Goes den 2 September 1854. No. 71. 41"" Jaargang. SEPTEMBER. De uitgave elezer Courant geschiedt Maandags1: en Donderdags j avondsuitgezonderd óp feestdagen. De prijs per heartdal is f' 3.75franco per post, f .7,90. De inzending van. adverteutien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. MAANDAG Gewone adverteutien worden 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan J— 6 regels a f <1.20. behalve het zegelregt. BEKENDMAïilHlÜ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend Dal de heer G. H. KAKKBEEKE, in de open bare vergadering von den geineente-raad van den 5 deler, bij voorlduiing is benoemd tol wethouder dezer gemeente en die betrekking bij vernieuwing heelt aanvaard. En opdat luiks algemeen bekend zij, zal deze wor den afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goes- srJte Courant. Gedaan ten liaodbuize van Goes den 9 Septem- tw 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. PUBLIEKE BESTEDING. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS VAN GOES zuilen op Zalur- dag den 23 September 1834, des nu middags ten 1 ure ten raadhuize aldaar publiek cu iiim de tniustaumieinende trachten aan te besleden: De leverantie van de benoodigde STEENKO LEN, ten dienste der gemeente gedurende den aanstaanden winter. Waarvan de conditiën ter secretarie ter lezing zul len liggen van heden af tot den dag der besteding van des voortniddags negen tot des namiddags twee ure volgens welke afzonderlijk moet worden ijigeu schreven voor de levering van New-Castelsche- en mn Rfabandsche kolen beide per mud Gedaan te Goes, den 9 September 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR Ons daartoe afgestaan, deeleu wij hier het in ons vorig nummer bedoelde adres aan den Koning in zijn geheel mede. Zijn wij wel onderrigt, zal dit, even als het vorige aan den raad, eerstdaags bij de uitgevers dezer courant, in 8° formaat verkrijgbaar zijn. Aan den Raacl der gemeente Goes. De redevoering in uwe vergadering van den 7 Au gustus ji. door uwen geëerden voorzitter, ter gelegen heid van het ter tafel brengen van een adres van mr. P. J. A van l)am c. s. houdende bezwaren tegen den yocir deze gemeente vastgestelden hoofdelijke» omslag uitgesproken en door het bijblad van de Goessche Cou- <r.ant van den 10 aattvolgende in haar geheel aan het publiek medegedeeld, heeft de ondergeteekenden, mede ouderteekénnren van dat adres, genoopt om zich te dier zake tot Z. M. den' Koning te wenden. Zij wënschen een bewijs van hunne loijauteit te geven door dit adres aan den Koning niet aan de kennis van uwèn raad te onthouden en achten het aan hunne eer verschuldigd te zijn, dat hunne geachte mede-burgers vernemen, hoedanig zij van oordeel zijn, dat die rede voering behoort vergolden en hun goed regt geëerbiedigd te worden. Zooveel doenlijk tot een uiterst gering getal, uit de verschillende standen der ingezetenen, die het oorspron kelijk adres aan uwen raad hebben onderschreven, zich bepalende, zonder evenwel de minste inbreuk op liet ïegt der overigen te willen maken, vertrouwen zij het meest afdoend bewijs te leveren, dat zij geenszins hunne kracht zoeken in een groot getal onderteekenaren en, zjj, doen. het te liever, omdat, naar het oordeel van den Heer Burgemeester, dit de waarde van hun adres aan den Honing zal verhoogen. Onder beleefde aanbieding alzoo van bijliggend af schrift van het hier bedoeld verzoekschrift aan .Zijne Majesteit hebben zij de eer zich fflet. verschuldigde hoogachting te onderschrijven. UwEcl. Achtb- Dw. Dienaren, [get) P. J. A. van DAM J. de FOUVV Wz. B. H. JANSSEN. van den BUSSCHE, P. van DALEN. P. P. DB JONGE. G. T. CALLENPELS. S. de JONGE MULOCK HOUWER. J. FRANSEN van db PUTTE. Afschrift-adres aan den Koning. Aan Zijne Majesteit den Koning der 'Neder landen Prins van Oranje-NassauGroot- Hertog van Luxemburgenz. enz. enz. SIRE Met diepen eerbied geven de ondergeteekenden, allen ingezetenen van dc gemeente Goes te kennen Dat zij gezamentlijk met een aantal hunner .'mede ingezetenen allen hoofden van huisgezinnenzich on- dsrdaags tot den gemeente-raad van Goes hebben ge wend met te kennen geven hunner bezwaren tegen de grondslagen eener in dit jaar voor het eerst voor deze gemeente ingevoerde hoofdei ijken omslag; van welk adres adressanten zicll de eer geven aan Uwe Majes teit hierbij een exemplaar aan te bieden. Dat adressanten om daarin uiteengezette rede nen er zich toe hebben bepaaldom in dat verzoek schrift in het licht te stellen dat de bedoelde grond slagen, naar hun bescheiden oordeel, niet in zich bevat ten de algemeen vereischte regelen van billijkheid zekerheid en zedelijkheid, n Artikel 243 der gemeente wet beveelt daarenboven dat Hoofdelijke omslagen eenen redelijken maatstraf tot grondslag zullen hebben. Adressanten hebben daarbij bepaaldelijk doen uitko men dat het, uit die aangenomen stelling, al aanstonds moest blijken dat het hun voornemen niet was om op de uitkomst dier heffing te wijzen voor zoo veel de cijfers der belasting voor ieder hunner betreft, ook om dat vergelijking van personen en cijfers zoo ligt aan leiding zou kunnen geven, om onrust eu wievel ouder hunne mede-burgers optewekken ofte verhoogen, iets waarvan zij ten eenor.male afkeerig zijn. Dat adressanten daarenboven in hunne conclusie of eigenttók verzoek eene kalmte, met onderwerping aan des raads beschikkingen en een vertrouwen op zijn wijs herstel voor een volgend jaar hebben aan den dag ge legd die allen schijn ontneemt eener hun nu aange wreven zucht om zaden van onrust en wrevel in de ge meente uit te strooijen. Dat adressanten tegen al zulk vermoeden zich vol doende gewaarborgd rekenden, door hunne uitdrukkelijke protestatie daartegen in het adres zelve. Dat juist de ondergeteekenden met bescheidenheid zij het gezegd hun maatschappelijk standpunt te wei en te hoog of van te teederen aard gevoelen om tot dusdanige verfoeijelijke handelwijze af te dalen of daar toe zelf in de verte aanleiding te geven de mede on- derteekening van twee achtenswaardige leeraren dezer gemeenteheeft dit doorslaande bevestigd liun verder stilzwijgen drukt er het zegel op. Dat adressanten alzoo eenvoudig een burgerpligt heb ben beoogd en vervuld in het belang van zichzelven en hunne mede-ingezètenen die zij overtuigd zijn, in waarheid, met waardigheid en met geene meerdere voeg zaamheid te hebben kunnen doen en daardoor in re delijkheid den Raad niet ongevallig kon zijn; want tijd en gelegenheid Werden hem gelaten-mm de bezwaren, zonder eenige dienst-verstoring, te overwegen en voor het volgende jaar weg 'te nemen. Aan het- hoog wijzer oordeel van uwe Majesteit on derwerpen adressanten den tekst van hun verzoekschrift, met een persoonlijk beroep op de 68 onderteekenaren voor wat doel en strekking betreft. Intusschen hebben Burgemeester en Wethouders in de openbare raads-vergadering van den 7 dezer maand, onder erkenning der nuttige en heilzame strekking van liet onderwerpelijk adres gemeend hunne gevoeligheid te moeten openbaren, over de reeds in haar verband bier- voren vermelde protestatie met het zoo onheusch als met de waarheid strijdig beweren dat de tijd- en n n wijze, waarop dit adres is bevorderd en tot stand u gebragt, regtmatigeu grond geeft voor het verinoe- 't dendat door adressanten is beoogd, onrust en h v wrevel in de gemeente te verwekken. Dat gevoelen door den Burgemeester geuit, is echter den adressanten in aard en strekking eerst volkomen bekend geworden, uit het bijblad der Goessche Courant: van den 10 Augustus jl.hetwelk zijne geheele rede voering ter zakeen niets anders bevat. Dat bijblad nemen adressanten almede de vrijheid- als bijlage nevens dit adres te voegen, en uwe Majesteit eerbiedig te ver zoeken, ook daarvan kennis te willen nemen. Adressanten verineenen door die rede te zijn gehoond. Hunne eer noch hun maatschappelijk standpunt, veel minder hunne waarheidsliefde gedogen het, die onver diende smaad in eene openbare raadsvergadering bun door Uwer Majesteits ambtenaar alhier aangedaan, buiten II. D. kennis te laten, overtuigd als zij zijn, dat dus danige handeling, niet anders dan door Uwer Majes teits hooge afkeuring katt achtervolgd worden. Doeh er is meer. Adressanten achten zich iu hunne staats-burgerlijke regteu gekrenkt Uwe Majesteit vergunne ons alzoo zulks aan te wijzen, na vooraf, zoo kort immer doenlijk en met de meeste bescheidenheidde hoofdargumenten door den Burge meester aangevoerd, te wedersproken. Er wordt voornamelijk gedrukt op de ontijdigheid; tot een verwijt gemaakt, dat adressanten of den steller (op wien zich inzonderheid de toorn des redenaars ontlast) zich niet vroeger met raad en voorligting heb ben of heeft opgedaan. Dit argument des Burgemeesters moet bevreemding wekken, vermits weinig oogenblikken te voren, het zijn 's mans eigene woorden het adres ook aan hem nog was voorgelezen, en adressanten daarin op overredende wijze hebben laten voorafgaan waarom zij tegen het plan der raads commissie niet zijn opgekomen aan die uiteenzetting toch is vóór alles één vierde der door den Burgemeester gewraakte 10 bladzijden van het adres gewijd. Adressanten onder inhaesie dier opgegevene gronden verklaren daarbij te blijven, als de waarheid bevatten de en door de uitkomst d. i. door de toepassing der grondslagen gekroond, terwijl zii het met vertrouwen herhalen dat met de naaste zekerheid hun bekend is, dat die uitkomst al de Raadsleden droevig heeft verrast, om dat eerst dc uitgewerkte rol of het kohier, 'ie. heeft doen zien en alleen kon doen zien; één éénig uitge werkt voorbeeld schijnt niet te hebben bestaan, althans in des Raads openbare zittingen noch aan het publiek te zijn aangeboden envreemd aan het in het licht gegeven plan der raadscommissie, was deze uitkomst ook daaraan niet te toetsen. Adressanten niet tot het onbekende kunnende door dringen hebben geen ander tijdstip kunnen te baat nemen dan datwaarop het kohier de werkelijkheid deed zien, en het is juist dat oogênblik dat zij zich hebben ten nutte gemaakt om hun bevind den Raad te doen kennenDes Burgemeesters verwijt ten deze, is dus ongefundeerdzijne argumentatie bezijden de waarheid Overmits hij nu uit de pretense ontijdigheid der adressanten doel afleidtom van de ontvankelijkheid der gespannen gemoederen van de ingezetenen, bij het invoeren eener nieuwe belasting gebruik te maken om de zaden van onrust en wrevel te doen opvangen.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1