GOIMIU COURANT. >0. 83. 41*" Jaargang. DONDERDAG IU OCTOBER. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags I avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f .1,75, franco per post f' ó,90. j Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigteilvan .16 regels n f 3,20. behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. GOES 19 October. Heden namiddag circa half drie ure werd er in de garoncinefabriek van dhr. ftenlerghem brand onl dekt. Nadat enkele spuiten Ier hulp waren gesneld was men die binnen een paar uur meester. Zij ont stond in den eest, waar sedert heden nacht omstreeks 32 balen (circa 3000 ned. pd.) racine waren aange roerd. De schade is nog niet te begrooten. De gevolgen ingeval de brand zich had verspreid zouden voor de fabr iek zeker groot zijn geweest. De schutterij keert zoo even halloure zonder dienst te hebben gedaanhuiswaarls. Naar men verneemt heeft de justitie zich heden morgen naar Krabbendijke begeven en brengt men dit in verband met den aidaar kortelings plaats gehad hebbenden brand in de stoof. Hij besluit van den !6 dezer no. 40. heeft Zijne Majesteit de benoeming van P. Pijke burgemees ter van 's Heer Ablskerke, lot secretaris der gemeen te, met Zijne goedkeuring bekrachtigd. Het N oord-Ainerikaansche schip Masonic naar New-York bestemd neemt als vrachtgoederen eene aanzienlijke hoeveelheid aardappelen aan boord men zegt circa 2000 muds manden, een opmerkelijk verschijnsel van het moederland deze aardvrucht dat zoo vele uitvoeren van levensmiddelen naar bijna alle landen bewerkstelligt' Men schrijft nil 'silage, 13 October: Hel is niet onbekend dat ook in deze stad (of schoon tol lieden zeer enkele) gevallen van cholera zich hebben opgedaan. Het is althans zeker dal een man eh zijne huisvrouw, weinige dagen geleden, zeer subiet en kort na elkander aan deze gevreesde ziekte zijn bezweken. Heide zijn met zorgvuldigheid door een geacht geneesheer bijgestaan, en na het overlijden, met inachtneming der bij die omstandigheid rioodza keiijke voorzorg, ter aarde besteld. Omtrent de vrouw werd (doch slechts onder de geringe volksklasse) het «alscbe gerucht verspreid, (ook in een vorig nummer door ons medegedeeld dat zij slechts schijndood was. Dit vertelseltje nu beeft stof lot een nienwsberigt ge geven met vermelding nog wel dal zij Dirigsdag onder toeloop van eene menigte menschen naar hel verblijf der levenden, in plaats van naar dat der dou den vervoerd is;» (de vrouw is NB. juist op dien dag begraven) en met bijvoeging dal dit feit tot een waarschuwend voorbeeld strekt om omzigtig te zijn met liet begraven ian personen,, en vooral van ben die liet slagtoffer der cholera zijn!» Ten einde alle ligt mogelijke verdere verspreiding van dit zeer liglvaariiig gegeven herigIen den pijnlijken indruk dien het welligl bij liglgeloovigen inngi te weeg bren gen, zoo noodig tegen te gaan, kan bet plaalsen van liet bovenstaande stellig zijne nuttigheid hebben. Uil Énkliuizen wordt in de fj aarlemsc/te Cou rant bij advertentie op eene eervolle wijze het over lijden vermeid eener SOjarige dienstbode welke ge durende 63 jaren l. n z Ifden huize, twee opvolgende gezinnen eerier zelfde familie trouwen liefderijk bail gediend Te Betlicum beviel den 9 dezer voorspoedig van 3 welgeschapen dochters, welke allen den IJ. Doop in de roomsch katholieke keilt te Leeuwarden ontvingen de echtgenoot van den voerman JB hij werd in een' 'lijdsveiloop van 8 maanden vader van 4 kinderen. Moeder en kinderen genieten even gelijk de vader eene goede gezondheid. Bij een voornaam winkelier te Groningen ver voegde zich vooi een paar dagen een persoon voor gevende dat hij eene partij gesmokkeld builenlandsch gedisteleerd had waarvan bij 20 kan bij zich had en wanneer men den prijs orer en weer konde eens worden bij het orerige spoedig zoude halen. De sluiker niet duur met zijn builenlandseh gedis teleerd zijnde wordt de prijs dan wederzijds spoedig gevonden en'taccoord omtrent tijd van levering enz. gesloten, zonder dat kooperen verkooper het noodig achten hiervan eene onderhandsche acte op te maken. Desluiker heeft daarop groote haast omhel andere te halen en vraagt in die groóle haast dan ook maar eerst een gedeelte voor de dadelijk geleverde 20 kannen. De winkelier, regt met zijn' koop ir. schik geeft van Glijder harte den sluiker het gevraagde geld en rekent leeds op zijne vingers rut hoeveel hij op de kan èn op de geheele partij kan verdienen. Echter, onze goede winkelier had Ie veel oin zijne winst gedacht en vergeten eerst de kwantiteit en kwa lïleit Ie onderzoeken, want toen hij den voohtweger en thermometer'er in stelde om den waren graad van sterkte van het gedisielerd te kunnen bepalen kon hij dit in geen herleidingstafelen vinden want 't was schoon zuiver en helder water - De sluiker is tol nog toe niet gekomen om het restant der pari ij te leveren, en voldoet dus niet aan de mondelinge overeenkomst en heeft de gefopte winkelier hiervan aangifte gedaan aan 't bureau van politie. Te Amsterdam is eene hoogbejaarde vrouw in hare woning verbrand gevonden. Men zegt dat de lelegraaf naar Rotterdam Brouwershaven en BrieIIe gereed is en den 21 dezer voor het gebruik van bel publiek zal worden open gesteld. RUSLAND— TURKIJE. Alen wil welen dat de russen boven de reeds ge- zonkene zeven nog negen schepen voor den ingang der haven hebben doen zinken waaruit blijkt dat vorst Menzikoff sast besloten heeft het uiterste te wagen. Men zegt dal in geval van nood hij alle schepen zal doen zinken en dal hij de stad niet zal overleveren dan als een puinhoop. Naar men zegt heeft hij alle forten laten ondermijnenom ze, als hel gevaar tlrijgl in de lucht te doen springen. De ge allieerden zijn hier van onderrigt en zullen gewis hunne maatregelen netnen om niet het slagtofler te worden van de wanhoop der russissche barbaren. Naar inert verneemt hebben de geallieerden allen toevoer tan water naar Sebastopo! afgesneden. Uil een depêche van lord Raglan van den 6den blijkt dat de belegeringswerken inet ijver werden vioilgezet doch dat tot op dien dag het bombarde ment van 'Sebast.opol nog niet was begonnen. Dit laatste wordt ook bevestigd door eene depêche van prins Menlzikoff van den 6den October die schrijft dat er geen nieuws voor Sebastopol was voorgevallen, en dal de vijand nog niets tegen de stad had onder nomen. De prins had zijne stelling aan de noord zijde behouden. Velen zullen zich verwondeien over de schijnbare langzaamheid, waarmede bet belegeringswerk vordeil Maar men bedenke, dat de ontscheping tan hel zware geschut en van hel belegeringsmaterieel liet vervoe ren van hel strand naar bepaalde punten en hel in positie stellen bij elkaar genomen veel lijd vereischt. Eri hoezeer de geallieerden ook vol vertrouwen mo gen zijn op den gunstiger)'en spoedigen afloop van dit beleg zo» blijkt toch hoe lange! hoe meer. dal Se bastopol ook van de landzijde niet zoo gemakkelijk te nemen is als wel algemeen gezegd is en verwacht werd. Integendeel hel worut langzamerhand open baar. dat de fransch-engelsche expeditie eene gewaagde onderneming is. omdat tnen vooraf geerie genoegzame berekening heeft kunnen maken noch van de leger- magt die men in de Krim zou ontmoeten noch van de verdedigingswerken van Sebaslopol's landzijde. Dal men niet wist, over welk aantal van troepen prins Menlzikoff kon beschikken is na den slag aan de Alina door de fransehe officieren zelve erkend. En dat ook de verdedigingswerken van Sebastopol zelfs aar. de zuidzijde der vesting veel sterker zijn dan men verwacht heeft, laat zich daaruit afleiden, dat de voorbereidselen tot den aanval meer lijd vragen dan waarop de bevelhebbers in hunne officiële berig- ten aan hunne respectieve gouvernementen hebben gerekend. Aandacht verdient een artikel in het officiële dag blad van Milaan, dal algemeen bijna als officieel be schouwd wordt. Daarin komt de merkwaardige ver klaring voor, dal Oostenrijk reeds de beste wenschen koestert voor den goeden uitslag van de wapenen der geallieerden en zelf eene meer bepaalde staatkunde denkt aan te nemen maar dat het tevens zeer te wenschen is dat de weslersche mogendheden bij aldien de onderhandelingen van eenen ernstigen aard mogten worden of zoo den oorlog meer uitbreiding bekome bij voortduring de grootst mogelijke gema tigdheid aan den dog zullen leggen want dal er punten zijn, waarop Duitschland haar niet zou kun nen volgen. De Monileur geeft thans het cijfer op der dooden en gekwetsten bij de slag van Alma, welke den 24, 25 en 26 September in de hospitalen van Konstan- t in opel zij n opgenomen, namelijk: 1350 franschen 2060 engelsclien en 340 russen. De spanning waarmede men te Frankfort de beslissing te jjemoel ziel waartoe de ooslenrijksche nota van den 30sten September leiden moet ver meerdert van dag lol dag en dit te meerdaar uit eene goede bron verzekerd wordt dat het Weener kabinet besloten heeft in geene verdere onderhan delingen te treden welke slechts kunnen leiden tot eene vertraging in het nemen van een besluit nopens de tenuitvoerlegging van het of- eri defencief verdrag van den 20slen April. De ooslenrijksche regering moet inderdaad het bepaalde voornemen hebben op geval om door middel van haren presidiaal gezant. iton Prokesch-Oslen een zelfstandig voorstel bij de bondsvergadering in te dienen ten einde eene noodig gekeurde uitbreiding van dit verbond Ie bewerken alles voor het geval dat Pruissen zich ongeneigd mogt betoonen om gemeenschappelijk met Oostenrijk te han delen, of de bondsvergadering niet zelve eene beslis sing ten dien aanzien mogt nemen. Men voegt er bij dat de ooslenrijksche regering eene zoo spoedig mogelijke beslissing op dit punt wenscht en anders eerstdaags een zelfstandig voorstel bij de bondsverga dering zal doen. Men heeft te Konstanlinopel hel berigt ont vangen, dat de generaal Gorlschakoffaan het hoofd der 4de russische divisie. Ie Perekop was aangekomen. Men merkt in hel dagblad van Moskau en zeker niet zonder bedoeling op, dat de datum van 214 September, waarop de geallieerde troepen in de Krim voet .aan land bebb.en gezel dezelfde is waarop in 1812 de franschen den later noodlöttigen inlogt in Moskau deden Te Konstanlinopel was den 5 October berigt ontvangen dat een russisch legerkorps van 20,000 man. aangevoerd door 'orst Menzikoff, nabij Sebas topol door de geallieerden geslagen is, Door de laatst ontvangene berigten vervallen alle vroegere geruchten, welke nopens hel aanvangen van het bombardement van Sebastopol reeds in om loop zijn gebragt gelijk dan ook de dépêche van prins Mentzikoff en die van lord Raglan deze mee ning bevestigen. DUITSCHLAND. Frankfort. Het uitvoeren van aardappelen alsmede het fabri ceren van brandewijn (jenever) uil dit levensmiddel is thans in* de meeste Zuid-Duilsche staten verboden. Ongeveer tien schepen die bij den brand te Memel in groot gevaar waren, hebben zeilen en want moeten kappen en over boord werpen om niet door

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1