Ier commissie nopens de evenredigheid niet juist is, de pensioenen aan "andere ambtenaren zijn ongeveer op van de jaarwedde bepaald en dit is. alzoo ook met dhr. Zan dijk geschied. Dhr. van Kerkwijkgelooft ook niet dat de vermindering billijk zou zijn. Dhr SmaHegange vermeende dat ook de dienstjaren tot grondslag voor het bedrag van het pensioen golden. Hel voorstel der commissie voor het finantie wezen in omvraag', stemden daarvoor de heeren Smallegange en Ver schoor. zoodat bel pensioen behouden wordt op f200,—. i- onn Koopman Molhoek en Glercq Wachtgeld Lauer f 200, volgkosten f 10,— begeleidingkosten f 20,— zwanenvoedêr J 5,0'- iï'.lzeling van onvermogenden f 50,— uitkeerinff kerk f 100,—. Worden alle zonder duscussie aangenomen en de vaststel ling der onvoorziene uitgaven aangehouden tot na de behan deling van do ontvang. Dhr. Verschoor verlaat de vergadering Nopens de ontvang heeft de commissie'van financien geene bedenking en merkt alleen op: dat de in deze gemeente afgeschafte belastingen bedragen21598,43 Waartegen thans aan nieuwe of verhoogde moet worden opgebragt18564,78* Zoodat werkelijk minder wordt betaald 3033,641 Daarna wordt overgegaan tot de behandeling artikelsgewijs. Voor goed slot 1852 f 2601,26, inkomsten van vaste eigen dommen f 1526.43, grondrenten f 866,27*jagt 75,— vis- sehe rijen f 38,in tressen f 735,opbrengst leenbank f 300,— 15 opcenten gebouwde eigendommen f 1246,57, 10 op de ongebouwde f 303,89, 5—25 personeel f3715, hoofdelijken omslag f13000,— belasting wijn f3881.25. ge- disteleerd f 9026,tarwe f 15455.80. Nopens die drie laatste posten vraagt dhr. r. dl.osch eenige inlichting waarop de berekening steuntwaarop de heeren voorzitter en van Kerkwijk antwoordendat dit is opgemaakt naar de eerste acht maanden van dit jaar. Belasting honden f 345,— schoolgelden f 250,— sas en havengeld f2400,— waaggeld flOO,—marktgeld f300,— boomkade f 200,begrafenisregten f 423,—, leges f40,—, paclitascb en vuilnis f 1360,— boeten policie f 45,— id. overtreding belastingen f5,teruggaaf van voorschotten I 40,aandeel van buitengemeenten in kamer van koop handel f60,voor afbraak der haven en koepoorten f450— en de geheele omvang alzoo met algemeene stemmen vast gesteld op f 58788,47 Terwijl de onvoorziene uitgaven worden bepaald op f 15342,62£. Waarvan f 14500,op sommige posten der begrooting over te schrijven. De geheele begrooting alzoo in omvraag gebragtwordt met algemeene stemmen gearresteerd in ontvang en uitgaaf op f 58788.47i. In behandeling wordt gebragt het ter vorige vergadering voorgelezen voorstel van schikking van den kerkeraad, om trent het armwezen in deze gemeente, waaruit hoofdzakelijk blijkt: dat de kerkeraad zou wenschen dat met lo Januarij 1855 een algemeen armen eommitté worde zamengesteld uit een lid van den raad als voorzitter, 2 leden van het alge meen armbestuur, 2 leden van de diaconie der hervormde gemeente, 2 leden van de diaconie der roomsch katholieke bij eventueel bestaan2 leden uit de directie der spijsuit deeling en eenen permanenten secretaris door den raad te benoemen. De bestemming van dat eommitté zal zijn om aan de arm verzorging ééne rigting te geven, op dat zij op gelijke be ginselen steunt en daardoor de onderstand aan valide per sonen legeu te gaan. De verschillende collegien van armverzorging blijven be1- vestigd in bunnen werkkring en zullen zoodanige tegemoet koming erlangen als, naar het oordeel van het eommitté, onvermijdelijk noodig is. De werkzaamheden zullen zijn toezigt op de armen ad- ministratien; resumtie der rollen; bepaling van den tijd van invoer der zomer en winter rollen; onderzoek naar de mid delen tot vermindering der bedeeling; bet dienen van raad en voorlichting in alimentatie kwestien en bet geven van praéd-advies nopens te verleenen subsidieu; alles te regelen bij reglement van orde en plaatselijke verordening. liet mede ter vorige voorgelezen rapport van de commissie voor bet armwezen hield hoofdzakelijk in het advies om uitstel te verleenen tot bet in werking brengen vau de nieuwe armen we!, zoo aan de diaconie der hervormde als aan die der roomsch katholieke gemeente, die naar bel oor deel der commissie hoe gebrekkig, moet worden opgerigt en nopens het voorstel lot regeling door den kerkeraad inge zonden dat bet besluit van den raad van 10 April waarbij het armwezen is geregeld nog van kracht is en slechts op de goedkêuriug vau den kerkeraad wacht om in bet leven ge roepen te worden terwijl het geenzins opgeheven is door de wet op bet armbstuurmaar met geringe wijzigingen daarmede geheel in overeenstemming kan worden gebragt. dat bet voorstel van den kerkeraad niét voldoet aan de vereischten eener grondige hervorming van het armwezen, waartoe in de eerste plaats behoort, opheffing der diaconie uit een' toestand die zij zelve zegt dat onhoudbaar is en ten tweede centralisatie van bet armbestuur, ter bevordering van krachtige en eenparige handeling; eenige verbeteiing in den toestand dér diaconie kan men zich uit het voorstel niet beloven, maar integendeel is daaruit óp te maken, dat men bij vernieuwing en op den duur subsidies verwacht, waardoor de toestand van voor 1845 op nieuw in het leven geroepen wordt; terwijl anderzijds blijkt, dat het armen eommitté zal werkzaam zijn als een overwegend en raad gevend collegieen ieder armbestunr op zich zelf uitvoerend; en hoe nuttig zulks moge zijnacht de commissie het oneindig heter eenheid in handelen en uitvoeren in het leven te roepen

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1