No. 16. BiiïiiLo mms 4Iste Jaargang. MINISTERIE VAN FINANCIES?. goeden en zilveren werken BEKENDMAKING. BffiMk SlOTOTIffllSIIL Dt uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsj uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f ^,75, franco per post F d,90. DONDERDAG 28 SEPTEMBER. Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan ó—6 regels d ïd.20. behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór clrie uren des namiddags WAARBORG EN BELASTING DER De Controleur van het Middel van Waarborg en Belasting der Gouden en Zilveren Werken in de pro vincie Zeeland. Gezien de besluiten van ZEx. den heer Minister van Financien dd. 22 Julij er, 4 September 1854. Brengt bij deze Ier kennis van alle daarbij belang hebbenden Dat. aanvangende met 1° October aanstaande de openbare zitdagen van hel Kantoor van Waarborg alhier gevestigd, zijn bepaald op Woensdag Don derdag en Zalurdag van iedere week zullende hel kantoor van 1 October tot 1 Mei ten 9 urë. en van 1 Mei lot I October ten 8 ure geopend zijn. Middelburg, den 12 September 1854. De Controleur voornoemd H. D. FOCK. Du BURGEMEESTER van GOES, maakt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente bekend Dat het kohier no 3 der PERSONELE BELAS» TING, over het dienstjaar 1854, op den 14endezer, door den heer commissaris des konings in deze pro vincie executoir verklaard, op heden ter invordering aan den ontvanger van 's Rijks Belastingen gezonden is. Zullende dus een iegelijk na bekomene kennis geving van zijnen aanslag verpligt zijn dien over eenkomstig dc bepalingen der wel te voldoen op strafle van aiulerzins naartoe Ie zullen worden ge dwongen; terwijl diegenen, welke hun aanslag-biljet niet zullen ontvangen hebben, zich van een dubbeld tan hetzelve ten kantore des ontvangers zullen kunnen voorzien en zij, die zouden verrneenen dat de aan slag niet overeenkomstig is met hunne opgave of met de plaats gehad hebbende lauxatie, opneming en tel ling, zich deswege schriftelijk, met inachtneming der voorschriften ten dien aanzienwegens de directe belastingen in het algemeen bestaande, door lusscben komst van den controleur der divisie konnen beklagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor' wende zal deze worden afgekondigd op de gehrui kelijke wijze. Gedaan te Goes, den 23 September 1854. De Burgemeester voornoemd M. P BLA A.U.BEEN. GOES 28 September. Onder nadere koninklijke approbatie is bij besluit van den gemeenteraad te 's Heer Ablskerke e. a dp deszelfs verzoek eervol ontslagen uit de betrekking van secretaris de heer JBisseeuw en als zoo danig benoemd, de heer f. Pijkc, burgemeester van dezelve gemeente. De op gisteren in publieke veiling verkochte Tienden in Zuid- en Nooid-Beveland. uitmakende 17 perceelen zijn na eerst perceelsgewijze en daarna in gecombineerde perceelerl geveild te zijn ten laatste in. massa toegewezen aan den lieer de Fouw, IV voor de som van f 18435. De jaarlijksche op brengst der 15 laatste jaren (1840—1854) na aftrek dér twee hoogste en twéé laagste jaren was f 959 23, die over 1854 f 1391 55, Gisteren vergaderden alhier de vennooten der Koninklijke Zeeuwsche Maatschappij voor verbeterde meekrap-bereiding gevestigd te Willielminadorp waaromtrent wij rernemen, dat tnel hel oog op den gediukten toestand waarin de meekrapharujel verkeeil, deze maatschappij steeds gunstige resultaten oplererl en allezins aan de goede verwachting die men van dezelve koesterde voldoet. Wij vernemen dal eêtngè Jagen geleden Ag land bouwer Jan Zandee, onder Krabbendijke. een nach telijk bezoek van ongenoode gasten heeft gehad. Eerst des morgens werd zulks ontdekt. Zij schijnen door een zoldervenster dal eenigsins open stond de keel binnen gekomen te zijn. Na zich te hebben bediend van eenig brood en vel, hebben zij uit een kastje en ladetafel eenige vrouwe- en kinder-kleederen mede genomen, geschat op eene waarde van p. m. f 20, en daarna, denkelijk door een raam berieden in de keet, Zich verwijderd. De daders die veel geweld noch bedreigingen gebezigd hebben zijn alsnog on bekend Het getal cholera-lijders te Vlissingen is in de laatste dagen niei toegenomen, de nog in behandeling zijnde geven alle hoop op herstel. - In de zitting van de tweede kamer der Staten Generaal van den 25 dezer, zijn de navolgende wets ontwerpen ingekomen een tot afschaffing van ton nengelden der zeeschepen en houdende bepalingen omtrent het meten derzelve een tot wijziging van hoofdstuk 5 der staatsbegrooting van uitgaven voor de algemeene landsdrukkerij voor 1855 en wijziging der middelen tot dekking dier uitgaven en een lol regeling en beperking der uitoefening van het regl van vereeniging en vergadering. Voorts is besloten, om de weiten op het onder wijs de minisleriëeie verantwoordelijkheid en rege lende het regt tot vereeniging en vergadering, voör- loopig te laten liggen. Van wege het ministerie van oorlog is magli- ging veileend om aan de miliciens der ligting 1851 die de vergunning tot het aangaan van een huwelijk mogten vragen de daartoe vereischl wordende toestemming uil te reiken, mei bepaling dat, zoo zij schuld op het kleediogs- en reparatie-fonds rnogien hebben die eerst aan te zuiveren. Voor het geval van onvermogen zal hun evenwel die toestemming kunnen worden verleend, mits hel daartoe strekkend bewijs door de bevoegde autoriteit worde overgelegd Uit het beknopt verslag der verrigtingen van de synode blijkt ook het volgende: Ontvangen heb bende eene missive van den heer minister van eere dienst, met overlegging van eene aan z. exc. dpor den heer minister van hinnenlandsche zaken geiigte missive met eene circulaire aan hh. gedeputeerde stalen inhoudende den welmeenenden aandrang om bij het ten uitvoer leggen van de wet op het armbestuur de zelfstandigheid der kerkelijke instellingen van welda digheid in het oog te houden en de goede verstand houding lusschen de burgerlijke besturen en de ker kelijke diakoniën, zonder eenige bemoeijing in hare administratie indien zij gesubsidieerd zijn lol heil der armen te bevorderen, 1heeft de synode besloten eene aanschrijving aan dekerkeraden en rollegiën van diakenen uit te vaardigen, oin hen te wijzen op d goede bedoeling der hooge regering opdat zij van hunnen kant daaraan medewerken en de armenzorg zoo veel en zoo spoedig mogelijk worde, wat zij uil den aard der zaak wezen rnoel eene vrije onbe krompene en christelijke liefdadigheid der kerk, wier hoogste roem is de beoefening der ware godsdienst voor God en den Vader.» Uit Harlingen wordt gemeld dat het kofschip de Jonge Jlbertden 23 dezer door kapitein van der Zee aldaar is binnen gebragt Naar men zegt roemt deze kapitein de vriendschappelijke behandeling, die hij in Engeland mogt ondervinden bij het terug halen van gemeld vaartuig. Tot ons leedwezen vernemen wij dat de cho lera zich ook in Utrecht heeft geopenbaard. Er is in Twenthe thans gebrek aanbanden om hel wërlt te verriglen. De weverijen zijn onafgebroken bezig. Het is met grooté moeite dat men ar heldenden vindt om den landbouw voort te zetter:. De lioltniir der woeste gronden breidt zich dagelijks uit meer en meer hebben er nederzettingen van huisgezinnen plaats. Twenthe bloeit nieltegenstaande de prjizeij dei katoenen gedrukt zijn heigeen men échter als tijdelijk beschouwt. De landbouw-producten zijn er overvloedig, de prijzen algemeen hoog. Er wordt veel meer verbouwd dan voor de consumptie alhier noodig is. Te Broek, onder Akkerwoude, gemeente Dan- tumadeel wordt eene nieuwe school opgerigl, in welke het onderwijs kosteloos voor rekening van het rijk en de provincie zal woiden gegeven. De armoedige bevolking is niet in staat schoolgeld Ie betalen en de gemeente is mede in geen bloeijenden toestand. Wij gelooven dal er in verschillende oorden des lands veel gelegenheid is om op die wijze in het onderwijs van armen en belloefligen te voorzien. Wij meenen echter, dat het bovenstaande voorbeeld een der eersten van dien aard in het gausche land is en daarom me- uedeeling verdient. Misschien lokt het tot navolging uil. Als eene bijzonderheid woidl medegedeeld, dat zich bij een kastelein te Groningen eene jonge hen bevindt die den 20sleri Maart II. geboren reeds eijëren heeft gelegd en zelfs reeds zit Ie broeijen wat hij eene hen van 6 maanden oud wel opmerkelijk mag genoemd worden. - De inzendingen voor de koninklijke-nederland- sche tentoonstelling van-landbouw te Arnhemden 4 Oct. e. k. te openen geschieden gerégeld en hel laat zich aanzien dat deze expositie vérre de daar van gekoesterde verwachting zal r/vertreffenMen vei neemt dat Z. M de koning, de opening der ten toonstelling met II. D. tegenwoordigheid zal vereeren. Eene buitengewone Ned. Staals-Covrant, no, 228* van gisteien behelst een besluit van Z. M. van dienzell'den dag tot aanmoediging van den aanvoer van granen en andere levensmiddelen, waarbij in over weging genomen dol de bijzondere maatregelen welke in de naburige staten genomen zijn, ten einde aldaar die invoer te begunstigen lot dusverre niet algemeen zijn opgeheven; besloten word om de reg» ten van invoer te verminderen, lot op het bedrag bij ieder der navolgende goederen uitgedrukt als volgt aardappelen 5 cl. de 10 mud, gierst I ct. de 100 pond, rijst 3 ct. de 100 pond, rijst in doppen of padie 2 ct. de 100 pond. tarwe en gepelde spelt 10 ct. het lost, rogge, mais of turksc.he tarwe 10 ct. het last, gerst en mout 10 ct. het last boekweit 10 ct bet lart haver en ongepelde spelt 10 ct, het last, boo- nen, erwten en linzen 10 ct. het last, gort, grutten en gepelde gerst 10 ct.de 100 pond, brood beschuit en meel van alle graansoorten, alsmede seinoule/4.10 de 100 pond. Deze bepalingen treden in werking met den vijfden dag nadien der dagteekening van het staatsblad waar in liet geplaatst is en blijven van krocht tol ultimo December 1854 of tot dat daarin bij da wel op eene andere wijze zal voorzien zijn, RUSLAND— TURKIJeT" Een brief uil Odessa van den 12 Sept inlier beval allerlei onrustbarende geruchten. Zoo wil men onder anderen dat op 4 punten van de stad hoeveelheden steenkolen bijeengebragl zijn. om hij eene landingen. voorwaarts trekken der vijandelijke troepen haar in brand te steken. Op den 12 September bevonden zich in de nabijheid I 4 schepen der gealliëerden. De divisie van den admiraal Lyons lag in de zee engte van Kerlch hij Jenikalé. Anapa en Kaffa zou» den geblokkeerd zijn. Naar inen zeidezouden op het einde van September de generaal Nnnenhaff, de opperbevelhebber van Odessa, eene zamenkomst hou den met prins Gorlschakoff te Tiraspol of Bender. lieriglen uil Rudschuck deelen mede dat er een oproer llëef) plaats gehad onder 'de Ongeregelde

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1