,tW> oitdetacheideneu» aard .heeft, ondprgaau. en de deel neming in voorgaande jaren betoond, doet onnet» ■onderstellen, dat dit berigt met genoegen zal worden vernomen en de moeite, door heeren directeuren ook dit jaar niet te vergeefsch daaraan zal besteed zijn. Tot secondant op de fransche-kostschool alhier "is benoemd de heer C. Hoffman onderwijzer van den 2e rang, vroeger in gelijke betrekking op de kost school tan dhr Schollen te Haarlem. Wij vernemen dol bij het bestuur de magti- ging is ontvangen tot benoeming tan mejufvrouw Dunnes als onderwijzeres in de openbare Nederduit se he en Fransche dag- en kostschool voor meisjes in deze gemeente en er mitsdien uilzigl bestaat dal die school weder spoedig zal geopend worden Ontooizigtigbcid vaneen voerman zou verleden Vrijdag avond oorzaak van een ongeluk hebben kunnen zijn dat gelukkiger don men had kunnen denken is 11 ifgëloópéri. 'I Zij hij het tak niet regt meester' was of hoe dan ook hij rijdt btj het binnen komen der -v's He.gr Hendrikskinderer.-barrière legen erine dordaar ^staande pipïljés, waardoor' hel rijtuig omstortte. He '"passagiers waaronder een zeer kleiri kind zijn met "een paar kleine kneuzingen en schrampen vrijgekomen, de torman C. Karstanje in dienst bij L. Rijk, dankt er een op twee plaatsen gebroken ariri aan. Het rijtuig is nagenoeg geheel stuk. Men schrijft ons uil Sl. Nicolaas: Den 7 dezer hebben alhier hij gelegenheid van den iiiuiktdag ernstige ongeregeldheden ter zake van de duurte der levensmiddelen plaats gehad. K.ene aan zienlijke riienigte meest vrouwen, verzamelde zich op de markt en maakte zich met geweld meester, van de aldaar te koop aangeboden wordende granen en an dere levensmiddelen welke door hen op de straal wer den*geworpen. De gendarmes, ook van omliggende plaatsen zijn lusschen heldenmoeten komen en hebben >door hel geven van vuur, met geweld de oproerige "menigte moeten uiteendrijven, zoodat er drie gedood en verscheidene gekwetst zijn. Des namiddags zijn er lot verdere handhaving der rust eenige militairen uit Gent aangerukt er hebben talrijke arrestatie» plaats gehad. Uit Neuzen van den 8 September. Ook in deze gemeente hebber, zich enkele cholera gevallen voor tgedaan. waaraan de derde lijder op heden bezweken is Te Sluis is door eenige dames eené induslrie- school opgei igt onder de spreuk Doet wel en ziel ■niet om. Deze stelt zich ten doel om aan meisjes .gftatis hel maken van echte kanten Ie leeren zoo danig, dat zulks bij uitoefening een bestaan voor haar k#n opleveren. Waardoor alzoo aan jeugdige kinderen al vroeg de gelegenheid wordt geschonken, in hun eigen onderhoud te leeren voorzien. Eene hoofd-onder- wijzeres daartoe expressclijk uit Vlaanderen ontboden «al de leiding der leerlingen op zich nemen deze -bedragen reeds 40 waaronder men er zelfs van 5jarigen leeftijd aantreft. Nog is vroeger door bedoelde dames i op hare kosten een meisje gedurende geruimen lijd naar Belgie gezonden om zich in het maken van echte kanten te bekwamen, welke thans mede als onderwij- :;aeres hij deze kanten-school geplaatst is. Bij' besluit van Gedeputeerde Stalen van Zee land, zijn de maatregelen betrekkelijk de longziekte 'in de gemeente Elleineet geheel, en voor zooveel de gemeenten Sint Anna ter Muidei» en Aardenburg be treft i gedeeltelijk opgeheven. Ingevolge artikel 95 der grondwet, zal de ge wone vergadering der Stalen-Generaal zitting-jaar J854-—1855. op maandag 18 dezer geopend worden De jémsterdamsche Courant waarschuwt legen bet eten van garnalen. Hierdoor zou een hevig bord kunnen ontstaan waarvan haar verschillende mede- deelingen waren gedaan. Te Utrecht zouden daaraan twee mensche» bezweken zijn. Een geneesheer te Am- sterdam had negen personen behandeld lijdende aan brakingen inel bloeddiarrhae allen tengevolge der «afhaler». In de maanden Augustus en September hebben de garnalen verderfelijke eigenschappen bij zich, eene soort van slib door de vissnhers daal genoemd. -. Té Dragten beviel in den nacht van 7 Sept. «ene vrouw van drie welgeschapene kinderen, twee zoontjes en een dochtertje. Moeder en kinderen zijn welvarende. - Te Schiedam hebben den 7 ongeregeldheden plaats gehad, die zich den volgenden dag schenen te «uilen hernieuwen. Het dagelijkse!) bestuur had voor borgen genomen, de schutterij was in de wapens ge roepen en eenige troepen infanterie met een deta chement rijdende artillerie waren aangevraagd. Tal rijke patrouilles doorkruisten des avonds de stad. Alles 5j»a» nu rustig. Den 9den dezer zijn aldaar nog ongeveer 60 '«pan infanterie en 55 man rijdende artillerie binnen gerukt. De troepen hadden des avonds de stad op onderscheidene plaatsen in dén omtrek van dé markt afgezet, er» sterke .patrouilles doorkruisten de stralen. Er waren gedurende den avond veel menschen op de been, doch alles bleef volkomen rustig. Men roemt algemeen hel gedrag der militairen in hunne moege lijke pligtfivfrvulling. Drie der gevalle belhamels zijn naar Botterdam re» voerd. In den tuin van de Horticultural Society Ie Chiswyck groeit thans eene plant van chineeschen oorsprong, wier knol, naar men algemeen verzekert, een vooitielfelijk voedsel zal kunnen opleveren ter vervanging van de aardappelen. Zij is een geschenk van den Jardin des Plant.es te Parijs waar die plant een onderwerp heeft uitgemaakt van een naauwkeurig onderzoek, met dal gevolg dat er redelijker wijs geen twijfel meer bestaat, of zij zal, algemeen verbouwd, van een groot nut worden. Zooveel weet men reeds, dat hare sappen voedend zijn. zij kan raauw gegeten «v-orden laat zich gemakkelijk kooken, even .gemak- kelij-k zelfs als-de aardappel, terwijl haar smaak meelig is. Verder is het reeds bewezen, dal die plant sedert onheugelijke tijden inheemsch geworden is in ons klimaat. NOOKD -AMERIKA.. San Louis is den 7. 8 en 9 Augustus het tooneel geweest van een' bloedigen strijdter gelegenheid der verkiezingen, die niet minder dan drieënvijftig uren aanhield Talrijke dooden en gekwetsten zijn (laarbij gevallen, en men berekent dat omstreeks vijftig huizen door de vijandelijke partijen zijn verwoest. Den 12 was de rust hersteld en waren maatregelen genomen om de orde te handhaven. RUSLAND TURKIJE. Rusland heeft, gelijk ook de Moniteur bevestigt, de 4 voorwaarden die de Westelijke magten als grondslag hadden gesteld voor verdere onderhande lingen verworpen, niettegenstaande op de aanneming dier voorwaarden evenzeer door Oostenrijk als door Prttissen is aangedrongen. Die weigeiing zal veler hoop verijdelen en mis schien nog meer pijnlijken indruk maken op Pi llissen dan op Oostenrijk, omdat znoals uil de openbaar gemaakte officiële stukken blijkt het kabinet van Berlijn nóg meer dar» dat var» Wëénen op den goeden uitslag en dp de inschikkelijkheid van der» Czaar hoopte. Daar evenwel Petersburg weinig voordeel er hij kan hebber» om Duitschland te ergeren is het mis schiet» nog niet onmogelijk dat de weigering van Rusland niet zoo streng moet worden opgevat als de telegraaf die in haar laconisme heeft gemaakt. Men kan hier te eerder van Duitschland gewagen omdat Berlijn weder meer dan in de laatste dagen lot rie politiek der West-maglen en van Oostenrijk over helt. Aangaande den grooten brand Ie Varna blijkt, dat een, twist tusschen Zouaven en lurksche troepen deze ramp te weeg gebragl heelt. No een gevecht tusschen beiden, waarhij een twaalftal Zouaven dood bleven of zwaar gewand werden staken de lurken uit woede dat eene fransche wacht hen wilde gevan gen nemen de magazijnen der christenen in brand welke spoedig op eene ontvellende wijze toenam. Berigten uil Konstanlinopel van den 25 Au gustus luiden als volgt «Het fransche beleger ings-toestel is alhier aange komen. Al de lurksche oorlogsvaartuigen die zich op de kusten van Azië ophouder», zijn naar Varna ontboden. Het vertrek der expeditie is bepaald op den 1 September. Op de eskaders der geallieerden is de gezondheidstoestand veel vei beterddoch de her tog van Cambridge is nog altijd aan koorts lijdende. De russen hebber» ee:» wa.llachijsch schip huil gemaakt en naar Sebastbpol opge.bragt. Guyon is aangewezen om Mustapha-peehe die in ongenade is gevallen, als opperbevelhebber in Azie te rervangen. De nieuwe onderkoning var» Egypte. Said pacha, wordt hier luisterrijk onthaald. De Potte heeft vernomen dal in Griekenland weder aanslagen legen Turkije worden beraamd. Men zegt dat zelfs de Grieken, die nog in Konstanlinopel zijn gebleven, geld hebben gezonden naar Griekenland, ter bevordering dier aanslagen. Te Parijs heeft de tijding betreffende het ant woord des Keizers van Rusland grooten indruk ge maakt, en mep hield het er aldaar voor, dat de wei gering stellig en afdoende was. Men dient echter den tekst zeiven van dit antwoord af te wachten voor dal men hieromtrent eenig oordeel kan vellen. De hoofd zaak, de weigering schijnl buiten twijfel en dit moet de Weslersche mogendheden bewegen dei/ meer kracht dan ooit voort te zetten. Het ontbreekt echter niet aan de zoodö nog altijd hopen op eene vredelievende beslïi veldtogt zeggen zij zal wegens het vergevc jaargetijde vermoedelijk eerst i.r» het volgende jaar met ernst ondernomen worden en gedurende den tus-- seheniijd »an 5 a 6 maanden van legen sneeuw en ijs, welke nagenoeg geheel voor den oorlog verlor/air gaat. kar» men zich even goed er» zelfs nuttiger houden met vredesondei handelingen. De Moniteur van 9 September bevat eene pêche nit Therapia van 30 Augustus, hevesfigiilflff^ liet berigl dat de espeditie naar de Krim tien September zal vertrekken. De cholera gevallen werdénf^ zeer zeldzaam. Hel belegeringsgeschut zou Ie gelijk met de landiogstioepen voor Sebastopol aankomen. DUITSCHLAND. Frankfort. fn sommige kringen houdt men het voor waar schijnlijk, dat eene verandering var» ons ministerie op handen is, voornamelijk op grond dat men beweert, dal het tegenwoordige kabinet met den graaf Buol aan het hoofd zich stellig overtuigd zonde gehouden hebben, dal Rusland tot den trede zoude overhellen, terwijl thans blijkt, dat Rusland voor het voOi (zetten van den oorlog niet terugdeinst. De tekst van hel russische antwoord is thans bekend. Het is in een gematigden toon gesteld en acht de gestelde voorwaarden onvereenighaar me' Rus- lands belang zoowel als :nel zijne eer. De Czaar met de ontruiming der vorstendommen de maat der concessien volgemeten achtende, zal aan de wissel valligheden van den oor log de verdere zorg overlaten, o.n de bepaalde grondslagen der onderhandelingen vast Ie stellen. Zekere kapitein Coxwall heeft voor eenige dagen in Sutreygardens proeven genomen om den Inchl- hallon tot hel telegraferen Ie bezigen en verzekert in een schrijven aan de dagbladen dal hij door zijne verrigting buitendien met grocle zekerheid recognos- seringen kan doen politieke ^ri godsdienstige vlug schriften over despotiek regerende landen kan versprei den en Sebastopel tusschen middernacht en zons-opgang kan vernielen. Hoe hij de moeijelijkheden der lucht scheepvaart overwinnen zal zegt hij niet SPANJE Madrid. De Gaveta van Madrid deelt de circulaiie mede, houdende dat in den ministerraad besloten is: l)dal de betaling van liet inkomen der 'koningin -moeder haar toegestaan bij de wet van 1845. gestaakt zal worden tot dat de constituerende Oortés daarover op nieuw zullen hebben beslist 2) dat alle goederen in Spanje gelegen, toebehoorende aan de koningin-moeder, onde» Sequester zullen worden gesteld, tot dat de be slissing der Cortes ook hierin tusschen beide kome 3) dat de koningin moeder, vergezeld van hare fa milie, onrniddelijk het land zal verlaten en dat de Corlés belast zullen zijn inel het nemen van een be sluit nopens haar toekomstig verblijf. Bovengenoemde dekreten zijn alleen het werk van het ministerie. Koningin Isabella is er geheel vreemd aan gebleven, liet kabinet stelt zich alleen verant woordelijk voor de genomene maatregelen. Koningin Isabella moet bepaald geweigerd hebben eenig dekreet te onderteekenen ten nadeele barer moeder. Nopens hel vertrek van de koningin-moeder, kunnen thans o. a. de volgende nadere bijzondë»lieden geméld worden. Op advies va» den minister»,a d en in stiijd inel de formele verbintenis, die Espailero heelt aangegaan oin Maria Christina in Madrid gevangen te houden lol ami de bijeenkomst der Cortes heeft zij hel paleis door eerie achterdeur verlate» zich begevende naar Portugal. Zij was vergezeld door den hertog ran Hi- anzares en werd geëscorteerd door eer» eskadron lan siers onder bevel van den generaal Garrigo. Den vorigen dag was reeds een regiment ruiterij langs den weg van Eslramadura geposteerd ten einde haar dén vrijen doortogt te verzekeren, terwijl de ruiterij d|« te Badajos garnizoen houdt, bevel had ontvangen dn» haar met hetzelfde doel Ie gemoet te rijden. Op deze wijze zal zijde reis naar de grenzen afleggen en daartoe gevolgelijk eené geheele week behoeven. Te 11 uur des morgens werd het vertrek van Ma ria Christina e^emeen bekend. Onrniddelijk ontstond eene levendige gisting. De noordelijke wijken en de straal Desengano geraakten in opstand men hoorde overal de kreten: te wapen! uil sommige volksgroepen hoorde men zelfs den kreet opgaan De dood aan Esparlero Naar de galg met den verrader!

Goessche Courant | 1854 | | pagina 3