i\o. 70. 41"16 Jaargang. MAANDAG 0 OCTOBER. -&K£g 3'; De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j avondsuitgezonderd op feestdagen. I De prijs per kwartaal is f .*,75, franco per post f öJ90. j Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan d6 regels a f d,2ö. behalve het zegelregt. Dc inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. mmmrn Miisiimmi» BEKENDMAKING. BURGEMEESTER F.N WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der belanghebbenden Dal de lijst van de ter uilloling er> aflossing aari- gegevene OBLIGATIEN. ten laste dezer getneente ingevolge art. 4 van het plan tot aflossing der geves- tigde schulden den !l April 1853 door den ge meenteraad gearresteerd opgemaakt is en ter griffie gedurende de laatste helft dezer maand ter visie zal liggen. Zullende de uitloting ingevolge art. 5 van evenge» meld plan in het openbaar ten overslaan van bur gemeester en wethouders geschieden, den 18 Novem ber 1854, des namiddags ten één ute. Gedaan te Goes, den 7 October «854. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN De Secretaris H. C PILAAR. GOES 9 October. Ds. J. C. Kamerman., predikant te Borsselert heeft zich verpligt geacht na ernstig beraad de eenparige beroeping naar Fort Bath c a.. aan te nemen. Ds'. K ydOverman, na den 28 September II. van zijne betrekking tol de gemeente van Cats te zijn losgemaakt predikte aldaar den I October zijn af scheid. er. sprak toen naar aanleiding van Filipp. I, vs. 27. Ds. ff. van Slrien tan Kleverskerke naar de Hervormde gemeente van Schore c. a. overgekomen, werd den 8 October II. bij laatstgenoemde gemeente ingeleid door zijnen vriend ds. G. ff Poppe, pre dikant Ie Yerseke, met eene leerrede over 11 Kor. V, vs. 1820; en aanvaardde des namiddags zijne bediening met eene leerrede over II Kor. IV, vs. 15, Den 5 dezer is aan den heer Dirk Dronkers té,Middelburg, onder zekere bepalingen vergund, in zijne stooinbootdiensl var. daar op Bergen-op-Zoom en tüsschen plaatsen heen en terug hel hoofd station Bergen op-Zoom lijdelijk naar Tholen te verplaatsen. Het goutermenl heeft aan drukloonen van 426 500 stuks muntbiljetten vervaardigd naar de wet vap den 26sten April 1852, uitgegeven f 13,870. De gravure op slaal van den kur.slrand voor die muntbiljetten kost f 2000 en twintig stuks druk vormen voor den achlerdrult der muntbiljetten ƒ5000. Hel aaptal port betalende binnenlandsche brie' ven-was: pin. .Augustus 1850 361,311 stuks; 1851. 740 443 1852, 825,022; 1853. 915 872: 1854 951,944. Hel aanlaj port betalende buuéntandseke brieven was: in Augustus 1850 123 531 stuks; 1851 199.939; 1852, 233,730; 1853, 251 570; 1854. 262,002. Augustus ,1854 inel 1853 vergeleken, dan is in een jaar de binnen!andso/ie briefwisseling met ruim 45 en de buitenlandsche 4 ten honderd vermeerderd. Hel getal personen in dienst der post administratie bedraagt 1083. 'lot verdere uitbreiding van liet postwezen wordt voor 1855 aangevraagd 35000. Naab men zegt wordt binnen kort eene promo tie en pqnsionnering bij hel wapen der artillerie ver wacht. Üit Utrecht schrijft men dat aldaar onder scheidene huisgezinnen meest tot den fatsoenlijken stand behoorende zich gereed maken om hun vader land te ver'alen en naar Zuid Afrika te vertrekken, jjrfe ol' vier predikanten zouden Ireel hel daar, eer- laj't; eene roeping naar dezelfde streken volgen en ^lenkelijk vergezeld worden door onderscheidene fa- .miiirn van den gegoeden burgerstand Van andere kanten zijn ons dergelijke geruchten ter oore geko men en het is ons bekend, dat aan hel Nieuwe- nit-p hel barkschip de' slhd Nijmegen zeilvaardig ligt om naar de kaap de Goede Hoop koers te zet ten. Aan boord daarvan bevinden zich personen die niet onbemiddeld, zijn en welke zich daar als landbouwers willen vestigen. (iV B C) Aan .de ulrechtsche akademie zijn 70 nieuwe studenten ingeschreven. Onder de theologische stu denten aldaar ging dezer dagen een adres rond oin van den minister van binnenlandsche zaken de afschaf fing te vragen van het gebruik der latijnsche taal voor de theologische studiën 166 studenten in de theo logie hebben dat adres geleekend. De opbrengst der boskoopsche aardbeziën en frambozen is in den afgeloopen zomer weder zeer aanmerkelijk geweest, naar Rotterdam zijn uitgevoerd 33,774 polten, Amsterdam 23,758 'sGravenhage 77,340 Ie zamert 134 872 polten ter gezamenlijke waarde van 7775 Nog is in 3512 mandjes met roode wille zwarte kruisbessen en een weinig mo rellen enz. uitgevoerd voor 1404,80. Deze uitvoer is geschied door eene compagnie, builen welke door particulieren her- en derwaarts, volgens beredeneerde schatting, nog 51 312 potten voor eene som van f 3439 80 zijn uitgevoerd en circa voor 700 aan bessen. Dus is er voor eert gezamenlijk aantal van 186,184 potten 3512 mandjes enz. ontvangen. Te Herpl bij Heunb-n heeft een paard een veu let) geworpen met twee koppen die trr alle deelen gelijk waren aan twee paardenkoppen de overige ledematen waren volkomen, Ongelukkig kwam het dood ter wereld. In de laatste dagen had Ie Waalwijk een voor val plaats dat de aJgerneerre aandacht lot zich trekt. In eene ledig slaande looijerij, toebëhoorende aan L. van ff. werden gevonden ruim tachtig stuks huiden welke aldaar zalen ingelooid. Op last van den eige naar der looijerij werden dezelve uit de kuipen ge haald en naarVeene naburigegemeertle vervoerd, doch alstoen werden de huiden door zekere N. ffbij deur waarders exploit opgeëischt en de ronde verklaring afgelegd, dat bewuste rellen aldaar door hem gebor gen waren. De eigenaar der looijerij echter vorderde van S. ff. bewijs; tot hiertoe bleef die ingebreke het gevorderde bewijs Ie Jeveren en werd door de straat rondgeroepen dat de regthebbende eigenaar van bewuste huiden tegen betaling V3n schade en kosten ze kan terug bekomen. Algemeen vermoedt men, dat meergemelde huiden hier of daar ontvreemd of uit een of andereu insol- venlen hoedel met een misdadig doel op genoemde looijerij verborgen werden en men is zeer benieuwd vrie zich als de definitive eigenaar zal opdoen. P lijmen [NBraband), 29 September. Gisteren en heden werd alhier de hop verkocht voor f 100 de 50 nederlaodsche ponden een prijs die welligt nooit ten minste uiterst zeldzaam, gemaakt werd. Er zijn onderscheidene bouwlieden in deze slad er» de naburige gemeenten Nieuwkuik en Hedikhuizen die dit jaar 2 a 3000 '/2 nederlandsche ponden teelden; de kleinste bouwlieden zelfs kunnen 1000 a 1500 '/2 nederlandsche ponden afleveren zoodat dit jaar de opbrengst der hop, de schade, die in hel voorgaande jaar geleden werd meer dan driedubbel vergoedt. In de naburige gemeente Haarsteeg werden verleden week door een1 kleinen landbouwer eenige mudden aardappelen, eene koe en eenige honderde ponden hop op eénen dag afgeleverd, en de man bragt meer dan f 1000 't huis en kon daarmede al zijne schulden van verleden er) dit jaar betalen en nog geld overhouden. Algemeen is hier dan ook le zien. dat de bouwlieden in welvarenden toestand verkeeren. De pt ijzen der granen en van het meel blij ren op de helgische markten steeds dalende. In de Revue horlicole wordt het voorstel ge daan om de aardappelen door de igname-batate (dioscorea-balalae) le vervangen die uit China is ingevoerd. Deze plant is sedert geruimen tijd reeds onder ons klimaat gekweekt. De Wortel is voedzaam, reeds raatiw eetbaar, gemakkelijk in water te koken of onder de ssch te braden. Deze wortels of knol len doorgaans eene vuist groot dringen perpendi culair in den grond tot de diepte van een inétre of meer. De teelt heeft eenige overeenkomst met die der asperges en biedt nergens bezwaren van belang aan, Van de 100 000 kinderen die in Liverpoolge- boren worden, leven er slechts 44 797 tot 20 jaren, terwijl in Surrey dat getal 70 885 beloopt. Mmmmmima- RUSLAND— TURKIJE. Sebastopol gevallen; ziedaar de gewigtige en ze» ker geheel onverwachte tijding reeds in een vorig notnmer aan onze lezers medegedeeld. Sebastopol heeft zich met de gansche russische vloot aan de ver- eenigde mogendheden overgegeven en alle russische land- en zeetroepen daar aanwezig, zijn krijgsgevan genen. Aldus luidden de beriglen, die, alhoewel zij op het oogenblik dal wij dit schreven nog niet in haren ganschen omvang officieel warén toch daar» voor mogten worden gehouden. Officieel berigl van den val van Sebastopol is ook nog riiet ontvangen. Eene officiële depêche echter van lord Raglan aan de engélsche regering beves tigt de lijding van de bemugtiging van het verschanste kamp der russen, bij welke gelegenheid de engelschen en franschen als leeuwen hebben gevochten tegen den vijand, die ongeveer 50 000 man sterk was. De ver dediging der stelling door de russen was krachtig en verwoed. Eene talrijke artillerie met zwaar geschut dekte het kamp, zoo lang zij daartoe in staat was. Het verlies aan de zijde der bondgenooten is zeei aan» zienlijk; van de hoofd-officieren is er geen gekwetst. De brilsche divisie heeft eenige krijgsgevangenen ge» maakt, waaionder twee officieren van zeer hoogen rang. Ook zijn twee stukken geschut den engelschen in handen gevallen. De Moniteur deelt evenzeer mede, dal de regering nog geen officiéél berigl van Sebastopol, ontvangen heeft; dal evenwel eene depêche van den heer de Bour- queney uit Weenen ontvangen van den 2 dezer, zegt dat graaf Buol eene depêche uil Bucharest heeft medegedeeld van den 30 September, meldende de aankomst van een1 Tartaar met depêches voor Omer- paella waarin onder reserve, de verovering van Se bastopol als een fait accompli wordt gemeld. De twijfel omtrent de inneming van Sebastopol zijne haven, zijne vloot, zijn materieel, zijn garnizoen, wordt alzoo meei en meer opgeheven. Ook meldt de Indépendance Beige da! den 1 het geschut van hel hotel der invaliden de hoogst gewigtige gebeur tenis aan geheel Parijs heeft verkondigd terwijl de keizer der franschen die de lijding heeft ontvangen op het oogenblik dat hij eene alseheids-revue hield over de troepen in het kamp van Bolougue, haar zelf aan hel leger heeft bekend gemaakt Door de heide erkende onoerhandsche organen van het fransche gouvernement de Constitulionnel en de Pays, worden reeds hooggestemde zegezangen aan geheven over de vermeestering van Sebastopol. Zoo zegt hel eerstgenoemde blad, dat Rusland met dezen dag van de lijst der groote natiën geschrapt is dal 1854 heldhaftig wraak geoefend heeft voor het gebeurde in 1812, enz De Pays zeglDe inneming van Sebastopol is het mees! buitengewone en tevens hel gevolgrijkste wapenfeit onzer historie. Het verraadt al de zwakheid van Rusland treft den Czaar in hei hart, ontweldigt-hem de Zwarlezee, dringt hem hon derd jaren achteruit en bevestigt op den drempel van het Oosteneen nieuw turksch rijk, vol schoone voor- uitzigten voor de toekomst.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1