No. 08. 418t* Jaarga 5 SSI M DONDERDAG 31 AUGUSTUS. GEMEENTE-RAAS TE GOES, ug. fj.l: f)e uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is F 0,7.5, franco per post F J,90 Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboortehuwelijks- en doodberigtenva» J—6, regels d f J. 20. WJiW. f behalve het A De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. 0 P E N B ARE VERGADERING VAN DEN TEN RAAIIHUIZK ALDAAR OP DIN GS DAG DEN 5 SEPTEMBER J854. DES NAMIDDAGS TEN 1 ORE. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1 Beslissing omtrent de aangehoudene wijziging van de instructie voor den amanuensis en rentmeester van het algemeen armbestuur, ri Benoeming wethouder in plaats van den heer G. 1] Kakebeeleeals zoodanig aftredende. GOES 31 Augustus. Kunnen wij er al niet op stollen, dat de kermis lot heden veel publiek vermaak schonk wij «inden ons dat veel iijirii tergoed door goed. Hel tooneel- gézelscliup van den heer E: Ouport dat ons diljaar «oor hel eerst bezoekt en alom met lof bekend is, vindt ook hier zijnen roem bevestigd en laat ieder hoogst voldaan vertrekken dat zeker wel de beste aanbeveling lot herhaald bezoek is. Wij verheugen ons dal de lieer Duport zou besloten zijn oin zijn verlrek lot woensdag e. k. uil Ie stellen waardoor ons nog een p lar genotvolle avonden zullen geschonken worden. Ook de teleurstelling die gisleien diegenen onder vonden welke plan hadden oin liet fantastisch loover- paleis van den lieer iHamberg Ie bezoeken, is heden uil den weg geruimd. Wij voltrouwen datjdit uitstel (men was nog niet gereed) ons de familie Bamberg nog gunstiger zal doen leeren kennen, en zij ons bij het soms wondervolle en onbegrijpelijke dat wij daar lé zien krijgen, nog menig genoegelijken avond schen ken zal. eene aanbeveling onzerzijds zal ook hier overhodig zijn. -• Hi) de trekking van de loterij der kunslkronijk I r> jaargang welke eergisteren te s' Hage ten huize van den uilgever K. Fixhri heeft plaatsgehad is op no. 186 hij dhr. J. G. van Terveen zoon te Utrecht gevallen eene prachtige étagère gevuld met de beste en nieuwste werken van smaak allen keu rig gebonden en gezamenlijk uitmakende ruim bon derd handen en Op no. 537 bij E. Eleeuwcns Zoon te Goes, eene schilderij, voorstellende een vis— schersgezin door E. E ervoer te 's IJage, In de maand October e. k. zal de gewone jaar- lijksche inspectie voor de verlofgangers der nationale militie plaats hebben. Daaraan zullen niet behoeven deel Ie nemen die miliciens der ligtir.g van 1851 en 1852, ingedeeld bij het wapen der infanterie, welke than9 voor éène maand in activiteit zijn, ter bijwoning der najaars-oefeningen alsmede zoodanige miliciens van 1852 vsn de infanterie, die langer dan vier maanden i.n werkelijke dienst zijn geweest en waarvan een groot gedeelte eerst dezer dagen in het genot van on bepaald verlof is gesteld. Ter inspectie blijven aizoo over: a de miliciens der ligting van 1850 van alle wapens; b de miliciens der ligtipg van 185! die tol de kavaierie artillerie en hét bataillon mineurs en sappeurs behooren en c de miliciens der ligting van 1852, die tot de kavaierie, artillerie en het bataillon mineurs en sappeurs be hooren, «net uitzondering der zoodanigen die ge durende 15 maanden onder de wapenen zijn gehouden. De medaille vroeger bijeen cóncoursvan hand boogschulterijc i» Zuid-beveiaod uitgeloofd door de schutterij Jacoba van Beijéren voor hel schieten van den hoofd vogel, is gisteren gewonnen door dhr. B. I. Permande keizer van de schutterij Soranus te Heinkenszand; huiten deze waren nog mededingers, de Koninklijke schutterij Altijd in roeren alhier en de schutterijen van Kruininge, Ovezande, Sl.Sebas liaan van Heinkenszand, en Kwadendanune. Bij het kortelings gehouden Concours te Heinkenszand viel dezelfde schutter gelijken prijs ten deel. Bij k oninklijk besluip van 21 Augustus is aan den heer Adolphe Dubois Eihoul. Ie Biussel, voor- loopige consessie verleend lot den aanleg en exploi tatie van een spoorweg, loopende van Vlissingen over Middelburg het Sloe, Goes, de Ooster-Schelde, langs Bergen-op-Zoom, Boozendaal, Breda en 's Hertogen bosch tot de Maas tegenover Venlo. Den 25 dezer verspreidde zich te Hulst liet ge rucht dal ir. den loop dezer week op het naburige dorp Graauw een ongehuwde dochter in het geheim bevallen zoude zijn, en zich denkelijk op de eene of andere wijze van haar kind ontdaan had. De kanloriregter begaf zich dan ook des avonds iriel de noodige adsistentie derwaarts en naar ineri ver neemt is omstreeks middernacht binnen 'slims onder een der vloarsleenen waarop eene tobbe wat.r ge plaatst was het lijkje van een kind gevonden. Den volgenden dag zou daarover eene [geregtelijke genees kundige schouwing gehouden worden en zijn een paar maréchaussees ter bewaking van dit huis en huisgezin achter gelaten. Voor eenige dagen werd er onder de polder gasten te Gramsbergen een huwelijk voltrokken over den puttiaak. Dit geschiedt op de eenvoudige wijze, dat geuoodigden of getuigen eenen puthaak vooreenen boom leggen, bruid en bruidegom daarover heenstap pen, en de echt is gesloten. Zoo noodig, dan wordt deze op dezelfde wijze weder ontbonden, tnet uitzon dering dat partijen alsdan echter van den tegenover- geslelden kant over den haak stappen. Naar men ons mededeelt staat er te Zwinderen in Drenthe een oude eik. onder welkseerwaardigen kruin meer dan honderd bruidegoms meest scharenslijpers hunne dulcinea's over den puthaak hebben geleid. Naar men verneemt heeft Z. M. aan de amb tenaren van hel openbaar ministerie bij de kanlonge- regten tot bestrijding hunner kleine onkosten, eene jaarlijksche toelage verleend, die gerekend zal worden in te gaan met den I September aanstaande. Dingsdag is te Londen het hollandsche schip de Jonge Albert van Hardingen gearriveerd. Hel zal naar het West-Indische dok worden gebragl, om door de admiraliteit veroordeeld te worden. Naar wij vernemen, zijnde fabrikanten te Sap- pemeer, Hoogezand enz. overeengekomen om niet meer dan een gulden voor hel inud aardappelen te besleden. - Men verneemt dat in de aanstaande nieuwe zitting der Staten-Generaa) van regerings-wege aan hunne overwegingen zullen worden onderworpen de voordragten van wet betrekkelijk de ministerieële verantwoordelijkheid en het regt van vereeniging en vergadering. Te Breda eischt de cholera wederom zijne offers, sedert acht dagen zijn ongeveer een 20tal buitengewone sterfgevallen geweest het cholera-huis is weder in gebruik gesteld en reeds «ari lijders voorzien. De gasthuis-zusters Tervullen daar wederom den dienst Als eene bijzonderheid meldt men uit Breskens dat een stuk land, groot een ha Ir en morgen gewoon lijk een geinet genoemd heeft opgebragt de verba zende hoeveelheid van 24 mudden tarwe. Een noord-amerikaansch dagblad verhaalt de volgende aandoenlijke geschiedenis op de werking der slavenwet in Mississippi betrekkelijk. Een daar wonend planter leed aan eene zoo afzig- telijke ziekte dat al zijne blanke vrienden hein ver lieten en hij hulpeloos gebleven zou zijn had niet eene jonge slavin hem liefderijk verpleegd, zijne zwe ren verbonden en hem opgepast tol hij volkomen ge nezen was. Vol erkentelijkheid jegens zijne weldoen sier, ging hij met haar naar Cincinnate in den staat Ohio verklaarde haar vrij deed eene acte daarvan opmaken en huwde haai in de wettige vormen. Zij leefden gedurende vele jaren gelukkigen wonnen ver scheidene kinderen over. Toen nude pachter op zijn sterfbed lag verdeelde hij bij uitersten wil zijne nalatenschap tnsschen zijne vrouw en kinderen. Maar zijne broeders kwamen, op het vernemen «art zijnen dood te voorschijn en eischlen de nalatenschap op. Toen de weduwe dien eisch verontwaardigd afsloeg, werd ook op haar en hare kinderen beslag gelegd en de regter verklaaide dat degeheele zaak eene ont duiking «an de slavenwet in den slaat geweest was. weshalve de boedel aan de broeders «an den pachter werd toegewezen.' Deze verkochten uu ook de we duwe en kinderen in openbare vendutie, en, in zoo ver zij niet reeds gestorven zijn leven zij nu van elkander afgescheidenonder al den last der slavernij. NOORD AMERIKA. Men schrijft uil Holland, (Sheboygan Co.): fn navolging van velen die de zegeningen, welke hierin ons nieuwe vaderland genoten worden, erken nen en de verpiigting gevoelen van het hunne ook iels bij te dragen oiri on vermogende prolestanlsche fatniliën of vrienden uit Nederland naar hier te doen overkomen hebben wij in town Holland. Sheboygan, County en Wisconsin ook eene veieeniging gevormd onder den naam van PVclwillendheid. Kapitein Adams belast 0111 het origineel van het traktaat met Japan naai Washington «ver te bren gen heeft gedurende zijn kort verblijf te San Eran- cisco aan een dagblad van deze stad eenige berigten medegedeeld, onder anderen: de gesprekken, die ge durende de onderhandelingen plaats hadden hebben aan de zijde der japanezen eene kennis doen aan den dag leggen, die men bij hen niet verwachtte. Onder de vragen die gedaan werden had ééne betrekking op den uitslag van de calorische lucht van Ericsson, eene andere op den spoorweg van Panama andere op het goud van Californië. De japannezen waren van gevoelen dat het goud in alle streken van de Zuidzee zoude gevonden worden en deelden mede dat zij eene wetenschappelijke commissie zouden be lasten met hel onderzoek van het inwendige van hun eigen land. Het gezigt der machines van het stoomschip Sus quehanna maakte hunne verwondering gaande, maar vele andere uitvindingen die hun geloond werden schenen hen weinig te bevreemden. In den omtrek van de plaats, waar het verdrag geteekend werd, zagen de amerikaansche officieren velden van koren en andere vruchten uitmuntend bebouwd en merkten op dat eenige hunner werktuigen veel beter waren dan die, welke de Commodore belast was hnn te brengen. Hunne machine om te wannen is vooral van eene vol maakte zamenslelling. Hunne ingelegde vruchten zijn gelijk aan die der franscjien. Zij bezitten fraage rij tuigen, Die, welke de groote ambtenaren van liet rijk gebruiken, worden door vier paarden getrokken en bij hel reizen binnenslandsdoor 200 of 300 gevva- penden vergezeld, Daags vóór de sluiting van het Noord Ameri kaansche congres hebben weder ergerlijke tooneelen lusschen leden der kamers plaats gegrepen. In den Senaat heeft de kolonel Benton den heer Petit voor logenaar en gemeene hond uitgescholden die hem daarentegen een «erdraaijer der waarheid en domoor noemde In de Kamer der Vertegenwoordigers ging men nog iets verder. Nadat de heer Seward den heer Mike een vagebond had genoemd en de laatste hem «oor logenaar had gescholden greep eerstge noemde hem bij de keel en gaf hein een geweldigen slomp in hel gezigt. Daarop gaf de president last, dat inen de strijders zoude scheiden. RUSLAND TURKIJE Vroeger is reeds gemeld dat de inrksche bevel hebber #a/m-pachahij zijn binnentrekken in Bucha rest, eene proclamatie aan de bewoners dier stad had uitgevaardigd. In dit stuk komen o. o, de volgende zinsneden «oor: Bij hun aftrekken hebben de ros sen aan onze zorg de ziekten toevertrovwd welky

Goessche Courant | 1854 | | pagina 1