cöco£-zeep. DE PILLEN VAN IIÜLLOWAV, burgemeester en wethouders de behoefte aan assistentie op dit' puiit gevóelen én daar het welligt op het voorstel dat dhr. v. d. Bosch denkt te doen van invtoed zijn kan, heeft hij de mededeeling van dat voornemen niet overbodig geacht. Mogt dhr. v. d. Bosch het noodig'achten, de specificatie van het benoodigde onderhoud bij de toezending der begrooting te voegendan zijn burgemeester en wethouders daartoe bereid. Dhr. v. d. Bosch vermeent dat dit weinig nut zou hebben, omdat de specificatie globaal is; hij heeft djt ook meer aan gemerkt als eene informatie van hetgeen burgemeester en wethouders denken noodig te hebben voor ieder onderdeel. De voorzitter zegt dat in vroeger tijd heeren gedepu teerde staten hebben aangedrongen, om zooveel mogelijk dén post van onderhoud op een vast heiïrag te houden, om dat men begreep, dat het uiterst moeijelijk was met eenige zekerheid aan te geven wat voor i^der onderdeel benoodigd zou zijn; dit is niet alleen bier maar in alle gemeenten ge volgd en alleen dan wanneer van het gewone cijfer werd afgeweken, werd de reden daarvan opgegeven. Hij gelooft niét dat gedeputeerde staten iets meer dau (ie gewone uit drukking in de memorie van toelichting verlangen. Dhr. v. d. Bosch voert aan, dat hij in zoo verre het eens is mét burgemeester en wethouders dat die post dus geheel exceptioneel, als crediet-post is aan*te merken; niet'eene ge- blekene noodzakelijkheid leidt tot de vooyclragt maar naar mate de behoefte zich voordoetwordt daavóver beschikt. Niemand vraagt verder het woord en de post -wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Om de toenemende panden in de leenbank te kunnen bergen voor verbouwing aan die localen '1325, De commissie voor het finantie-wezen, die herstelling niet zoo noodzakelijk achtende, stelt voor de daarvoor uitge trokken som te voegen bij de onvoorziene uitgaven en den post uit trekken voor memorie. De heeren vd. BoschHochart en Vervenne stelden voor om dien post te doen wegvallen, en daarentegen in hoofdstuk 8 te brengen een post van f 800.voor inrigtiug eener be waarschoolf 100,voor huishuur van de bewaarschool honderes en; den post van onderhoud der schoolgebouwen te verhoogen. De voorzitter geeft het woord om toe te lichten aan de voorstellers. Dhr. van den Bosch voert aan, dat de le periode in ou- middelijk verband staat met het voorstel om er op eene an dere wijze over te beschikken. De nieening dat de post voor de leenbank als minder nood zakelijk behoort te vervallen, is consonnant met die van de vaste commissie en behoeft alzoo geene toelichting; terwijl het 2de gedeelte van de beantwoording van het eerste af- hangt. v De voorzitter zal om alle verwarring in de discussie voor te komen hier dus alleen in omvraag brengen, bet voorstel om den post voor de bank te doen wegvallen. Dhr v. d. Bosch zegt daarop, dal het noch uit inlichtingen, noch uit de memorie van toelichting gebleken is, dat de voor gestelde verbouwing op den duur zal noodig zijn; als argument is aangevoerd de grootere hoeveelheid pandenmaar ieder zal moeten toestemmen, dat de buitengewone omstandighe den waarin wij verkeeren. daartoe allezins hebben hijgedra gen en voor zoodanig tijdelijk iets f 1325,uiltegeven acht hij minder raadzaam. De voorzitter antwoordt daarop, dat die noodzaak niet breeder omschreven is, omdat de voordragt is geschied op gemotiveerd verzoek van de directie der leenbank hij de locale inspectie van burgemeester en wethouders is gebleken, dat de dienstbode in het midden der panden slaapt, hetgeen bij oneerlijke dienstbodenvoor de veiligheid dei panden gevaarlijk is; aan de woning van den boekhouder zelf, ont breekt alle bergplaats hoegenaamd niet alleen dat daarin geen kelder is, maar zelfs geen kast, zoodat hij al wat naar voorraad zweemt, bij zijnen vader aan huis in bewaring moet geven; dit mag men niet uit het oog verliezen en hij Betwijfelt of hetgeen de voorstellers willen, urgenter is; de bewaarschool maakt daaromtrent eene uitzondering. Dhr. mr. dc Knokke van der Meulen, voorzitter der directie van de bank van leening zegt, dat het de directie dier bank hoogst welgevallig en aangenaam zijn zou de voorgestelde verbetering te kunnen uitvoeren en dat zij niet geheel van nut ontbloot zou wezen; maar hem was toen onbekend, de toestand waarin de fransche schoolgebouwen en woningen voor meisjes en knapen zich bevinden wanneer men den haveloozen en verweloozen staat daarvan aanziet en dit met de bank van leening vergelijkt, dan zou hij nimmer zijne stem tot het verhouwen der leenbank gegeven hebben; daardoor toch wordt weinig gewonnen, alleen de grootte eener bedstede voor de veiligheid der panden en eenige berg plaats voor den boekhouderhet noodzakelijke moet vóór het nuttige gaan en daar voorleden jaar eerst een nieuw dak op de leenbank is gelegd zou hij het verkieslijker achten de f 1325,daarvoor niet uit te trekken en te besteden zop als de voorstellers hebben aangegeven. De voorzitter wil alleen dit in het midden brengen dat daar waar sprake van noodzakelijkheid is, in de eerste plaats in aanmerking komen moet .meerdere localiteit voor het be stuur, zoo b. v. kunnen niet eens de registers van den bur gerlijken op het raadhuis geborgen worden, maar liggen ten prooi van rotten en muizen opgetast in het gasthuisieder oogenblik is men verlegen; des Donderdags zijn alle kamers bezet, en dikwijls is het reeds voorgekomen, dat burge meesters-kamer in gebruik gesteld moest worden, om huwe lijken te voltrekken, die daartoe ongeschikt en veel te klein is; dhr- van der Meulen zelf, als olficier van justitie heeft een kamertje voor zijn parquethetgeen ter naauwernood goed zou zijn voor een bode's kamertje; spreekt men dus van urgentie dan is een nieuw locaal voor de gemeente eene eerste behoefte. Dhr! van den Bosch vermeent, dat de denkbeelden van den voorzitter en dhr. van der Meulen zeer wel te vereenigen zijn; dhr. van der Meulen spreekt meer op gewone fondsen, de voorzitter doelt op eenen buitengewonen maatregel, die wel nimmer uit de loopende fondsen zal kunnen bestreden worden. De voorzitter repliceert daarop, dat dit in zeker opzigt waai is, maar hoeveel meer gewone fondsen men-disponibel heeft, zoo veel te minder buitengewone lasten behoeft men de gemeente op te leggen en het is zoo veel gemakkelijker te dragen. Dhr van den Bosch wijst er op dat door de voorstellers de som van 1325,is behouden, ofschoon voor andere onder werpen én dus de begrooting niet verzwaard wordt. De voorzitter stemt dit to.e, doch zal nu alleen het, punt in beraadslaging brengen, om den post voor de leenbank te-1 doen wegvallen. Dhr van Kerkwijkals voorzitter der financiële commissie insteert er op, dat de post uitgetrokken worde voor memorie; wordt ze geheel weggelaten dan kan men er niet op terug maar wordt ze voor memorie uitgetrokken dan staat het altijd later nog aan den raad, om bij mogelijke beschikbaar heid van fondsen, ^p dit orïderwerp terug te komen. Dhr Smallegange als lid der commissie voor fiuaneien, zou wel kunnen afzien van zijn voorstel om voor memorie uit le trekkenvooral na het gehoorde van den voorzitter der bank, dat de ruimte die gewounCn wordt zoo gering is. Dhr van Kerkwijk spreekt dit ten stelligsten tegendaar men de ruimte zou winnen van een gedeelte van het boven huis. Dh r van den hosch zegt, dat, zal dat voor memorie brengen iets beteekenende som bij de onvoorziene uitgaven moet gevoegd, worden. De voorzitter stemt dit toe, maar dan wordt bet levendig gehouden voor een volgend jaar. Dhr van Kerkwijk voegt daarbij, dat men anders ook de noodzakelijke reparalien aan de bank niet zou kunnen doen, waarop dhr Stnallegahgé als zijne meeuing te kennen geeft, dat die uit den post voor gewoon onderhoud behooreu ge vonden te worden. Het voorstel der commissie* vtan het financiewezen om den post voor memorie uit te trekken, wordt met 7 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren run den BojrA, Hochart en Ver re une. Vervolg hierna GOES 23 Oclober. Bij besluit van Zijne Majesteit dalo 19 dezer no. 58 is goedgevonden le benuetnen lot beheerder van den Boone-polder, den beer P Lenshoek van Kei li- wijk. [n de openbare vergadering van den raad op II. donderdag is de begrooling voor deze gemeente vcor het jaar 1855 in ontvang en uitgaaf geanes- leerd op f 58788 475. Z. M. heefl in hel kanion Heinkenszand dhr Mr. A. E. van Dishoeck iti deszelfs functie van plaatsvervangend karilonregler herbenoemd. Door den algemeenen kerkeraad le Middelburg is uit hel vroeger medegedeelde drietal lol leeraar •beroepen Ds J. F. L. Abresch te Alkmaar met 17 tegen 16 stemmen op 9s Fabius te Broek in Waterland nilgebragt. Dezer dagen werd een huwelijk gesloten tusschen een bruidegom van 72 en eene bruid van 78 jaren reeds 53 jaren hadden de echtelingen gevrijd. Als eene bijzonderheid wordt uit Capelle (lang straat) medegedeeld dat aldaar een appelboom voor de tweedemaal vruchten draagt, die reeds de grootte van eene hazelnoot hebben. In de politieke en parlementaire beschouwin gen. voorkomendein de Prov Drenlsche Courant. komen te midden van en in verhand met den groo- ten strijd in het Oosten en de mogelijke gevolgen daarvan onder anderen de volgende, in die courant cursijf gedrukte regels voor De roomsch katholijke geestelijkheid van Belgie heeft zegt men groole plannen en zougiarne Nederland en Belgie nog eens weder als één koning rijk zien onder den schepler van hem die nu Bel- gie's kroonprins is. Het ware waarlijk wel dér moeite waard nader le vernemen op welke gronden men dat zegt en op welk gezag dus dit zoo nieuwe als belangrijke berigt wordt medegedeeld, li USLAND— TURKIJE Omtrent de krim-eïpeditie (waaromtrent geene na dere beriglen) zegt de préiurs'evr moet het publiek zich niet le veel verwonderen over de schaarste van lijdingen. Een parijseh dagblad merkt daarop te regt aan dat de verwaehting van hel publiek door de valsche tijding van de inneming van Sebastopol zeer overspannen is en wel zou gewild hebben dat de muren van zeiven instortledcn even als die van Jericho. Doch thans hebben de zaken niet meer dien gang, de meest volmaakte hedendaagsche kunst van oorlog voeren werkt minder overhaast dan de bazuinen van Jozua. De ontscheping en plaatsing van het inaleriëel de arbeid aan de batterijen en loopgraven, hebben noodwendig verscheidene dagen vereischt. Het is dus niet onwaarschijnlijk dat de berigten die melden dal het bombardement op den I2den nog niet -was aangevangen, waarheid be helzen. ,",r Hetzelfde blad wijst op het beleg der citadel van Antwerpen in 1832, welke zich 24 dagen na het begin van jden a»nval overgaf en deze was slechts door 5000 man verdedigd terwijl Sebastopol door eene 8 of 9 maal sterkere bezetting verdedigd wordt. Men be hoeft zich dus niet over den wederstand van Sebas topol te verwonderen hoewel de praatzieke luim van de een of andere tartaar een oogenblik heeft doen gelooven dat de muren van Sebastopol van bordpa pier waren en de russen geen bijstand hadden gebo den. Het geallieerde leger heeft (hans met het geschut der vloot 254 stukken geschut en telt 116.000 kop pen. Het garnizoen der vesting; .wefdr top 34 000 man geschat. In Kuslahd is zoo veel vraag naar la,o4yv,a<at>de prijzen va_n dat 'metaal van 1 '/2 roebel tot 6 roebel per pud géslegén is. De middelen tot vernieling van Sebastopol door de geallieerden aangebragl moeten ontzettend zijn en men verwacht dat binnen 48 uren bres geschoten en weinige uren dnarna de vesting geheel zal heinagtigd zijn. Al is dit slechts eene onderstelling, kan men niet ontveinzen dat Sebastopol een waren regen van kogels bommen en houwitsers zal hebben te verduren. Particuliere beriglen uil Konslanlinopel melden een uitval der belegerden doch zijn door de geal lieerden teruggeslagen. Wat de Pelersburger pers ook moge beweren, de Czaar maakt er voor zijne vrienden geen geheim van, dal zijne troepen aan de Alma totaal werden' ge slagen. Zijne woede moet grenzenlooszijn en 'prins jlJentzikofl inoet gevoelige verwijten ontvangen heb ben. Daarenboven moet liet besluit van den Czaar, om lol hel uiterste rol te houden onomstooielijk vast staan. Bij J. TAA HA l.iHTUOlIT, CWe., te l'holenis te bekomen Een 8ÉRAPHINS ORGEL, met 8 regis ters voor 300,Zeer geschikt voor eene groote zaal of kleine kerk. Een DITOin Palisander houten kastvan 3 re gisters, voor f 210, Eene PIANO, groot 6 Octaaf, voor f 125, Het Kantoor van den Notaris KIM» MEKHW te Goes, is VERPLAATST naar de Beestenmarkt, wijk D. N°. 125. Ingang aan de Nieuwstraat. zijn een onfijlbaar geneesmiddel voor de waterzucht. Uittreksel uit eenen brief van den heer Eduurd Rowley te TopagoIndian Walkgedagteekend 8 April J853aan den professor HOL LOW AY.- Mijnheer, ik vervul een aangename pligt jegens u door u kennis le geven van eene genezing eener gevaarlijke ziekte namelijk waterzuchtwelke genezing door den bijstand van Godheeft plaats gehadten gevolge van het gebruik maken van uwe pillen. In den. loop van acht maanden werd mij vijfmaal het water afgetapt onder de behandeling van twee kundige geneesheerendoch mijn toestand verbeterde nietIk begon toen uwe pillen te gebruikenwaardoor ik in zes maanden tijds radicaal ben genezen. Door het vermeerderd debiet, zijn de prijzen als rolgf, Doosjes pillen a f 0,80, f 1,35, f3,00, f6,75, f 13.50, f 20.50. Potjes zalf a f 0.80, f 1,85, f 3,00 f 7,05 f 13,85. f 20.95. zijn op franco aanvragen a contant te bekomen bij J. W. Verbeek Vrolijk, te Axel. J. P. Verlinden, te Ber- gen-op-Zoom. Den beer J. Straatmanhoofd-depothouder te 'sBosch, alsmede te Londen Slrant 244, HOLLOWAY'S éta blissement. DEZE ZEEP schuimt sterkreinigt oogenblikkelijkis bevorderlijk voor de gezondheidheelt sckrampen en schurin gen zeer spoedig, zuivert en ontneemt alle scherpte aan de huid, maakt, haar zacht en blank en geeft haar een jeugdig frissc/ien tint. Men koopt ven groot stuk voor 25 cent. Zij is ook verkieslijk boven andere zeepen voor het wasschen van gekleurde go deren en zijden en wollen stojfen, daar zij van eene zuiverder en minder scherpe loog bereidde kleuren' minder aandoet en de wol niet hard maakt. Dé goede echte soortdie in onderstaande depots te verkrij gen is, heeft den naam H. KERK.7OFF zoowel op de zeep als op het etijuet. Zij onderscheidt zich bovendienvan- de nagemaakte soorten door hare kleurdie wit en doorscjiijiiqnd j is, door droogte en hardheid in het aanvoelen' Dé ndgehiaakte zijn smerig in het aanvoelen even als eene vetkaars en hebberi?'' ook ongeveer die kleur. - D ij verzoeken de de'pot-houders instantelijk hunne kalanten op deze bijzonderheden opmerkzaam te maken. BRABANDER'S CHOCOLADE-KOEKJES, met worm afdrijvende zelfstandigheden zijn uitmuntend in hunne werking en worden gaarne door de kinderen genomen De geneesheeren Beijer, Geerling, Hopman en Fahrrneister hebben se met het beste gevolg aangewend en spreken er met veel lof van. Zij kosten 40 cents het doosje. Amsterdam, Verkoophuis. Bergen op zoom D. Pouwels k C H. Veraart. Goes, C. VRKEKli. Middelburg, Dépot van het Verkoophuis. Oostburg, Mej. P. .J. Geelhoed* Scboohdijke, A, J. Bronswijk. Tholen, T. J. Maas, Vlissingen, A. M. Kalbfleisch. Zierikzee, C. van Schaick. Ochtman&Bal. Kn in de bekende depots in de andere steden. TÉ GORS, BIJ F. KLEI? UW ENS ZOON.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 2