(iODiMHE No. 74. 41s,le Jaargang. ;ë£%H c.,V". iaSf i r t De Uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f ^,75, franco per post f J,90. De inzending van adv erteii tien moet geschieden vóór drie uren. des namiddags. DONDERDAG 21 SEPTEMBER. Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodherigtenvan J6 regels d f iflO. behalve het zegelrest j.GO-KS 21 Seplember. Jl. Maandag is de Zitting dér Sla ten-Géneraal dooi* den Koning met de volgende rede geopend MIJNE HEER EN Met het oog op den tegen woord i gen staatkundigen toestand van Europa, is het Mij dubbel aangenaam van alle mogend heden voortdurend verzekeringen te ontvangen van vriend schap en welwillendheid waarop Ik grooten prijs stel- Het aaugenoméh stelsel van onzijdigheid wordt stiptelijk door Ons nagéleèFd. Bij het naauwgezet nakomen onzer ver- pligtingen jegens andere Statenmogen wij wederkeerig aanspraak blijven maken op eerbiediging onzer regten. De zee- en landinagt geven Mij ïeden vafi tevredenheid. Zij onderscheiden zich door ijverige pligtsbetrachting en krijgstucht. De tegenstand door Chinezen op Borneo aan ons gezag geboden, is door den moed en de volharding onzer dappere strijders op nieuw, en, zoo ik hoop, duurzaam overwonnen. De toestand der o.verzeesche bezittingen is gunstig te noe men. Wel is waar heeft de gezondheid der bevolking in onder scheidene gedeelten van Nederlandsch Indie veel te wen- schen overgelaten doch de jongste berigten doen de hoop voeden, dat er de ziekte, ook door gepaste maatregelen, allengs wijkt. De veldgewassen in die gewesten beloven over het alge meen eene ruime opbrengst. Naar de aanvankelijke berigten is er ook hier te lande eene gezegende uitkomst van den oogst te verwachten- lk verblijd Mij in het uitzigt dat hierdoor de prijzen der eeiste levensbehoeften zuilen dalen. Gelijk de verbetering der rivieren wordt voortgezetzoo is ook de band gelegd aan die van andere belangrijke wa terwegen. In het laatste jaar is Nederland op twee punten met het buitenlandsche spoorweg net in aanraking gebragt. Er is hoop, dat de aansluiting eerlang nog op een derde punt zal plaats hebben terwijl de verdere uitbreiding van dit voor handel en nijverheid zoo gewigtig middel van gemeenschap Mijne aandacht gestadig bezig houdt. Met ijver wordt er gearbeid aan de vermeerdering der te legrafische lijnen binnen 's landsen aan hare verbinding met hel buitenland. In verhouding tot de stoornis welke de ontstane oorlog in de handelsbetrekkingen van Europa veroorzaakt, verkee- ren onze handelscheepvaart en scheepsbouw in vrij vol doenden toestand. De staat der geldmiddelen blijft stof tot tevredenheid op leveren. De uitkomst van de dienst des vorigen jaars heeft ,de verwachting niet teleurgesteld. Hét laat zich aanzien dat ook het tegenwoordige zal voordeelig zal zijn: Bij de behandeling der finantiële aangelegenheden zal U blijken (Jat kan worden besloten tot eene vermindering van lasten, branen zoodanige grenzen als door eene gepaste be hoedzaamheid worden voorgeschreven. Met het delgen van schuld zal tevens kunnen worden voortgegaan. Te midden vati' dé stoffelijke welvaart, welke het vader land onmiskenbaar geniet, mogen de belangen van onder wijs wetenschapper} en kunsten niet uit het oog verloren yyprtlen. ®eP ontwerp yan werp op het lager, en middelbaar onderwijs zal U eertsdaags worden aangeboden. Met liet voorbeiéidéh eenér wet op liét hooger onderwijs houdt men 3Ïeh bézig. Inmiddels zal U de gelegenheid worden gege yen, om van Uwe belangstelling in onderscheidene weten schappelijke inrigtingen te doen blijken. Bij het onvolkomenedat ook in onzen toestand mag worden gevonden, is er zeer veel, dat ons bemoedigd en opWekt. Met dankbaarheid hebben wij te erkennen de me nigvuldige zegeningen, welke ons worden geschonken. Het haugt voor een groot deel van ons zeiven af, het bezit daar van te bestendigen. Daartoe is vooral noodig eensgezind heid en wederzijdsch vertrouwen aan ie kweeken: steeds en voor alles, het heil des Vaderlands voor oogen te heb ben. Moge de Almagtige onshiertoe licht en kracht verleenen! lk verklaar deze zitting der Staten-Generaal geopend. Bij besluit ra» 19 September jl., no. 59, heeft Z. M. goedgevonden te benoemen tot djjkgroaf in hel bestuur van den polder van Kemoorlere, (Zeeland) den heer P. de Vleeschou- tner J lol gezworen den heer J. PVauters; tot gezworen van den polder Oud-Noord-Beveland den heer Rijks tot beheerder van den polder Nieuw-Sabbinge. den heer J. van Damme tot dijkgraaf van den ouden polder van St. Phi - lipsland den heer A. Mol tol dijkgraaf van den Serlippens-polder. den heer F. Dees. In het bestuur van den polder Leenderl Abraham: tot dijkgraaf, den heer CV. Vader; tot gezworen den heer Jde Looff. tot beheerder hij den Noord-polder, bij Neuzen den heer F Dees. Door burgemeester en wethouders van Neuzen is bekend gemaakt, dat bij besluit van den raad dier gemeente, de kermis of jaarmarkt, uithoofde tanden mingunstigen gezondheids- toestand (Ier ingezetenen is uitgesteld Dit de kennisgeving van burgemeester en wet houders der stad Amsterdam, dato 19 dezer, blijkt dat zich aldaar sporen van cholera hebben vertoond. Te Schiedam waar alles steeds rustig blijft, is het verbod om zich met meer dan drie personen op de openbare straat te vereenigen van wege het stedelijk bestuur opgeheven. Als corisulaiie agenten van Rusland voor de havens en kusten van Zeeland zijn benoemd de heeren O. J. F. Borghmans en IV. j. Bilde Bok. Dingsdag werd voor den Hoogen Raad, kamer van strafzaken de zaak behandeld door den procu reur-generaal van den Hoogen Raad tegen D graal'van Rechleren. Adv. gen. Deketh concludeer de tot schuldigverklaring vao den bek!, aan het wanbedrijf van het te laat aangeven van zijn' zoon voor de nationale militie, .en veroordeel.ng in eene geldboete van niet meer dan f 100 en niet minder dan 25. De raad heeft den beklaagde daaraan schuldig verklaard en veroordeeld in eene geldboete van ƒ.50, en in geval van volstrekt onvermogen, tot eene gevangenisstraf voor den lijd van eene maand enz. Deze zaak verdient daarom vermelding, omdat het «Je eeisle maal was dal ingevolge de voorschriften der bestaande wet nopens de regterlijke organisatie een lid van den raad van state dadelijk voor den Hoogen Raad leregt stond. In de zitting van de Tweede Kamer van den 19, is hel voorzitter schap door het oudste lid in jaren den heer Anemaet waargenomen. Al de nieuwbenoemde leden hebben hunne geloo/s blieven ingeleverd tot onderzoek van welke twee cornmissien zijn benoemd die verzocht waren in de te houden bijeenkomst van dén volgenden dag des wegens verslag uil te brengen. De minister van financien herinnert dat de muntbiljetten van duidend gulden en van vijfhon derd gulden uitgegeven krachtens de wel van 17 Sept. .'849 (staatsblad no. 46) en waarvan het tijd stip van intrekking bij art. 4 derzelve wet is be paald op den 31 Dec. 1852. met den laatslen December aanstaande zijn veijaard dat de munt biljetten van f 1000 en f 500daarna geene waarde hoegenaamd voor den houder hebben en alleen tot evengemelden dag bij de nederlanu'sche bank te Amsterdam worden aangenomen. De cholera welke zich sedert eenigen tijd door enkele gevallen te Rotterdam had doen opmerken heeft zich in de laatste dagen door meerdere doen opmerken Twaalf sergeanten die in het kamp bij Zeist bij Z. M. ordonnans-dienst hebben gedaan waartoe van elk bataillon de rneest-verdienslelijke was aangewezen, hebben van den koning ieder een gouden horologie ontvangen. Als een voorbeeld van bijzonder winstgevende landhuring wordt rriedegeeld dat 5 grazen (p. m. 2| bunder) land van de pastorij der hervormde ge- r meente te Wittewierum in 1853 is verhuurd, gedu rende een tijdvak van zes jaren, voor 62's jaars, on - der beding dat de huurder bet in het eerste jaar moest braken en de reeds gegravene kleiaarde en eena door hem uit te delven hoeveelheid aarde over en door bel land behoorde te werken, zoo als zulks ook is geschied. De huurder heeft hel land hierop itr den herfst van het vorige jaar met koolzaad bezaaid en bij den oogst van dit jaar daarvan een hoeveelheid van 105 mudden bekomen, wat naar ƒ12 per mud, de aanzienlijke som van ruim f 1200 uitmaakt, NOORD AMERIKA. Hollandsche Kolonie Sheboygan. 22 Augustus. Hoe zeer hel rundvee hier sedert een paar jaren in prijs is gestegen, blijkt ook daaruit dat op'de ver- kooping van de weduwe eraser, gehouden den 12 dezer, een tuig werkossen, die in 1852 gekocht wér den voor 51 dollars, verkocht zijn voor 110 dollars. Melkkoeijen werden verkocht voor 30 a 35 dollars en aile ander vee naar evenredigheid. De bouwgereed schappen braglen ook zeer hooge prijzen op, waaruit men het aangename besluit kan opmaken, dat dc land bouwersstand alhier in liooge mate welvaart geni t. R0SLAND—TURKIJE. De expeditie naar de Krim eri al wal daar mede in verband slaat beheersclit steeds den politieker] toe stand. Naar het voorbeeld van Conac, die zijn maar schalksstaf over de muren van Freiburg wierp zegt de correspondent van du Indép. wierp maarschalk de St. Arnaud den zijnen in Sebastopol toen hij zeidedat men op die vesting de drie banieren der verbondenen ging plaatsen. Dat is een moed) waar van de franschman houdt, die de overwinning voor- ziei, maar waarop de overwinning ook moet volgen. Men staat echter verwonderd, als men weet dat het Sebastopol geldt, dal den naam heeft van onneembaar te zijn. Maar de strijdkrachten der verbondenen zijn buitengemeen, en men mag daarvan iets buitengewoons verwachten. [n 1739 schreef graaf A/garotli reeds, dat Rus land een groote ijsbeer was, die met zijne achlerpooten op de ijszee rustte, zijn' staart er in dopende met zijn' muil naar bel zuiden gekeerd. Turkije en Perzie aangrijnsde en zijne voorpoolen aan de eene zijde naar bel Ooslun aan de andere naar hel Weslen uit strekte. De groole mannen die het Noorden ople verde, hebben gezegd, dal men dien beer niet moest vei toornen. Later is het gebleken, dat dit zeiler ge vaarlijk was. Toch wordt het <,p hieuw beproefd. De Ir a nsche engelsche en turksohe troepen gaan regt op den muil of. Hoe gevaarlijker die logt is des le zekerder meerit inen hij gelukkig slagen het dier daar üoodelijk le kunnen kwetsen I De Monileur beval liet oiliciëele berigt dat de expeditie den vijfden dezer maand van Varria is onder zeil gegaan, Het Slangeneiland. werwaails de expeditie zich be geven heeft en dat als punt van vereeniging voor de geallieerde troepen moe', dienen is een rotsachtige bodem gelegen op een kleinen afstand der kusten van Bessarabiëen tegenover de uitwateringen van den Donau, Het eilandjets slechts een en een 'kwart mijl in ornlrek en heeft eqri vuurbaak. De vereenigde expeditie is op den 8 September op de hoogte van Sebastopol gezien, De aanval wordt den 20 dezer le gemoet gezien. De proclamatie van generaal Krusenstern, waarbij hij in geval van een aanval, de bewoners van Odessa beveelt de stad in brand te steken heeft natuurlijk ook ir; Engeland veel verwondering gebaard. Mogten de geallieerden de stad willen bemagtigen en haar in de asch vinden, dan zal de Russische Invalide oh»

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1