No. 72. ysXXr-i*- mmmm mmtm&sm. mmmi* mmmruwmm. AT"' Jaargang. I i [j$(]1 DONDERDAG 14 SEPTEMBER. MINISTERIE VAN FIN ANCIEN. GOEDEN EN ZILVEREN WERKEN H. D. FOCK. Gobs, 14 September 1854 I ^#^'i MÖ»si 1 i; Ë;>^J De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f i,75, franco per post f J,90. De inzending van advertentien moet geschieden Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst Geboorte-huwelijks- en doodberigte/ivan d—6 regels a f J, 20, behalve het zegelregt vóór drie uren des namiddags. WAABBOBG EN BELASTING DER De Conlroleur van het Middel van Waarborg en Belasting der Gouden en Zilveren Werken in de pro vincie Zeeland. Gezien de besluiten van ZEx. den heer Minister van Financien dd. 22 Julij en 4 September 1854. Brengt bij deze ter kennis van alle daarbij belang hebbenden Dat. aanvangende met 1° October aanstaande de openbare zitdagen van het Kantoor van Waarborg alhier gevestigd zijn bepaald op Woensdag Don derdag en Zaturdag van iedere week zullende het kantoor van 1 October lot 1 Mei ten 9 ure en van 1 Mei tot 1 October ten 8 ure geopend zijn. Middelburg, den 12 September 1854. De Controleur voornoemd Da KAMER van KOOPHANDEL en FABRIE KEN tb GOES, maakt bij deze bekend dat bij haar wederom zijn ontvangen eenige stukken den bin nen- en buitenlandschen handel en de nijverheid be seffende en welke van lieden af gedurende acht da gen bij den secretaris der kamer ter lezing zullen liggen. Onder deze komen voor; 1. Eene opgaaf van invoeren van de voornaamste handels artikelen in liet vereenigd koningrijk van Groot-Biiüanje gedurende ue maand, geëindigd den 5 April 1854 en de 3 maanden geëindigd den 5 April 1854. 2. Gelijke opgaaf over de maand geëindigd den 5 Mei 1854 en de 4 maanden geëindigd den 5 Mei 1854. 3. Opgaaf van hoeveelheden van verschillende soor ten van waren in gemeld koningrijk ingevoerd gedu rende de jaren 1844 tol 1853 iogeslolen. 4. Slaat van de katoenen goederen gedurende de maand Mei 1854, ter verzending naar Nederlandsch Indie, door de handel-maalschappij en bijzondere per sonen opgegeven. 5. Slaat van verzekerings-maatschappij en gesloten verzekeringen tegen zeegevaar te Hamburg. Op last der kamer voornoemd, J. FRANSEN van dePUTTE. Foorzïtt. H. K. DOMINICUS van ben BUSSCHE, Secretaris. GOES 14 September. Wij vernemen van goederhand dat door den Kërkenraïd der Her». Gemeente te Fort Bath. c. den I i September II. tot predikant beroepen is de WelEerw, Zeer Gel. Heer A C. Kamerman, pre dikant te Borsselen. Gisteren heeft de wel eerw, heer D.A. Buijt. pr.ipjiltant ie Nisse. wegens hoogen ouderdom het prae- «id.itiïn der ring van Borsselen nedergelegd. In eene hartelijke aanspraak bedankte Z. Eerw. voor bet zoo vele jaren in hem gestelde vertrouwen daar hij nog de eenige overgeblevene der vorige ringbroeders was. In Z. Eerw. plaats wierd benoemd Ds. Benier 4e 's Gravenpolder, die namens allen den edelen grijs aard hunnen dank betuigden, en hoopte zooveel mo gelijk zijne voetslappen te drukken. Zijn wij wel nnderrigl bestaat bij ds. Buijt het voornemen zijn emeritaat aan te vragen of door eenen hulpprediker zich te laten ondersteunen. In de gisteren gehoudene gemeente-raad le'sGra- lenpolder gaf de Toorzilter Ie kennen dat de heer PFPolderman zijn v roeger gedaan verzoek tot ontslag als wethouder had ingelrokl«i. Daarop bedankte de burgernees'lel' ZEd, voor des- zelfs medewerking, en hoopte in vereeniging met hem lol hel belang der gemeente werkzaam Ie zijn waarop de heer Polderman Ie kennen gaf zijn leven aan die belangen te willen wijden en in vereeniging met liern burgemeester daartoe het zijne bij te dragen. Hierna overgaande lol benoeming van eenen wet houder is in plaats van den heer C. PLenshoek van Zwake benoemd de heer <S. de Graag. Door tusschenkomst van het duiven- en hand hoog-gilde Jacoba van Beijercn zijn wij in slaat gesteld het volgende te kunnen mededeelen van hel concours, dal heden door de schutterij St. Sebastiaan te Ovezande gegeven wordt. Heden morgen ten 10 ure verzamelden zich de aan wezige schutterijen zijnde de koninklijke handboog- schutlerij Altijd in Roerenen de duiven- en hand- boogsehotlerij Jacoba van Beijeren. beide van Goes; St. Sebastiaan en Soranusvan Heinkenszand St. Sebastiaan van 's Heeretihoek Door Eendragt Herlevende van 's Gravenpolder SI. Sebastiaan van Yerseke, St. Sebastiaan of Altijd Aanklevende van Kwadendammede Baronij van Borsselen en 'f Slot van Ellewoutsdijk te zamen 56 schutters, eri begaven zich in luister lijken optogt, voorafgegaan door hunne standaards en vaandels naar de plaats voor bel concours bestemd De sebieliog bad plaat, naar den lossen vogel terwijl de schutter die de meeste punten behaalde overwinnaar wierd van een prachtig met smaak be werkt zilveren schild. De eer der overwinning viel omstreeks half vier ure ten deel aan den heer JC, A. Fermande keizer der koninklijke handboogschutterij yjltijd in Boeren te Goes, en wierd hem met eene gepaste aanspraak de prijs overhandigd. Terwijl wij dit berigj per duif ontvangen ('s mid dags 4 ure) begeven de schutters zich op nieuw in luislerlijken optogt naar. hel gemeente-huis om na eenige oogenbliken van gezellig verkeer huiswaarts te keeren. St. jNico/aas, dO September. Gisteren is alhier de rost weder op eene ernstige wijze verstoord. Nadat hel oproerige gemeen voor eenen onderling door fieri bepaalden prijs bij de bakkers bruod had ge- ëischl, is men, na bekomen weigering, tot plundering bij eenige hakkers overgegaan, terwijl noch de 30 alhier aanwezige gendarmes, noch de uit 180 man bestaande militaire magt sedert verleden Donderdag uit Gent alhier aangekomen, in staal zijn geweest om de wan ordelijkheden te beteugelen. Men meldt uit Schiedam dal geenszins door den hevelvoerder der militaire magt order gegeven was om te vuren en dat de geweerschoten die men ge hoord heeft, ontstaan zijn door het bij ongeluk afgaan van twee geweren van soldaten, die met geladen ge weer in den arm. behulpzaam waren om een mart te vatten, die op last der wettige overheid moest worden gearresteerd. Reeds heeft een gehoor van getuigen plaats gehad in de zaak van den persoon, die beschuldigd wordt, moedwillig het paard van een artillerist te hebben doodgestoken. Om de beslaande rust te ineer Ie verzekeren is heden op de rivier-een kanonneet bootaangekomen. Hel was nog niet zeker of dit vaar tuig door de kor vet Cycloop zou gevolgd worden, welke in dit geva insgelijks voor de stad zal post vallen. Men heeft ook ijverig het onderzoek voortgezet of en door wie er geld onder het volk is rondgedeeld, omdat eenig vermoeden bestaal dat dit geschied is. Dat men gepoogd heeft brand te slichten, bevestigd zich. Aan den houtzaagmolen van de HH. Sweysker Zoetmulder en Prins voor welke eenige duizende guldens aan gezaagd hout lag heeft men vuur; onder: de krullen gevonden, dal noodwendig van de water zijde moet zijn aarigebragt. Had de ontdekking niet oogeriblikkelijk plaats gehad, dan vvaren. vijf minu ien later, hout, .riolen en loods eene prooi der vlammen geweest. Er hebben heden nog eenige arrestatjen plaats gehad. Zondag avond bad nog een voorval plaals.dat ligt een ongeluk ten gevolge bad kunnen hebben. Een straatjongen wierp in de kruisstraat eenen tol de pa trouille behobrende artillerist met een steen doch trof diens paard. De artillerist ir. woede ontstoken, wilde den jongen nazetten maar gelukkig voor de laatste slotte het paard des ruiters die daarbij eene wonde in hel been bekwam en nlzoo genoodzaakt werd zijne vervolging op te geven. De artillerist werdt in het ziekenhuis verpleegd. De generaal Duycker is uit Schiedam alwaar de rust is hersteld in 's Gravenhage teruggekomen. Bij hel programma voor de opening van de ver gadering der Staten Geneiaal op maandag 18 Sep tember zijn de gebruikelijke plegtigheden bepaald, M. de Koning zal te een ure van bet paleis naai de vergaderplaats afrijden 11 M. de Koningin beeft gisteren toet den jeugdigen prins Alexander de hofstad verlaten om met de stoomboot de reis naar üuilsclllatid te rer- olgen. lieden wordt de zitting der Synode gesloten, en zal de synodale commissie bare werkzaamheden be ginnen en zich o. a. bezig houden met het beroe pen der predikanten Meyboom en Zaalberg. A Is eene bijzonderheid wordt uit Roelofs Arends veer) vermeld dal er onlangs in den lijd van drie weken, voor eene som van 27 000 aan augurkjes naar Engeland verzonden is. Amsterdam. J2 September. Wij vernemen met zekerheid dat de behandeling der zaak van J. ff. Kemper, voor het prov. gêreglshóf in Noord-Holland bepaald is op Dingsdag 3 October aanstaande. Kamp bij Zeystj0 September. Als een klein bewijs, hoe Z. M. de zaken nagaat en wenschl, dat de soldaat goed behandeld wordediene hel vol gende: Gisteren namiddag exerceerde een onder-offi cier een peloton (meerendeels strafpeloton genoemd) en liet verscheidene malen achtereen wenden (eene lastige beweging.) Z. M. ginger regl op aan, berispte den onderwijzer, nam diens geweer en koinrnandeerde dat peloton in persoon; deed het riglen bajonet afslaan hel geweer presenteren en inrukken steeds zelf kommanderetide; rnaar gaf daar duidelijk te ver staan, dat II.D, verlangde, dat de soldaat exerpeerde om geoefend en niet gedrild te worden, AJeppel 7 September. Rij liet hier beslaande bloei- jende en onder de mindere volksklas-e teel nul stich tende loods hulp in tijden., zal thans eene bijzon derheid plaats vinden, die wij nuttig achten openlijk mede te deelen. Hel reglement van het fonds na melijk bevat onder anderen ook een artikel dat in zich sluit dat een lid hetwelk den ouderdom va» 70 jaren bereikt heeft wekelijks levenslang 2 pen sioen uit het fonds zal genieten namelijk zoo lang als er ƒ2000 bij hel fonds in ka9 zijn. Aan dil ar tikel nu zal zaturdag avond e. k. voor het eerst uil voering moeten worden gegeven als hebbende het oudste lid van hel fonds, Jochem de Fries zondag jl. gezegden ouderdom bereikt. De grijze barbier ge niete nog lang dit groote voorregt, Ieder lid san het fonds contribueert wekelijks slechts tien cents, waar voor het in bel genot gesteld wordt om in ziektege vallen/3 per week te ontvangen terwijl bij sterf gevallen aan de naaslbestaanden van den overledene f 30 voor begrafeniskosten worden uitgekeerd. Bij de in Februari] jl. gehouden rekening en verantwoor ding van het fonds, bedroeg bei getal leden 313. terwijl hel fonds een kapitaal bezat van f 6,621,16. Zoodanig fonds brengt in eene plaats meer nut aan.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1