«OESSCHE No. 70. 41'"® Jaargang. I §54. DONDERDAG 7 SEPTEMBER. GEMEENTE-RAAD TE GOES. BSIWIL. IÏISTOIJMM11. mum. i I '£fl f^H De üitgavè[ deter Courant geschiedt Maandags en Donderdagi I avondi, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartdal is f sfn75franco per post f J,90. De inzending van advertentie u moet geschieden vóór drie uren des namiddag Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan 6 regels d f 0. behalve het zegelregt. OPENBARE VERGADERING VAN DEN ZITTING VAN 5 SKPTEMBER 1854. Afwezig de heeren Kakebeehe en De notulen zijn gelezen en goedgekeurd. Wordt overgegaan tot de stemming over het amen dement van den heer mr. Saaymans Vader, betrekke lijk de instructie van den amanuensis en rentmeester van het algemeen armbestuurwaarover ter vorige zit ting de stemmen hebben gestaakt. Het amendement wordt verworpen met 5 tegen 4 stemmen(vóór stemden de heeren Verschoormr. Saaijmans Vadervan den Bosch en Hocharl.) Overgaande tot de verkiezing van eenen wethouder in plaats van den heer Kakebeehe, dit jaar aftredende, benoemd de voorzitter tot stemopnemers de heeren Soutendam en van den Bosch. Uitgebragt worden op de heeren G. H. Kakebeehe 6, PI. I ervenne 2 en C. P. Soutendam 1 stemmenzoo dat de lieer Kakeheeke herbenoemd is. De voorzitter deelt mede dat de werkzaamheden aan de buitenhaven in het openbaar zijn aanbesteed aan k. Pukken, voor 1630,00. en legt over het Staatsblad n°. 111. Is ingekomen eene missive van de heeren mr. P. J. A. van Dam e. s. met afschrift van een adres aan Z. M. betrekkelijk den hoofdelijken omslag en het gesprokene daar den voorzitter bij het ter tafel brengen van het kohier; Uit hoofde van de ongeschiktheid van dezen dag zullen die stukken in eene volgende vergadering wor den ter tafel gebragt en voorloopig bij de leden van den raad rondgezonden. De heer van den Bosch neemt uit de herbenoeming van den heer Kakebeehe tot wethouder, aanleiding tot het vragen van inlichtingin hoeverre de godshuizen, van welke die heer regent iskannen geacht worden instellingen van weldadigheid te zijnonder toezigt van het gemeente-bestuurvan welker directie burge meester en wethouders geene leden kunnen zijn. De voorzitter antwoordt, dat het, zijns oordeels, bui ten bedenking isdat de godshuizen tot de bedoelde instellingen behooren, en de heer Kakebeehe eene keuze zal moeten doen tusschen de betrekkingen van wet houder en van lid van het kollegie van regenten der godshuizen. Waarna de vergadering wordt gesloten. t GOES. 7 September. De heer G. H. Kakebeehe is met 6 stemmen her kozen als wethouder dezer gemeente op den heer PA. F ervenne waren 2 en op den heer C. P, Sou tendam 1 stem uitgebragt. Aan het verzoek om door middel onzer cou- Tan', publiciteit legeven aan het adres, door eenige ingezetenen aan den Koning ingediend betrekkelijk den hoofdelijken omslag en het gesprokene door den voorzitter bij het ter tafel brengen van het kohier van weik in vorenstaand raadsverslag gesproken wordt, hopen wij'in een volgend nummer te zullen kunnen voldoen. Na voorafgaand vergelijkend examen is bij be schikking van den minister van binnenlandsche zaken benoemd tot opzigter van den waterstaat in het 11de district (Zeeland) Andries de Graaff. De werkzaamheden aan de buitenhaven alhier ïijn in het openbaar aangenomen door L Flikken voor f 1630 ki. Verleden maandag namiddag is door J. F ersluys landman te Nisse op een der dorschvloeren zijner hofstede, dood liggende gevonden zijnen arbeider Jan Schouwenburg. Mén vermoedt dat deze bij hel op klimmen van een erwten las steun heeft willen vinden op een dwarsliggend balkje en dit heeft losgelaten men vondt dit nevens hem op den vloer. Itlen betrem i in hem liet verlies van een man en .vader van twee kinderen. De vergadering der provinciale commissie voor onderwijs is voor Zeeland bepaald op 1 I October e. k. Die'dag of de daaropvolgende zal levens bestemd zijn tot het afnemen der examina voor de verschil lende rangen van onderwijzen, mitsgaders tol het toe laten van onderwijzeressen. Op den 2den dezer heeft te Middelburg de aan besteding plaats gehad van eenige waterslattls.werken. Dal aan den polder Bor.ssele werd aangenome.n door den heer P. Kalis te Sliedrecht voor f 19,700 dat aan den polder Kveringe door denzell'den voor/19 095 In de dezer dagen te Middelburg gehoudene 39ste vergadering van de afgevaardigden der waalsche kerken, zijn de afgedrukte exemplaren van den nieuwen bundel gezangen Ier tafel gebragt. zondai de invoering bij de gemeente weldra zal kunnen plaats hebben. Door den gemeenteraad van Neuzen is in zijne vergadering van gisteren benoemd lot wethouder de heer NBakker in de plaats van den lieer ,S. Hoffman. De koninklijke handboogschutter!) de Prins van Oranjete Neuzen heeft tol mededinging bij een door haar op Dingsdag 19 dezer Ie geven con cours onderscheidene handboogschutterijen hier te lande uilgenoodigd onder d te behalen prijzen behooren eene medaille voor de verslafgelegérie sociëteit die zich ter bijwoning zal aanmelden, en eene dergelijke voor het gezelschap dat de meeste schutters beval De algerneene synode der Nederlandsche Her vormde kerk, heeft niet betrekking lol de adressen, bij baar ingekomen ter zake de ontworpene nieuwe bijbelvertaling, verklaard dal zij, door hare bemoei— jiog in deze niets beoogt dan de gemeente zonder hetgeen naar gezag zweeint van zoodanig eene bijbel vertaling te voorzien, als welke zij verwacht, dat zich door hare eigene voortreffelijkheid, voor hnisselijk en kerkelijk gebruik, boven elke andere, zal aanbevelen. Het plan bestaat geenszins óm de ontworpen nieuwe bijbelvertaling in de plaats van de statenvertaling aan de gemeente op te dringen of mei gezag in de kerk in te voeren, De synodale commissie zal in de eerste dagen der maand September eene zitting houden, ten einde te beslissen in zake der beroepingen van den heer Meijhoom te Amsterdam, en den heer Zaalberg te 's IIage. Het hof zal den ligten rouw aannemer, wegens het overlijden van Z. K. H. den infant Don Ferdi nand van Spanje voor den tijd van acht dagen ingaande 8 September. Naar men verneemt, zullen er bij den Hoogen raad in den aanvang van het jaar 18541855 een viertal processen behandeld worden tegen de Hooge Erfgenamen van Z. M. koning Willem II van be dienden, die vermeenen dal zij door de commissie van verevening ten aanzien van hel hun toekomende zijn benadeeld. Van goederhand wordt medegedeeld, dat de cho lera te Breda naargelang der bevolking (ruim 14 000 hoofden) in zeer geringe mate zich vertoond heeft. Tol verleden Vrijdag avond waren sedert drie weken niet meer dan 15 lijders aan die ziekte bezweken, en er waren toen nog maar een paar lijders. Ook Ie Amersfoort is een werkman aan die ziekte bezweken. Dr. Boghe te Letiwen beweert, dat men de aardappelen te vroeg poot en dat hel in Julij is dal de aardappelen in hel begin van hunnen bloei door de nog onbekende ziek te worden aangetast. Dr. Boghe pootte in het afgeloopen jaar zijne aardappe len in Julij, en geen enksl: plant leed door de ziekte. In November oogstte hij veie en allerbeste aardappe len. Ook in dit jaar legde hij na 8 Julij zijne aar dappelen in den grond, en het gewas is gezond en wordt door elk bewonderd. Ook anderen die zijn .oorbeeld volgden bevinden zich daarbij uitlermate wel. Een beroemd fransch landbouwkundige, graaf de Caspanis zegt, dat de landbouwers het aardappelloof moeten verbranden in plaats van het onder den grond te spitten of het mest te vermengen. Juist op het loog houden zich de ontelbare diertjes op die de ziekte aanbrengen. Te Wesl-Ham overleed dezer dagen de reus IFilliam Sharp die eene lengte had van 7 voel, 6 duim. NOOBD AMEBIKA. Hollandsche Kolonie Sheboygan 8 Augustus. De Staik-couny-inaatscliappij van landbouw in t5en staal Ohio looft premien uit voor de fijnste «modellen» van jonge amerikanen. Hier is de lijst »Voor hel schoonste kind 5 dollars en een diploma aan de moeder voor het tweede schoonste kind 3 dollars en diploma aan de moeder voor het derde schoonste kind 2 dollars en een diploma aan do moeder. Voor bet grootste en zwaaiste kind beneden de 12 maanden oud Iriaai gelang van ouderdom) 5 dollars en een diploma aan de moeder voor het tweede grootste en zwaarste kind (als voren) 3 dollars en een diploma aan de moeder voor het derde grootste en zwaarste kind (als voren) 1 dollar en diplom» aan de moeder.» Bovenstaande is geene billijke lijst; al de premiën worden aan de moeders toegewezenvaders krij gen geene aanmoediging I -In de westelijke counties van Wisconsin betalen de boeren 2 50 dollars per dag boven de kost aan de arbeiders die hen de vruchten helpen binnenzamelen. Het laasste hommer van de Annates dlAfrique, gewijd aan de bestrijding van den slavenhandel, deelt weder eenige tooneelen tnede van verkoop van slaven in Amerika waaronder zijn, die te veel strijden met de goede zeden om ze mede te deelen. Onder de meldingswaordige is de volgende: Een rerkooper komt met den makelaar en eene slavin op de markt, De verkooper is bedrukt want 'tgeen hij gaat ver- koopen is hem als dochter lief. y>Helena» zegt hij, »het moet ik kan u niet meer beschermen.» De ongelukkige beklimt de verhevenheid. «Hoeveel voor deze schoone rrouw, eene ware Albino die in den smaak moet vallen van eiken gentleman hoeveel hoeveel?» 500, 800, 1000 dollars, roepende vrien den van den gedwongen verkooper. die haar nog hopen te redden. Niemand schijnt Ie willen opbieden. Maar de makelaar roept: »Zij is verstandig onderwezen, hoort ge; is er geen kooper?» Dit hielp. 1200, 1400. 1500 dollars wordt er geboden. »Zij is ijverige christinne, van een best karakter; men kan ten volle vertrouwen in haar stellen Voor 2000 dollars werd zij toegewezen aan den gentleman, die de vervolging had ingesteld. De verkooping van liet vleescli en de beenderen, van het bloed en bet hart vaneen 19jarig meisje was afgeloopen dat voor 1000 dollars zou ge leverd zijn, maar haar versland gold nog 600 en haar christelijk geloof 400 dollars RUSLAND— TUBKIJE. Het blijkt dat de toestand der troepen verschrik kelijk is. De divisie Canrohert is bijna geheel ver nield anderen verloren de helft der manschappen anderen 2 a 3000 man. De divisie van prins Napoleon heeft naar verhouding hel minst geleden. Hel ont breekt er aan geneeskundige hulp. De hospitalen zijn vol en men moet al zeer ziek zijn, om daarin opge nomen te worden. De engelscheri tellen zoo mogelijk nog meer zieken; doch zij verbergen hunne verliezen met eene merkwaardige hardnekkigheid. Men beeft berekend, dat 15 000 franschen van het expediiion- naire leger aan de cholera zijn bezweken.

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1